NYOLCADIK RSZ A papoknak a glykrl val megszabadulsokrl
NYOLCADIK RSZ
A papoknak a glykrl val megszabadulsokrl
A nagy irgalmassg Isten, aki llhatatos a maga greteiben, meghall a sok szegnyeknek kiltsokat, s nem enged, hogy az hamissgnak plcja mindrkk megnyugodjk az rtatlan szolginak sorsokon, hanem az Antichristus zsoldosinak dhssgei ellen megszabadt.
Evgre tmaszt fel amaz rk emlkezetre mlt Abdist, Welcz Gyrgyt, ki minden rendes utat s mdot elkvetve megszabadulsokban: mindjrt fogsgok kezdetben minden orszgokba Zaffiussal egytt megr ezeknek llapotjokat, s siralmas sorsokon val knyrletessgre felindt. s minthogy a nmet ftisztek azzal dicsekednek vala, hogy teljes hatalmok vagyon a foglyokon, ket mindenkppen engesztelni kvnja vala ajndkkal, a sancnak meggrsivel s a tiszteknek sokszor megvendglsekkel. Generalis Staremberget sokszor hvat ebdjre, ki ltal mr meg is nyerte vala elbocsttatsokat, de vvn ezt szre a mellette lv confessarius jsuita, elijeszt, hogy ne cselekedn, mert a jsuitk szabadulsokat semmikppen nem akarjk, hanemha vallsokat elhagynk. Elmenvn a nmet tisztek Neapolisbl, megtudk a foglyok, hogy k eladattak Don Antonius Petrus Alvarez a neapolisi vicekirlynak, fejenknt tven aranyon harmincnyolc szemlyek, noha annyin nem volnnak. rnak azrt instantjt a vicekirlynak, amelyben mutogatjk rtatlansgukat; nevezetesen hogy ket nem a rebellirt, hanem a religirt knozzk, hogy pedig idehoztk, csak azt akarjk, hogy rtatlan vrnek bntetst msok nyakba fordtsk, mert ha k valami bntetsre mlt dolgot cselekedtenek volna, talltak volna Magyarorszgban kardot, akasztft stb., amivel megbntessk. Nem is lehet azt gondolni, hogy a magyar kirly a spanyolokra s olaszokra szorult volna az igazsgnak kiszolgltatsban. Ez instantit, midn egy juris doctor ltal beadnk, az gre a foglyokrt nagy summa pnzt; de egyebet nem felele: hanem hogy gy adtk el, hogy soha sem cserls, sem sanc ltal meg ne szabadulhassanak. Azutn mindazltal, midn letev tisztsgt, a soha meg nem szabadulhat rabokat, ha azt a summt letette volna az istenfl Welcz Gyrgy, amelyet kvnt, megszabadtotta volna; de minthogy a kvetkezend vicekirly Don Ferdinand Gioachimus Marchesius de los Welez kegyelmesebb voltnak, s a Ruyter Mihly elrkezsnek hre elterjedett vala, nem ad meg.
Az j vicekirly succedlvn, nagyobb remnysggel kezdi szabadulsokat munklodni Welcz Gyrgy, mert Alvarez nemcsak mint feslettsgben l rossz ember, hanem a jsuitknak is rabja vala. Mellje veszi azrt a Neapolisban lv angliai Littleton tancsurat, s a vicekirlynak a rabokrt kznsgesen nagy summa pnzt gr; azutn csak az regekrt, minden szemlyrt szz aranyat; de azokat sem bocst el, mert mindenfle szerzetesek, kivlt a jsuitk ijesztik vala Marchesiust. Midn gy fradozna a rabok szabadtsokban az istenfl Abdias, azonban elrkezk Neapolisba a hatalmas belgktl segtsgre kldtt viceadmirl, Johannes de Haan, tizenkettdik napjn decembernek 1675-ben. Ki mindjrt Vireth Egyed nev papja ltal megltogatta a praedicatorokat, szp levelvel is vigasztalvn, s hogy jobb mddal szabadulsokat munklkodhatn, tz krdseket tn eljkbe; a levelet a re val felelettel s sok ms ide tartoz kegyelmes emberek s a foglyok leveleikkel elhagyom, minthogy sokak s hosszak; a krdsek ezek: 1. Fogsgtok eltt mirt hvattattatok egybe Posonyba? 2. Egybegyjtetstek a csszr parancsolatjbl volt-e, vagy msbl? Ha msbl, kibl? 3. Mikor ltt ez? 4. Mivel vdoltattatok; vagy mirt vettettetek a tnlcbe? 5. Onnan hogy jttetek e nyomorsgba a glykra? 6. Vajon a csszr krhoztatott-e titeket a glykra, vagy mskppen esett az? 7. Pnzen adattattatok-e ide, s ha gy, egyitek-egyitek mennyin adatott? Mi a neve mindeniteknek, micsoda vrosban vagy faluban volt pap? 9. A ti atytokfiai munkldjk-e a ti szabadulstokat? 10. Micsoda eszkzt gondoltok legjobbat szabadulstokra s elbbi tisztessgteknek visszanyersre?
Ezekre rsban minekutna megfeltenek volna a szegny rabok, mindjrt megyen az admiral egynhny tisztekkel s Vireth Egyeddel a vicekirlyhoz a foglyok szabadulsok irnt: aki mindenre gri magt (mert taln nem is merte megtagadni) az admirlnak, onnan egyenesen megyen tisztelend Vireth Egyed a rabokhoz, s megmond, hogy a vicekirly grte, hogy harmadnap alatt kiszabadtja. Azonkzbe Siciliba mene az admirl, minthogy a francikkal val harc mr szintn elkvetkezk. Don Ferdinand sem szabadt el a rabokat.
rnak ez idben a Foederatum-Belgiumi ordk a fadmirl, Ruyter Adorjn Mihly, dicssgre s rk emlkezetre mlt riembernek, hogy a rabok szabadtsra szorgalmatos gondja lenne, kinek mris nagy vala. rnak a szegny foglyok is, hogy ket a vicekirly nemhogy megszabadtan, st ismt kegyetlenl vexljk, mert mr ekkor a belgk elmenvn Neapolisbl, Siciliban valnak. Ez okrt ra mindjrt Ruyter Mihly a vicekirlynak igen hathats levelet, elkldi emellett az Hammel Bruininxtl Bcsbl kldtt, papok rtatlansgnak megmutogatst is, melyet recommendl Welcz Gyrgynek, hogy olasz nyelvre fordtvn, adnk be a vicekirlynak, fordtja maga s az ott mulat hollandiai tancsurak, beadjk a vicekirlynak; az adja a neapoli tancsnak, azholott examinljk, s rtatlanoknak talltatvn trvny szerint a papok 22. napjn januariusnak elvgezik, hogy el kell bocstani szabadon. Mihelyen kimondtk a sententit, hogy elbocstjk, rmben a hollandiai tancsr Vandel Cornelius a glykra megyen, s hirdeti nekik, hogy ksz a szabadsg; odamegyen az olasz juris doctor is, kit Welcz fogadott volt meg az gyeknek folytatsra, ezeket kveti Welcz Gyrgy az ccsvel Filippel, rvend rajta, hogy az Isten ksztett szabadulsnak tjt. rt vala Neapolisba a siciliai vicekirly is, Marchesius de villa Francha, olyan hathats s fontos levelet az Ruyter krsre, mintha mind testvr atyafiai lttenek volna a raboskod papok.
Mikor gy vrnk meg kiszabadulsokat, nagy szomorsgra jutnak ismt: mert elmne az hre, hogy az hollandiai hajstbor hazakszl, ket is nem bocstjk ki, hanem egy ms szn alatt tartztatjk elsben; azutn a szakllokat, hajokat, melyet mr egy idtl fogva nem bntottanak vala, elberetvlk, az elbbi terhes munkra, csfolsokra, veresgekre visszatasztk. Mikor mr szabadulsok irnt semmi remnysgek nem volna, 11. napjn februarnak vevk szre a neapolisi tisztek, hogy kzeltene a hollandiai classis Neapolishoz, tz rakor flbehagyatk velek a munkt, a vasbl kioldozk, s egy tisztessgesebb glyra kldk; ksn estve a glynl lv ftisztek knyszertik, hogy sietve menjenek ki, ki is mennek, nemklnben mint az izraelitk Egyiptombl sietve; a parton nagy rmmel elejekbe llnak az hollandiai hajstbornak papjai, Westhowius Todor s Vireth Egyed, sok belga hadi tisztekkel, kiket a viceadmiral kldtt vala, hogy az hollandusok hajjokba vinnk. gy az Istentl szabadulsra rendelt hatrt semmi ton s mdon az Isten dicssge ellensgei el nem fordthatk.
A belga tisztek ltal hajkra ltetnek, s mentenek mintegy lomban, beszlik, neklik az Istennek nagysgos dolgait. Mg az hollandiai hajkhoz jutnak rmkben, addig neklik a XLVI-, CXXIV-, CXXV-dik soltrt. Bevitetvn viceadmiral Haan Jnos hajjba kimondhatatlan szeretettel s rmmel, oly nagy ember rmben knnyeket hullat, mint mikor az elmlt nagy szenvedseket az jelen val jval egybenvetjk; hol cskolja ezeket az elromlott szolgit az Istennek, hol lelgeti, nem tudvn rmnek nagysgt, hogy adja el. „A Jehova felemeli a szegnyt a porbl, s a szklkdt elveszi a ganajbl, hogy ltesse a fejedelmek kz, az npnek fejedelmi kz.” Minekutna vacsorltanak volna teljes szvekbl, nagy rmmel az Istennek velek cselekedett kegyelmessgrt s vghetetlen irgalmassgrt kznsgesen hlkat adnak. Imdsgok eltt neklk el a CXVI. zsoltrt, s azon az jszakn abban a hajban maradnak. Msnap 12. februr a fadmirl Ruyter Mihly excellentijhoz vitetnek, aki mely nagy rmmel rvendezett ezen a szabadulson, mely nagy szeretett, ritka kegyessgt s embersgt mutat hozzjok, kimondani nem lehet: mindeneknek jelenltekben mondja vala azt: hogy letnek minden rendiben sok gyzedelmei voltanak ellensgei ellen, de minden victoriinl nagyobbra becsli ezt, amellyel a Krisztusnak rtatlan szolgit az elviselhetetlen tereh all kiszabadtotta; rvendeztenek msok is ezen a szabadtson, mindenek kimondhatatlankppen. A kvetkezend napokban csfabb ltzetek helyett j tisztessges kntsket ksztett Ruyter Mihly excellencija Welcz Gyrgy fradsga ltal.
Szmok a dicsssgesen megszabadultaknak volt huszonhat, azokkal egytt, kiket Tetban hagytanak vala; mr a negyvenegybl tbb nem maradt vala.
|