ELS RSZE. 2. A magyarorszgi ekklsik egynehny esztendktl fogva val nyomorgattatst...
5. Argumentum.
Vtetdik azon megjelent papoknak knyrgsekbl, melyekkel a haza bkessgrt s a kirly megmaradsrt a fogsgban is mindennap lnek vala.
A fogoly papok knyrgse
tld meg, , Isten, a mi gynket, mely a te gyed, s megegyeztetvn a keresztyn fejedelmeknek szveket a mi kegyelmes Leopold kirlyunk alatt, adj minknk bkessges megmaradst, s a mi des haznkat, mely az egsz keresztynsgnek oltalmaz bstyja, a mostan rajta lev pognyoknak igjok all szabadtsd meg, s tovbb puszttani ne engedjed.
Megesmerjk keserves knyhullatssal, kegyelmes atya, a mi bneinket, melyekkel nem a fldi mltsgot, amint vdoltatunk, hanem a te szent felsgedet bntottuk meg, elhisszk, hogy azokkal rdemlettk, hogy nemcsak a pognyoknak igja legyen rajtunk, hanem akik keresztyni nevet viselnek, azoktl is ldztessnk; megvalljuk a mi lelknk kesersgvel, hogy a mi s egsz nemzetnknek bneivel rdemlettk mind e gonoszokat, hogy mind a krlttnk valknak csfsgul kittettnk.
Semmi utat s mdot, valamelyeket csak felgondolhattak, el nem mulattak a subscriptinak erltetsre: de itt aki ezen dologba jl belnz, nem lehet, hogy az Istennek csudlatos s kegyelmes gondviselst ne csudlja, megtekintvn a prbban forgknak klnbz kimenetelt is. Mert sokan a luthernusok kzl a sententinak kimondsa eltt, mg az harcnak helyre sem rtek, s mr megadtk magokat, nmelyek mg meg sem jelentenek, hanem a hozzjok kldtt reversionalist subscribltk, gy cselekedtek Sopronban tbbet huszontnl, a szepessgi papok s oskolamesterek. Azt gondoltk szegnyek, hogy ha subscriblnak, azutn bkessgben maradhatnak, noha cselekedtk ezt a Posonyban megjelent atyafiaknak intseik ellen, mert ezzel lbat adtak az ellenkezknek, hogy taln msutt is succedlni fog ez a prba.
Eljvn vgre, a deliberatum kimondsnak napjai, amelyet martius 5. napjtl fogva szintn prilisnek 4. napjig halasztottak vala egynek s msnak szne alatt, mindenekeltte azrt a tancshzba bemennek, protestlnak, s ismt knyszertik a subscriptira. Az rsek gy protestl: „n az Isten s az egsz vilg eltt rtatlan vagyok, nem vagyok oka a ti veszedelmeteknek, hanem ti magatok szlitek magatoknak a kvetkezend veszedelmet, mert az n nktek sok zben ajnltatott atyai gratimat megvetitek.” A gratia a volt, ha subscribltk volna a veszedelmes reversionlist. Megmutatta a maga atyai pogny gratijt hat reformatus atyafiakhoz, kik Eberhardon* az kastlyban tartatnak vala fogva, mert nem flt az Istentl, kihozatvn a tmlcbl mr nyolcvanesztends hallfia vnembert prllyel s fejszvel egyberontani tulajdon maga kezvel, gyhogy tiszteletes Nmeti Istvnnak a karjt letrte, s kezt haszontalann tette. Most itt tudniillik 1676. esztendben bizonytta kt istenfl reformatus papokhoz, kiket olyan kemny trk vasakba veretett, hogy csak valami vkony ruhcskt sem lehet a vas al tenni, hogy lbokat ne srtse.
Elvgezvn a protestatit, elll Kollonics a palota kzepre a reversionalissal, s azt elolvassa; utnaveti azt is, hogy aki subscribl, tven forintot travalt is adnak. Szcsnyi Gyrgy kalocsai rsek szlt nmely papokat a gyri, veszprmi s komromi tractusbl, feddzik vlek. Eddig, gymond, sokkppen intettelek titeket, mr ti ltjtok a veszedelmet; mrgben nem is vgezheti beszdt velk, hanem Szelepcsni fog hozz mzesebben; de csak mind a kett a falra hnyja a borst.
Forgcs dm s Zicsi Istvn kimennek az hzbl, flreszltjk Miskolczi Mihlyt ktszer is, intik, hogy szakassza el magt a tbbitl, de semmire sem mennek. Azutn megizenik egy procurator ltal, hogy akik subscriblnak a msodik punctumnak, tudniillik hogy exiliumba menjenek, azok bal kzre lljanak, akik hazban akarnak maradni, hivatalokat eltagadvn, azok jobb kz fell; akik egyiket sem akarjk, azok az ajt meg menjenek htra, azholott az irtzatos vltozhatatlan sententit mindjrt meghalljk; ezt hallvn senki nem lla jobb vagy bal fel, hanem mindnyjan az ajt meg htrallanak, amelyen amazok is megirtznak. A sok tancskozs, beszd s veszekeds, viszlkods utn trvnyszket lnek (jobb fell lnek az ekklsiai rendek, rsekek, pspkk; bal fell a politikai renden lev urak, mindnyjan ppistk); s hallra sententizzk mind ket, akik mind, az Isten, a brk magok lelkek esmreti s az hazafiak eltt rtatlanok voltanak. Hasonlkpen 7. april az oskolamestereket is azrt; mirt egyeztek meg a papokkal, s azoknak cselekedeteiket hrr nem tettk. Ezt gondoljk a brk, hogy hallra sententizvn ket megijednek, s mind elhagyjk vallsokat, vagy aztn subscriblvn szmkivetsbe mennek.
Hallvn az hallos sententit egy szlnyira sem indulnak meg rajta, st mindnyjan rmmel betltek; megersdvn a lutheranus atyafiak is, a reversionalist egy sem vlasztja, lvn ez lelki harcon j trsaik, rvendeznek, hogy az ellensgnek minden mestersgeit meggyztk volna. Amely jban br mindnyjan megmaradtanak volna. Br a posonyi istenfl, kegyes, vallsokon lv embereknek intseiket mindvgig megfogadtk volna, s nmelyeket meg ne botrnkoztattak volna utoljra, nem ejtettk volna a mindvgig llhatatosokat annyi nyomorsgba. Mintezt aki prblta, nyilvn tudhatja.
gy kimondatvn rejok az hallos sententia, trvnyes processusnak rendi szernt, hogy inkbb flelmet nthessen beljek, a kirly procuratora instl a felsges szknek, hogy megfogattassanak, s mint hallnak fiai tmlcbe vettessenek az executinak idejig. De mivelhogy ltnk, hogy gy sem ijednnek meg a papok (mentegetvn magokat a poroszlk, hogy annyi embernek val vasok sincsen), azrt azt vgezik, hogy csak a magok szllsokon a vrosban s hosttban restltassanak, mgnem ms karba szedik ket. Mikor az hallos sententit kimondk, a papok egyet sem szlanak re, monda azrt Szcsni Gyrgy, az rsek: Nebulk, rossz emberek, meg nem ksznik a sententit. Az restomok olyan szabados volt a papoknak, a kirlyi tblnak nem kevs gyalzatjra, hogy aki hol szerette, ott jrhatott. A kirly procuratora a papoknak vasba veretsek irnt a sententia utn semmit nem szlott volna, de az rsek adta vala elmjre, hogy a trvnynek rendt tartsa meg. Ez a procurator csfolja a papokat, hogy mr k hallnak fiai; kinek felel Slyei Istvn (ez pspk vala): Mi rtatlanok voltunk, s most is azok vagyunk, ha pedig a mi rtatlansgunkban elnyomattatunk, bkessges trknek kell lennnk. Felforra az epje ezrt a kirly procurtornak, s monda: „Ht te a brkat hamissggal vdolod, megfogd a nyelved, mert bizony mindjrt olyan helyre vitetlek, hogy az eb nem rntja ki a cipt a kezedbl.”
Jllehet ilyen tgas restomban tartatnnak minden rz nlkl a papok, mindazltal rsz szernt kimenetelt vrvn ez Krisztus Jzus gynek, rsz szernt gyekhez s rtatlansgokhoz bzvn, nyolc hetek alatt pril 4. napjtl fogva 29. s 30. mjusig helyben ez szabad restomban maradnak, a ppai, fleki, veszprmi, lvai papoktl megvlva, kiket Kollonincs a tbbinek ijesztsre a maga hznl vasba veretvn, a posonyi vrba kldtt vala. El nem futott egy is, mert megemlkeztek arrl, hogy itt nem ember, hanem Isten gye forog veszedelemben a rebellinak klttt szne alatt; nagy rmekre lett volna nkik, aminthogy alattomban voltak is olyak rendelve, akik azt javallank, mindgyrt refogtk volna, hogy tudta vtkit, s azrt futott el, s gy alkalmatossgot szolgltattak volna arra, hogy ha azutn kezekbe kaphattk volna, mltn megbntessk.
A sententinak kimondsa utn egynhny nap hallgatnak, mindaddig, mg hre terjede a kirly kegyelmessgnek, hogy tudniillik a foglyoknak megengedi mind leteket, mind jszgokat. Errl pedig a papok msknt nem tudtak, hanem mint egy kznsges hrt, gy kezdettk beszlni ezt a kirly kegyelmes gratijt a vrosban, s hogy mikor Szelepcsni rejok tolja vala a reversionalist, akkor mondja vala, hogy a kirly nem gynyrkdik a foglyoknak hallokban. Kiterjedvn hre ennek a kirly kegyelmessgnek, a brk elfelejtk magokat, s a rgi bakot kezdk nyzni, mert a sententinak kimondsa eltt, midn a subscriptiora erltetnk, azt szoktk vala mondani, hogy a subscriptinak semmi helye aztn nem lszen, ha megsententizzk, hanem exequljk ket; de most jlag minden szemtelensggel ismt a subscriptira knyszertik; jeles brk! kiktl ez hallos sententia all akrmelyik knnyen felszabadthatn magt, csak egy szval mondan, hogy subscribl. Ezt tzszernl tbbszr prblta maga az rsek, ki sokszor, mind sokszor keveset a papok kzl maghoz hvatvn fenyegetzik, hogyha nem subscriblnak, minden bizonnyal rk tmlcekre, glykra vitetnek; s hogy ne lttatnk csak a subscriptio irnt hvatni ket, rjok kszn vala j borral teljes nagy arany- s ezstsellegeket, csak tetszett volna a kesersgnek borval eltlt s az ilyen gyllinknek bartsgt ktsgbe hoz vendgeknek. Ez ltt nevezetesen ldozcstrtk eltt val szeredn igen solenniter. Itt sem ll meg, hanem nha beszdet indt a rmai s a reformata vallsrl, csrolvn ennek tantit, amannak pedig az gig magasztalvn. Az ton is vlek tallkozvn nem szgyenlette hosszasan a subscriptira inteni, magasztalvn azokat, akik rgen subscribltak volt. Nem is csak maga cselekedte ezt, hanem msok ltal is ezt vghezvinni el nem mlatta, mint a secretarius ltal, a papok procuratori ltal, nevezetesen Nagy Ferenc ltal errl nkik izengetett; megengedte azt is, hogy magok formljanak reversionlist, aminm tetszik az hivataljok megtagadsra vagy szmkivetsre, htrahagyvn azt, melyet azeltt k formltanak volt, melyben meg volt rva, hogy a rebellirt kell hivatalt eltagadni, vagy exiliumba menni; de azt most elhagyjk, fel nem teszik, csak ppen lljanak re a subscriptira.
Majlt Mikls is, a kirly procuratora nem henyl, hanem mindent elkvet, hogy a subscriptira revgye, vagy haraggal; de midn ltn, hogy semmire sem mehet, Posonybl elmgyen. Minekeltte pedig elmenne, a nevezetesebb papokhoz a fia elmgyen, s ket megkveti, s kri, hogy az atyjnak ne tulajdontsk azokat, amiket cselekedett, mert szolga lvn knytelensgbl cselekedett sokat, amit maga sem akart. Dolgra menvn Majlt, bzzk ezt a subscriptira val erltetst Persith nev procuratorra, hven igyekszik ez is a rebzott dologban eljrni, maghoz hvatja a papokat hromszor, az rsek s a Kollonics nevvel erlteti a reversionlisra.
Pnkst eltt harmadnappal hoznak a Szepessgrl s Sopronbl holmi augustanus papoktl subscribltatott reversionlisokat, ezeket adk Persithnek, aki maghoz hvatvn a papokat, ezeket mutogatja, s ezeknek pldjokbl a subscriptira knyszerti, fenyegeti, hogyha nem cselekszik, mr jelen vagynak a szekerek, melyeken a glykra elvitetik. Ennek noha egyenl akarattal mindnyjan megfelelnek, hogy k ppen nem cselekszik a subscriptit, mgis idt akarvn engedni a gondolkozsra, monda nki Harsnyi Istvn a tbbinek krsre: nincsen semmi szksgnk re, hogy arrl tbbet tancskozzunk, mert amint ezeltt megmondottuk az rseknek s msoknak is, most is azt mondjuk, abban megmaradunk, nem cselekesszk. Monda erre a procurator: ht kiben bztok? Felel Harsnyi Istvn: a mi rtatlansgunkban, igaz gynkben, az Istenben, Isten utn a kegyelmes kirlyunkban; mert azt el nem hitethetjk magunkkal, hogy a mi kegyelmes kirlyunk gynyrkdjk az rtatlanoknak veszedelmekben. Monda a procurator: ht ti a kirly grtijban bztok? Abban, monda Harsnyi Istvn, mert n magam lttam a levelet az rsek asztaln, amelyben rlunk val kegyelmes dispositijt gri felsge. Ezt a kirly levelt ezeltt a maga hzban mutatta vala meg az rsek Harsnyi Istvnnak, Nikleczi Smuelnek, Lni Gyrgynek, Kocsi Blintnak; a levl summja ez vala: „A ti sententitokat a papok irnt minden rszben helybenhagyjuk a szmkivetsre nzve. Ami pedig az restlt papokat illeti, ngyet kzlk a tbbinek ijesztsre vitessetek a posonyi vrba, s tartassanak ott, mg kegyelmes j tetszsnket adjuk irntok. Msok pedig proscribltassanak, szmkivetsbe kldessenek”, tudniillik azok akik a citatira nem compareltak, amint ezt magyarzza vala az rsek. A mandatum volt rva fl rkos papirosra, az is oly trdztt, mocskos volt, hogy el mrem mondani, kirly mandtumt soha senki oly rossz papirosra rva nem ltta, taln ez is csak olyan volt, aminmket a Rb vize mellett adtak el, templomokat akarvn foglalni, a bartok; melyeket mihelyen elvettek, az ott val nemesek megesmrtk, hogy csak clastromban kirly nevvel klt hamis levelek; magoknl meg is tartottk, hogy Bcsbe vigyk. Persith semmire nem mehetvn, nagy haraggal s fenyegetzssel elbocstja a papokat.
Persith mindjrt mne az rsekhez, panaszol, hogy azokkal a vakmer emberekkel semmire sem mehetett; oka pedig ez: mert amint a papok mondottk, a kirly levelt lttk az rseknl, s olyan szkat is hallottanak az rsektl, amelyekre nzve nem subscriblnnak; noha ezt a papok nem mondottk vala, de Persith megharagudvn a szegny papokra, az rseknek is rejok akar ntetni mrgt. Mindjrt eltelvn azrt mreggel az rsek, kld egyet szolgi kzl az Harsnyi Istvn szllsra, mg akkor estve, hogy hvjk, az nem ismervn Cszi Jakabot, a losonci papot hvja. Megharagszik a szolgra is, nem azt kellett volna hvni; de kt bart ltalhvatja Harsnyit is. Cszit akkor estve, Harsnyit pnksd msodnapjn dlutn megeskti, s noha mr hallra sententiztatott vala, de citlja mgis, megjelenvn megeskti ersen, s examinlja Persith ezekre a punctumokra:
1. Mi az oka, hogy nem subscribl? Harsnyi Istvn felel: mindennek szve titkt nem tudja, azrt azokat krdi-e? ami tet magt illeti, ilyen okok tartztatjk: 1. Mert az j lelke esmreti nem engedi, hogy annak vallja magt ami nem, azaz rebellisnek. Ha szintn kihagytk is mr a reversionlisbl a rebellinak nevezetit, de minthogy senki bntets al nem vtethetik klnben, hanem ha felteszik, hogy az bns, vtkes nem levn, nem subscriblhat.
2. Nem kell nkem subscriblnom, mert engemet mr hallra sententiztanak, s nem tartozom vle, hogy azt a hamis deliberatumot megigaztsam; ha olyan vagyok, aminmnek mr krhoztattam s tltettem lenni, nem szksg, hogy n erstsem az sententijokat. 3. Mert itt a vallsnak veszedelmt keresik, nem akarom azrt vallsomnak mind a rgi kirlyoktl adatott s mind a mostanitl megersttetett szabados gyakorlst, s az haza szabadsgt az n kezem rsval leadni, vagy megmocskolni.
2. Ki bztat titeket vagy a kls vagy bels renden lvk kzl? Felel. Minket az Isten, igaz gynk, rtatlansgunk, ms nem senki.
3. Ht nem az rsek volt-e az oka, hogy addig nem subscribltatok? Felelet: Nem, a minap ugyan mikor maghoz hvatott volt, mutatott valami levelet, amelyben nyilvn volt a, hogy a kirlynak kegyelmessgt kell vrni.
Nem elg vala ezer s meg ezer utakon s mdokon a szegny papokat hurcolni a subscriptira, 5. Maji 1674. jszaka a neveket felrjk, az rs kzben sokakat megvernek, tasziglnak, nevezetesen Zolnai Istvnt ersen pofon verik. Ngy nevezetesebb papokat vasba tnek, s a posonyi vrba kldik. Azutn Kollonics maghoz hvat negyednappal egynhny papokat, augustanus atyafiakat, kiket kromol, pirongat sokig, mirt nem subscriblnak, azutn egyet kivlasztvn, kldi a posonyi vrba, a ngy vasba veretett, reformatus papokhoz a tbbit visszakldi ilyen conditival, hogyha huszonngy ra alatt nem subscriblnak, s az orszgbl el nem pusztulnak, mind rk tmlcre hnyatja. s hogy inkbb elszknk vagy egy a vrosbl, aznapon ket mind kihajtatja az hosttba, de gy sem mehetett semmire. Azonban elmne Kollonics Posonybl, hogy a vrosban tmlcet ksztsen a papoknak, amint azutn ezt bizonyosan kitanultk.
Az restltatott papok annyira jutottak immr, hogy nem tudjk, mitvk lgyenek, krnek tancsot az orszg guberntortl, Gspr Jnostl bizonyos kvetjeik ltal, krik azon is, hogy lgyen valami segtsggel nkiek ebben a nyomorsgokban, mint akinek kell az effle dologba belnzni a kirly utn. Az meghallgatvn a papok instntijt, gy felel: Engemet sokat knyszertett az rsek, hogy jelen legyek abban a trvnyben, melyet ellenetek szolgltattak, de jelen lenni nem akartam; most szvem szernt fjlalom a ti nyomorsgtokat, minek okrt vletek mg amit nem kellene is, megcselekeszem. gy elbocstvn a kveteket, parancsolja, hogy harmadnap hozz menjenek egsz vlaszrt. Elmennek szegnyek rmmel, azt gondolvn, hogy igen rvendetes vlaszok lszen, de felette megcsalja ket a remnysg; mert azalatt ms emberr vltozik a guberntor, s gy vlaszol: „n sok utat s mdot megprblvn, tiveletek semmi jt nem tehetek; mint elsben, hogy a ti dolgotokba nem akartam magamat rtani, gy most sem rtom”, gy csakhamar amit mind ezeltt harmadnappal, mind mikor guberntorr tevk, grt vala, megvltoztat, mert azt mondotta vala akkor: „ az apostoloknak szoksok szernt az egsz vilgot kvnn a rmai hitre trteni, de a jsuitk szoksok szernt egyet sem kvnna.”
Kldttek instantit Bcsbe is, de a sok fradsg s kltsg utn is egyebet nem nyernek, hanem hogy az rseknek j egy mandatum, hogy adja opinijt, rtelmt az arrestltatott szemlyekrl, melyre gy felele: „Az rtelmem a papokrl s az arrestltattakrl ez: egy ideig mortificltassanak, nyomorgattassanak, hadd ismerjk meg az Istent; akik megesmrik a mi kegyelmessgnket, ljenek azzal, akik pedig azt megesmrni nem akarjk, menjenek szmkivetsre.” Mikor ezt a secretariusnak, a ppa apostoli kvetinek jelenltiben dictln, az udvari legnyek kzt hallgatjk vala a ppai katonk is elegyeslen, kik a mandatumot vittk vala re, s ket is mocskolja vala hsgtelensggel a resolutiban. Abbl a feleletbl kitetszk, hogy mirt citltk s sentiztk meg a papokat; mert azt mondja, hogy nyomorgattassanak, nemhogy a rebellirt fizessenek, hanem hogy az Istent megesmrjk; taln a ppistk emberi rdemeknek, szentek segtsgl val hvsnak, a misben val ostyk Istent? mert az igaz Istent esmrtk.
Mikor ezek gy folynnak, megrkezik Kollonics Posonyba, s minthogy mg eddig a sok krssel nem mentenek vala semmire, utols prbt akarnak tenni, hogy aki mgis vakmersgre veti magt, hallnl is (amint k mondjk) keservesebb bntetse legyen. 29. mji azrt, minekeltte az utols prbhoz fognnak, Persith procurtor ltal egy vendgfogadba, melynek cmere Fejr L, az hosttba egybegyjtetnek a papok, mind knlja a subscriptival; de megvetik; azrt az augustanusokat, kik szznl tbben voltanak, az rsek s Kollonics parancsolatjra a reformatusoktl elvlasztja, s az rsek udvarba kldi. Kiket a reformatusok ersen megkrtenek, az Isten kegyelmbe ajnlvn, a vgig val llhatatossgra. Kzikbe elegyedtenek kt reformatus atyafiak is ezeknek, hogy lssk dolgoknak kimenetelt.
Nemsokra az rsek, Kollonics s Hoffkirker Lajos komromi commendns eleibe, egynhny rendben szaggatva, vagy arra hajolnak, hogy hivataljokat eltagadjk, vagy szmkivetsre menjenek, vagy vallsokat elhagyjk? Ezt hallvn, nmelyek egyiket sem vlasztjk, nmelyek ktelkednek, nmelyek elkrik a reversionlist, subscriblnak, ki szmkivetsre, ki hivatala elfogadsra. Akik subscribltak, jobb kzre egy ajtn kibocsttatnak; akik nem, bal kzre ms ajtn a tmlcbe ksrtetnek; akik nem subscribltanak negyvenhatan valnak a kt reformatuson kvl. A tmlcben egynhny rkig hevertetvn, dlutn hrom rval onnt kihozatnak, hajkra a Dunn, szekerekre rakatvn a krnylll npnek keserves srsi kztt, melyet a reformatusok is a magok szllsokrl knyves szemekkel nznek vala, elvitetnek szllyel a vrakba: Komromba tizenkilenc s az egyik reformatus Kpeczi Bals; Srvrra nyolc; Berencsre egy, a rgen vasba vert ngy reformatusokkal. Leopoldvrba* tizennyolc kt reformatussal ez utolsk mell egy poroszlt adtanak vala ktelekkel, aki a mezn, mikor a trvnyfa mellett mennek vala el, azzal fenyegette ket, hogy mind felakasztja, s az ppen Nagyszombatig ment utnnok, csfolvn, bosszantvn s vervn ket. Mindnyjan, mihelyt a megnevezett vrba rtenek, vasba verettetvn, tmlcbe vetettek, s mikppen hhroltk, albb megrom.
Midn Leopoldvrba vinnk az oda rendeltetteket, egy Nagyszombatban elhagy a Krisztus tbort, megijedvn a nyomorsgoktl, vallst vltoztat; a tbbit klmb-klmbfle mdon prblgatjk a jsuitk; a katonk ismt kntsktl megfosztjk, melyeket pnzen kellett visszavltani.
Mr csak a reformatusok maradtak Posonyban, akik szomoran szemllik az augustanusoknak szomor kimeneteleket, intik egymst a vgig val llhatatossgra, ne engedjk, Isten lelke ltal erstvn, amennyiben rajtok ll, hogy a Krisztusnak szentsges evangeliomi tudomnya megcsfoltassk, s annak ellensgei rvendjenek; st mindenkppen azon legyenek, hogy a pokolnak kapui a Krisztuson plt anyaszentegyhzon ert ne vegyenek. Istennek ajnljk leteket s mindeneket, knyrgnek az Istennek keserves knnyhullatsokkal, vagy ket ksztse el a nyomorsgoknak szenvedsre, a mszrszkre. Hvatja azonban Harsnyi Istvnt az rsek negyedmagval, kiknek kezdi commendlni az knl kemnyebb atyai szvt, hnyszor intette meg, s mgis szavt nem fogadtk, csudlkozik az ostoba balgatagsgokon: nem veszik szre a magok veszedelmeket, a kirly kegyelmessgt; nem tudjk, hogy olyan verembe estek, amelybl ki nem menekedhetnek mskppen, hanem a subscripti ltal. Elhozza Plfy Tamsnak, ki cancellrius s nyitrai pspk is vala, valami levelt, melynek rtelme ez: a kirlynak azokrl a vakmer papokrl ez a vgzse, hogy osztassanak el a vrakba, s ott nyomorgattassanak, minthogy Posonyban conventiculumokat, gylsecskket celebrlnak, s taln sacramentumokat is osztanak, s oly sok pspkk intseiknek vakmerl nem engednek.
Itt jegyezd meg azt, j olvas, hogy nem vala semmi okok re, hogy az rtatlan papokat hallra sententizzk s tmlcezzk, hanem mr koldulva keresnek valami okocskkat, aminmek is: gylseket celebrlnak, mely csak ez volt, hogy knyrgeni egybejrtak; s arra, hogy egymst erstsk, biztassk, de gy akartk volna k, hogy egymsnak se szljanak soha, taln gy inkbb hljokba kerthetnk. Tovbb is beszli az rsek a maga atyai indulatjt, gy szlvn: „Ti szre nem veszitek a nmeteknek ellenetek val kemnysgeket, kivlt ennek a veres katonnak, Kollonicsnak az dhssgt (gy szokott vala szlani a maga ldz trsrl, lvn maga annl is kegyetlenebb tyrannus), most is vrengz tancsokat forral az ellenetek. n igaz magyar lvn, szvem szernt sznlak titeket, de hanemha ti alkalmaztatjtok timagatokat, mskppen veletek jl nem tehetek.”
Monda Harsnyi Istvn ezekre: Excellentidat a Krisztus knszenvedse ltal is krjk, vegye eleit ezeknek a gonoszoknak mskppen, ne engedje, hogy ilyen rendetlenl bnjanak velnk, hiszen excellentidat tette a kirly a mi dolgunkban brnak, ne engedje azrt, hogy gyalzatra ms legyen br, executor mirajtunk; ezt megnevetik a kls nemzetek, s a kvetkezend emberek megcsfoljk, hogy excellentid idejben ilyen dolgok lttenek. Erre felele az rsek: n, az Isten engemet gy segljen, hanemha subscribltok, veletek semmi jt nem tehetek. Monda Harsnyi: Csuda ez, hogy excellentidat rendelte a kirly brnak, s mgis amit ms akar, azt mveli mirajtunk. Felele az rsek: Az a kegyetlen nmet (Kollonics) mintha volna br, gy tartja magt, mg engemet is csak semminek llt, azrt gy cselekedjetek, hogy mikor elj, itt ne talljon titeket, mert minden irgalomsg nlkl bnik veletek.
A tbb atyafiak szegnyek elunvn vrni, mint ln ez tnek dolga, vltozjokat s egyb egyetmsocskjokat hnok al fogvn az rsek udvarba indulnak, kiket, mikor mennnek, gy bosszantnak vala az udvariak: Hova mentek ti rdg martyrjai? Amely kroml szval msszor is sokszor kesergetettnek vala; megizeni Harsnyi Istvn az rseknek, mind itt vagynak a papok, lssa, mit csinl velk. Megrmlvn elsben, azutn hogy subscribljanak inti; nem fogadjk. Annak utnna Kollonics s Hoffkirker jelenltben ismt hvatja az rsek Harsnyi Istvnt, ki bemenvn, Kollonics monda: Jl ismerem n, ki legyen ez, ez az oka minden gonosznak, de megtantom. Krdi, tudod-e a punctumokat, melyeket eltkbe adott a kirly? Felel: ha azok, amelyek a reversionlisban vagynak, kelletinl is jobban tudom. Ht akarsz-e subscriblni? Felel: n nem akarok. Hoffkirker fenyegetni kezdi a plcval ezt mondvn: Ht te istentelen ember a kirly akaratja ellen akarod-e papsgodat gyakorolni? Felel Harsnyi: n a kirly akaratja ellen minteddig papi hivatalomat nem gyakorlottam, gy ezutn sem akarom, de a kirlyoktl engedtetett privilegiummal, melyet a mostani kirly is eskvssel megerstett, visszalni bizony nem akarok. Kollonics: Akarsz- ht tmlcbe menni? Harsnyi: Egyiket sem akarom ugyan, de ha az Istennek s nektek is gy tetszik, akrmi nagy nyomorsgot elszenvedek inkbb, mintsem subscribljak. Kollonics: Nem flsz, hogy mindjrt elnyretem bajuszod s szakllod, s megletlek? Harsnyi: Itt vagyok, s azt cselekedd vlem, ami tetszik. Kollonics kiltja a poroszlkat, hogy vigyk el. Lapsnczki, aki eddig secretrius vala a kirly tbljn, mr poroszlskodik, s vezeti az rs hzba, azholott az rslegny mindjrt vigyasztalni kezd, ezt mondvn: Lgy llhatatos s btor, mert az Isten kiszabadt ebbl a nyomorsgbl.
Ezutn hvatjk Cszi Jakabot, vexljk azt is, mint a msikat, hogy nem engednek, szz plct grnek nekik, s a tmlcbe kldik. Hvatjk azutn a tbbit is, examinljk egyenknt, de egy sem subscribl; a tbbi kztt mondjk vala ezt is: ez a kirly akaratja, hogy el ne szenvedje a religikat az orszgban; melyre mondnak a papok: nkik ppen nem fr a fejekbe, hogy ll meg ez a kett: a kirly hittel ktelezte magt az religijoknak nemcsak elszenvedsre, hanem oltalmazsra is; mgis most nem akarn elszenvedni; hiszen mg nem mondott le kirlysgrl? Kiltoznak e szra: nincsen itt helye a disputatinak, kldik ket a tmlcbe. Ltvn ezeknek llhatatossgt, hogy egyet is kzlk meg nem ejthetnek, mrgeldnek, kromoljk ket, fenyegetik, hogy olyan tmlcbe kldik, azhonnan mint a pokolbl szabadulsok sohasem lszen. Az rsek az rdgknek ajnlja lelkt, ha soha egy is kzlk megszabadul, mg ha ppistv lenne is, oly helyre kldi, ha most nem subscriblnak; de lgyen ldott az Isten, aki gy megerstette az szolgit, hogy nagyobbra becsltk e vilgi szenvedsnl a jvend dicssgt, s az Isten mellett val llhatatossgban megmaradtak.
Abban az rban, mikor a tmlcbe vettetnek vala a papok, egy jsuita, az Andrsi Mikls confessariusa Rima-Szombati Jnost flreszltja, s monda: A kegyelmed patrnusa engem megkrt, hogy szolgljak valamit itt kegyelmednek. Kinek monda Rima-Szombati Jnos: Ksznm j patrnusom szorgalmatossgt, de bizony annl jobb volna, ha valami pnzt kldtt volna; monda a jezsuita: a pnzre semmi szksge nincs kegyelmednek, csak ppen subscribljon, s n magammal hazaviszem. Felele Rima-Szombati Jnos: Mirt subscriblnk n, azrt-e, hogy rebellis vagyok? Hiszen Gmr vrmegye mg eddig nem rebellis, ha pedig az, te is rebellis vagy, mert rgen lakol Gmr vrmegyben. Monda a jsuita: Gmr vrmegye sem rebellis, te sem, n sem: de a te vallsod rebellis.
Hogy pedig ne csodlkozzk valaki azon, mert nem subscribltak, holott azzal megmenekedhettek volna a glyktl, tmlcktl, s halltl is, felrom egynhny okait, mert ezt nem mindenek ltjk ltal.
1. Mert itt az ellenkezk az Istennek dicssgt ldztk, az evangeliomi tiszta tudomnyt a reversionlis ltal ki akartk irtani Magyarorszgbl, azrt, hogy ez gonosz vgeket el ne rjk az Isten dicsssge homlyostsban, mindent, nyomorsgot, szenvedst semminek kellett tartani.
2. Mert a papokat rebellirt citltk vala, kik ha subscribltak volna, a magok lelkek ismereti ellen vdoltk volna azzal magokat, amik nem voltanak, mert akit bntetnek, mindenkor felteszik, hogy az bns, aztn kezek rsval bizonytottak volna ellenek.
3. Megszegni azt a hitet, melyet tettek az Istennek s a szent gylekezetnek, mikor papokk lettek, igen felette nagy vtek lett volna.
4. Mert llhatatlansgokkal elvesztettk volna az ecclsikat Magyarorszgban, kik akr hivatalokat tagadtk volna el, akr szmkivetsre mentenek volna, mindjrt az res, papotlan ecclsikban bevezettk volna a misl papot, mint Rimaszombatbl elvivn a papot, jsuitt adnak vala, kit, hogy be nem bocsttnak, esztendnl tovbb nyomorgatk ket, tmlczvn Kassn. Nagy hitetlensg is lett volna az ecclsia veszedelmre kaput nyitni.
5. Mert minden privilegiumokat, diplomikat, melyek a religinak szabadsgra valk voltak, elvesztettk volna, s az egsz Magyarorszgot is rebellival vdoltk volna, s szabadsgt elvesztettk volna; mert azt mondottk volna, ha a papok rebellisek (amint mr kezek rsval bizonytank), teht az hallgati is; amint ezt nyilvn beszltk sok jlelk ppista emberek a papoknak dicsrvn llhatatossgokat.
6. Mert a subscriptio, kivlt azoknl, kik az orszgban maradtak, magval hozta az apostsit, hittl szakadst.
7. Mert ha subscribltak volna, azutn magok az ellenkezk csfoltk volna, hogy csak bresek voltak, nem papok. A procurator a msodik trvnyszken mr azoknak cselekedetekkel bizonyt vala, akik az els cittikor subscribltak, gy okoskodvn: azok subscriblvn megvallottk, hogy rebellisek, teht ti is azok vagytok. Ez ht okokat, ha ki meggondolja, mltn helybenhagyhatja, hogy a papok nem subscribltak.
Azt nem kell elhagynunk itt, midn a papokat annyit erltetnk a subscriptira, sokszor mondottk a papok: ha a kirly nem akarja tovbb szenvedni az evangliomi vallst az orszgban, mutassk arrl patens mandatumt, s azutn gondot viselnek magokrl; de erre ezt felelik vala: nem mltk k arra, hogy a kirly mandatumt mutogassk nekik. Ha nem mltk k, mondtanak a papok, vagynak ispnok, viceispnok, fbrk, mutassk meg azoknak, kik a vrmegyben kihirdessk, de az ilyenre hallgattak, gy akartk volna, hogy vaktban csak vghezvigyk az akaratjokat.
Azon a napon dlutn a tmlcbl hsz szemlyeket kihoznak, s a Kollonics parancsolatjra bebortott szekerekre lvn, a sok keserg frfiak s asszonyok kztt elkldtnek Srvrra heten, Kapuvrra heten, Eberhardra hatan. Felsruhjoktl megfosztatnak, s nehz, nagy vasakba veretnek, kemny fogsgban tartatvn. A tbbi huszonngy Posonyban kemny fogsgban tartvn, az rsektl arra felindttatott jsuitktl arctlanul ksrtetnek gyakorta. Mr hagytk a subscriptit, hanem azt forgatjk, hogy vallsokat vltoztassk. Elj egy arra felkszlt vilgi pap a tbbi kztt, s gy kezdi evangliomt: n ersen csudlkozom, hogy itt megvakultatok, nem akarvn engedni ennyi pap uraknak, s azt a vallst nem akarjtok kvetni, melyet annyi kirlyok, fejedelmek kvetnek, jobb volna azt kvetni, mintsem itt elrothadni. Melyre mondnak a papok: Tudnnk mi tged tantani ezekre, ha helye volna.
Jtt vala egy jsuita is hozzjok, aki magt Posonyban teologia doctornak mondotta; ki, amint mondja vala, azrt jtt, hogy a szeretetnek munkjt gyakorolja, megltogatvn a rabokat. Krdi: hogy jttenek a tmlcbe? Mondjk a papok: jl tudod te, hogy jttnk ide. Tovbb mgyen onnan, krdi: mirt nem gondolnak letekkel, dvssgekkel? Hiszen, egy az hit, egy a keresztsg? Kinek felelsek: Mi pedig az apostolnak intse szerint flelemmel s rettegssel munkldjuk dvssgnket. Monda: De ti tagadjtok az embernek szabad akaratjt? Felele Harsnyi Istvn: Mi nem tagadjuk, hanem az embernek ngy klnbz llapotja szerint megklnbztetjk azt: 1. az psgnek llapotjban volt az embernek akaratja a jra, de vltozhat volt az; 2. a bnnek llapotjban az jjszlets eltt csak a rosszra; 3. a kegyelemnek llapotjban rsz szerint a jra, rsz szerint a rosszra; 4. a dicssgnek llapotjban csak a jra. Ez ugyan jl van, monda a jsuita, de gy n nem olvastam a Calvinus knyvben. Azonban fordula Kocsi Blinthoz, kinek monda: n igen sznlak tged; mert te ifj ember vagy, hiszen nked hatalmadban vagyon a te leted s szabadsgod. Kinek monda: Csak annyiban vagyon az n szabadsgomban amennyiben rendes, szabados ton-mdon oltalmazhatom. Monda a jsuita sok rendeletlen szavai kztt: Nagy bosszsg volna az, ha a kevs klvinistk foglalnk el a tgas eget. Kinek felelnek: A Krisztus kicsiny seregnek grte az orszgot.
Nem voltak ppen minden vigasztals nlkl ennyi nyomorsgaik kztt is: a Szent Dvid zsoltrt jjel s nappal neklettk alzatossggal, a knyrgst vghezvittk nagy buzgsggal, amelyrt valban csikorgattk a fogukat az ldzk, de nem tehettek rla. Megtiltottk volt a kegyetlen ldzk, hogy senki a rabokhoz menni ne merszeljen, mert valaki csak legkisebb dologba rtja is magt irntok, catalogusba rjk, s rebellisnek tartjk. Mindazltal elmennek sokan: Pprl Toldi Mrton, Csizmadia Mihly nemesemberek, hozzjok menvn intik s emlkeztetik a Krisztus nevben az Istenhez s ecclsijokhoz val hsgre, ne engedjk magokat elvonatni attl semmi fenyegetssel. Megltogatta ket Gyrbl ama vallst szeret jeles Fordos Mihly is, aki sokat kesergette lelkt ezeknek nyomorsgokon:
mindegyiknek adott egy-egy aranyat. Nem lehet elhallgatni a posonyiaknak hozzjok val kegyessgeket is, mely az tlet napjn is bizonysg lszen mellettek; mert minden napon, minden rban elemosinval megterhelve ltogattk meg ket. Elment az ott val misz pap is minden napon hromszor, ngyszer, de az lelkeknek prblsra s kesergetsre.
Jniusnak 6. napjn szekrre rakatvn huszonegyen Leopoldvra fel indttatnak. Nagyszombatba rkezvn estve megtiltatik, hogy senki hozzjok ne menjen, de befrjk magokat a szemtelen jsuitk, kiket jl tudvn a szegny papok, miutn halsznak, mg egy szra sem mltztatjk, azrt megpirulvn elbb llanak. Ami kevs alamisnt az emberek kldttek, azt a katonk elkltttk, nkik igen keveset advn belle. Egsz jszaka szorosan riztk, gvn gyertya az asztalon avgre, hogy valami pnzecskjeket el ne rejthessk; msnap egyenknt, de kihvatatvn, pnzektl, amelyet hazul hoztanak vala, hogy alamisnul adtanak vala, kifosztatnak, amelyet csak megtalltanak; s mikor instlnnak, hogy ne cselekedjk azt, nekik Kollonics pspk parancsolta, gy mondjk vala; elvtettek felsruhjok is, nem is mertk emlteni, hogy visszavltjk, mert jabban ismt pnzt kerestek volna nlok, letptk az utcban s a mez kzepett jonnan ruhjokat, ami tetszett a katonnak.
Leopoldvrba rkeznek 7. jni, instlnak a commendnsnak, hogy ruhjokat adassa vissza a katonkkal, de nemhogy azt megnyernk, st ami mg maradt volt is, elvteti.
|