16. TODIK FEJEZET A klmisszi
2013.12.01. 17:39
TDIK FEJEZET
A klmisszi
45. . A KLMISSZI GYE S EREDMNYEI A NAGYVILGON S HAZNKBAN
45. . A KLMISSZI GYE S EREDMNYEI A NAGYVILGON S HAZNKBAN
1. A reformciig
A keresztynsg a sz fldrajzi s kulturlis rtelmben sem lehet ms, mint a vilg vallsa. Az evanglium dvzt hatalma nem korltozhat egyes kivltsgos fajokra s kultrkra. „Isten azt akarja, hogy minden ember dvzljn s az igazsg ismeretre eljusson." (I. Tim. 2:4.) Az skeresztynsgnek s mg az katholikus egyhznak is egyik legnagyobb ereje ennek a bizonyossga volt. Ez a bizonyossg, amely az r Jzus Krisztus parancsn s gretn (Mt 28:19-20) alapul, trhetetlen misszii lelklet forrsa lett az Evanglium cltudatos terjesztsnek, a misszinak Pl apostol ta egszen a npvndorls korig nagyon egyszer programja volt: elvinni az Evangliumot az egsz vilg valamennyi nphez, aminek meg kell trtnnie az r visszajvetele eltt (Mrk 13:10). A barbr npek elrerontsa, majd a mohammednok hdtsai kvetkeztben a tisztn szellemi eszkzkkel dolgoz misszit a fegyveres vdekezs s a fegyverrel tmogatott tmegtrts vltotta fl. Ez jellemzi az egsz kzpkort, amelyben igazi apostoli pognymisszival csak elvtve tallkozunk. Egyes hsies magnvllalkozsok voltak ugyan, fknt a koldulrendek krben: ilyen volt pldul a spanyol francisknus Lullus Rajmund (1236–1316), aki az afrikai mohammednokat igyekezett Krisztusnak meghdtani s vrtanhallval pecstelte meg misszii tevkenysgt. De sem az , sem trsai munkjnak nem volt szmbavehet eredmnye. A restaurlt rmai katholicizmus flfrisslt letereje jra rvetette magt a klmisszira. Fkpp a jezsuitk gyessge s sokszor tiszteletremlt nfelldozsa Indiban, Knban, Japnban, Dl-Amerikban, Kanadban nagy eredmnyeket rt el, br inkbb a pogny tmegek klsleges egyhzi nevelsben, mint az egynek ntudatos keresztynn ttelben.
2. A reformcitl
A reformci egyhzait csak lassan tudta meghdtani a misszii gondolat. Az alapvets s az ellenreformci elleni vdekezs nehz kzdelmei nem sok teret engedtek a klmisszii rdekldsnek. De azrt mr a XVI. s a XVII. szzadban vannak egyes hslelk francia, svjci, holland, angol, nmet ref. s ev. frfiak, fleg lelkszek, akik szak-Amerikban s Indiban rtkes s nem eredmnytelen misszii mkdst fejtenek ki. Jellemz, hogy a legels protestns misszionriusok: Richer Pter s Chartier Vilmos a Klvin genfi krbl kerltek ki (1556). Igazi virgzsra azonban csak a XVIII. szzadi pietizmus juttatta a protestns misszit. Nagy erllyel karolta fel a pognyok s a zsidk megtrtsnek gyt. Pietista krkbl csakhamar szervezett misszii munka indult meg, mely kiterjedt a nyugat-indiai szigetekre, Dl-Amerikra, Indira, Abesszinira, Knra, a Kaukzusra, Algrra, Perzsira, s az szak- amerikai indin terletekre, a grnlandi eszkimkra s az egsz vilgon elszrt zsidsgra. E sok vrrel ntztt ttrs nyomn a XlX. szzadban hatalmas virgzsnak s gymlcszsnek eredt a protestns klmisszi. Legmlyebb lelki erforrsai az egyes orszgokban meg- megjult hitbredsek voltak, legnagyobb kls tmasza pedig a nagyhatalmak, elssorban Anglia, gyarmati politikja. Ez a tmogats azonban sokszor tbbet rtott, mint hasznlt a misszinak, mert nem igazi lelki szempontok vezettk. E mellett pedig alkalmat adott arra, hogy a bennszlttek az eurpai llamok irnt rzett gylletket tvigyk az egyhzakra is.
3. A mai helyzet
A ngy nem keresztyn vilgrszben kb. 30 milli katholikus s 10 milli protestns „pognykeresztyn" van. Ez, br mg mindig kb. 1000 millira megy a nem keresztyn emberisg szma, mgis igen nagy eredmny, ha a szz vvel ezeltti llapotokkal vetjk egybe, amikor az sszes pogny- s zsid-keresztynek szma mindssze 70.000 volt. Knban 60 vvel ezeltt 2-300 keresztyn volt, ma pedig tbb mint flmilli. Indiban a XIX. szzad elejn 30.000, ma kzel ktmilli. Oly fradhatatlan Krisztus-szolgk mkdsnek eredmnyekppen, mint amin volt pl. Carey Vilmos, a foltozvargbl lett nagy indiai misszionrius (megh. 1834), Livingstone Dvid, Afrika apostola (1813–1873), a vrtan Chalmers Jakab, aki j-Guinea emberevi kzt tette le lett Urrt (1901), vagy Hudson-Taylor Jakab, a knabelfldi misszi alaptja (mh. 1905), s mg megszmllhatatlanul sokan, „az evangliumi keresztynsg ers bstykat emelt jformn minden np s trzs kztt''. A Biblia, vagy annak egy-egy rsze minden nagyobb np s sok kisebb trzs nyelvre le van fordtva. Minden nagyobb s sok kisebb npnek van keresztyn irodalma s iratterjesztse. Sok np nyelvt a misszionriusok tettk mvelhet nyelvv s mg tbbet k tantottak meg rni s olvasni. „A rgibb keresztyn npek ltal kikldtt 30.000 misszionriuson kvl (akik kzl mintegy tzezer ni misszionrius) valami 150.000 bennszltt misszii munks (ezek kzl tzezer felsbb iskolban kpzett s felszentelt lelksz) hirdeti az igt s neveli a gyermekeket. Az elemi iskolkon kvl vannak misszii kzp- s felsbb iskolk, st egyetemek is. Az iskolkon kvl, melyekbe majdnem kt s flmilli nvendk jr, krhzak s menhelyek (rvk, pium ltal mrgezettek, vakok, sketek szmra) hirdetik a Jzus Krisztus szeretett s kzeledst, klnsen hirdeti pedig a megtrtek tisztes csaldi lete, szeldsge, munkssga, jzansga".1
4. Haznkban
A magyar protestantizmus, sajnos, mindmig leghtrbb ll klmisszii tevkenysg dolgban az sszes szmottev protestns keresztyn egyhzak s npek kztt. Ennek egyik oka az, hogy Magyarorszgnak sohasem volt kzvetlen gyarmati rdekeltsge. De legfbb oka az, hogy a XIX szzadi nagy hitbredsek s a nyomukban jrt misszii rdeklds csak igen ksre tudtk megrinteni a hosszas kzdelmekben kifradt s elernyedt magyar protestns egyhzakat. Az els magyar prot. lelkipsztor, aki a klmisszi rdekben is buzglkodott, a kivl evanglikus paedagogus-lelksz, a szabadsgharcban is rsztvett ers hazafias rzs Wimmer Gottlieb goston volt. Az felslvi gylekezetbl ment ki Afrikba Bhm Smuel, aki ott meg is halt 1859-ben, mint a magyar misszi els mrtrja. A pesti skt misszi a zsidk evanglizlsa mellett a pognymissz irnt is rdekldst sztott magyar krkben. A belmisszii mozgalmak mindegyike hozzjrult a klmisszinak npszerv vlshoz is. A Budapesti Reformtus Ifjsgi Egyeslet misszii bizottsgbl 1903-ban megalakult a Magyar Evangliumi Keresztyn Misszii Szvetsg. Ennek ma mr kln reformtus s kln evanglikus ga van. A reformtus g kln folyiratot (Hajnal) tart fenn s ez id szerint egy ceniai ni s egy, a bulgriai trkk kzt dolgoz frfi misszionrius eltartsrl gondoskodik. A magyar protestns egyhzak s egynek misszii ldozatkszsge azonban mg mindig nagyon csekly. Pedig a magyar nemzetre nagy hivats vr a vilgmisszi munkjban, fkpp, termszetes helyzetnl fogva, a zsid s mohammedn misszi tern. Ezt a hivatst ma mr a magyar evangliumi egyhzak vilgosan ltjk. A reformtus egyhz a maga legjabb trvnyknyvben a klmisszit is egyhzi feladatnak jelenti ki.
1 L. dr. Szab Aladr klmisszii kalauzt, amelynek adatait az 1925. vi World Missionary Atlas nyomn egsztettk ki.
Rvsz Imre: Egyhztrtnelem, 1936.
|