//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Dr RVSZ IMRE Az ellenreformcitl 1930
-as vekig
- Dr RVSZ IMRE Az ellenreformcitl 1930
-as vekig
:

15. NEGYEDIK FEJEZET A magyar protestantizmus szellemi mozgalmai a legjabb korban

15. NEGYEDIK FEJEZET A magyar protestantizmus szellemi mozgalmai a legjabb korban

  2013.12.01. 17:37


NEGYEDIK FEJEZET
A magyar protestantizmus szellemi mozgalmai a legjabb korban

42. . VILGNZETI HARCOK  43. . KZOKTATSGY  44. . IRODALOM S SAJT
 
 
42. . VILGNZETI HARCOK

A legjabb kor kzepig a rationalismus uralma tartott tovbb a magyar protestns lelkszek, theologusok, mvelt vilgiak kztt. A nmet prot. vallstudomnynak a rationalismuson tlmen fejldse a magyar protestns egyhzakban elg ksn kezdte kifejteni hatsait. Csak az nknyuralom elmltval kezddtt az irnyok mrkzse. A liberlis trtnetkritikai irny hatsa alatt kezdett dolgozni a pesti s a nagyenyedi reformtus theol. tanrok jeles grdja: Ballagi Mr, Kovcs Albert s dn s mg szmosan. Konzervatv szellemben szintn kivl tudomnyos kpzettsg rk: Fil Lajos nagykrsi, Rvsz Imre debreceni lelkipsztorok s mg tbben is lptek fl. Amazok modern felfogsuk terjesztsre trsadalmilag szervezkedtek (Magyarorszgi Protestnsegylet 1871) s nagy irodalmi tevkenysget fejtettek ki, liberlis evanglikusoktl s unitriusoktl is buzgn tmogatva. Emezek viszont a Rvsz szerkesztette „Magyar Protestns Egyhzi s Iskolai Figyelmez" kr (1870) tmrltek. Mindkt rszrl vlogatott erkkel folyt az irodalmi harc. De ez elejtl vgig csak a theologusok gye maradt s a mvelt magyar prot. kznsgben nem tudott igazi rdekldst tmasztani problmi irnt. A mellett a vitatkozk erejt az egyhzi kzlet sok ms, srgsebbnek ltsz krdse is lekttte. Ezrt az egy ideig fktelen szenvedlyessggel folyt vilgnzeti harc mr a hetvenes vek vgre hamvba holt. Azta rgibb s jabb vallstudomnyi irnyok elgg elvtelen sszevisszasgban tenysztek a magyar protestantizmusban, a laikus kznsgtl majdnem teljesen elszigetelten.

Csak a legjabb vek egyes biztat jelensgei mutatnak a theologia s a vallsos vilgnzet krdsei irnt megjult rdekldsre. j megbecslssel tanulmnyozzk az egyhzak si hitvallsait. Kezdik flismerni, hogy ezek az egyhzaknak legersebb biztostkai a bibliai, evangliumi alapon megmaradsra. ppgy, mint klfldn, minlunk is jra nagy figyelmet szentelnek a reformtorok theologijnak s az Isten igje tekintlynek krdse itt is homloktrbe kerlt. A magyar reformtusok kztt a Klvin s a klvinizmus gondolatvilgval val alaposabb megismerkeds a szellemi megjuls folyamatt indtotta meg s fokozottabb egyhzpt s kzleti tevkenysgre is sztnztt.

43. . KZOKTATSGY

Az 1791: XXVI. trvnycikk a magyar protestns egyhzak iskolai nkormnyzatt visszaadta. Ezek teht most mr nagyobb zaklatstl mentesen szentelhettk magukat kzoktatsgyk korszer fejlesztsnek. Mr a korszak elejtl lland gondoskodsuk trgya a kln npiskola s a nptant-kpzs. A kzpiskolkban mindentt reformtrekvsekkel tallkozunk, amelyek egyfell letrevalbb, msfell nemzetibb szellemv igyekeznek tenni az oktatst. A fiskolai kpzsben sem elgti ki a hagyomnyos rendszer a szlesebb ltkreket. Vay Jzsef, a tiszninneni reformtus egyhzkerlet kpzett s ldozatksz fgondnoka mr 1796-ban flveti egy pesti egyeslt protestns s grgkeleti egyetem alaptsa tervt. Ez a terv tlsgosan mersz volt ahhoz, hogy megvalsulhasson, de egy egyetemszer pesti fiskola fellltst ezutn is tervezgette mindkt egyhz. E tervezgetsnek gymlcse ln az nkny-uralom idejn (1855) alaptott pesti theol. akadmia. Megteremtsben oroszlnrsze volt a Dunamellk nagy pspke, Trk Pl buzgalmnak.

A Bach-kormny az iskolk autonmijt egy csapsra elkobozta. Thun miniszter mr 1850-ben az j osztrk tanrendszer (az n. „Organisationsentwurf") bevezetstl tette fggv nyilvnossgi joguk elimerst. Az j rendszer anyagiakban is slyos ldozatokat kvetelt a protestns iskolktl, klnsen a tanszkek szaportsval. De a szpen megnyilatkozott ldozatkszsg a jelesebb iskolkat — legelszr az orszgos hr tanrkarral br nagykrsi reformtus gimnziumot — olyan helyzetbe hozta, hogy a nemzetietlen szellemen kvl az Entwurf minden lnyeges kvetelshez alkalmazkodni tudtak. gy elkerltk a nyilvnos jellegtl val megfosztatst. A kiegyezs utni idszakban az egyhzak visszakaptk iskolai autonmijukat. De a np-, majd a kzpiskolai trvnyhozs (1868 s 1883) ismt oly magas kvetelmnyek el lltotta ket, amelyeknek csak az llamsegly ignybevtelvel tudtak megfelelni. Ennek kvetkeztben az egyhzak iskolai nkormnyzata egyre szkebb hatrok kz szorult. Az llami felgyelet s befolys nvekedse, fkpp az llami tanrkpzs prot. kzpiskolink tantsi sznvonalt ktsgtelenl emelte, de hitvallsi s egyhzi szellemt meggyngtette. Szmos, fkpp elemi prot. iskolnak llamostsa a nemzetisgek lakta vidkeken mg nemzeti tekintetben is vgzetess vlt az idegen imprium al juts kvetkeztben. A tantkpzs s magasabbfok lenynevels szintn jelentkenyen elrehaladt a korszak msodik felben. A fiskolai kpzs tern nagyszabs alkots volt a pesti theol. akadmin kvl a fradhatatlan tervez Szsz Domokos (mh. 1899) erdlyi reformtus pspk mve: a kolozsvri reformtus theologiai fakults (1895), melynek ltrejtte az si nagyenyedi Bethlen-kollgium theologiai akadmijnak megszntt vonta maga utn. Mr a kiegyezs ta sokszor hangoztattk vezet protestns krk azt a jogos kvetelst is, hogy valamelyik llami egyetemen protestns theologiai kar ltesljn. Ez az eszme azonban csak a legutbbi vekben tudott testet lteni, a debreceni Tisza Istvn- tudomnyegyetem reformtus s a Pcsre meneklt pozsonyi Erzsbet-tudomnyegyetem Sopronban mkd evanglikus theologiai karnak fllltsval (ami az si debreceni kollgium s a soproni lyceum theologiai akadmijnak megszntvel jrt).

44. . IRODALOM S SAJT

Az egyhzi s vallsos irodalom a legjabbkori magyar protestantizmus mozgalmas letnek h tkre. A tudomnyos theologiai irodalom mennyisgileg nagyot fejldtt, de eredetisg s rendszeressg dolgban mg mindig hanyatlst mutat az elz korszakok, fleg a XVII. szzad termelshez kpest. A vallsblcselet, rendszeres theologia s vallstrtnelem tanszakainak valamennyi kztt legkivlbb mvelje volt dr. Kovcs dn (mh. 1895), nagyenyedi theologiai tanr. A bibliai tudomnyok avatott mveli, elssorban a sokoldal dr. Ballagi Mr pesti theol. tanr (mh. 1891) szmos nagy tudomnyos rtk dolgozattal gyaraptottk a magyar theologiai irodalmat. Legnagyobb virgzsra azonban a hazai prot. egyhztrtnelem mezeje jutott. Ennek munksai kzl kiemelkedik Rvsz Imre debreceni lelkipsztor (1826–1881). Neve sszeforrott a magyar prot. egyhzak trtnelmi jogainak vdelmvel gy az abszolutizmus, mint ksbb (iskolapolitikai tren) az alkotmnyossg korszakban. Mellette azonban e tudomnyszak szmos jelest tudja mg felmutatni gy a reformtus, mint az evanglikus s az unitrius egyhz.

A tudomnyos termelst arnytalanul fellmlja mennyisgileg — ha minsg dolgban nem is — a gyakorlati egyhzi s vallsos (szertartsi, pt, htatossgi) irodalom. Kivl igehirdetk nlkl egyik egyhz sem szklkdtt. A reformtus egyhzban dr. Ravasz Lszl, 1921-tl dunamellki pspk, juttatta az igehirdetst evangliumi mlysgben s keresetlen mvszetben eddig el nem rt fokra. v az oroszlnrsz az j egysges liturgia megalkotsban is. Az istentiszteleti formkhoz nem kttt pt irodalom (elmlkedsek, trakttusok, npszer vilgnzeti dolgozatok stb.) klnsen a belmisszii mozgalmak hatsa alatt ntt meg. A kzhasznlatban lev Krolyi-fle bibliafordts s az nekesknyvek tbbszrs revzin mentek t. Legjabban tbb j s nagyrtk jszvetsg-fordts keletkezett.

Klnsen izmos szrnyakat nvesztett gy a tudomnyos, mint a gyakorlati vallsos egyhzi irodalomnak az idszaki sajt. A Protestns Egyhzi s Iskolai Lap pldjra megindult egyb hetilapok fknt az egyhzi let s az egyhzpolitika napikrdseivel foglalkoztak. A tudomnyos irodalom mvelst szmos folyirat tzte ki cljul: gy pl. a nagynev Erdlyi Jnos megindtotta Srospataki Fzetek, a Rvsz Figyelmezje. A vallsos irodalom fejlesztse volt egyik fclja a rgibb s jabb protestns trsulsoknak is: gy a Protestnsegyletnek, a nyolcvanas vekben alakult Luther-Trsasgnak, a Klvin- Szvetsgnek (1908). A Magyar Protestns Irodalmi Trsasg pedig 1889-ben kizrlag erre a clra alakult s ennek rdekben tudomnyos s npszer kiadvnysorozatai, nemklnben havi folyirata, a mig fennll Protestns Szemle ltal valban nagyon sokat tett. Biblik s vallsos iratok terjesztsben klnsen sokat lehet ksznni a Brit s Klfldi Bibliatrsulatnak, a Skt Nemzeti Bibliatrsulatnak s a Londoni Trakttus-Trsasgnak. E tren maga a legjabbkori magyar protestantizmus egszen napjainkig keveset tett. nll magyar bibliatrsulat nemlte az egyik legfjdalmasabb hinya egyhzi letnknek. De legalbb a vallsos iratterjesztst legjabban mr hazai szervek, st maguk az egyhzak is vgzik.

A protestns szellem a magyar irodalom s tudomny egyb gait is megtermkenytette a legjabb korban csak gy, mint az elzkben. Ennek igazolsul fnyes pldkra hivatkozhatunk: gy a filozfiai s paedagogiai irodalomra, amelynek legjelesebb mveli — Hetnyi Jnos, Erdlyi Jnos, Schneller Istvn s a mig legnagyobb magyar blcsel, Bhm Kroly — protestns lelkszek vagy tanrok voltak; valamint a szpirodalomban Petfi, Arany, Jkai, Tompa s a kt dunamellki kltpspk, Szsz Kroly s Baksay Sndor neveire; s ezenkvl mg szmtalan kivl nvre.

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!