13. MSODIK FEJEZET A magyar llam egyhzpolitikja a legjabb korban
2013.12.01. 17:31
MSODIK FEJEZET
A magyar llam egyhzpolitikja a legjabb korban
36. . A RESTAURATIO; KZDELMEK A TELJES VALLSEGYENLSGRT 37. . AZ ABSZOLUTIZMUS KORA
38. . A LEGUTBBI IDSZAK
36. . A RESTAURATIO; KZDELMEK A TELJES VALLSEGYENLSGRT
Atyja s nagybtyja nemes hagyomnyaival ellenttben I. Ferenc (1792–1835) teljesen nlltlan eszkzv lett a rgi rendet „restaurl" reakcis politiknak (Metternich s a „szent szvetsg"). A kor rmai katholikus udvaraiban mindentt szvesen hallgattak arra a hazug jelszra, amelyet nmely romantikusok szerettek hangoztatni: hogy a forradalmak anyja a reformci. Ez elv alapjn az I. Ferenc atyskod („patriarklis") abszolutizmusa jra csak a rgi Habsburg-rosszindulattal kezelte a protestnsokat. A nylt elnyomst az 1791. XXVI. t.-c. ers gtja miatt nem lehetett tbb feljitani, de ennek a trvnynek egyes rszrehajl intzkedsei, valamint egyb, akkor mg nem tisztzott vallsgyi rszletkrdsek elg alkalmat nyjtottak a tovbbi kicsinyes zaklatsokra. Helytarttancsi tmogatssal feljultak a reverzlis-zelmek, a gyermekrablsok, a prot. egyhzakba ttrni akarknak bosszantsa, gtlsa. Tovbb folyt a knyvvizsglat igazsgtalan kezelse, a bibliaterjeszts makacs korltozsa — holott a Brit s Klfldi Biblia-Trsulat egyik els teendjnek tekintette Magyarorszg tmogatst! — a klfldi tanulmnyozs megbntsa, az iskolai nkormnyzatba val beavatkozs.
Az alkotmnyos let vtizedekig sznetelt s gy a protestnsok srelmeik orvoslst egyelre csak az uralkod kegytl vrhattk, amivel nem sokra mentek. De a Ferenc uralkodsnak utols tz vben jraled alkotmnyos let vgre a protestnsoknak is mdot adott arra, hogy teljes vallsegyenlsgk rdekben az orszg szne eltt lpjenek sorompba. A nagy reformorszggylseken az alshz szabadelv ellenzknek rmai katholikus s protestns tagjai kezetfogva kzdttek az 1791: XXVl. t.-c. rszrehajl intzkedsei ellen, a rmai katholikus valls Bethy dn, majd Dek Ferenc vezetsvel. De a restauratio szelleme, fknt a konzervatv fnemessgben s az V. Ferdinnd (1835–1848) kormnyban mg mindig oly ersen lt, hogy a szabadelv vallsgyi trvnyjavaslatok ismtelten megbuktak, elbb (1830–36) a kleriklis tbbsg felshz, utbb (1839–40) az udvar ellenllsn. St kt ersen ultramontn szellem rm. kath. fpap, Scitovszky Jnos s Lajcsk Ferenc pspkk, valsggal kesztyt dobtak a protestnsok s a liberlis kzvlemny el, amikor a reverzlisok rdekben lptek sorompba (1839). Ksbb XVI. Gergely ppa Magyarorszgra nzve elrendelte, hogy a reverzlis- nlkli vegyes hzassgokat a rmai katholikus papsg csak egyszeren tudomsul veheti, de egyhzi szertartssal meg nem ldhatja. Ez azonban orszgszerte oly risi felhborodst tmasztott, hogy az 1843–44-iki orszggylsen mr szmbavehet ellenlls nlkl mentek keresztl a szabadelv vallsi trvnyjavaslatok, amelyek vgre igazsgosan rendeztk az ttrs s a vegyeshzassgok krdseit. Kimondtk, hogy aki 18 ves korig protestnsnak neveltetett, annak vallsa nem lehet tbb krds trgya; rvnyesnek ismertk el a protestns lelksz eltt kttt vegyes hzassgot is; az ttrst pedig lnyegben gy rendeztk, ahogy az ma is szablyozva van.
Az utols s legdicssgesebb rendi orszggyls, az 1847–48-iki, a XX. trvnycikkben hatalmas elvi nyilatkozatot tett, amely a modern magyar llami vallspolitika alapvetje ln. Nevezetesen kimondotta a tkletes egyenlsget s viszonossgot a hazai „bevett" felekezeteklkztt, amelyek kz sorozta az unitriust is egsz Magyarorszgra nzve. E nagy elvbl kifolylag kimondotta az sszes bevett felekezetek egyhzi s iskolai szksgleteinek „kzlladalmi kltsg ltal" val fedezst, valamint azt, hogy a klnbz bevett vallsfelekezetek klcsnsen ltogathatjk egyms iskolit. A nagy Etvs Jzsef br vezetse alatt ll alkotmnyos valls- s kzoktatsgyi kormny jakarattal ltott e korszakos igk valra vltshoz. Azonban a nagy v szn bekvetkezett vgzetes esemnyek tjba lltak. A szabadsgharc a kt protestns egyhz nagyon sok h fit ldozatul kvnta s klnsen az erdlyi s a felvidki protestantizmusra slyos csapsokat mrt.
1 Ezt az elnevezst az erdlyi rgi trvnyhozsbl vettk t, „Bevett"-eknek tekintettek: a latin s a grg szertarts rm. kath., a reformtus, az g. hitv. evanglikus, a grg-keleti s az unitrius vallsfelekezetek
37. . AZ ABSZOLUTIZMUS KORA
A fegyver jogval l nkny szintn szmos ldozatot kvetelt a protestns egyhzak hazafias vezeti kzl: egyesek hossz zaklats utn szabadulhattak, a legtbbje azonban slyos vrfogsggal fizetett, nhny lelkipsztor s tanr, tant pedig vrtanhallt halt. Az ostromllapot idejn az egyhzak gylekezsi joguktl s rszben mg nkormnyzatuktl is meg voltak fosztva. A gylekezsi jogot csak vek mlva nyertk vissza, de gy, hogy a trvnytelen kormny rendri felgyelete tovbb is kiterjesztetett az egyhzi testletek mkdsre. A Bach-kormny kultuszminiszternek, Thun Le grfnak klnben az is szndka volt, hogy a protestnsok gyeit, elssorban egyhzkormnyzatuk krdst „vglegesen rendezze". Ugyanez a kormny — a Ferenc Jzsef csszr s IX. Pius ppa kztt 1855-ben ltrejtt concordatumban — az ultramontnizmus szvetsgesv lett s klnsen az „sszbirodalmi" iskolagyet teljesen kiszolgltatta a fpapi s jezsuita befolysnak. A mindkt prot. egyhzbl flhangz tiltakozssal nem trdve, 1856-ban megalkotta a kormny a kt magyarorszgi protestns egyhzra retukmland egyhzi trvnytervt. E munklat legfontosabb pontja a ref. s ev. 5–5 tag csszri-kirlyi fconsistoriumok fellltsa volt: ezeknek tagjait a csszr nevezte volna ki letfogytiglan s az llam fizette volna. E fconsistoriumok gyakoroltk volna nemcsak a legfbb llami felgyeletet, de a legfelsbb fok egyhzi brskodst is. A trvnyterv ezen s ms intzkedsei a legmerevebb ellenttben lltak a magyar prot. egyhzak trvnyes szabadsgval s szzados alkotmnyuk alapelveivel.
A nyolc kerlethez vlemnyadsra lekldtt tervezet mindentt hatrozott visszautastssal tallkozott. A kormny csak a maga engedelmes sajtszerveire, a felvidki ev. lelkszek kzl a panszlv s sszbirodalmi rzletekre, meg egy-kt nagyhr, de tjkozatlan vagy flrevezetett nmet protestns theologus magasztalsaira tmaszkodhatott. Azonban gy is elg ersnek rezte magt arra, hogy a trvnytervezetet (nmileg mdostva s a fconsistorium kihagysval) csszri nyltparancs (ptens) s azt rgtn kvet miniszteri utasts alakjban (1859. szept. 1–2) egyszeren rparancsolja a makacs protestnsokra. A ptens formjban s tartalma szerint nylt jogfoszts volt. Kptelen mdon flforgatta az egyhzszervezet trlnelmileg kifejldtt tagozatt; az egyhzi trvnyhozsban a kezdemnyezs, megersts s a veto jogt egyarnt a fejedelem kezbe tette le s az egyhznak magnak csak puszta indtvnyozsi jogot hagyott fenn; az egyhzi gylsek nyilvnossgt tiltotta. A ptensre mindkt egyhz rszrl megjtt a felelet, elszr az erlyes s mltsggal teljes egyhzkerleti kzgylsi tiltakozsok, majd a csndes, de hatrozott ellenszegls alakjban. A legkivlbb lelkszi s vilgi vezremberek — Balogh Pter tiszntli pspkhelyettes, Rvsz Imre, Ballagi Mr, br. Vay Mikls, Tisza Klmn a ref., Mday Kroly, Szkcs Jzsef ksbbi pspkk, Zsednyi Ede ksbbi egyhzker., br. Prnay Gbor ksbbi egyetemes felgyel az ev. egyhzban — rettenhetetlen btorsggal vezettk ezt az ellenllst, teljes tudatban annak, hogy a magyar protestantizmus lte forog kockn.
Hanem az abszolt kormny is mindent megmozgatott. Az ev. egyhzban sikerlt bels megoszlst tmasztania s a bnyai s dunninneni kerletekben a ptens prtjra vonnia egy sereg lelkszt s gylekezetet. E mellett nem tallotta brtnnel, vagy legalbb is rendri s bri zaklatssal sjtani az ellenlls vezreit. mde az erszakoskods csak nvelte az ellenlls szilrdsgt s a felizgatott hazai kzvlemnyt vallsklnbsg nlkl a protestnsok prtjra terelte. Mg a hazafias rzlet rmai katholikus als papsg, st nmely fpapok is rmmel lttk a protestnsok ellenllst a gyllt abszolutizmussal szemben, s titokban buzdtottk ket arra. A klfld megtvesztse sem sikerlt; az orszgbl s az emigrnsoktl nyert felvilgostsok alapjn a protestns orszgok rdekldssel kezdtk ksrni magyar hitsorsosaik vlsgt: Angliban, Skciban hatalmas tntetsek voltak a magyar protestns gy mellett. A klfld rdekldse kezdett egyre knyelmetlenebb vlni a bcsi kormnyra nzve, amely klpolitikailag egybknt is slyos helyzetben volt. Vgre, mikor mr az orszgban egszen izz volt a hangulat, fellkerekedett a jobb belts s a ptenst egy 1860. mjus 15-n megjelent csszri kzirat visszavonta. A ptens megbuktatsa a magyar protestantizmus lelki s erklcsi erejnek egyik legszebb bizonysga volt. Megbecsltetst idehaza s a klfldn nagyban emelte. A felllekz magyarsg jl sejtette, hogy a rendszernek ez a veresge eljele kzeli buksnak.
38. . A LEGUTBBI IDSZAK
A kiegyezs nagy mvt ltrehoz 1865–68-iki orszggyls egyhzpolitikai tekintetben is az alkotmnyos kzjogi alapokra trt vissza. A reverzlisokat eltiltotta s a teljes egyenlsg s viszonossg rtelmben rendezte a vegyes hzassgbl szrmaz gyermekek vallsnak krdst s egyb felekezetkzi gyeket (pl. a temetk klcsns hasznlatnak jogt). Fontos kijelentseket tett az egyhzak s iskolk igazsgos arnyban val kzsgi s llami seglyezsrl. Maga a seglyezs ugyan, az llam zillt pnzgyi helyzete miatt, nagyon lassan indult meg. Azonban a helyzet fokozatosan javult. Az llam nvekv mrtkben gyakorolta 1869 ta a protestns npiskolk, majd (az 1883-iki kzpiskolai reform ta) a kzpiskolk seglyezst; egyb tmogatsok mellett pedig 1898-ban megadta a lelkszi fizetsek llami kiegsztst (congrua) is.
j felekezetkzi zavarokat okoztak a hetvenes vekben Magyarorszgon is megjult ultramontnizmus tmadsai. A rmai katholikus papsg a reverzlisokrt az elkeresztelsekkel igyekezett krptlst szerezni egyhznak. Midn erre az eljrsra a trvnyhozs s a kormny tbb zben slyos bntetst szabott, a rm. kath. papsg fanatikusabbjai kedvtelve kerestk az olcs mrtromsgot. A kilencvenes vek elejn a feszltsg akkora volt, hogy a rm. kath. f- s alspapsg, Rmtl buzdtva, nyltan meg merte tagadni az engedelmessget az llamhatalom irnt. Ekkor a kormnynak az llami fensg s a felekezeti bke megvsa rdekbn a gykeres egyhzpolitikai reformok tjra kellett lpnie. Itt jtt ltre heves kzdelem utn (1894–95) az t, egymssal kapcsolatos egyhzpolitikai trvny, melyek megalkotsban a reformtus valls Szilgyi Dezs igazsggyminiszternek volt legnagyobb rdeme. E trvnyek behoztk a ktelez polgri hzassgot, az llami hzassgi brskodst s anyaknyvvezetst; „bevett"-nek nyilvntottk a zsid vallst s lehetv tettk a felekezetnlklisget. Ezzel a magyar llam egyhzpolitikjt elvileg (csak elvileg!) teljesen s vglegesen megszabadtottk mindenfle felekezeti befolystl. De annyiban nem voltak kvetkezetesek, hogy a reverzlis-adst (a rm. kath. egyhz krptlsra) trvnyes formban ismt lehetv tettk. A protestnsokra nzve jogos kvetkezmnyeit vonta ki a felekezeti egyenlsgnek s viszonossgnak az 1885-iki frendihzi trvny is, mely a hrom magyarorszgi protestns egyhz pspkei s fgondnokai kzl a rangidsbeknek helyet adott a frendihzban. Azonban mg ennek az elvileg szabadelv llami egyhzpolitiknak sem sikerlt eltntetnie nagyszm kisebb vallsi egyenltlensget. Ezek egybknt jrszt termszetesen kvetkeznek a hatalmas magyarorszgi rm. kath. egyhznak mg mindig igen ers llami kivltsgaibl, vagyoni flnybl s ezeknek ksznhet nagy politikai s trsadalmi befolysbl. Ennek a slyt a magyar protestns egyhzak a vilghbor utn is sokflekppen tapasztaljk.
|