//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Dr RVSZ IMRE Az ellenreformcitl 1930
-as vekig
- Dr RVSZ IMRE Az ellenreformcitl 1930
-as vekig
:

10. HARMADIK FEJEZET A magyar protestantizmus egyhzi lete a felvilgosods korban

10. HARMADIK FEJEZET A magyar protestantizmus egyhzi lete a felvilgosods korban

  2013.12.01. 17:20


HARMADIK FEJEZET
A magyar protestantizmus egyhzi lete a felvilgosods korban


26. . SZERVEZETI S ALKOTMNYI VLTOZSOK S KZDELMEK  27. . VALLSI S ERKLCSI VISZONYOK
 
 

26. . SZERVEZETI S ALKOTMNYI VLTOZSOK S KZDELMEK

l. j tagozds; a vilgi elem rvnyeslse

A II. Carolina Resolutio intzkedse kvetkeztben a kt magyarorszgi protestns egyhz eladdig nagyobbszm superintendentiinak szma 4—4-re olvadt le (termszetesen a kln politikai s egyhzi kormnyzat alatt l Erdlyt nem rtve bele). gy jtt ltre a kt magyar protestns egyhznak az 1920-i trianoni bkektsig fennllott kerleti felosztsa (az evanglikusoknl a bnyai, a tiszai, a dunntli s dunninneni egyhzkerletek; a reformtusoknl a dunntli, a dunamellki, a tiszntli s tiszninneni egyhzkerletek).

Az tszervezs e munklataibl a „vilgi" uraknak jutott az oroszlnrsz. A II. Carolina Resolutio kiadsakor gyors intzkeds kellett: nem lehetett megvrni, mg az ezerflekppen zaklatott lelkszek, taln csak vek mlva, sszejnnek orszgos zsinatukra; ehhez klnben is kirlyi engedly kellett volna s ennek kieszkzlse hossz idbe telt volna s ktsges is volt. A kevsszm, de annl buzgbb s hvebb vilgi elkelknek mdjukban volt gyorsabban sszejnnik. Ha nem is az egyhzi alkotmny hagyomnyos formi kzt, de a szksg parancsolta mdon, k hajtottk vgre az tszervezst. Ezt az intz hatalmukat aztn a vilgi urak llandv akartk tenni. Egszen termszetes s mltnyos volt az az hajtsuk, hogy az az egyhz s az a lelkszi kar, amely minden bajban ignybevette segtsgket, adjon nekik helyet az egyhzalkotmnyban intzmnyesen is. A protestnsok helyzetk brmely kis knnyebblst hossz vtizedeken t csak vilgi elkelik tjn tudtk kieszkzlni az udvarnl s a hatsgoknl. A vilgiak egyhzvd munkja azonban csak akkor lehetett sikeres, ha rendszeresen megismerkedhettek s foglalkozhattak az egyhz gyeivel. Innen van, hogy az 1715–1791 kz es vtizedek folyamn mind a kt magyarorszgi protestns egyhz alkotmnyban betetzdik a megelz korszakban mr megindult fejlds: a vilgiak az egyhz alkotmnyban s kormnyzatban a lelkszekvel egyenl rang helyet nyernek.

Ez az evanglikusoknl meglehets simn, a reformtusoknl ellenben sok kzdelemmel ment. A reformtus vezet vilgi urak bodrogkeresztri gylse (1734-ben) erdlyi mintra f- s segdgondnoki llsokat szervezett az egyhzkerletek, illetleg megyk lre, valamint a ngy kerlet pspkbl s fgondnokbl ll egyetemes ftancsot s annak ln ll fgondnoki tisztsget is. E ktsgtelenl dvs intzkedseket azonban a lelkszekkel val elzetes rtekezs nlkl hoztk s ezzel flkeltettk a lelkszek egy jrsznek ellenszenvt a hagyomnyokkal ellenkez s nem trvnyes ton ltrejtt j rend ellen. vtizedes viszlyok indultak meg, klnsen a hatalmas tiszntli egyhzkerletben: ugyanis ennek a lelkszi kara rezte arnylag legkevsb az jts szksgt, mert itt az egyhzak tmaszai nem annyira a fldesurak voltak, mint inkbb a sr tmegekben egyttlak, jmd alfldi reformtus polgrsg s kznp. A harc 1791-ben, a tiszntli pspkvlasztson rte el tetpontjt, amidn kln-kln pspkt vlasztott a papi („hierarcha") s az „ri" („kyriarcha")1 prt. A hierarcha-prt pspke annak nagy tudomny, de szenvedelmesen elfogult vezre, Sinay Mkls debreczeni kollgiumi tanr lett, aki prtjval egytt vgl egyenesen a kirlynl keresett vdelmet a vilgiak „hatalmaskodsa" ellen. Emezek viszont utoljra csakugyan hatalmi krdst csinltak a dologbl s a lelkszi prt erszakos elhallgattatsra trekedtek. Sinayt hossz per utn pspki, majd tanri tiszttl megfosztottk s a nagyrdem tuds csak nehezen meneklt meg a koldusbottl. (Mh. 1808). A gyllkds izzsa kzben adta meg a kirly az engedlyt a kt egyhz jjszervezst vgrehajtand, rg hajtott orszgos zsinatok megtartsra.

2. A budai s pesti zsinatok

Az 1791 szn sszelt reformtus budai s ev. pesti zsinat izgalmas tancskozsok kztt, a vilgi urak mindvgig tlhatalmas befolysa alatt folyt le. A vilgiak az j egyhzalkotmnyhoz olyan klfldi mintt kerestek, amely minden ktsget kizrlag biztostja az „ri" elem flnyt a „papi" fltt: ezt pedig a maroknyi lengyel protestns egyhzak 1780-iki egyhzi trvnyknyvben, az n. „lengyel dissidens knonokban"2 talltk meg. Ez a munklat egy sebbel-lobbal ksztett tkolmny volt: az igazi protestns elv csak torzalakban rvnyeslt benne, valjban a tlteng lengyel nemesi nrzetet tkrzte. A magyar protestns vilgi urak mgis ezen a nyomon, a trtneti fejldssel majdnem teljesen szaktva akartk jjpteni egyhzaik alkotmnyt.

A kt zsinat, hosszas s elkeseredett vitk utn, a kt hitvalls magyar prot. egyhz szmra egy-egy, minden lnyeges pontjban teljesen azonos alkotmnyt dolgozott ki. Ez alkotmny legalsbb egysge a helyi presbyterium, magasabb tagozatai az egyhzmegyk, egyhzkerletek gylsei; cscspont az ev. s a reformtus egyhzak kzs egyetemes tancsa (consistorium generale v. conventus generalis) ln a reformtus s az ev. egyetemes fgondnokkal: ez azonban nem lland kormnyhatsg, csak az egyntet eljrs kedvrt idnknt sszehvott kzs gyls, melynek egyik fszerepe az, hogy a kzs protestns rdekeket a kormnnyal szemben egysgesen kpviselje. Trvnyhoz testlete mindkt egyhznak a 10 venknt sszel, kln-kln zsinat. A szervezet minden fokn ltszlag nagy gonddal keresztlvittk a lelkszi s vilgi elem kztti „paritst", de valjban a vilgi urak tlslya rvnyeslt, s a tnyleges helyzet az volt, hogy k „megengedik" a lelkszeknek az egyhzkormnyzatban val rszvtelt.

Azonban a vilgiak gyzelme nem volt teljes, mert a kirly sem a budai, sem pesti knonokat nem erstette meg, amiben a lelkszi prt felfolyamodsnak is rsze volt. Ezrt a trvnyek egszben vve egyik egyhzban sem jutottak ktelez rvnyre, csak egyes intzkedseik mentek t a gyakorlatba az egyhzkerletek s egyhzmegyk akaratbl. gy a budai s a pesti zsinatok csak flmunkt vgeztek. Azonban nagy rdemk, hogy igyekeztek megalkotni a kt protestns orszgos egyhzat s azok testvrisgt intzmnyes ktelkkel is prbltk ersteni (kzs ftancs); tovbb, hogy az egyhzalkotmny legfbb krvonalait: az n. „zsinat- presbyteri rendszert", a rszletekben elkvetett prtos tlzsok ellenre is, helyesen vontk meg.

1 A kyrios: r grg szbl.
Dissidens-eknek (eltrknek) hvtk Lengyelorszgban a nem rm. kath. (prot. s gr. kel.) ker. felekezeteket.


 

27. . VALLSI S ERKLCSI VISZONYOK

1. A magyarorszgi helyzet

A szenvedsek slya alatt a magyar protestnssgnak gy alsbb, mint magasabb trsadalmi osztlyaiban nagyon gyakori eset volt a hithagys. De a megmaradtak kettztt hsggel ragaszkodtak hitkhz s egyhzukhoz. A lelkipsztorok fennklt llekkel hordoztk a legtbbszr nsgesen javadalmazott llsuk nagy terheit. E korban mr nem alkalmazhattk az egyhzi fegyelmet oly szigorral, mint azeltt. Ezt fknt az a krlmny akadlyozta meg, hogy a fegyelmi intzkedsek foganatostsra vagy ppen nem llt rendelkezsre a vilgi hatsg, vagy nem a rgi kszsggel tbb. Most mr a lelkipsztoroknak csak lelki hatsokkal lehetett a npet magukhoz s az egyhzhoz kapcsolniok. Teht gyakoribb lett az egyni lelkigondozs zajtalan munkja, amire az elz korszakok lelkszei mg nem helyeztek elg slyt. A lelkszek buzglkodsa kvetkeztben rendszeress lettek a hzi hitatossgok (Biblia, nekesknyv, kegyes iratok olvasgatsa) — sok helyt egyetlen lelki menedke a templomtl, lelksztl, iskoltl megfosztott npnek. J pldaadsban versenyeztek a lelkszekkel a vilgiak is. Az olyan sziklahit, mly kegyessg ni lelkek, mint a hitvall rva Bethlen Kata (megh. 1759), vagy a hitkrt s egyhzukrt minden munkra s ldozatra ksz olyan vilgiak, mint a kivl vallsos klt, Rday Pl (megh. 1733), egyik egyhzban sem ritkk. rva Bethlen Katt, grf Teleki Jzsef zvegyt, rendkvli lelki s testi szenvedsei ltal formlta Isten keze a magyar reformtus keresztynsg egyik legnemesebb alakjv. Nemcsak, mint imdkoz s hite mellett minden ksrtsben megll llek rdemli csodlatunkat, de mint az irodalomban s annak prtolsban, a hasznos munkban s a kifogyhatatlan jcselekedetekben fradhatatlan nagyasszony is: egyebek kzt mg a szegny np orvoslsval is sikeresen foglalkozott. A nagytuds Rday Pl, II. Rkczi Ferenc kitn diplomatja, a maga korban a magyar reformtus egyhznak legnagyobb vdelmezje volt: mly vallsossga s tiszta jelleme a visszatrt Habsburg-uralom alatt mg rmai katholikus krkben is becsletet szerzett neki s egyhznak. Szerzetes tuds rja rla: „Vallst btran megvallotta, btran gyakorolta, btran vdelmezte... gyakran egsz napon, st jjelen t szent elmlkedsekbe mlyedt." De viszont akadtak az egyhzaknak olyan elkel tagjai is, akik csak hatalomvgyuk kielgtsre kveteltek maguknak vezet helyet. St arra is volt nhny szomor eset mind a lelkszek, mind a vilgiak kztt, hogy csak anyagi haszonrt szolgltk egyhzukat s mihelyt ez a haszon elmaradt, htra llottak: gy tett pl. Bessenyei Gyrgy, a klnben nagynev klt, aki, midn a reformtus egyetemes consistoriumnl viselt j javadalm titkri llst elvesztette (1779), meggyzdtt voltaire- ianus ltre is rmai katholikuss lett s Mria 'I'erzia kegydjn lt tovbb. Egyb trsadalmi krkben sem voltak szokatlanok az ilyen jelensgek. Fkpp a mveltebbek kztt kezdett lbrakapni bizonyos erklcsi lazasg s vallsi kzny, amelyeknek igazolst a Nyugatrl beszivrg „felvilgosult" eszmkben szerette megtallni nagyon sok retlen f.

 

2. Pietizmus s methodizmus

Ily jelensgek a klfld nagy protestns orszgaiban — Nmetorszgban, Angliban — is fllptek. Nmetorszgban a harmincves hbor lezgsa utn az egsz egyhzi let romokban hevert. A llektelen orthodoxia nem volt kpes j letet lehelni az elallt lelkekbe. A mveltek a kezdd felvilgosods hatsa alatt kezdtk lenzni az egyhzat. Az ltalnos sivrsg kzepette emeltk fel szavukat a pietistk3 (1675-tl). Ezek hatalmas hit, kegyes s munks lelkek — eleinte legnagyobbrszt ev. lelkszek voltak. Szemlyes tapasztalsuk alapjn rmutattak arra, hogy a vallsban nem a tan pontos tudsa s elhivse, hanem a „szv kegyessge" s az abbl szrmaz szent erklcsi letfolytats a fdolog. A mozgalom megindtja — rszben a rokon klvini puritn szellem hatsa alattSpener Flp Jakab drezdai, majd berlini udvari lelksz (1635–1705) volt. Igazi vezre ksbb Francke gost Hermann (1663–1727) hallei lelksz s egyetemi tanr lett. Ez a nagy keresztyn jellem a lehet legszernyebb kezdetekbl hatalmas s mig virgz nevel- s szeretetintzmnyek egsz sort hozta ltre.

A pietistk az orthodox, maradi lelkszek s tuds theologusok, meg a csfold vilgiak rszrl nagyon sok heves tmadsban rszesltek. Erre olykor tnyleg rszolgltak, mert ksbb nagyon sok lelki flszegsg burjnzott fel kzttk: gy pl. a megtrsnek naphoz, st rhoz ktse, a mveltsgnek s az let nemes rmeinek oktalan lebecslse, a betegessgig tlhajtott vallsos rzelgs, a farizeusi gg. De mindent sszevve, mgis mrhetetlenl sokat ksznhetett nekik a nmet protestantizmus: k tltttk el jra az Evanglium leterivel s k ellenslyoztk a felvilgosods tisztn rtelmi irnyt.

Hasonl termszet mozgalom volt Angliban a methodizmus.4 Megindti: a nagytehetsg anglikn pap, Wesley Jnos (1703–1791) testvrvel, az nekklt Krollyal s a csaposlegnybl pratlan hats bnbnathirdetv lett Whitefield Gyrgy (1714–1770). A methodizmus — a klvini szellemnek megfelelen — eleitl fogva sokkal nagyobb misszii lendlettel dolgozott, mint az inkbb kisebb krkre szortkoz pietizmus. Fkppen a nyomorba s bnbe sllyedt munkstmegek flrzsval s flemelsvel rt el maradand eredmnyeket. A pietizmus hibi azonban a methodizmusnl mg fokozottabb mrtkben megtallhatk. Annyira hangslyozta a megtrs emberi oldalt, hogy az isteni kegyelem mindenhatsgt, a predestinci bibliai sarkigazsgt teljesen elejtette. E miatt nagyon alkalmas talaja lett a vallsos magabzsnak, a „vallsos ember" flmagasztalsnak az l Istennel szemben.

E kt irny kzl Magyarorszgon maradandbb hatst csak a pietizmus tett, fknt az evanglikus egyhzban.

3 Ez a sz eredetileg gnynv, mellyel a folyton pietast, azaz l kegyessget kvetel frfiakat illettk ellenfeleik.
Eredetileg szintn gnynv, arrl a szigoran megszabott mdszerrl (methodus), melyet a kt Wesley-testvr mr dikkorban kvetett tanulmnyaiban s vallsos gyakorlataiban.

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!