9. MSODIK FEJEZET A magyar llami egyhzpolitika a felvilgosods korban
2013.12.01. 17:10
MSODIK FEJEZET
A magyar llami egyhzpolitika a felvilgosods korban
24. . A SZATMRI BKE; III. KROLY S MRIA TERZIA
25. . HATROZOTTAN FELVILGOSULT EGYHZPOLITIKA (II. JZSEF S II. LIPT.)
24. . A SZATMRI BKE; III. KROLY S MRIA TERZIA
1. II. Rkczi Ferencz
A felvilgosods szzadnak napja Magyarorszgon is, ppgy, mint Franciaorszgban, mg a legridegebb vallsgyllet uralma kzben kelt fel. A Kollonics-rendszer irgalmatlan nyomsa a magyarsgot belekergette az utols kuruc szabadsghborba, a II. Rkczi Ferencbe (1703). Ehhez rmmel csatlakozott Erdly is, ahol a Diploma utni vekben az udvartl is tmogatott rmai katholicizmus minden utat flhasznlt rgi hatalma visszaszerzsre. A nemeslelk fejedelem, br szemly szerint rmai katholikus volt, erdlyi s magyarorszgi uralma alatt h maradt nagy seinek s eldeinek vallspolitikjhoz. Szcsnyi orszggylse a jezsuitk kzl (akik pedig egykor neveli voltak a fejedelemnek) a nmet szrmazsakat kitiltotta az orszgbl. „Szvemen semmi sem fekdt inkbb — amint maga rta s tetteivel be is bizonytotta — mint a vallsok viszlyt, melynek magvt a gonosz vetette, kiegyenlteni". Ez a fennklt vallspolitikja azonban fegyvereinek szerencsjvel egytt hanyatlott al. A szatmri bkben (1711) diadalt lt a Habsburg-hz, de a bkekts egyik pontjban az uralkod meggrte az orszg trvnyes vallsi szabadsgnak fenntartst, a jogos egyhzi javadalmak birtoklsval egytt.
2. Az tmenet jellemzse
A Lipt-korszak ldz egyhzpolitikja s a II. Jzsef flvilgosult trelmessge kztt III. Kroly (1711-1740) s Mria Terzia (1740-1780) uralkodsa alkotja az tmenetet. E kt uralkod szemlyileg egszen hitbuzg rmai katholikus s a felvilgosods eszminek egybknt sem hve. Azonban az llam s a rmai egyhz rdekeit mr egyik sem azonostja flttlenl. Kormnyaik a klrus tlkapsaival szemben erlyesen rt llanak a kzrdek fltt s a protestnsok erszakos kiirtsra jzan politikai beltsbl nem gondolnak tbb.
3. III. Kroly
III. Kroly 1714–15-iki vallsgyi trvnyhozsa semmivel sem ment tovbb, rnint az 1687-iki orszggyls „kegyelmi" trvnye s az Explanatio, st a vallsi srelmek trgyalst az orszggylsrl egyenesen kizrta, br msfell rendszeres orvoslsukat grte. Kln vallsgyi vegyes bizottsgok kldettek ki e clra. De munkjuk hossz kzdelem utn is medd maradt. A fpapsg s az annak befolysa alatt ll, 1723-ban fellltott helytarttancs (az „eretnekek ostora", mint egyik fpapi tagja dcsrte) meg tudta akadlyozni a protestnsok helyzetnek minden lnyegesebb knnytst. Az ldatlan huzavonnak maga a kirly vetett vget. Az e korbeli abszolt uralkodk szokott mdjn rendeletileg szablyozta a vallsgyet. Mr az 1714–15-iki orszggyls rvnyestette a protestnsokkal szemben a felvilgosult llam egyik igen lnyeges alapelvt, az uralkod legfbb egyhzfelgyeleti jogt, amidn kimondotta, hogy a protestnsok sem zsinat, sem ms cmen nem tarthatnak gylseket a kirly tudta s beleegyezse nlkl. Az I. s II. Carolina Resolutio (Kroly-fle vallsrendelet 1731. s 1734.) pedig teljess tette az llami hatalom rendrkd gymsgt a kt magyar protestns egyhz fltt.
Az els resolutio vget akar vetni a fldesurak vallsgyi nknykedsnek, amennyiben a jobbgyok vallsvltoztatst kirlyi jvhagystl teszi fggv. Egybknt azonban teljesen az Explanatio keretei kztt marad, st annak intzkedseit mg slyosbtja avval, hogy a protestns lelkipsztorokra kiterjeszti a rm. kath. pspkk s fesperesek felgyeleti jogt (fleg abban a tekintetben, hogy vajon „helyesen keresztelnek-e?"). Tovbb a protestns hzassgi gyeket (vlpereket) a rm. kath. pspki szkek el utalja s kimondja, hogy vegyes hzassgokat csakis rm. kath. pap kthet meg rvnyesen. Vgl a prot. brkat, egyb tisztviselket s gyvdeket a Szz Mrira s a szentekre is hivatkoz n. „decretalis esk"1 lettelre ktelezi, teht a hith protestnsokat kzvetve kizrja a kzhivatalvisels jogbl. A II. resolutio pedig megszabja, hogy mind a kt prot. egyhz csak 4-4 super-intendentira tagozdhatik s ugyanannyi superintendenst vlaszthat, akik azonban kirlyi megersts nlkl nem gyakorolhatjk jogaikat.
E resolutiok alapjn a protestnsoknak a csaldi s a trsadalmi letben val zaklatsa tovbb is lehetsges volt. A mellett pedig most is folytak a templomfoglalsok, s a protestns gylekezeteknek, iskolknak, lelkszeknek, tantknak kzigazgatsi meg rm. kath. pspki rszrl egyb mdokon (fleg a pspki s fesperesi vizitcik tjn) val hborgatsai: pl. a reformtusokat ernek- erejvel r akartk venni arra, (ksbb, Mria Terzia uralma alatt, kormnyrendeletekkel is) hogy bibliai alapon ll meggyzdsk ellenre engedjk meg a beteg csecsemk megkeresztelst, lelksz nem ltben, a bbk ltal; mert a tves rmai tan szerint a megkereszteletlen csecsem nem dvzlhet. Jellemz, hogy nem egy zben maga az uralkod mrskelte a kormny s a klrus tlbuzgalmt: pl. Althan Kroly grf, bboros, vci pspk tiltakozst az I. Carolina Resolutio ellen (melyet e fpap tlontl kedveznek tartott a protestnsokra nzve!) Pest megye kzgylsn szttpette. Egyes megykben s vrosokban klnben is mg mindig akkora tbbsgben volt a nemesi s a polgri rendben a protestns elem, hogy maga a kirly utastotta a hatsgokat egyes esetekben a decretalis esktl val eltekintsre, msklnben nem lehetett volna a kzhivatalokat betlteni. Erdlyben a rm. kath. fnemessg, az 1715-ben visszalltott rm. kath. pspksggel s a jezsuitkkal szvetkezve, a Diploma ellenre is szvesen flbortotta volna a felekezeti bkt: de a protestns rendi elemnek mg mindig tlnyom slya megakadlyozta ezt, habr szmos zaklatst s erszakossgot itt sem brt elhrtani. gy pl. 1738-ban, a Rkczi Jzseffel s a trkkel val szvetkezs res gyanoka alapjn a kormny Szigeti Gyula Istvn reformtus pspkt, tbb ms reformtus lelkszt s tanrt s nhny reformtus mgnst elfogatott. Kzel egy vig tartotta brtnben ket, mg vgre knytelen volt rtatlansgukat elismerni.
4. Mria Terzia
A kirlyn trnjt a flelmes porosz protestns nagyhatalommal szemben h magyar protestns alattvalinak vre is segtett megszilrdtani. Ezekkel szemben mgis llandan reztette gyanakv rosszindulatt. Kormnynak s a klrusnak szabad keze volt az „eretnekek" zaklatsra. Negyvenves uralkodsnak mintegy ktszz protestns templom esett ldozatul. Szmos j mdot is eszelt ki a protestnsok ltszmnak apasztsra az uralma alatt a lelemnyes trtsi vakbuzgalom. A protestnsok lakta vidkeken j rm. kath. pspksgek alapttattak; kln eretnektrt egyesletek (az ifjsg kztt Mria-trsasgok) alakultak, nagy alaptkvel az ttrk jutalmazsra. Viszont azokat, akik a rmai hitrl akartak protestnsra trni, vagy esetleg vegyes hzassgbl szlettek s e miatt neveltettek protestns hitben, a megblyegz „apostata" (= hittl szakadt) nvvel illettk, llamellenes bnskknt kezeltk s a legkmletlenebb mdon igyekeztek a rmai akolba visszaterelni. Flvirgzott a reverzlis-vadszat: a rm. kath. papok a vegyes valls hzasprokat csak az esetben voltak hajlandk megesketni, hogyha a nem rm. kath. fl trtvnyt (reverzlis) adott arrl, hogy valamennyi szletend gyermekt kath. vallsban fogja neveltetni. Tbb esetben — klnsen vegyes hzassgban l hith reformtus frang nk (rva Bethlen Kata, Barcsay gnes) megingatsra — a gyermekek erszakos elragadstl, klastromba hurcolstl sem riadtak vissza. Mindezek a dolgok, habr az ersebb trvnyes korltok miatt kisebb mrtkben, Erdlyben is folytak. Itt a kirlyn fkpp a fnemessg reformtus tbbsgnek trtgetstl remlt sok sikert, klnsen a sajt maga kovcsolta hzassgok tjn. Azonban, ha akadtak is egyes elcsbthatk, a nagy tbbsg hven kitartott s atyi vallsnak vdelmben szvs buzgalmat fejtett ki.
A tervszer elnyoms eleinte csak a hbors idkben enyhlt valamit s olykor klfldi protestns hatalmak kzbelpse segtett. gy pl. mikor padnyi Bir Mrton veszprmi pspk „Enchiridion"2 cm knyvben (1750) az „eretnekek" ellen inquisitori eljrst srgetett s a „Lutherani comburantur"- t emlegette, a kirlyn fkpp Nagy Frigyes porosz kirly kzbelpsre s az emelkedett szellem XIV. Benedek ppa tancsra knytelen volt a pspk knyvt elkoboztatni. Tbb jindulatra attl fogva szmthattak a protestnsok, hogy Jzsef csszrnak, mint kormnyztrsnak felvilgosult szellem befolysa rvnyeslt (1765-tl) a magyar egyhzpolitikban is. Jzsef s a hasonl szellem Kaunitz Vencel hg. kancellr hatsa alatt jrult hozz Mria Terzia — br nehz szvvel — a jezsuitarend eltrlshez s hangoztatta a klrussal s a ppval szemben nagyon erlyesen a magyar kirly fkegyri jogait. Ez idtl fogva inkbb talltak az udvarnl meghallgatsra a protestnsok panaszkod kldttsgei is, amelyeket azeltt csak rideg visszautasts fogadott.
1 Mely Werbczi hres Hrmasknyvnek egyik decretumban (orszggylsi hatrozat) foglaltatik. 2 A. m. Kziknyv
25. . HATROZOTTAN FELVILGOSULT EGYHZPOLITIKA
(II. JZSEF S II. LIPT.)
1. II. Jzsef
A „kalapos kirly" arra akarta alattvalit megtantani, hogy „lehetnek katholikusok, a nlkl, hogy rmaiak lennnek". Vgs clja egy, a pptl fggetlen llami katholikus egyhz ltrehozsa volt. E vgbl oly rendszablyokat lptetett letbe, amelyek a rm. kath. egyhz bels letbe is mlyen belenyltak: pl. minden szerzetet, amelynek tagjai nem lelkigondozssal, nevels-oktatssal vagy betegpolssal foglalkoztak, feloszlatott; a papnevelst llamiv tette, a kultuszt felvilgosult szellemben akarta reformlni.
Elssorban az llami kzrdek sugallta Jzsefnek az ausztriai s magyarorszgi „nemkatholikusok" javt clz intzkedseit is. Mr 1781-ben kiadta hres „Trelmi Rendelett" (Edictum Tolerantiale), abban a meggyzdsben, hogy „krtkony minden knyszer, mely erszakoskodik az emberek lelkiismeretn, viszont a keresztyn kegyessgbl fakad igazi trelem mind a vallsnak, mind az llamnak nagy hasznot hajt". Ez a rendelet Jzsef protestns s grgkeleti alattvalinak bizonyos korltok kztt szabad vallsgyakorlatot biztostott, s a polgri jogok, fkpp a hivatalvisels tekintetben teljesen egyenlkk tette ket a rm. katholikusokkal. A magyar protestnsokra nzve e rendeletnek klnsen a kvetkez pontjai jelentettek nagy knnyebbsget: Mindentt, ahol legalbb szz csaldjuk van (ksbb mr csak 50- et kvntak meg), teht nemcsak az articularis helyeken, pthetnek „oratoriumot" (imahzat), tarthatnak lelkszt, iskolt, tantt — avval a flttellel csupn, hogy a hveknek e clokra elgsges anyagi ervel kell rendelkeznik s az imahzakat torony, harang3 s utcra nyl ajt nlkl kell pteni. A reverzlisok (melyeknek szedst Jzsef „utlatos llekvadszat" -nak nevezte) eltiltattak; a vegyes hzassgbl szletett gyermekek, ha az apa rm. katholikus, valamennyien a rm. kath. vallsban nevelendk, ha ellenben protestns, csak fiai kvethetik vallst. Ezt a rendeletet Jzsefnek tbb hasonl szellem intzkedse kvette: gy megengedte, br nagyon szigor flttelekhez kttte, a rm. kath. egyhzbl a protestnsba val ttrst; a protestnsok hzassgi gyeinek trgyalst kivette a rm. kath. pspki szkek jogkrbl s polgri trvnyszkek el utalta. Jzsefnek mindezen intzkedseit rthet rmmel s hlval dvzltk a magyar protestnsok; hiszen a Trelmi Rendelet kvetkeztben pr v alatt 1015 anya- s lenyegyhzuk kelhetett j letre! De rmk albbhagyott, amikor Jzsef az nkormnyzatukba is, klnsen iskolai gyekben, ppoly erszakosan kezdett belenylni, mint a rm. kath. egyhz belgyeibe. E miatt s egsz uralkodsnak abszolutisztikus jellege miatt nem is tudta flttlen hveiv tenni az alkotmnyos rzelm magyar- s erdlyorszgi protestnsokat.
2. II. Lipt
II. Jzsef felvilgosult egyhzpolitikai elveinek, az n. „josephinismusnak" h kvetje volt testvrccse s utdja, II. Lipt. Az nagyon rvid (1790–92) uralmnak idejre esik a nagyemlk 1790–91-iki orszggyls, amelyen az emelkedett lelk rmai katholikus vilgiak — pl. Batthyny Alajos grf — vllvetve kzdtek protestns kvettrsaikkal a vallsszabadsgrt. Az orszggyls, a kt tbla felvilgosult tbbsgnek legszebb alkotsai kz tartoz XXVI. trvnycikkben elvileg teljesen a trvnyes s alkotmnyos alapokra helyezte vissza a magyarorszgi protestns egyhzak vallsi szabadsgt s tnyleg is megszntette a srelmes llapotok nagyrszt. Nevezetesen az 1647 ta keletkezett vallsgyi trvnyek s rendeletek rvnyt eltrlte s az orszg minden rend s rang lakosnak biztostotta a szabad s nyilvnos vallsgyakorlatot, amelyben ket sem a kirly, sem a fldesr nem akadlyozhatja meg. Ebbl az intzkedsbl termszetesen folyt, hogy a trvny visszalltotta a kt prot. egyhz teljes nkormnyzatt s megszntette a rm. kath. pspki s fesperesi joghatsgot a prot. lelkszek fltt; biztostotta iskolaalaptsi jogukat mind alsbb, mind magasabb fokon; megllaptotta a rm. katholikusokval egyenl hivatalkpessgket: hzassgi gyeiket sajt egyhzi brsgaik el utalta. Az egyhzi javak birtoklsra nzve a trvny meghozsa idejebeli llapotot tette irnyadv, e birtokllapot jvendbeli hborgatira pedig szigor pnzbrsgot szabott. Mg ennek a trvnynek is voltak azonban egyes hzagos pontjai, amelyek a rgi „uralkod valls" javra billentettk a mrleget s flszzadra szl jabb nyugtalansgnak lettek a forrsaiv. Ilyen volt klnsen az, amely a vegyes hzassgokat tovbb is csak a rm. kath. pap eltt engedte megktni, a gyermekek vallsra nzve a Trelmi Rendelet egyenltlen intzkedst tartotta fenn s a vegyeshzassgi gyeket a rm. kath. szentszk el utalta.—E fogyatkozsok ellenre is, az 1791. XXVI. trvnycikk alapkve lett a magyar protestns egyhzak legjabbkori kzjogi helyzetnek. Erdlyben a protestns vallsszabadsg hasonl nagy trvnyes restauratiojra nem volt szksg; de a vegyeshzassgbeli gyermekek vallsnak krdst ott is szablyozta az 1791-iki orszggyls, mg pedig a magyarorszginl sokkal kedvezbb mdon, a nemek szerint.
3 Ksbb ezek alkalmazst is megengedte Jzsef. E klns megszortsnak az volt a clja, hogy az Explanatio klnbsgttelt nyilvnos s magn vallsgyakorlat kztt valamikppen kifejezsre juttassa s gy a vakbuzg katholikussg rzelmeit kevsb srtse.
|