//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Dr RVSZ IMRE Az ellenreformcitl 1930
-as vekig
- Dr RVSZ IMRE Az ellenreformcitl 1930
-as vekig
:

8. II. RSZ A felvilgosods kora ELS FEJEZET A felvilgosods Eurpban

8. II. RSZ A felvilgosods kora ELS FEJEZET A felvilgosods Eurpban

  2013.12.01. 17:08


II. RSZ
A felvilgosods kora

ELS FEJEZET
A felvilgosods Eurpban


22. . A FELVILGOSODS EREDETE S JELLEMZSE  23. . A FELVILGOSODS LLAMA S EGYHZPOLITIKJA
 

22. . A FELVILGOSODS EREDETE S JELLEMZSE

A vres vallshborkba belefradt eurpai emberisg a XVII. szzad vgs vtizedei ta j szellemi irny vezetsre bzta magt. Ezt az j irnyt egy rgi elnevezssel felvilgosodsnak nevezzk. Az eurpai trsadalom ugyanis „felvilgosodott" arra nzve, hogy vallsi tteleknek s formknak nem szabad az embereket egymstl testvrtelenl elvlasztaniok, egyms gyllkd ellensgeiv tennik. A felvilgosods legfbb szloka az egyhzi tekintlytl fggetlen gondolkods kifejldse volt. Ez a gondolkozs mr a renaissanceban erteljesen megnyilvnult. De valdi hatalomm a szellemi let felett a XVI. szzad ta nagyszer fejldsnek indult termszettudomny s filozfia tette.

A termszettudomny (Kopernikus, Galilei, Kepler, Newton stb.) flfedezte a vilgmindensgben a trvny egyetemes uralmt. A filozfia pedig (Descartes, Spinoza, Leibniz stb.) megllaptotta, hogy az emberi sz is ugyanannak az egyetemes trvnyszersgnek hdol, amelynek a vilgmindensg. Ezzel a termszetes trvnyszersggel ismeri meg az emberi sz az igazsgot. Teht a valls legmagasabb igazsgaira is nnnerejbl jn r. Ebbl pedig az kvetkezik, hogy mindentt, ahol sz van, kell lennie vallsnak is. A valls formi, ttelei lehetnek nagyon klnbzk, de lnyegben, „termszetben" minden valls egy: tartalmt az Isten ltnek, a llek halhatatlansgnak s az erklcsi trvnyek egyetemes s „szszer" igazsgai alkotjk.

Ez a felfogs — elbb angol, utbb francia s nmet blcselk, rk, kltk vezetsvel — a XVIII. szzad kzepig Eurpa valamennyi akkori mvelt llamban meghonosult. Ennek kvetkeztben lehetetlenn vlt az egyhzi tekintlyek, a dogma, hitvallsok, papsg addig kizrlagos uralma. Az uralkod eszmny a msvilgi dv helyett a fldi halads s az ebbl szrmaz kzhaszon s boldogsg lett. A lelkek mr nem a vilg vgt s az Isten orszgt vrtk, hanem a fldi let vgtelenl tkletesthet voltban hittek s remnykedtek. A mvelt emberisg olyan tantkra hallgatott, amin volt a nagy nmet klt, Lessing (mh. 1781), aki az emberisg vallsi fejldsben Istennek mg vget nem rt nevel munkjt ltta — s akik, mint a francia r, Voltaire (mh. 1778), gyilkos gnnyal harcoltak mindenfle tteles valls, de elssorban a rmai katholikus egyhzi tekintly ellen.

A felvilgosodsnak nagy rdeme, hogy vallsi gyllkds erejt megtrte s hogy klnsen a rmai egyhz lelki nknyuralmt ppen a rmai katholikus valls npekben alsta. De ezrt az rdemrt nagy hibirl sem szabad elfelejtkeznnk. Az emberi szt flbe helyezte az isteni kijelentsnek. Azt hitte, hogy a Biblia rk igazsgai ptolhatk az emberi tudomny folyvst vltoz eredmnyeivel. A megvlt Krisztusban, az Isten egyszltt fiban val hitet egyre jobban elprologtatta az emberi szvekbl s okoskodsokkal s erklcsi jtancsokkal akarta helyettesteni. Az emberi haladst korltlannak gondolta. Mindezekkel elbizakodott tette az emberi szt, cskkentette az Isten dicssge eltt val meghdolst.

23. . A FELVILGOSODS LLAMA S EGYHZPOLITIKJA

A felvilgosods szellemnek uralkod befolysa all az llami let sem vonhatta ki magt. A felvilgosodott llamtudsok azt tantottk, hogy az llam egyetlen szszer, „termszetes" feladata a kzj, a kzrdek munklsa. Ezt a feladatot az llam semmifle ms rdektl, a valls s az egyhz rdekeitl sem teheti fggv. A tapasztalat s a jzan sz arra utal, hogy klnbz valls emberek egyarnt becsletes, munks s bks polgrok lehetnek: teht nem szszer s nem szksges egy llamban csak egy vallsnak uralkodnia. Az llam ezrt nem ldz tbb egy vallst s egyhzat sem, csak felgyel valamennyire a kzrend szempontjbl s ha szksg van r, llami rdekbl megrendszablyozza mindegyiket. „Az n orszgomban mindenkinek a maga mdjn kell dvzlnie" — mondotta a legnagyobb felvilgosult llamf, Nagy Frigyes (mh. 1786). Fkpp az pldja nyomn a legtbb eurpai uralkod szaktott a vallsldzs rendszervel s kisebb-nagyobb-fok „trelmessget" valstott meg orszgban.

Ez uralkodk legnagyobb rsze nknyesen — azaz a rendi alkotmny mellzsvel — uralkodott s ezrt „felvilgosult abszolutistknak" nevezzk ket; de — ellenttben a rgi knyurakkal — az llam els hivatalnokainak tekintettk rnagukat s buzgn munkltk a kzjt. Legdhsebb ellenllsra a rgi egyhzi tekintty legelszntabb kpviseli: a jezsuitk rszrl talltak. Ezek nemcsak a ppasg hatalmt fltettk az j szellem terjedstl, hanem a sajt risi befolysukat, gondosan polt anyagi rdekeiket is. Ezrt cselszvnyt cselszvnyre szttek, hogy az j rendszert megbuktassk. De a felvilgosult uralkodknak kezkre jtszott a jezsuitarend irnti ltalnos ellenszenv, amely a rmai katholikus orszgokban mg sokkal nagyobb volt, mint a protestnsokban. gy rviden s kmletlenl el tudtak bnni a lelki hivatsrl teljesen megfeledkezett, kapzsi s bkebont renddel; elbb orszgaikbl ztk ki a jezsuitkat, utbb pedig a ppasgot knyszertettk a rend teljes feloszlatsra. XIV. Kelemen ppa az 1773-ban kelt iratban, mellyel a rend feloszlatst kimondja, maga llaptja meg, hogy a Jzus-trsasgbl csaknem kezdettl fogva viszlykods s versengs csrzott ki; mkdse, klnsen erklcsi tantsai, az anyagi javakon val tlsgos kapdossa s egyb botrnyos dolgai a keresztyn vilgban lland vdak trgyai s ezrt nyilvnval, hogy „a trsasg tbb nem kpes megteremni azokat a gazdag s pomps gymlcsket, amelyekrt alapttatott". Ezt az intzkedst Eurpaszerte nagy megnyugvs fogadta. Utoljra mg (1787) Franciaorszg is felhagyott a hugenottk ldzsvel, akiket csodlatosan btor, blcs s h „pusztai prdiktoraik" (Court Antal, Rabaut Pl) a legrettentbb ldztets idejn rztak fel alltsgukbl s szerveztek titokban jj.

A nagy francia forradalom (1789-tl) trelmetlen mohsggal akarta letbelptetni a felvilgosods politikai s trsadalmi eszmit. A rmai katholikus egyhz addigi nagyhatalm politikai befolyst s gazdasgi tlerejt megtrte. Itt azonban nem llt meg, hanem a rmuralom lzban egyideig magval a keresztynsggel is hivatalosan szaktott s vad ldzjv lett annak. Ezzel a botorsggal aztn nemcsak a sajt srjt sta meg, hanem a felvilgosods hitelt is lejratta. Buksa vilgosan megmutatta, hogy egy rgi rossz vilgbl pusztn csak az emberi sz erejvel nem lehet jat s jobbat teremteni, mert az emberi sz nem kpes egymagban rr lenni a flszabadul alantas szenvedlyek fltt.

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!