3. MSODIK FEJEZET A reformci elterjedse Magyarorszgon 3-4-5-6.
2013.11.30. 16:04
MSODIK FEJEZET
A reformci elterjedse Magyarorszgon
3. . A REFORMCI KEZDETEI A MOHCSI VSZ ELTT
4. . A REFORMCI A MOHCSI VSZ UTN
5. . A REFORMCI TERJESZTI
6. . A REFORMCI PRTFOGI
3. . A REFORMCI KEZDETEI A MOHCSI VSZ ELTT
A reformci eszmi hamarosan megrintettk a magyarsgot. Szatmri Gyrgy esztergomi rsek mr 1521- ben az orszg valamennyi nevezetesebb vrosnak templomaiban kihirdetteti a Luther s tanai ellen kiadott ppai bullkat. Ugyanez vben az orszg fvrosnak, Budnak iskoljban mr hatrozott evangliumi szellem frfiak tantottak. A kvetkez (1522) vben pedig megindul s attlfogva megszaktatlanul tart a magyarorszgi ifjak vndorlsa a wittenbergi egyetemre. Ezek az ifjak egyelre a felvidki s erdlyi vrosok nmet polgrsgbl kerlnek ki, amely a leghamarbb kezd rokonszenvezni a reformci eszmivel. Egyes hatalmas prtfogknak, mint Pemfflinger Mrk szsz comesnek, Enyingi Trk Blintnak, akinek neje Pemfflinger Katalin volt, s msoknak oltalma alatt a huszas vek kzepig jelentkeny haladst tesz a reformtori mozgalom. Ekkor mr az orszg legmveltebb, ha nem is a legmagyarabb pontjain: gy Budn, Kassn, a szepesi s bnyavrosokban, Sopronban, Pozsonyban, Nagyszebenben stb. merszen s szabadon flhangzik a reformtori igehirdets. A legtbb helyt maga a vrosi tancs is tmogatja.
Gyors terjeszkedst elsegtette az a krlmny, hogy a kzponti llamhatalom a mohcsi vszt megelz vekben teljesen meg volt bnulva. Mg ha akart volna, sem tudott volna kell erllyel fllpni a reformcit prtol ers s nrzetes polgrsggal, meg a hatalmes oligarchkkal szemben. De nem is nagyon akart fllpni. A knnyelm ifj II. Lajos kirly udvarban, fkp Gyrgy brandenburgi rgrfnak, a kirly unokatestvrnek s neveljnek, valamint a mvelt s szellemes Habsburgi Mria kirlynnak befolysa alatt, bizonyos rokonszenv lt a reformtori trekvsek irnt. Ez a rokonszenv azonban nem jelentett egyenes s hatrozott tmogatst, mert a kirlyi udvarban inkbb az Erasmus, mint a Luther szelleme uralkodott. Az a hatsa mgis megvolt, hogy a kirlyi kormny a reformcival szemben a fpapsg srgetse ellenre sem jrt el erlyesen. Leghevesebb ellenzje a reformcinak, a hatalmt s vagyont flt fpapsgon kvl, a kznemesek nemzeti prtja volt. Ez a reformciban nmet gyet ltott s azt hitte, hogy a gyllt Habsburg- befolys tjt fogja mg jobban egyengetni. A mellett flt hogy a ppnak olykor hadisegly kldsben vagy igrgetsben megnyilvnult jakaratt is el fogja veszteni a reformcihoz prtol magyarsg. Teht a nemzeti prt befolysa alatt ll orszggylsek nagyon kemny trvnyekkel igyekeztek gtat vetni a reformci terjedsnek. Mr az 1523-iki budai orszgyls alkalmazza Luther kvetire a rgebbi „eretneksgek" ellen hozott magyar trvnyt, amely fej- s jszgvesztsre szlt. Az 1524-iki pesti s az 1525-iki rkosi orszggylsek pedig e bntetst mglya-hallra slyosbtjk. Az utbbinak rendelkezse szerint „minden luthernus kiirtand az orszgbl s nemcsak egyhzi, de vilgi szemlyek is, brhol talljk, szabadon fogjk el s gessk meg ket". (Lutherani omnes — — — libere capiantur et comburantur.) E rendelkezsek kvetkeztben tbb helyt csakugyan mglyahallt szenvedtek ma mr ismeretlen vrtank. Nagy s kitart ldzs azonban nem lett belle. Az orszgban dl prtviszly s anarchia miatt a hozott trvnyeket nem lehetett kvetkezetesen vgrehajtani. St az udvar s a fnemesi prt befolysa alatt ll ms orszggylsek csakhamar rvnyteleneknek nyilvntottk ezeket a trvnyeket, a kirly pedig megtagadta szentestsket.
4. . A REFORMCI A MOHCSI VSZ UTN
l. A terjeds okai
A mohcsi vsz nagy nemzeti szerencstlensge, a ketts kirlyvlaszts s az orszgnak kt, majd hrom rszre oszlsa tbb tekintetben elsegtette a magyar reformci terjedst. Nemcsak kedvez kls krlmnyeket teremtett szmra, hanem fejlesztette befogadsra a nemzet bels, lelki kszsgt is.
a) Az llami s az egyhzi fhatalom teljesen megbnult. A kt kirly kezt sokkal srgsebb teendk ktttk le, mint a vallsi egysg helyrelltsa. Prtjuk nvelse rdekben mind a kettnek az volt a fgondja, hogy magukhoz kapcsoljk a nagytekintly s vagyon furakat. Szemet hunytak teht, ha e furak egyikben- msikban mr volt hajlandsg a reformci irnt. A gazdtlanul maradt fpapi javakat hveiknek, mg pedig legtbbszr vilgiaknak osztottk ki, azok katonai erejnek fokozsa vgett. Hasonl rdekekbl nagyon csinjn kellett bnnia a kt kirlynak a protestantizmus legersebb fszkeivel s a kincstr biztos pnzforrsaival, a vrosokkal is. A rmai egyhzban viszont a Mohcsnl nagy szmmal elesett fpapok szkeinek tmeges megresedse, majd szndkos be nem tltse teljes fejetlensget idzett el. Az als papsg mr csak a vezets hjn sem tudott ellentllani a reformci hdt radatnak; szellemi s erklcsi erkkel annl kevsbb. A trk hdt a keresztyn valls brmely alakjt utlta s lenzte ugyan, de ldzni egyiket sem ldzte. A protestantizmussal szemben pedig kivlt eleinte bizonyos jakarat semlegessget is tanstott. A nmet zsoldos hadakban tlnyom volt a protestns elem s oltalmuk alatt s egyes vezreiknek — pl. Schwendi Lzr felsmagyarorszgi fkapitnynak — hathats tmogatsval szabadon terjedhetett az Evanglium.
b) E szmos kedvez kls krlmny azonban mind nem lett volna magban elg, ha nincs a nemzetben bels, lelki fogkonysg is a reformci irnt. Ezt a fogkonysgot elssorban a nagy nemzeti katasztrfbl elll vtizedes nsg s bizonytalansg idzte el, ami leginkbb a tlnyoman magyar nemzetisg kznemest s jobbgyot sjtotta. A szenvedsektl felszntott magyar lleknek klnsen fjt az a tny, hogy a ppasg, melyhez a mohcsi vsz eltt ppen a nemzeti prt olyan hven ragaszkodott, segtsghez annyi remnyt fztt, e remnyeket tvolrl sem vltotta be kielgtleg. Nem maradt titokban az sem, hogy a ppa (VII. Kelemen), mg az let-hall harct vv magyar nemzetet annyira-amennyire tmogatta, magval II. Szulejmn szultnnal egy politikai szvetsgben (az I. Ferenc francia kirly, Velence, Miln s a ppa kzt 1526 mjusban lteslt s a szultntl tmogatott n. cognaci ligban) kzdtt a Habsburg-vilghatalom ellen. Mohcs mezejre is jrszt a ppa szvetsgesnek, a francia kirlynak politikai rdekei hoztk a trkt! Betetzte aztn a magyarsgnak a pptl val elidegenedst az, hogy a ksbb ismt Habsburg- rdekszvetsgbe knyszerlt VII. Kelemen ppa V. Kroly csszr akarata szerint kikzstette az egyhzbl a francia-trk szvetsgben ll Zpolyai Jnost, akinek kirlysga utols remnyk volt a magyar nemzet nllsgn csng lelkeknek.
Ezek a csaldsok a magyarsg lelkivilgban nagy fordulatot idztek el. A ppasg s a rgi egyhz irnt val tisztelet megkapta a kegyelemdfst. A hatalmas reformtori prdikls teht a magyar llekben nagyon alkalmas kapcsold pontot tallt. Hiszen ezekkel a tnyekkel igazoltk a prdiktorok azt, hogy a nemzetet bneirt, elssorban pedig a ppai egyhzhoz val blvnyoz ragaszkodsrt sjtotta olyan kemnyen Isten! De a prdiktorok nem rtk be a ppasg tmadsval. A sajt npk nagyjait s kicsinyeit sem kmltk. Krlelhetetlenl blyegeztk meg a trsadalomban uralkod bnket. Ezeket sokszor mg prtfogiknak, a nagyuraknak is btran szemkre lobbantottk. Szigor erklcsi felfogsuk s feddhetetlen letpldjuk les ellenttben llott a rgi egyhz papjainak romlottsgval. Az ajkukon volt igazsga s ereje mind a feddsnek, mind a vigasztalsnak. Volt pedig annl inkbb, mert a np nyelvn szltk az Igt. A legegyszerbb magyar ember is megrezte annak a nagy jelentsgt, hogy Isten vele most a sajt nyelvn beszl s rthet mdon, szemlyre szlan kzli dvzt akaratt.
2. A terjeds kpe
A reformci elterjedse haznkban alig egynegyedszzad mve volt. A szzad kzepig (1550 krl) a reformci apostolai mindentt elvgzik a maguk ttr munkjt. A Felvidk vrosai dntleg llst foglalnak a reformci mellett. Kassa, Eperjes, Brtfa, Lcse megannyi ers vraiv lesznek a protestantizmusnak. A rmai egyhzi fhatsg (az esztergomi rseksg) ersebb ellenllsval csak az szaknyugati bnyavrosokban tallkozik a reformci. Ers vrai lesznek az evangliumi hitnek a szzad kzepig Pozsony s Sopron is. A Dunntl a sznmagyar lakossg kztt mr 1530 ta Ppa az egyik kzpontja a terjedsnek. A Dunamellk s a Duna-Tisza kze magyarsgnak reformcija klnsen 1540 ta halad gyors temben — le Baranyig, Szlavniig. A Tiszntl egyes fhelyein — gy Debrecenben, Bksen, Gyuln — mr a harmincas vek kzeptl terjedni kezd a tiszta Evanglium. Ez orszgrsz reformlsa azonban egy vtizeddel ksbb indult meg gyorsabb temben, amikor nagyrszt az erdlyi fejedelemsg uralma al kerlt. Erdlyben msfl vtizedes lappang terjeszkeds utn — 1545 krl — mr az egsz szszsgot a reformci prtjn ltjuk. A tisztn szsz lakossg vrosok utn csakhamar a vegyes (szsz s magyar) npessgekben is megindul a reformtori mozgalom (Kolozsvrt, majd Nagyenyeden, Dsen, Tordn); ezek pldjt kvetik a szkely vrosok s a vidk — gy, hogy 1550 krl mr Erdlyszerte is elterjedtnek tekinthet a reformci. A szzad vgre a rmai katholicizmus a trtneti Magyarorszg egsz terletn, jezsuita rk szerint is, trpe kisebbsgre szorult.
5. . A REFORMCI TERJESZTI
A magyarorszgi reformci elterjesztse lngbuzgalm, halltmegvet s kitnen kpzett apostoli szemlyisgek mve volt. Ezek kzl a legnevezetesebbek a kvetkezk:
1. Sylvester Jnos
Sylvester1 Jnos (szl. 1504 krl; 1552 utn nyoma veszett) egyideig a bcsi egyetem tanra volt. A magyar reformtorok kztt benne kapcsoldik legszebben a humanizmus a reformcival. vette szre legelszr a magyar nyelv szpsgeit s klnsen alkalmas voltt a Biblia tolmcsolsra. Hitrt nemcsak dolgozni, de — humanistnl szokatlanul, reformtornl termszetesen — ldozni s szenvedni is tudott. Valsznleg mint fldnfut fejezte be lett, miutn az Evangliumhoz val hsgrt dszes llst s vagyont is elvesztette. Legkivlbb reformtori mve az els teljes, nyomtatsban is megjelent, magyar jszvetsg (jsziget, 1541).
2. Dvai Bir Mtys
Dvai Bir Mtys (meghalt kb. 1545-ben, taln mint debreceni prdiktor), kzvetlenl a mohcsi vsz eltt mg a rgi egyhz papja volt, de mr 1529 decemberben a wittenbergi egyetemre iratkozott be, mint ennek a fiskolnak els magyar nemzetisg hallgatja. Az itt nyert benyomsokkal gazdagon mr 1531-ben megkezdi reformtori mkdst Budn, majd Kassn. Rettenthetetlenl btor fllpsrt tbbszr szenved fogsgot. rks bolyongs az lete. Br hatalmas prtfogi vannak orszgszerte, sehol sem llapodik meg huzamosabb idre s szinte keresni ltszik a minl veszedelmesebb helyeket. A Dunntl, a Felvidken, az Alfldn s Erdlyben egyarnt maradtak fenn mkdsrl nyomok. A klfldi protestantizmussal lland rintkezst tartott fenn. Wittenberget, st a nmet s taln a nmet- svjci reformci egyb nevezetes pontjait is tbbszr felkereste. Hatalmas, hsi jellem volt. Mg a ks utkor is „magyar Luther" mellknvvel tisztelte. Valban h kvetje is volt Luthernek, aki szemlyes jindulattal volt irnta. Azonban nem szolgailag kvette ezt a mestert: fleg Melanchthonnak a hatsa alatt, ki mg jobb szemlyes viszonyban volt vele, a svjci reformtori irny befolysa ell sem zrkzott el s lete utols ismert szakaszban mr annak a szellemben tantott, legalbb is az rvacsorrl. a magyar reformci els irodalmi hitvitzja (polmikusa) s az mve az els magyar protestns hitnevelsi kziknyv is. (A tz parancsolatnak... magyarzattya. Krakk 1538.)
3. Szegedi Kis Istvn
Szegedi Kis Istvn (1505-1572), a wittenbergi egyetem theol. doktora, vndorprdiktori, tanti s lelkipsztori minsgben, folytonos ldztets kzben, slyos bntalmakat szenvedve, a Tiszntl szmos fbb helyn (Csandon, Gyuln, Temesvrott, Meztron, Bksen stb.) mkdtt s e helyeken a reformci meggykereztetsnek rdeme jrszt az v. Azutn a Dunntlra vonult, hol szintn tbb helyt tantott s lelkipsztorkodott, utbb pspki tisztet is viselve. Klmncsai (Somogy m.) lelkipsztor korban trk fogsgba kerlt, melybl csak kt v mlva, embertelen knzats utn szabadult ki. Hnyatott lete a rckevei nyugalmasabb psztorsgban jutott rvbe. volt a legtudsabb magyar reformtor, aki svjci reformtus szellem mveivel eurpai hrre tett szert.
4. Sztrai Mihly
Sztrai Mihly (mh. 1578 utn) a mohcsi csatban mg mint ferencrendi szerzetes vesz rszt, de onnan megmeneklte utn nem sokkal mr a reformci tanainak buzg hirdetje. Mkdsnek f szintere Baranya s Szlavnia volt, ahol 1543 ta rohamos sikereket rt el az evanglium lutheri rtelm terjesztsben s a rgi egyhz papjainak kiszortsban. Tzes, kmletlenl tmad llek volt, de nemcsak rombolni, hanem pteni is tudott. volt az j magyar protestns egyhzak egyik legkorbbi szervezje. Trlmetszett magyar egynisge, flelmet nem ismer szkimondsa, nyers, de pomps humora kitn npsznokk tette. Hatalmban volt s reformtori sikereit nagyban elsegtette a zene s a kltszet is. Kt hitvitz drmja: „Az igaz papsg tkre" s „A papok hzassgrl" szl tredk, megbecslhetetlen magyar irodalmi s egyhztrtnelmi emlkek.
5. Ms reformtorok
A magyar nemzetisg reformtorok sorbl kiemelkedik mg Ozorai Imre, a Tiszntl egyik legkorbbi reformtora. a szerzje a magyar reformci legels ismert magyarnyelv irodalmi termknek, egy a Krisztusrl s az Antikrisztusrl s mindkettnek egyhzrl szl, kitn npiessggel s eredeti magyar szjrssal megrt hizvitz mnek (Krakk, 1535), mely a magyar kznp testi- lelki bajainak mly trzsrl tanskodik. Tovbb Huszr Gl (megh. 1575), a nyomdsz reformtor, aki a Dvaihoz hasonl hallmegvetssel barangolta be fl Magyarorszgot s mint a „ppistasg kemny prlye", szval s tettel versben s przban, rsmveivel s nyomtatiparval fradhatatlanul dolgozott az Evangliumrt. A mellett lnk sszekttetst tartott fenn a nmet- svjci protestantizmussal s nagy hatssal mkdtt a svjci irny irodalmi terjesztsben. 1 „Erdsi" neve ksbbi tallgats; maga, eddigi adatai szerint, sohasem hasznlta.
6. A REFORMCI PRTFOGI
A csak lelki hatalommal rendelkez reformtoroknak a vrosi magistratusok s a nagy fldesurak adtk meg a szkges jogi vdelmet, erklcsi s anyagi tmogatst. Ezeknek buzgsga s ldozatkszsge nlkl semmiesetre sem tudott volna olyan rvid id alatt akkora nagy terleteken meghonosulni Magyarorszgon a reformci. Ezek a vilgi prtfogk evangliumi hitk mellett szmos esetben akkor is meg tudtak llani, amikor anyagi, politikai rdekk s szemlyes biztonsguk ppen az ellenkezt parancsolta volna. Vrosi tancsosok, gy a brassiak, a soproniak, hitvall btorsggal vdtk adott alkalommal a reformci gyt. A nagy fri prtfogk kztt Pernyi Pternek nagy rdeme van fkp a zemplni s a hatros megykbeli reformci s taln a srospataki iskola alaptsa krl. Politikai prtllst sokszor vltoztatta s a vagyonszerzsben gyakran volt kmletlen s moh. De a maga hatalmt csak azrt akarta gyaraptani, hogy jobban megvdhesse pusztul hazjt. Evangliumi hitben elszr inkbb keres s ingadoz llsponton volt. De azutn megszilrdult s a Biblia volt vigasztalsa hossz, csaknem hallig tartott osztrk fogsgban is, ahova hazaszeretete juttatta. Vgrendeletben „a tisztbb tan llhatatos prtolst" kttte lelkre Gbor finak, ki ezt aztn hsgesen be is vltotta. A tbbi nagy prtfog mg jobban kitnt jellemvel s nzetlensgvel. Dlmagyarorszg s fknt Erdly reformcija Petrovics Pter kirlyi gymnak s kormnyznak ksznhetett sokat. A dunntli s a debreceni reformcit Enying Trk Blint s csaldja, a tiszamentit s a tiszntlit, risi kiterjeds birtokain, Drgfi Gspr, az szaki s szaknyugati felvidkit a Rwai- s a Thurz-csald tmogatta hathatsan. Dunntl a Batthynyak mellett ers kzzel prtfogolta a protestantizmus terjedst Zrinyi Mikls is, a ksbbi szigeti hs. A legnemesebb alak a nagy prtfogk kztt Ndasdy Tams ndor. Szegny kznemesbl tehetsgvel s szorgalmval emelkedett az orszg legmagasabb kzjogi llsaira s szerzett hatalmas vagyont. Srvri vra mellett, jszigeten, a protestantizmus rdekeit szolgl iskolt lltott fl s ugyanott berendezte a magyarnyelv protestns irodalom szmra az els nyomdt, a harmicas vek vge fel. H prtfogja volt a dunntli reformcinak s egyes reformtorok — gy Dvai, Sylvester — klnsen sokszor rszesltek segtsgben. lete vgig remlte, mint mg nagyon sokan msok is abban a korban, hogy a vgleges egyhzszakadst meg lehet akadlyozni. Ezrt a rmai katholi-cizmus egyes klssgeivel nem szaktott, de szve s cselekedetei szerint, valamint gynyr csaldi letben buzg evangliumi protestns volt.
A vrosi s fnemesi nagy prtfogk tekintlye magtl rtdleg ersen befolysolta a kzpolgrsg, a kisnemessg s a jobbgysg elhatrozst, mint minden egyb tern az letnek, gy a vallsi krdsben is. Mind a vrosok, mind a nagy fldesurak kiterjedt kegyri jogokat rkltek a kzpkorbl s ezek alapjn sokszor dntleg tudtak beleszlani az egyhz letbe. Pldjuk a legtbb esetben szksgtelenn tette, hogy a hit s az egyhz megtiszttsa rdekben erszakosabb eszkzkhz is folyamodjanak. Egszben vve a magyar trsadalom alsbb rtegnek a reformcira val ttereldse simn, zkken nlkl ment vgbe. A rgi hitet s a rgi egyhz tisztelett nem kellett erszakkal kitpni a magyar szvekbl: ki volt az ott mr szradva gykerestl.
|