//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Dr RVSZ IMRE Az ellenreformcitl 1930
-as vekig
- Dr RVSZ IMRE Az ellenreformcitl 1930
-as vekig
:

2. I. RSZ Az ellenreformci kora ELS FEJEZET Az ellenreformci Eurpban

2. I. RSZ Az ellenreformci kora ELS FEJEZET Az ellenreformci Eurpban

  2013.11.30. 15:49


 

I. RSZ
Az ellenreformci kora
 
ELS FEJEZET

Az ellenreformci Eurpban

 

1. A m rja

1. . A RMAI KATHOLICIZMUS MEGJHODSA; A JEZSUITA-REND
2. . AZ ELLENREFORMCI HARCAI
 
 
A XVI. szzad hatvanas veiben az els nagy reformtori nemzedk kihal s a protestantizmus alapvetse befejezdik. Ezzel j korszaka kezddik a keresztynsg trtnetnek. Ezt a korszakot, mely a XVII. szzad vgig tart, az ellenreformci (vagy: rmai katholikus restaurci) kornak nevezzk. Legkiemelkedbb vonsa e korszaknak a rmai katholikus egyhz ama trekvse, hogy a reformci ltal tle elhdtott terleteket s Ielkeket visszaszerezze.

 

1. . A RMAI KATHOLICIZMUS MEGJHODSA; A JEZSUITA-REND

1. A tridenti zsinat 

A reformci a rmai katholicizmust magbaszllsra s ereje sszeszedsre ksztette. Egyes szigor spanyol s olasz szerzetesi s papi krkben mozgalom indult meg a rmai egyhz vallsos s erklcsi letnek megtiszttsra. Nemsokra felhatott ez a mozgalom a ppai szkig. Most tbb zben buzg, aszktaszellem, egyhzuknak l fpapok lettek ppv. Ez a mozgalom jutott rvnyre a nagy tridenti zsinaton is (1545–63). Ez a zsinat tbb visszalst megszntetett, pl. a bcsvsrt. A protestantizmust azonban kitkozta s ellentmondst nem tr hatrozottsggal llaptotta meg a hivatalos rmai katholikus egyhzi tant. Tridentben teht jra ntudatoss, erklcseiben tisztbb s ez ltal harckpess lett a rmai katholicizmus. Ez sohasem kvetkezett volna be, ha elzleg fl nem lp a reformci. gy a reformci irnt a rmai egyhz is hlra van ktelezve.

2. A jezsuitarend

j erejt sietett a rmai egyhz a protestns „eretneksg" ellen kihasznlni. Az inkvizicit, ahol csak tehette, a legkmletlenebbl mkdtette. E mellett hatalmas j hadserege lett a jezsuitarend (Jzus-trsasg).1 Ennek az alaptja Loyola Ignc volt, egy vakbuzg s rendkvli akaraterej spanyol nemes. Plyjt mint katona kezdte; de egy sebesls kvetkeztben a vitzi letrl le kellett mondania. Ekkor a rmai egyhz irnt val rajongsbl a ppa zszlja alatt lelki fegyverekkel akart tovbb harcolni. Nhny hasonl jellem trsval egy kis trsasgot alaktott. Ez, III. Pl pptl 1540-ben megerstve, teljesen a ppasg szolglatra ajnlotta fl magt s az eretnekek ellen val kzdelmet vlasztotta fmunkakrl. A rend gyorsan szaporod tagjait „generlisuk" — Loyola — katonai vasfegyelemben tartotta. Hozzszoktatta ket, hogy a ppa s elljrik parancsainak a sajt gondolkodsuk s akaratuk teljes felfggesztsvel engedelmeskedjenek, „gy, mintha csak hullk volnnak". A rend szervezete is egszen katonai volt. Fknt ennek ksznhette, hogy a rmai egyhzban csakhamar vezet tekintlyre jutott. A protestantizmus kiirtsra trekv uralkodk a legmesszebbmen tmogatsban rszestettk a jezsuitkat. Gyntatszk, iskola, irodalom a hatalmukba kerlt. Theologusaik, a tridenti tanok egysges alapjn llva, kemnyen tmadtk a tbb felekezetre oszlott protestns tbort. Klnsen tudtak hatni a nagy tmegekre. Hogy az elszakadtakat visszadesgessk a rgi egyhzba, mg pompzatosabb tettk a rmai kath. istentiszteletet, mint amilyen az eltt volt. Nagyban kedveztek a np babons hajlamainak. Hogy a gynst megszerettessk s ez ltal a papi tekintlyt fokozzk, alaposan meglaztottk a bnbnati rendtartst. Krmnfont magya-rzataikkal elaltattk a bntudatot. Megengedhetknek tntettek fl igen ktes erklcsi rtk cselekedeteket is. Mindez nagyban emelte npszersgket mind az alsbb, mind a felsbb krkben. Erre tmaszkodva, egysges terv szerint egsz Eurpban fanatikus izgatst kezdtek a protestantizmus ellen. Kifejezetten ugyan sohasem tantottk, de tnyleg llandan kvettk azt az elvet, hogy „a cl szentesti az eszkzket". Jrszt ennek az elvnek s ennek a tevkenysgnek lett a gymlcse az ellenreformci.

1 Societas Jesu; eredeti spanyol katonai elnevezse „Jzus szzada" (Compania de Jesus).

2. . AZ ELLENREFORMCI HARCAI

A jezsuita szellemtl irnytott rmai katholikus urakodhzak — elssorban a vilghatalmas spanyol-osztrk Habsburg- dinasztia — flhasznltk azt a krlmnyt, hogy a reformci mozgaImai a legtbb orszgban politikai szabadsgmozgalmakkat voltak kapcsolatban. Ezrt ezek az uralkodhzak „az igaz valls s egyhz helyrelltsa" cmn fegyverrel trekedtek megvalstani a politikai abszolutizmus cljait. gy trnek ki az egsz korszakot betlt vres „vallshbork". Ezekben a valls neve utbb mr csak takarja a legridegebb politikai rdekeknek.

l.  Franciaorszg

A hugenottk, akik kzt sok volt a fnemes, mr az tvenes vek folyamn belesodrdtak — szerencstlensgkre — a politikai prtviszlyokba. llsfoglalsukkal a rmai katholikus udvari prt gyllett vontk magukra. Vltakoz szerencsj polgrhbork kvettk egymst. A hugenotta prtot az udvar Bertalan-ji vrengzse (1572. aug. 24.) majdnem a vgromlsba tasztotta. De hsies ellenllsuk s a Valois-hz kihalsa vgre meghozta kzdelmeik gymlcst. Vezrk, Bourbon Henrik jutott a trnra, ki IV. Henrik nven Franciaorszg egyik legnagyobb kirlya lett. a francia np nagy tbbsgnek megnyugtatsa rdekben ltaltrt a rmai egyhzba. De volt hitsorsosai gyt tovbb is szvn viselte. Vallsuk gyakorlatt a nantesi edictumban (1598) biztostotta, br egyttal ersen korltozta is. Utdai jezsuita befolys al kerltek. Unokja, a „napkirly", XIV. Lajos, a nantesi edictum visszavonsval (1685) orszga tbb, mint egymilli becsletes, munks, csndeslet reformtus polgrt fosztotta meg vallsi s polgri jogaitl s helyezte trvnyen kvli llapotba. Ettlfogva a hugenotta egyhz lete egy teljes szzadon keresztl, majdnem a nagy forradalomig, egyetlen rettenetes s dicssges vrtansg volt. Egszen az skeresztynsgig kell visszamennnk, ha mlt prjt akarjuk tallni annak a keresztyni llhatatossgnak, amellyel Klvin e csodlatos tantvnyai hordoztk szrny keresztjket.

2.  Nmetalfld

Az nrzetes s jmd nmetalfldi polgrsgbl V. Krolynak s finak, a sttlelk II. Flp spanyol kirlynak kmletlen abszolutizmusa nllsgi trekvseket vltott ki. A spanyol kormnyzat irtzatos vrengzsei nem birtk megakadlyozni a "koldusok"2 flkelst (1566). A klvini szellemtl lelkestett szabadsgharc bmulatramlt szvssggal s nfelldozssal vtizedekig folyt. Vgre is a ht szaki prot. tartomny elszakadsra vezetett. A westphaliai bkben (1648) nll llamknt elismert Nmetalfld a protestns mveltsg messzevilgt tzhelye lett. llamvallsa a reformtus volt, de a mshit kisebbsgekkel szemben nemes trelmet gyakorolt.

3.  Nmetorszg

A nmet birodalomban az augsburgi vallsbke ta is napirenden voltak a vallsi surldsok, mert a rm. kath. fejedelmi udvarok s fkp a Habsburg-csszrok jezsuita befolys alatt lltak. A helyzet klnsen kilesedett Csehorszgban, ahol Rudolf, majd Mtys csszrkirlyok jogsrt eljrsra a protestns rendek forradalmi fllpssel feleltek. Ezzel indult meg (1618) a harmincves hbor. Ennek els felben a csszriak gyzelmei a zordon jezsuita szellem II. Ferdinnd alatt mr-mr vgveszedelemmel fenyegettk a birodalmi protestantizmust. De ekkor Gusztv Adolfnak, a hv s hs svd kirlynak kzbelpse (1630) megfordtotta a kockt. Utbb mr majdnem kizrlag csak politikai rdekekbl folytattk a hbort s 1648-ban a westphaliai bkvel fejeztk be. Ez a bke a „cuius regio, eius religio"-elvt (a mshitek szabad elkltzsi jognak biztostsval) fenntartotta s a reformtusokra is kiterjesztette. A bkbe azonban Csehorszg s az osztrk rks tartomnyok nem foglaltattak bele: itt a Habsburg-uralkodk mr elbb irgalmatlanul eltiportk a kezdetben tekintlyes protestantizmust, melybl a II. Jzsef trelmi rendelete (1781) mr csak romokat tallt.

4.  Anglia

A protestnss lett Anglia l588-ban gyzelmesen vdte ki II. Flp „gyzhetetlen armadjnak" tmadst, amelynek clja az orszg nll llami ltnek s protestantizmusnak egyttes megsemmistse lett volna. Azonban csakhamar slyos bels ellenttei tmadtak. Az Erzsbet utdaiknt trnrajutott Stuart-kirlyok (I. Jakab s fia, I. Kroly) leplezetlenl lptek el abszolutisztikus trekvseikkel, ami ebben az s-alkotmnyos orszgban nagy felhborodst tmasztott. Az nknyuralom legbiztosabb tmaszt a pspki szervezet llamegyhzban lttk s ezrt kemnyen lptek fl a Klvin kvetkezetes hvei, a puritnok ellen, akiket klnben mr Erzsbet is ldztt. Magba az llamegyhzba egyre tbb rmai vonst igyekeztek becsempszni. Oktalansgukkal a puritn szellem polgrsgot vgre is vallsi s politikai forradalomba kergettk, amely I. Krolynak a fejbe kerlt. (1649.) A forradalmi Anglia koronzatlan kirlya Cromwell Olivr lett, ez a nagy, biblis keresztyn jellem. Puritn hadai zsoltrt nekelve trtk ssze a Stuart-uralmat. Cromwell rakta le Anglia protestns vilghatalmnak alapjait. Nagyon sokat tett a kontinensen ldztt hitsorsosai rdekben. Teljes vallsszabadsgot biztostott Angliban minden, a Biblia alapjn ll keresztyn felekezetnek. Cromwell halla utn (1658) a kifradt nemzet jra a Stuartokat ltette vissza a trnra. Ezek azonban semmit sem okultak, eldeik nyomn haladtak tovbb s vgl egyenesen jezsuita szellem rekatholizlsra trekedtek. Erre a nemzet egy jabb forradalommal felelt (az n. „dicssges forradalom" 1688). Ennek kvetkezmnye a Stuartok vgleges elzetse s az Orniai-hz uralma alatt a Cromwell kivvta vallsszabadsgnak biztostsa lett. E vallsszabadsgbl3 a rmai katholikusok s a socinianusok (unitriusok) egyelre mg ki voltak zrva. gy is nagy haladst jelentett azonban ez a vvmny egy szzad alatt. Ez a zrkve az ellenreformci kornak.

Koldusoknak (gueux, olv. g) nevezte el megvetleg a kormny egyik tagja a forradalmi prtot; ksbb k maguk bszkn viseltk ezt a nevet.

Ez teht mg nem volt modern rtelemben vett vallsszabadsg, csak nagyon tg „trelem". Az llamegyhzi rendszer fennmaradt s akik nem az llamegyhzhoz tartoztak, egszen a XIX. szzadig nem viselhettek kzhivatalt.

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!