//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Dr RVSZ IMRE: Egyhztrtnelem Els
knyv. Az skeresztynsgtl az ellenreformr-
ciig. Bp 1936
- Dr RVSZ IMRE: Egyhztrtnelem Els
knyv. Az skeresztynsgtl az ellenreformr-
ciig. Bp 1936
:

6. A kzpkor egyhza II. rsz ELS FEJEZET A keresztynsg terjedse, trvesztse

6. A kzpkor egyhza II. rsz ELS FEJEZET A keresztynsg terjedse, trvesztse

  2013.11.20. 09:41


II. RSZ
A kzpkor egyhza
 
ELS FEJEZET

A keresztynsg terjedse, trvesztse


11. . J NPEK AZ EGYHZBAN; AZ IZLM
 
 
11. . J NPEK AZ EGYHZBAN; AZ IZLM


Az korban a Fldkzi tenger partvidke, klnsen annak keleti rsze volt a keresztynsg trtnetnek f szntere. A kzpkorban ez a szntr ttoldik elbb Itlira, majd Kzp- s Nyugat-Eurpra. Ennek kt f oka van: az egyik a germn s a szlv npek belpse a keresztyn egyhzba, a msik pedig az izlm hdtsa.

l. A legrgibb germn keresztyn npek

Mr a npvndorls korban megkezddtt a germnok keresztyn hitre trse. Legelszr (a IV. szzadban) a nyugati gtok vettk fl a keresztsget. Tlk jutott el a keresztynsg tbbi harcias fajrokonaikhoz: a vandlokhoz, burgundokhoz, keleti gtokhoz is. E npek elszr mind a keresztyn gondolkods arianus alakjval ismerkedtek meg, amely a nicaeai zsinat dntse ellenre j ideig uralkodott a birodalom nmely rszeiben s egyes csszrok prtfogst is lvezte. Az els germn trzs, amely a kzzsinatokon megllaptott orthodox alakjban ismerte meg s vette fl a keresztynsget, a frank volt, az V. szzad legvgn. Mivel pedig akkor a frank volt a leghatalmasabb germn nptrzs, ez a lps az arianus keresztynsg bukst vonta maga utn a germnok kztt. Egy szzaddal ksbb kezddtt meg I. (Nagy) Gergely ppa indtsra, egy msik hatalmas, hdt nptrzs, az angolszszok megtrtse. Ezek, amikor Britanniba berontottak, ott mr a kelta slakk kztt virgz keresztyn egyhzi letet talltak. Az angolszsz keresztynek kezdettl fogva elismertk a ppa fennhatsgt, amg a keltk tudni sem akartak errl. Csak nehezen sikerlt a hdtknak elismertetnik a ppa felssgt. Amg teht a frankok megtrse a katholikus orthodoxinak, az angolszszok mr a rmai egyhznak volt az els nagy diadala az j npek j vilgban.

2. Az izlm hdtsai

A nagy nyugati hdtsokkal szemben Keleten a fokozatos trveszts volt a sorsa a keresztyn egyhznak. Az izlm hdt rohamainak a VII. szzadban egymsutn esett ldoztul Szria, Egyiptom, szak-Afrika — teht a birodalomnak ppen ama provincii, amelyek Rma s Kis-zsia mellett legjobban hozzjrultak az kori egyhz fejldshez. A Nyugatot is csak a frank birodalom ellenllsa mentette meg a Pirenus-flszigetet mr elznltt mohamedn ramlattl. A flhold uralma alatt a legtbb helyt szmban s llekben nagyon alhanyatlott a keresztynsg. Igazi ellenll erejk csak a Pirenus-flsziget keresztyn npeinek maradt. Ezek vszzados harcok utn a kzpkor vgre teljesen kiszortottk onnan a megvnhedt arab uralmat. m Keleten pp ekkortjt (1453) omlott ssze az izlm j, friss erej zszlvivinek, a trkknek csapsai alatt a keleti grg keresztynsg s mvelds utols bstyja: a kelet-rmai (biznci) csszrsg. A ppk feltzeltk ugyan Eurpa kereszyn npeit, hogy a Szentfldet s az izlm egyb ragadomnyait hdtsk vissza a pognyok kezbl. 1096-ban megindultak s risi vr- s pnzldozatokkal kt vszzadon t tbbzben megjultak a hatalmas keresztes hadjratok. De maradand sikert egyik sem brt elrni.

3. A nmetsg megtrtse

A nagy keleti vesztesgekrt j nyugati hdtsok nyjtottak krptlst. Frank fegyver s apostoli lelk szerzetesek misszii buzgalma bevitte a keresztynsget a nmet trzsek kz. A nmet keresztynsg els nagy szervezje a lngbuzgalm, flelmet nem ismer angolszsz szerzetes, Bonifatius volt. Munkssgt tmogattk a frank uralkodk is, de elssorban a ppa tekintlyre tmaszkodott s ezt a tekintlyt akarta megykereztetni a nmetek kzt. Meghalt 754-ben; trts kzben vertk agyon a pognyok. Bonifatius munkjt az j Eurpa els igazn nagy keresztyn fejedelme, a hatalmas Nagy Kroly csszr (768-814) folytatta a mvelds s a fegyverek erejvel. Nagy vrfrdkkel jrt klnsen a makacsul ellenll utols pogny nmet trzsnek, a szszoknak az egyhzba terelse. Nagy Kroly utdai mr nem folytattk ekkora erllyel a politikai s egyhzi hdtst. gy a legszakibb germnok: a skandinvok keresztyn hitre trtse csak sokkal ksbb, a magyarokval egyidben kvetkezett be.

4. A szlvsg megtrtse

Nmet kard s nmet szerzetes kapcsolta bele a keresztyn mvelds kzssgbe a nyugati szlv trzseket: a cseheket, a lengyeleket s az azta rszben vagy egszben elnmetesedett vendeket, pomernokat, poroszokat a X–XIII. szzadok folyamn. A legutols pogny szlv trzs, a litvnok, csak a XIV. szzad vgn lpett be a Nyugat nagy keresztyn npcsaldjba. A keleti s a dli szlvok megtrtse viszont a biznci llamegyhz utols nagy tette volt: a bulgrok, a Balkn szlvjai, olhjai s az oroszok ennek a keresztynsgt sajttottk el. A szlvok kt nagy apostola, Methodius s Constantinus (ismertebb nven Cyrillus) mg nyugatabbra, a morvk kztt is megprblta meghonostani Konstantinpoly hitt, de maradand sikert nem rt el; itt mr hatalmasabb volt a rmai egyhz s a nyugati mvelds ereje.

5. A magyarsg megtrtse

A pogny magyarsg mr honfoglalsa eltt srn rintkezett nemcsak zsid s mohamedn hit fajrokon trzsekkel, de keresztyn misszionriusokkal is. Mr ezeknek hatsa is elksztette az egyistenhitre s a keresztynsg befogadsra. Az j haza hatrai kztt kezdett aztn ersebben hatni re a keresztynsg, rszint az itt tallt s meghdtott szlv npek s avar nptredk, rszint a rabszolgkk tett hadifoglyok tjn. Minthogy a magyarsg ppen a keleti s a rmai egyhz hatrterletein keldtt bele a keresztyn vilgba, rthet, hogy mindkt oldalrl trtntek ksrletek megtrtsre. A keleti ksrletek emlkei nagyon homlyosak; mindenesetre a biznci csszrsg politikai rdekeit is szolgltk. Azonban mr Gza fejedelem (970 krl) beltja, hogy npre nzve politikailag elnysebb a Nyugattal keresni bartsgos kapcsolatot. Hogy bks szndkait igazolja az akkori nyugati Eurpa vezrhatalma, a „rmai csszri” koront visel nmet kirlyok eltt: befogadja orszgba az els trtket, st maga is megkeresztelkedik. Fia, a mr keresztyn anytl szletett Istvn (997-1038) a cluny-i reform (l. albb 12. 2.) szellemtl thatva s a Nagy Kroly pldjn lelkesedve, szemlyes hitbuzgalommal folytatja s tetzi be apja kezdst. Bks s fegyveres ton oly erllyel lp fl a keresztynsg rdekben, hogy II. Sylvester ppa mr nhny v mlva koront kld neki s ezzel fggetlen keresztyn kirlynak ismeri el (megkoronztatik 1001 augusztusban), — egyttal pedig kivteles jogokkal ruhzza fl az egyhz szervezsre. A szervez munkt Istvn rseksgek, pspksgek alaptsval, a benedekrend beteleptsvel stb. blcsen elvgezte. Sikert bkez adakozsokkal s ers trvnyekkel biztostotta. — Az eszmnyi lelk, nfelldoz nagy kirlynak keresztyn mveldse biztos alapvetst kszni nemzete.

A germnok, a szlvok s a magyarok megtrse az egyhzat risi feladat el lltotta. volt a grg-rmai mvelds egyetlen rkse, teht csak adhatta t ennek a kincseit a barbr npeknek. Az egyhznak a npek nagy neveljv kellett lennie. Ezt a feladatot vllalta s megoldotta. vszzadokon t az egyhz kezben volt s tle fggtt a mvelds minden ga. Ez vilgtrtnetileg az egyhz legnagyobb rdeme. De azrt, hogy ezt kivvhatta, nagy rat is kellett fizetnie: a vilgi hatalomnak, nagyon sokszor vront fegyvereknek a segtsgt kellett ignybevennie Krisztus igazsgnak terjesztsre. gy ez az igazsg nem tudott az j npek lelkbe mlyen belegykerezni. A kzpkori Eurpa keresztynsge, amilyen ltalnos, olyan felsznes is.

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!