„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
- Solymosi Tari Emke: A prizsi Schola Canto- rum kvete Lajtha Lszl, a Nemzeti Zenede tanra*
LBJEGYZETEK - A Lajtha Lszl a Nemzeti zenede tanra - cm tanulmnyhoz
LBJEGYZETEK - A Lajtha Lszl a Nemzeti zenede tanra - cm tanulmnyhoz
2012.10.22. 12:31
[ 1 ]: A Schola Cantorumot – Vincent d’Indy s Alexandre Guilmant kzremkdsvel – Charles Bordes alaptotta 1894-ben. 1896-tl Vincent d’Indy (1851–1931) vezette az intzmnyt, amely nagy gondot fordtott a gregorin, a renesznsz s a barokk zene megismertetsre. Lajtha Lszl 1911 s 1913 kztt rendszeresen hosszabb idszakokat tlttt Prizsban, ahol Vincent d’Indynl tanult.
[ 2 ]: Lsd Lajtha Lszl levelt a Nemzeti Zenede igazgatsgnak, 1944. prilis 11. (Liszt Ferenc Zenemvszeti Egyetem Kutatknyvtra)
[ 3 ]: Lsd Kresz Gza figazgat s Kladivk Vilmos igazgat levelt, 1944. mjus 12. (Liszt Ferenc Zenemvszeti Egyetem Kutatknyvtra)
[ 4 ]: Lsd Kresz Gza levelt Budapest polgrmesternek, 1946. november 14. (Fvrosi Levltr)
[ 5 ]: Hammerschlag Jnos (1885–1954), orgona- s csembalmvsz, zeneszerz, zenetrtnsz, zenekritikus, tanr, a magyarorszgi rgi zenei mozgalom egyik ttrje. 1919 szeptembertl volt a Nemzeti Zenede tanra. Tantott zeneszerzst, zenetrtnetet, orgont, zeneelmletet, zenediktlst, kamarazent.
[ 7 ]:Lsd Kresz Gza figazgat levelt a miniszterhez, 1946. februr 23. Iratok a magyar zeneoktats trtnethez 1945–1956.sszelltotta s szerkesztette Berlsz Melinda s Tallin Tibor. Budapest: MTA Zenetudomnyi Intzet, 1984 (a tovbbiakban Iratok), 86-87.
[ 12 ]: Lsd Bki Ern, a Magyar Pedaggusok Szabad Szakszervezete Orszgos Kzpontja ftitkra beadvnyt a pnzgyminiszterhez. Iratok, 284.
[ 13 ]: Ksbb az intzmny neve Bartk Bla Zenemvszeti Szakiskola, majd Szakkzpiskola lett, jelenleg Bartk Bla Zenemvszeti Szakkzpiskola s Gimnzium.
[ 14 ]: Lsd Bki Ern, a Magyar Pedaggusok Szabad Szakszervezete Orszgos Kzpontja ftitkra beadvnyt a pnzgyminiszterhez. Iratok, 284.
[ 15 ]: Disy Bla – Haraszti Emil – Kern Aurl: A Nemzeti Zenede ujjszervezse. Reformjavaslat az intzet llamostsa trgyban. Budapest: Stephaneum Nyomda, 1919. (A tovbbiakban Reformjavaslat.)
[ 19 ]: A Nemzeti Zenedei Alapbl llami fennhatsg alatt fenntartott Nemzeti Zenede vknyve az 1918–1921. vekrl. sszelltotta Dr. Haraszti Emil igazgat. Budapest: Nemzeti Zenede, 1921, 10.
[ 21 ]: A zenetrtneti hangversenyekrl rszletesen beszltem „Histriai hangversenyek” s „nkpzs igen szp sikerrel” – Zenetrtnet-oktats, zenetrtneti hangversenyek s zenetrtneti nkpzkr a Nemzeti Zenede utols 30 vben cm eladsomban, a Magyar Zenetudomnyi s Zenekritikai Trsasg IV. tudomnyos konferencijn, a budapesti Rgi Zeneakadmin, 2005. oktber 9-n. (Az elads vrhatan a Magyar Zene cm zenetudomnyi folyiratban jelenik meg.)
[ 22 ]: llamrvnyes bizonytvny trgyban beadott memorandum Klebelsberg Kun miniszterhez, szerkesztette Melly Bla, a Zenede alelnke, 1928. februr 24. (Liszt Ferenc Zenemvszeti Egyetem Kutatknyvtra)
[ 23 ]: Megjegyzsek: A hangszerelst s partitraolvasst mindig egy trgynak tekintjk. Az 1919/20-as s az 1920/21-es tanvekrl csak az 1918/21-es sszevont vknyvbl lehet tjkozdni.
[ 24 ]:Ha egy tantrgy egy tanven keresztl trtn tantst egy egysgnek tekintjk, akkor Lajtha mr 1944-ig 137 egysget teljestett, amelyhez mg hozzadhatjuk az 1945 utni munkt is. Bizonyosan tudhat, hogy az 1948/49-es utols tanvben mg mindig tantott zeneszerzst, kamarazent, magyar npzent, zeneirodalomismeretet s zeneeszttikt.
[ 25 ]: A kimaradst, elmaradt vizsgt stb. ltalban csak akkor jelzem, ha enlkl az adatok rtelmezhetetlenek vagy flrevezetek lennnek.
[ 26 ]: A hangversenyek helysznei: a Nemzeti Zenede nagyterme, a Zeneakadmia nagyterme, a Vigad, a Katolikus Kr dszterme/kamarazeneterme (Budapest, Molnr u. 11.)
[ 27 ]: Ha egy m tbbszr is elhangzott, akkor a listn is tbbszr szerepel. Az vknyvek a cmadsban s a helyesrsban kvetkezetlenek, ezrt a listn a cmeket – lehetsg szerint – egysgestettem.
[ 29 ]: Claude Chamfray: „Laszlo Lajtha de passage à Paris.” Guide du Concert, 1962. jnius 22. Magyarul: Lajtha Lszl sszegyjttt rsai I. Sajt al rendezte s bibliogrfiai jegyzetekkel elltta Berlsz Melinda. Budapest: Akadmiai Kiad, 1992, 294.
[ 30 ]: Klmnchey t tantrgyat is tanult Lajthnl, kztk zeneszerzst s kamarazent.
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre