1. prizsi Schola Cantorum kvete Lajtha Lszl Nemzeti Zenede tanra ltal tantott tantrgyak 1919-44
2012.10.22. 11:37
Solymosi Tari Emke
A prizsi Schola Cantorum kvete - Lajtha Lszl, a Nemzeti Zenede tanra*
Ha Lajtha Lszlrl esik sz, zeneszerzi s npzenekutati munkssgnak mltatsa mellett ltalban elhangzik, hogy legends pedaggus is volt, vtizedeken t tantott a Nemzeti Zenedben, s olyan kivl muzsikusok tartottk szellemi irnytjuknak, mint Ferencsik Jnos vagy Ttrai Vilmos. Br Lajtha 30 ves tanri s 3 ves igazgati-figazgati tevkenysge immr tbb mint fl vszzada lezrult, e jelents pedaggusi lett dokumentlsa azta sem trtnt meg. Breuer Jnos Fejezetek Lajtha Lszlrl cm, 1992-ben megjelent knyvnek egy rvid fejezete tfog kpet nyjt a Zenede tanrrl, de a pontos adatok, kimutatsok hinyban ebbl sem mrhet le igazn, hogy milyen sllyal szerepelt a tanri hivats Lajtha letben, s mennyire volt meghatroz az ebbli tevkenysge a Nemzeti Zenede trtnetben. Jelen dolgozatomnak ketts clja van: egyrszt hozzjrulni az elbb feltett krdsek megvlaszolshoz, msrszt bemutatni, hogy Lajtha tanri tevkenysgben mi volt jszer, mi volt egyedi, milyen mdon mutatkozott meg benne az a szellemisg (ide tartozik a rgi zene irnti vonzalom s a Csar Franck irnti rajongs), amelyet ifj korban fknt a prizsi Schola Cantorum[1] vezetjnl, Vincent d’Indynl szvott magba. Mindehhez rintenem kell az intzmny trtnetnek nhny fontosabb momentumt is. Az eladst a Zenede jogutdja, azaz a Bartk Bla Zenemvszeti Szakkzpiskola s Gimnzium knyvtrban fennmaradt, nagyrszt a Liszt Ferenc Zenemvszeti Egyetem Kutatknyvtrban elhelyezett dokumentumok, a Fvrosi Levltrban rztt irattri anyag s a szerzi hagyatk vizsglata alapjn ksztettem el.
Elszr clszernek ltszik sszefoglalni, hogy Lajtha klnfle megbzatsai az intzmnyben mettl-meddig tartottak, s nem kerlhet meg az a krds sem, hogy alkalmazsa milyen elzmnyek utn sznt meg. 1919 februrjban kerlt a Zenede llomnyba, majd 25 vi tanri mkds utn, 1944 prilisban, megromlott egszsgi llapotra hivatkozva hosszabb szabadsgot krt, azzal a kiegsztssel, hogy ha erre nincs md, akkor kri nyugdjazst.[2] A Nemzeti Zenede Egyeslet meg is llaptotta a neki jr nyugdj sszegt.[3] m az 1945/46-os tanvben Lajtht mr ismt a Zenede tanrai kztt talljuk, st mr 1945 prilisbl maradt fenn olyan beadvny, amelyet mint rendes tanr rt al. Ugyan a fenntart Egyeslet vagyona a hbor alatt szinte teljesen elrtktelenedett, a Semmelweis utcai pletet slyos bombakr rte, a tantermeknek csak harmada volt hasznlhat, s a hangszerek egy rsze is elveszett vagy tnkrement,[4] az ltalnos jrakezdsben az akkor mr tbb mint 100 esztends mlttal rendelkez intzmny megprblt talpra llni, s ebben Lajtha kiemelkeden aktv rszt vllalt. Az iskola kollektvja egyhanglag vlasztotta meg az zemi s vgrehajtbizottsg els embernek. A hbor utni nyomor veiben beadvnyok, seglykr levelek, a legszegnyebb nvendkek tandjmentessgt clz krelmek sort rta hivataloknak s cgeknek; szinte emberfeletti erfesztseket tett az intzmny mkdkpessgnek megtartsrt. A kinevezsi okmny tansga szerint az 1946. oktber 10-n hozott s a kvetkez v janur 25-n elfogadott hatrozat szerint igazgatnak neveztk ki. Mivel 1947/48-ban fknt Londonban dolgozott, az igazgati teendket Hammerschlag Jnos[5] ltta el helyette, aki vtizedeken t volt legkzelebbi munkatrsa, gy nla alkalmasabbat erre a szerepre aligha tallhattak volna. Amikor 1948. jlius 15-n Lajtht figazgatv vlasztottk, ugyanezen a napon Hammerschlag is megkapta az igazgati kinevezst. Dr. Lajtha Ildik, a zeneszerz jogrkse nemrgiben rendelkezsemre bocstotta egy 1948. oktber 31-n kelt levl rszlett, amely azrt is klnsen becses, mert Lajtha levelezsben a zenedei munkrl csak kevs sz esik. E nhny sor jl mutatja a kt mvsz-tanr egymsba vetett bizalmt. Lajtha ezt rja Amerikban l finak, belnek: „Csak a jv hten dl el, milyen tantrgyakat, hny raszmban s mely napokon fogok tantani. Egyelre a figazgati teendket vettem t, rkat ltogattam, ismerkedem az intzet rendjvel. Hammerschlag marad igazgatnak s elvileg megosztottuk a munkakrket. fogja reprezentlni az intzetet, intzi [a] minisztriummal s egyb hatsgokkal val trgyalsokat, s ha hivatalbl kell elmenni hangversenyekre vagy ms hasonl helyre, l a pholyban. n a bels vezetst, a pedaggiai ellenrzst s irnytst vlasztottam. gy ltom azonban, hogy Hammerschlag itt is szvesen vllal munkt, amit n szvesen tadok nki, hiszen gy kevesebb van a vllaimon. Marad azrt elg.”
Kt ilyen elhivatott vezetvel az len az intzmnyre szebb napok is ksznthettek volna. Elvgre a legnehezebb idszakon tl voltak. Ahogyan Hammerschlag rja 1948 elejn, a „[…] Zenedt a sz szoros rtelmben romjaibl ptettk fel jbl, s a tanri karnak hrom ven t nehz krlmnyek kztt nfelldozan teljestett munkjnak eredmnyekppen ma ismt 700 tantvnnyal s 45 tag tanri karral a magyar zenei tanintzetek lre llhattunk.”[6]
Az 1942/43-as tanvtl – Kresz Gza kezdemnyezsre – a Nemzeti Zenede gynevezett gimnziumi elkszt tanfolyamot tartott fenn, amely lehetsget adott a dikoknak arra, hogy kzpiskolai s zenei tanulmnyaikat sszeegyeztethessk. 1945 prilisban Lajtha volt az egyik, aki szorgalmazta a Zenede s a Szkesfvrosi Felsbb Zeneiskola egyestst, hiszen minden racionlis rv emellett szlt. A kvetkez v februrjban a minisztertancs hozzjrult a Zenemvszeti Kzpiskola fellltshoz. Ez tnt az egyetlen lehetsgnek arra, hogy a Zenede egyltaln fennmaradjon, hiszen gy a teljesen elszegnyedett Egyeslet ltal fenntartott, vagyis alaptvnyi intzmny tanrainak egy rsze llami alkalmazott vlhatott. Kresz Gza figazgat, Lajtha eldje az intzkedstl a Zenede jbli felvirgzst remlte.[7] Lemondsig egyszersmind volt a Gimnzium zenei igazgatja is. Hiba szablyozta a kt intzmny kapcsolatt egy 1947-es rendelet, amelyben lertk, hogy ppen „a Nemzeti Zenede kzhaszn pedaggiai mkdshez fzd rdekek vdelme”[8] volt a cl, hamarosan kiderlt, hogy az egyttmkds nem mentes a gondoktl. Az irattri anyagban hisgtl vezrelt levelek is olvashatk az llami Zenei Gimnzium lre 1948-ban kinevezett igazgat, Szelnyi Istvn tollbl, aki felhnytorgatta, hogy egy sajtfogadson (amelyen egybknt a kt intzet feladatait ismertettk) csak 18 percet beszlt, mikzben a Zenede mltjt ismertet elads 32 percet vett ignybe.[9] A nhny hnappal ksbbi jegyzknyv,[10] amely a Nemzeti Zenede Egyeslet vlasztmnynak lsn kszlt, egyrtelmen fogalmaz: „[…] dr. Lajtha Lszl figazgat ismerteti az igazgatsgnak a minisztriumhoz intzend memorandumot, mely foglalkozik a Nemzeti Zenede s az llami Zenei Gimnzium viszonyval, rmutatva az llandan felmerl ellenttekre.” Harmat Artr vlasztmnyi tag hozzszlsa szerint „a nvekv ellenttek mvszi s pedaggiai szempontbl akadlyozzk az intzet fejldst.” A levltri anyagot tanulmnyozva megdbbenve vehetjk szre, hogy a Belgyminisztrium mr november 17-n, vagyis napokkal az emltett ls eltt feloszlatta a Nemzeti Zenede Egyesletet. Az annyi nehzsget tvszel s annyi nagyszer mvszt szrnyra bocst intzmnyt fenntart egyeslet egy rzsaszn formanyomtatvny[11] ltal kivgeztetett. (1949 janurjban a Pedaggus Szakszervezet vette t a Zenedt, oktberben pedig a Npmvelsgyi Minisztrium kezelsbe kerlt.[12]) Az egyeslet megsznsvel Lajtha s Hammerschlag nem sokkal korbbi kinevezse is rvnyt vesztette. A gimnziumi rsz llamostsnak clja a Zenede megmentse volt, eredmnye az tszervezse lett.
A Nemzeti Zenede s a Szkesfvrosi Felsbb Zeneiskola sszevonsbl a minisztrium ltrehozta az llami Zenekonzervatriumot, amely 1949. november 1-jn kezdte meg mkdst.[13] Br a Zenekonzervatriumban tovbbra is sok zenedei tanr tantott, a Zenede, mint nll iskola trtnetnek, s benne Lajtha tevkenysgnek itt vge szakadt. Mivel a Pnzgyminisztrium a zenedei nyugdjak kifizetsre krt sszeget egy 1949 vgn nyjtott pthitelbl trlte,[14] Lajtha a 30 vi munka utn nyugdjat sem kapott.
Tekintettel arra, hogy az 1919-tl 1944-ig, teht az els nyugdjazsig terjed, pp negyedszzados idszak nmagban is kerek egsz, s a szakmai munka legalbbis egy rsze az vknyvekbl jl nyomon kvethet, ezttal elssorban ezzel a korszakkal szeretnk foglalkozni. Az esemnyds vezeti peridusnak egy ksbbi dolgozatot szeretnk szentelni.
Az az idszak, amikor Lajtha bekapcsoldott a Zenede letbe, az intzmny egyik legvirgzbb korszaka volt. Az iskola risi talakulson ment keresztl, majd – igazolva az j irnyelvek helyessgt – rohamos fejldsnek indult. Az jjszervezsrl szl tervezetet Disy Bla, a Prizsban is tanult s a francia kultrval szoros kapcsolatot pol Haraszti Emil, valamint Kern Aurl, a Zenede gyvivi rtk meg.[15] A tanri kart talaktottk, kpzettsgi szintjt megemeltk, a dikoknak pedig ktelezv tettk az elmleti trgyakat. A zenetanti kpestst sztvlasztottk fels s kzpfokra. Azokat, akik a felsfok, teht llami zenetanri oklevelet kvntk elnyerni, tovbbra is a Zenemvszeti Fiskola tanterve s tananya szerint oktattk. Emellett munks-zeneiskolt ltestettek (itt leginkbb fvs hangszereket lehetett tanulni), valamint Szabad Iskolt a mr vgzett nvendkek rszre. A zeneirodalom megismertetsre igen nagy slyt helyeztek. A zeneszerzs ftanszakot – s ez lnyeges Lajtha szempontjbl – gykeresen tszerveztk. A tantervet „a legmodernebb eurpai iskolk mdszernek figyelembevtelvel, teljesen gyakorlati alapon”[16] llaptottk meg. A cl nem kizrlag zeneszerzk, hanem egyttal karmesterek s korrepetitorok magas szint kikpzse volt. (Egy ksbbi, 1932-es bboros-prmsi rendelet biztostotta, hogy a zeneszerzs s az orgona szakon vgzettek karnagyi s kntori llst is vllalhassanak a katolikus egyhzban.) Visszatrve a 1910-es vek vgi tervezethez, ez hangslyozta, hogy a modern mvszeteket is tantani kell, a fejlds vonalba – gymond – „bele kell kapcsolni a legjabb lncszemeket is.”[17] A reformerek szemben sok tekintetben a prizsi Schola Cantorumban vgzett pedaggiai tevkenysg volt a minta. A zenetrtneti tananyag ismertetsnl tbbek kztt ezt olvashatjuk: „Kt rszbl lljon a zenetrtnet tantsa: a technika, a mfajok elmlete, illetve azok fejldse, kialakulsa (amint azt pldul a Schola Cantorum-on Vincent d’Indy zeneszerzsi eladsban teszi, ami nem egyb, mint elmlet-trtnet), azutn a zeneirodalom ismertetse, teht folytonos bemutatsok.”[18]Idetartoz apr adat, hogy a Zenede knyvtrban d’Indy tbbktetes zeneszerzstana mr 1916-tl megtallhat volt. Az 1918/19-es tanvrl az vknyv ezt rja: „Ebben az esztendben mr a klfldi nagy zeneiskolk, fkpp a prizsi Schola Cantorum tantervnek figyelembevtelvel sszelltott szigor tanulmnyi rend alapjn tantottunk, melynek jellemzsre ezttal elg legyen annyi, hogy minden ms hazai zeneintzetet megelzve elsnek vezettk be a ktelez solfège-tantst.”[19]
Mindez cfolatknt is felfoghat arra a vlekedsre, mely szerint csak Lajtha lehetett az, aki a Schola Cantorum szellemisgt a Nemzeti Zenedben meghonostotta.[20] inkbb csak erstette, fenntartotta azt, amit az akkor megjhod intzmny vezetsge amgy is kvetni szndkozott. 1920 februrjban a Nemzeti Zenedt miniszteri rendelettel llami kezelsbe vettk, elnkigazgatjul Szendy rpdot, Lajtha egykori zongoratanrt neveztk ki, akinek ksbb Kern Aurl vette t a helyt. A Schola Cantorumban is oly kiemelten kezelt gregorin nek tradcijnak jralesztsre illetve a zsoltrnekls npszerstsre Egyhzi Zeneiskolt s Protestns Zeneiskolt szerveztek. 1925 szn elindult a karnek-iskola is. Addigra mr meghonostottk a zenetrtneti hangversenyeket: 1922 s 1927 kztt hat ilyen koncertre kerlt sor, amelyek fogadtatsa rendkvl pozitv volt mind a szakemberek, mind a kznsg krben.[21] Tbbek kztt Willaert, Palestrina, Lassus, Banchieri, Monteverdi, Schtz, Rameau bizonyos mvei itt hangzottak el elszr (nemegyszer a Schola Cantorum ltal kiadott kottt s Vincent d’Indy continuo-kidolgozsst hasznltk), st, gameln zent, kori grg dallamokat, trubadrnekeket is eladtak. A Zenede mondhatta magnak Magyarorszgon az els olyan operabemutatt, amelyben csak nvendkek szerepeltek. A fiatal Lajtha teht tanri munkja els veiben nemcsak egy jl mkd, fejld, eredmnyes intzmny alkalmazsban llt, hanem egyben olyan szellemi kzegben dolgozott, amelyet magval rokonnak rezhetett. Aktivitsval szinte berobbant az intzmnybe; mg a kottatrat is az tmutatsval rendszereztk.
Az iratanyagbl elg rosszz trtnet bontakozik ki arrl, hogy a Zenede csillogsnak a Zeneakadmia els embere, Hubay Jen – aki mellesleg maga is zenedei nvendk volt – nem rlt tlzottan. A dokumentumok szerint rsze volt abban, hogy a Zenedt az llam visszaadta az egyeslet kezelsbe, annak ellenre, hogy a tanri kar testletileg knyrgtt Klebelsberg Kun miniszterhez, ne tegye meg ezt a „vgzetes”-nek nevezett lpst. llamrvnyes bizonytvnyt csak llami iskola adhatott. Ugyan ki akar tanulni ott, ahol ugyanolyan magas a kvetelmny, mint a msik iskolban, csak ppen nem lehet ugyanolyan bizonytvnyt kapni? A nvendkek szma cskkent, a Zenede vezeti pedig tucatszmra rtk a beadvnyokat a bizonytvnyok gyben, ismtelgetve, hogy az orszg legels, legrgibb, legnagyobb zenei tanintzete elismeri a (hrom s fl vtizeddel ksbb alakult) Zeneakadmia fensbbsgt, s nem veszlyezteti annak privilgiumait. Volt olyan memorandum,[22] amelyben 16 oldalon keresztl sorakoztak az rvek. A helyzet csak sokra rendezdtt, gy-ahogy. A krdsben Lajtha is tbbszr felszlalt.
Lajtha tanr r – aki 1918-ban szerzett llam- s jogtudomnyi doktortusnak ksznheten az vknyvekben mindig Dr. Lajtha Lszlknt szerepel – az els vekben zeneszerzst, hangszerelst s partitraolvasst, kamarazent s karneket tantott. Ksbb – ezeket rszben megtartva – kvetkezett a zeneelmlet, zeneeszttika, a magyar zene elmlete, magyar npzene, vonsngyes, metodika, s zeneirodalomismeret.
1. Lajtha Lszl ltal tantott tantrgyak a Nemzeti Zenedben, 1919–1944[23]
1/a Az egyes tantrgyak tantsnak ideje:
-
Zeneszerzs
|
25 tanv
|
1919/21–1943/44
|
Kamarazene
|
23 tanv
|
1919/21–1921/22, 1924/25–1943/44
|
Akadmiai elmlet / Zeneelmlet
|
22 tanv
|
1922/23–1940/41 / 1941/42–1943/44
|
Zeneeszttika
|
19 tanv
|
1924/25–1925/26, 1927/28–1943/44
|
Hangszerels s partitraolvass
|
19 tanv
|
1919/21, 1922/23–1923/24, 1926/27–1940/41
|
A magyar zene elmlete
|
16 tanv
|
1923/24–1938/39
|
Magyar npzene
|
5 tanv
|
1939/40–1943/44
|
Vonsngyes
|
3 tanv
|
1941/42–1943/44
|
Karnek
|
3 tanv
|
1919/21–1921/22
|
Metodika
|
1 tanv
|
1935/36
|
Zeneirodalomismeret
|
1 tanv
|
1940/41
|
1/b Az egyes tanvekben tantott tantrgyak szma:
-
1919/21
|
4 tantrgy
|
1921/22–22/23
|
3 tantrgy
|
1923/24
|
4 tantrgy
|
1924/25–26/27
|
5 tantrgy
|
1927/28–34/35
|
6 tantrgy
|
1935/36
|
7 tantrgy
|
1936/37–39/40
|
6 tantrgy
|
1940/41
|
7 tantrgy
|
1941/42–43/44
|
6 tantrgy
|
Az 1/a tblzatbl leolvashat, hogy az egyes trgyakat mely tanvekben oktatta, az 1/b tblzat pedig azt mutatja meg, hogy kezdetben hrom-ngy trgyat, az 1927/28-as tanvbl kezdve pedig mr jellemzen hat-hetet tantott egyszerre.[24] Ennyi tantrgyhoz meglehetsen nagy raszm szksgeltetett. Egy kzzel rt lista szerint – amelyen ugyan nincsen dtum, de a tanri nvsorbl kvetkeztetheten az 1943/44-es tanvrl kszlt – Lajtha neve mellett sszesen 84 hallgat s heti 17 tanra van feltntetve. Ha pusztn mennyisgi tnyezrl lenne sz, ezek a szmok mr akkor is azt mutatnk, hogy a mester idejnek, energijnak, szellemi kapacitsnak jelents rszt foglalta le a zenedei munka.
Lajtha teht hosszabb-rvidebb ideig sszesen 11 tantrgyat oktatott. Azt hogy pontosan kik s mikor jrtak hozz, az vknyvekbl csak a zeneszerzs trgy esetben lehet megllaptani. Az albbi listt (2/a) 25 esztend kimutatsai alapjn lltottam ssze. A 125 nvbl sok az ismers, pldul a ma Arnyi elnvvel ismert Aschner Gyrgy, Fajth Tibor, Ferencsik Jnos, Frter Gedeon, Keleti Mrton, Kertsz Ott, Krodi Andrs, Rna Frigyes, Soltsz Lajos, Vasadi Balogh Lajos s mg sorolhatnnk.
|