//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Berlsz Jen Kzintzmnyeink a XVI-XVIII.
szzadban
- Berlsz Jen Kzintzmnyeink a XVI-XVIII.
szzadban
:

4. Az erdlyi egyhzi intzmnyek

4. Az erdlyi egyhzi intzmnyek


 IV. Az erdlyi egyhzi intzmnyek

1. Egyhzak az llamban

A reformci hatalmas erej trsadalmi forradalma Erdlyben is rvid id alatt, knnyszerrel rombadnttte a kzpkori katolikus egyhzszervezetet. Kezre jrt ebben a reformtoroknak a magyar llam 1526-tl kibontakoz tragikus vlsga. A Zpolyai-hz tagjai, akik a kritikus idben Erdly fltt a politikai hatalmat birtokoltk, eleinte (Jnos kirly alatt) kzmbsen nztk a mozgalmat, utbb Izabella rgenssge idejn a pspki s kolostori birtokoknak sajt cljukra trtnt kisajttsval akcikptelenn tettk a klrust, vgl Jnos Zsigmond uralma alatt tevkenyen is kzremkdtek a katolicizmus felrlsben. A XVI. szzad msodik felben valsgos vallsi anarchia kapott lbra Erdlyben: a hitjts hrom firnyzata: a lutheri, a svjci s az unitrius harcolt a rgi valls ellen, de ugyanakkor egyms ellen is. A helyzet csak a XVII. szzad elejn kerlt viszonylagos nyugvpontra olyan formn, hogy a magyar nemessg s a vrosi polgrsg zmmel a klvini reformtus hitvallshoz csatlakozott s ezt - szilrd egyhzi keretekbe szervezve - a sajt kebelbl vlasztott fejedelmek kzremkdsvel lassan llamvallss tette. m az j llamegyhz tulajdonkppen csak tbbsgi egyhz volt. Uralkod pozcijban is knytelen volt maga mellett elismerni hrom ms egyhzat: az unitriust, amely fknt a szkelysg krben vert gykeret, a luthernust, amely a szszsg hivatalos nemzeti vallsa lett, s a maradk katolicizmust is, amely a XVII. szzadban mr csak szrvnyokban tengdtt. St - akarva, akaratlanul - trnie kellett egy negyedik vallst is: a romnsg grg ortodoxijt, amely ekkoriban kszlt szervezkedni.

Ezt a fejedelmi korban kialakult n. trelmi rendszert azonban az llamhatalommal sszeforrt reformtus egyhz csak ideiglenes kompromisszumnak tekintette. Mint minden tbbsgi felekezet, szintn egyeduralomra trekedett. Ezrt a katolikusok lett a legszkebb korltok kz szortotta, az unitriusokat igyekezett elnyomni, a grg ortodox romnokat pedig megksrelte a sajt hitvallsra trteni. Erfesztsei azonban vgl is hibavalknak bizonyultak. A nemzeti fejedelemsg buksa s Erdlynek Habsburg koronatartomnny vlsa ugyanis a XVII. szzad vgn hirtelen vget vetett a reformtus hegemninak.

Az j Habsburg-uralom termszetesen azonnal utat nyitott a katolikus restaurci szmra, de a protestantizmus hatalmi letrsre nem merte rsznni magt. Az erdlyi rendi status qut biztost 1691-i Diploma Leopoldianum nneplyesen elismerte a protestns egyhzak ltjogosultsgt is. A katolicizmust kzpkori egyeduralmi helyzetbe teht nem lehetett tbb visszahelyezni. Be kellett rni azzal, hogy a feljul katolikus klrus llamilag tmogatott intzmnyknt jogilag els helyre kerljn az erdlyi egyhzak sorban.

De amirl a protestnsok esetben az uralkodnak le kellett mondania, azt szabadon megksrelhette a grg ortodoxival szemben. A Habsburgok - a reformtus fejedelmek pldjra - a jezsuita rend mozgstsval szles kr trt tevkenysgbe kezdtek az erdlyi romn papsg krben. S minthogy a trts nem csupn szellemi, hanem adminisztratv eszkzkkel is folyt, a XVIII. szzad kzepre sikerlt a grgkeleti romnsg nagy rszt a katolikus egyhzzal val egyeslsre (unira) brni, vagyis ltrehozni a grg katolikus egyhzat.

2. Az erdlyi katolikus egyhz szervezete s vallsos intzmnyei

a) A rmai katolikus egyhzi szervezet (Clerus Romano-Catholicorum) alapjt minden bizonnyal Erdlyben is Szent Istvn kirly vetette meg, egyidejleg az anyaorszgival. Ebben a kiterjedt, a Dunntllal hozzvetleg egyenl nagysg orszgrszben azonban mindssze egy pspksget (dioecesist) alaptott Gyulafehrvrott. Hogy nem tbbet, annak nyilvn az volt az oka, hogy a XI. szzad elejn mg csak az erdlyi medence belseje volt benpeslve, peremei mg jrszt lakatlanok voltak. A kirlyi vrispnsgok, a ksbbi nemesi vrmegyk terlete volt ez. A pspksg kezdetben ezzel a terlettel volt azonos; esperesi kerletei(archidiaconatusai) is bizonyra egybeestek a vrispnsgokkal, plbnii pedig a kialakul falvakkal, falucsoportokkal.

Ksbb azonban, amikor a kolonizci a peremvidkeket is benpestette, szksges lett volna egy msodik, esetleg harmadik pspksg fellltsa is a szkelysg, illetleg a szszsg szmra. A szsz telepesek krben csakugyan jelentkezett is ilyen irny trekvs, mgpedig mr az rpd-korban. j pspkmegyk szervezsre azonban sem akkor, sem ksbb nem kerlt sor. De a szszoknak a kzpkor vge fel annyit mgis sikerlt elrnik, hogy esperesi kerleteiket - amelyeket k kptalanoknak vagy dknsgoknak (capituli, decanati) hvtak - sikerlt a medgyesi fdkn alatt egysges keretbe, valsgos kln nemzeti egyhzmegybe foglalniok, St, ezen tlmenleg kiharcoltk azt is, hogy egyhzuk fontosabb rszei az erdlyi pspk helyett az esztergomi rsek fhatsga al tartozzanak.

A pspksg szervezetn kvl Erdlyben is gykeret vert a kolostori szervezet. A kzpkorban a monachlis rendek kzl itt is a bencsek (Ordo Sancti Benedicti) jutottak vezet szerephez; rendhzaik kztt leghresebb a hiteleshelyi mkdst is kifejt kolozsmonostori konvent volt. Szles krben elterjedtek a koldulrendek is, a ferencesek (Ordo Sancti Francisci) s a domonkosok (Ordo Praedicatorum). Az elbbieknek Kolozsvrt s Marosvsrhelyen volt npes rendhzuk.

Az 1530-1540-es vekben kibontakoz reformcis mozgalom mind a pspki, mind a kolostori szervezetet nhny vtized leforgsa alatt felbomlasztotta. A pspki birtokoknak 1542-ben, a szerzetesi vagyonnak 1556-ban trtnt szekularizcija egyrtelm volt a katolikus egyhz megsznsvei, az 1566. vi orszggylsi hatrozat pedig - amely kitiltotta a rgi valls papjait Erdlybl - a rmai katolicizmust jogilag is felszmolta. Ezen a helyzeten a Bthory-hzbl val fejedelmek mr a XVI. szzad utols negyedben megprbltak vltoztatni, de ksrleteik, amelyek a jezsuita rend (Societas Jesu) beteleptsre, majd a pspki szk betltsre irnyultak, csak egszen rvid ideig tart sikerrel jrtak.

A rmai egyhz mgsem enyszett el maradktalanul. A mr veszlytelennek ltsz trpe kisebbsg szmra a reformtus fejedelmek Bethlen Gbortl kezddleg megengedtk, hogy legalbb egy pspki helynkk(vicariusuk) legyen s eltrtk, hogy a katolikus szkelyek kztt (Csksomlyn) egy ferences kolostor fennmaradjon s lelki gondozst nyjtson a vidk hveinek.

Nagyarny katolikus restaurcira - mint fentebb mr rmutattunk - csak a XVIII. szzadban kerlhetett sor, miutn a reformtus erdlyi fejedelemsget a Habsburgoknak - a trkellenes felszabadt hbor kapcsn - alkalmuk nylt felszmolni s sajt birodalmukhoz csatolni. Az uralomtvtel 1690-ben trtnt, egyidejleg megkezddtt a jezsuitk erteljes behatolsa is, a pspksg helyrelltsval azonban mg egy negyedszzadig vrni kellett. Ez csak a Rkczi-felkels buksa (1711) utn, III. Kroly uralma idejn mehetett vgbe. Az uralkod 1713-ban s 1715-ben rendeletileg utastotta az erdlyi Guberniumot a rmai katolikus pspksg, illetleg kptalan helyrelltsra. E rendelkezseket ksedelem nlkl vgre is hajtottk. 1716-tl Gyulafehrvrott azaz j neve szerint: Krolyfehrvrott ismt megkezdte egyhzszervez s kormnyz tevkenysgt a rmai katolikus pspk. Kolozsvrott a jezsuitk trvnyesen visszakaptk rgi intzmnyeiket, majd az egsz orszgban, vroson s vidken - a luthernus szsz vrosokat sem kivve - rvid id leforgsa alatt szmos j, fknt ferences szerzeteshz lteslt.

b) A rmai egyhz pozcijt a XVIII. szzad els felben nagymrtkben megerstette a grg ortodox egyhz egy rsznek a jezsuitk ltal llami tmogatssal vghezvitt katolizlsa is. A rmai ppa egyhzfsgt elismer, vagyis a latin egyhzzal unira lpett grg katolikus egyhz (Clerus Graeco-Catholicus) azonban tovbbra is megtarthatta si, keleti szertartsait s klnllst is. Az unilt grg papsg teht nem a gyulafehrvri rmai katolikus egyhzmegybe bekebelezve, hanem sajt pspkt s egyhzmegyt nyert. 1721-ben trtnt a Fogarasban szkel j grg katolikus pspk joghatsgnak ppai elismerse. Nem sokkal ksbb (1738-ban) pedig a grg katolikus pspksg Balzsfalvra (Alsfehr megye) teleplt t, annak az uradalomnak kzpontjba, amelyet III. Krolytl nyert kirlyi adomnykppen. Ezt a helyet az idk folyamn a pspkk a grg katolikus egyhz nagy jelentsg kulturlis s politikai bzisv fejlesztettk ki.

Az unis trekvseknek ellenll romn ortodox egyhz (Clerus Graeci ritus non unitorum) egyhzjogi helyzete s szervezete tovbbra is teljes bizonytalansgban maradt. Vgl is azonban - hogy a trsadalmi-vallsi zavargsoknak elejt vegyk -, Mria Terzia korban (1761-ben) egy kirlyi rendelet megengedte, hogy Nagyszebenben grg keleti pspksg ltesljn egy szerb pspki adminisztrtorral az ln; romn nemzetisg pspk csak 1783-ban, II. Jzsef jvoltbl kerlt az egyhz lre.

3. Az erdlyi protestns egyhz szervezete s vallsos intzmnyei

a) A fejedelmi kor reformtus llamegyhza (Clerus Helveticae confessioni addictorum) a XVII. szzad els felben alaktotta ki szilrd szervezett. Ez kereteiben egyez volt a kzpkori katolikus egyhzi keretekkel, csupn az elnevezsek voltak msok. A helyi szervezetet egyhzkzsg (plbnia) helyett gylekezetnek, az esperesi kerletet egyhzmegynek, a pspkmegyt egyhzkerletnek hvtk. Megmaradt a pspksg intzmnye is, mde a pspk (superintendens) jogllsa s jogkre merben ms volt, mint a katolikus egyhzban. Elszr is tisztt nem uralkodi kinevezssel nyerte el, hanem a lelkszek vlasztsa alapjn. Msodszor nem monarcha mdjn kormnyozta az egyhzkerletet, mint a katolikus pspk, hanem kezdetben a papi zsinat, ksbben a zsinaton kvl egy, vilgi hveket is magba foglal fkonzisztrium(supremum consistorium) kzremkdsvel. Vagyis: a reformtus egyhz alkotmnya zsinat-presbiteri kormnyzati elven nyugodott.

Az erdlyi reformtus pspksg egybknt szintn Gyulafehrvron rendezte be szkhelyt, teht ugyanott, ahol a kzpkori katolikus pspkk vszzadokon t rezideltak. Persze, ez korntsem a hagyomnyhoz val ragaszkodsbl trtnt, sokkal inkbb azrt, mivel Fehrvr volt a fejedelmi szkvros. Amikor azonban a nemzeti fejedelemsg buksa utn a katolikus pspksg a Habsburgok tmogatsval jjszervezdtt s megint Gyulafehrvrt rendezkedett be (1716), a reformtus superintendens knytelen volt innen szkhelyt Nagyenyedre thelyezni.

A pspki rezidencia thelyezsvel egyidejleg megkezddtt a reformtus egyhz nkormnyzati mkdsnek az llamhatalom rszrl val korltozsa is. Tbbek kztt veszlybe kerlt a szabad pspkvlaszts gyakorlata is; tartani kellett attl, hogy az egyhzkerlet vezetsben zavarok llnak el. Ezrt 1726-tl kezddleg letbe lptettk a pspki successit; e szerint a megrlt pspki szket - vlaszts nlkl - mindig a generalis notarius foglalta el. Ugyanezt a gyakorlatot vezettk be az egyhzkormnyzat alsbb szintjn az esperesekre nzve.

b) Az erdlyi evanglikus egyhz (Clerus Augustanae Confessioni addictorum) a nemzeti fejedelemsg korban exkluzv szsz nemzeti egyhzz (Evangelische Landeskirche) alakult. Ezzel testet lttt a szszok kzpkori lma. Szervezetk, amely a szszsg politikai kpviseletnek az n. Szsz Egyetemnek (Universitas Saxonum) erteljes tmogatsa mellett jtt ltre - fenntartotta a kptalanok vagy dknsgokkzpkori hlzatt, amely kzjogilag is elismert nll egyhzkerlett alakult. A kerlet lre 1553-tl kezdve k is pspkt lltottak, aki ppen gy, mint a reformtusoknl, vlaszts tjn nyerte el tisztsgt. A pspki szkhely - a kzpkori hagyomnyhoz hven - megmaradt Medgyesszk terletn, Berethalomban (Birthelmben). Az egyhzkormnyzat a szsz trsadalom polgri jelleghez igazodva, kezdettl fogva a vilgiak bevonsval mkdtt. Vagyis a pspk nemcsak a papsg, a papi zsinat, hanem egy, felerszben vilgi tagokbl ll konzisztrium hatrozataihoz is alkalmazkodni volt knytelen, st a kormnyzst meg kellett osztania egy mellrendelt vilgi fgondnokkal.

Ezen a szigoran zrt, szilrd egyhzszervezeten a XVIII. szzadban a Habsburg llamhatalommal szvetkezett ellenreformci sem tudott vltoztatni. Csupn az egyhzi elszigeteltsgen, elzrkzson trt rst azzal, hogy a szsz vrosokba katolikus intzmnyeket teleptett be.

c) Az erdlyi magyar reformcis mozgalomban a XVI. szzad vgn az unitriusok vagy antitrinitriusok jutottak vezet szerepre. Amikor azonban 1605-tl kezdve a fejedelmi mltsgot llandan reformtusok nyertk el, - mint mondottuk - llami tmogatssal a reformtus egyhz kerekedett fell. Rszkrl az unitriusok lland ers elnyomsban rszesltek, gyhogy a nemzeti fejedelemsg vgig hveik megfogytak, intzmnyeik meggyengltek. Mgis fenntartottk magukat, mg a Habsburg-ra idejn is; nem tudta ket megsemmisteni az ellenreformci sem. Egyhzuk ln szintn pspk llt; a pspki kerlet nluk is krzetekre volt osztva, amelyeket azonban nem esperessgeknek, hanem egyhzkrknek (circuli) neveztek. 1711 utn az egyhzkormnyzatuk is konzisztorilis jelleg volt. Pspkk Kolozsvrott szkelt.

4. A kzoktats intzmnyei

a) Miknt az anyaorszgban, gy Erdlyben is a reformci teremtette meg az iskolagyet. Igaz, a kzpkori egyhz is fenntartott iskolkat; a gyulafehrvri kptalanban, valamint a ferences s domonkos kolostorokban bizonyra nemcsak elemi oktats folyt, hanem skolasztikus, esetleg humanista mvels is. A kzpkori katolikus iskolk azonban - a jelek szerint - gyr szmunk voltak, s nemigen tztek maguk el klerikuskpzsen tlmen clokat. Ezzel szemben a reformci a korbbi idkben soha nem tapasztalt buzgalommal, szinte fanatizmussal karolta fel az iskolzst: a sz szoros rtelmben kzggy tette. Cljai szintn vallsiak voltak ugyan, mde a biblikus kultrnak nemcsak a papsgot, hanem a laikus trsadalmat is rszesv kvnta tenni. Radsul ez a biblicizmus nem is nmagban jelentkezett, hanem szoros egyttesben az j irodalmi-tudomnyos humanizmussal. Nem csoda, ha ebbl a mozgalombl hatalmas arny mveltsgi, mveldsi forradalom bontakozott ki. A klnfle protestns irnyzatok egymssal versengve nyitottak iskolkat, s szles kr propagandt folytattak a tanuls rdekben.

b) Ez a kzoktatsra irnyul trsadalmi igny az erdlyi magyarok s szszok krben csaknem egyidejleg, egymssal prhuzamosan jelentkezett. A magyar s szkely rendek ugyanakkor, amikor az egyhzi javak szekularizcijrl trvnyt hoztak (1556), azt is kimondtk, hogy az elhagyott kolostorokban felsbb iskolkat (scholae litterariae-t) kell ltesteni az ifjsg korszer mvelsre. Ezek a hatrozatok, ha nem is azonnal, de az vszzad msodik felben - a klvini s az unitrius egyhzi szervezet kialakulsa kapcsn - csakugyan testet is ltttek. Kolozsvrt, Gyulafehrvrott, Nagyenyeden, Marosvsrhelyen s Nagyvradon megnyltak a magyar reformtusok els iskoli. Utnuk rvidesen az unitriusok is tbb kzpfok tanintzetet szerveztek, gy Kolozsvrt (amely a XVII. szzadban fiskolv, collegiumm fejldtt), Tordn, Torockn s Szkelykeresztron.

Mg gyorsabban kerlt sor j tpus iskolk fellltsra a lutheri reformcis irnyhoz csatlakoz szszsg krben. Nluk ugyanis a nagyobb vrosokban mr a kzpkor utols vszzadaiban is mkdtek vilgiak oktatsval foglalkoz trivilis iskolk. A vrosi tancsok most ezeket szerveztk t gimnazilis tanintzetekk. 1543-ban nylt meg a nagyszebeni, 1544-ban a brassi, majd a szzad vgn (1596-ban) a besztercei protestns humanista iskola. Ksbb Segesvr s Medgyes is fellltott egy-egy hasonl gimnziumot.

Bethlen Gbor s a kt Rkczi Gyrgy korban a reformtus tangy tovbbi jelents haladst tett. 1622-ben a gyulafehrvri gimnziumbl filozfiai-teolgiai jelleg fiskola, collegium lett. Ez a jeles intzet azonban az 1658-i tatrjrskor elpusztult s csak 1662-ben nylt meg jra Nagyenyeden, ahol azta is mkdik. Hasonl tpus collegiumm emelkedett 1656-ban a kolozsvri gimnzium is; itt indult meg a kvetkez szzadban (1733) az erdlyi jogi oktats. Nagy nehzsgek rn sikerlt e korban fiskolai szintre vergdnie az unitriusok kolozsvri intzetnek is.

Szkelyfld ezzel a bels erdlyrszi fejldssel nem tudott lpst tartani. A Jnos Zsigmond idejben alakult marosvsrhelyi kzpiskola a nemzeti fejedelemsg korban nem emelkedett kollgiumm; erre csak 1716-ban, a meneklt srospataki iskola erdlyi tagozatnak beolvadsa utn kerlt sor. Rajta kvl meg csak egy felsbbfok tanintzete volt a szkelysgnek, az 1671-ben magnalaptvnybl lteslt szkelyudvarhelyi gimnzium.

Partiumban Nagyvradon volt a reformtusoknak jeles kzpfok iskoljuk, de ez a vrosnak trk uralom al kerlsvel (1660) elenyszett. Ettl fogva csak Zilahon llt fenn egy szernyebb igny gimnzium.

c) Ismeretes, hogy a reformci kzoktatsgyi nzeteit a tridenti zsinat (1545-1563) vgzsei nyomn a katolikus egyhz is magv tette s az ellenreformcit vezet jezsuita rend ltal gyakorlatilag is megvalstotta. Amikor a Bthory csald tagjaival katolikus fejedelmek kerltek Erdly lre, teht mg a XVI. szzad utols negyedben, itt is ksrlet trtnt a katolikus iskolk jra fellltsra. Fejedelmi vdelem alatt 1579-ben jezsuitk telepltek Kolozsmonostorra, majd Kolozsvr vrosba is s itt elbb gimnziumot, majd (1581-ben) akadmit szerveztek. Nyomon kvette ezt az els alaptsukat mg egy-egy gimnzium fellltsa Gyulafehrvron s Nagyvradon. Mkdsk azonban nem volt tarts; 1588-ban orszggylsi hatrozattal kiutastottk ket Erdlybl. Ht v multn (1595) jbl megksreltk a visszatrst, de a protestns ellenlls rvidesen (1603) megint tmadsra knyszertette ket. Bethlen Gbor uralma idejn, 1615-ben harmadszor is lehetsgk nylt Kolozsmonostoron, Gyulafehrvrott s Karnsebesen val leteleptsre. Ez alkalommal - szoros ellenrzs mellett - csaknem ngy vtizeden t sikerlt Erdlyben maradniuk, mgnem 1653-ban ismt kivonulni knyszerltek.

A katolikus iskolk tarts restaurlsa csak a Habsburgok erdlyi uralma idejn kvetkezett be. Tbb nem lehetett a jezsuitk mkdst megakadlyozni. Mg az 1690-es vek folyamn negyedszer is bevonultak Erdlybe s nemcsak a Bthoriak ltal alaptott intzmnyeiket nyertk vissza Kolozsmonostoron, Kolozsvrt s Nagyvradon, hanem Gyulafehrvron, Marosvsrhelyen s Szkelyudvarhelyen, st a luthernus szszok "fellegvraiban", Nagyszebenben s Brassban is sikerlt j tanintzeteket letre hvniok. Iskolik ltalban gimnazilis jellegek voltak, csupn Kolozsvrott ltestettek egy akadmit teljes blcseleti s rszleges hittudomnyi tagozattal. Ennl szlesebb kr s srbb jezsuita iskolahlzat azonban nem tudott kialakulni. A protestns trsadalom sikerrel llt ellen minden tovbbi terjeszkedsnek s eredmnyesen vdelmezte a maga tanintzeteit. A XVIII. szzad harmadik harmadban, 1773-ban pedig a felvilgosods tjra trt Habsburg abszolutizmus - ppai felhatalmazs alapjn - maga szmolta fel a jezsuita rend sszes intzmnyeit.

A jezsuita kollgiumok gimnziumain kvl mg csak ngy kzpiskoljuk volt a katolikusoknak: a ferencesek csksomlyi, a minoritk kzdivsrhelyi (kantai) s a piaristk besztercei s medgyesi gimnziuma.

romn grg katolikus egyhz csupn egyetlen gimnazilis jelleg iskolt tartott fenn, mgpedig az 1738-ban lteslt pspki szkhelyen, Balzsfalvn.

romn grgkeleti egyhz a nagyszebeni pspksg fellltsa (1761) utn sem kerlt abba a helyzetbe, hogy kzpiskolt tudott volna lltani.

Mindent sszevve vgl is szmszer egyensly alakult ki az erdlyi iskolafronton: 10 katolikus tanintzettel szemben ugyancsak 10 protestns intzet llt.

d) Az a korszakos jelentsg fordulat, amely az anyaorszgban, a szkebb Magyarorszgon 1777-ben a Ratio Educationis letbelpsvel vgbement, ti. a kzoktatsnak llamggy val nyilvntsa - Erdlyben csak megksve jelentkezett s ms, rszben szkebb, rszben tgabb tartalommal. Az idevg rendelkezst Norma Regia cmen 1781-ben II. Jzsef csszr adta ki. Ez a Norma is - akrcsak a Ratio - tangyi szablyknyv volt, br korntsem olyan tfog, az egsz iskolagyre kiterjed, mint amaz. Benne j csupn a kzpiskolrl esik sz - a schola nationalis gyrl, azaz az alsfok npnyelvi oktatsrl mg csak emlts sem trtnik. Szkebb volt a Norma tartalma a Ratinl annyiban is, hogy nem bocstkozott bele az iskolaszervezs s igazgats, a tananyag, a tantsi md, s egyb vonatkozsok konkrt rszletes taglalsba, hanem csak nagyvonal elvi kvnalmakat rgztett.

Ami azonban az "llamosts" krt illeti, e tekintetben a Norma fellmlta a Ratit. Amg ui. az anyaorszgban csupn a katolikus iskolk kerltek a kirlyi hatalom irnytsa s ellenrzse al, addig Erdlyben ezekkel egytt a protestns egyhzak tanintzetei is. Ezekhez kpest a kirlyi llam tanulmnyi vagyonalapjt (a Fundus Studiorumot) is a katolikus s protestns alaptvnyok sszessgbl hoztk ltre. Egyltalban mellztt a Norma minden egyhzi s nemzeti szempontot, ami pedig az erdlyi feudlis letberendezkedsre annyira jellemz volt. gy a tanulmnyi felgyelet sem egy magyar, egy szkely s egy szsz tankerleti figazgatra lett bzva, ami pedig kzenfekv lett volna hanem egyetlen, a gubernium ktelkbe tartoz vegyes nemzeti s vallsi sszettel tangyi bizottsgra.

Klns, hogy nem foglalkozott a Norma az erdlyi felsoktats krdsvel sem. gy ltszik, II. Jzsef csszrnak nem volt szndka a nagyfejedelemsgben kln kirlyi egyetemet kifejleszteni, ellenkezleg: a jezsuitk kolozsvri akadmijbl Mria Terzia ltal 1774-1776-ban szervezni kezdett ngy fakults piarista egyetemet is feladta s lceumm (Lyceum regium academicum) fokozta le.

Az "llamosts" indtka s clja termszetesen Erdlyben is ugyanaz volt, mint az anyaorszgban: a felvilgosult abszolutizmus, a birodalmi rdek szolglata.

A Norma Regia ltal kezdemnyezett j tangyi rendszer azonban tulajdonkppen nem tudott kibontakozni. II. Jzsef politikjnak buksa utn, 1790-ben, Erdlyben helyrellt a rgi feudlis politikai-egyhzi berendezkeds.

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!