2. A Trsadalom helyi intzmnyei, Egyhzi intzmnyek,
III. A trsadalom helyi intzmnyei
1. Az orszg kzigazgatsi felosztsa
A XVI-XVIII. szzadi Magyarorszgon a rendi trsadalomnak hromfajta kivltsgos helyi igazgatsi szerve volt: a vrmegye (comitatus), a szabad kerlet (circulus vel districtus liber) s a szabad kirlyi, illetleg bnyavros (civitas libera regia, illetleg civitas montana). A megye a nemessg nkormnyzatt jelentette, a kerlet a privilegizlt, de nem teljes nemesi szabadsggal rendelkez egyes kzssgekt (a jszkunokt, a hajdkt s egyes szepesi vrosokt), a civitas pedig a kzvetlen kirlyi vdelem alatt ll polgrvrosokt.
A vrmegyk szma az anyaorszgban - ide rtve termszetesen a trk hdoltsg terlett is, de figyelmen kvl hagyva Erdlyt - 46 volt. Elhelyezkedsk a kvetkezkppen alakult.
A Dunntlon (Districtus Trans-Danubianus) 11, mgpedig: Mosom (Mosoniensis), Sopron (Soproniensis), Gyr (Jauriensis), Komrom (Comaromiensis), Fejr (Albensis), Veszprm (Vesprimiensis), Vas (Castriferre), Zala (Szaladiensis), Somogy (Simigiensis), Tolna (Tolnensis) s Baranya (Baranyiensis);
a Dunninnen: (Districtus Cis-Danubianus) 13, spedig: Bcs (Bacsensis), Pest (Pesthiensis), Ngrd (Neogradiensis), Zlyom (Zoliensis), Hont (Hontesis), Esztergom (Strigoniensis), Bars (Barsiensis), Nyitra (Nitriensis), Pozsony (Posoniensis), Trencsn (Trenchiniensis), Turc (Turocziensis), rva (Arvensis) s Lipt (Liptoviensis);
a Tiszninnen (Districtus Cis-Tybiscanus) 10: Szepes (Scepusiensis), Gmr (Gmriensis), Heves s Kzp-Szolnok (Hevesiensis et Szolnok mediocris), Borsod (Borsodiensis), Torna (Tornensis), Abaj (Abaujvariensis), Sros (Sarosiensis), Zempln (Zempliniensis), Ung (Unghvariensis) s Bereg (Bereghiensis);
a Tiszntl (Districtus Trans-Tibiscanus) 12: Ugocsa (Ugocsensis), Mramaros (Maramarosiensis), Szabolcs (Szabolcsensis), Szatmr (Szathmariensis), Bihar (Bihariensis), Bks (Bekesiensis), Csongrd (Csongradiensis), Csand (Csanadiensis), Arad (Aradiensis), Krass (Krassovinsis), Temes (Temesiensis) s Torontl (Torontaliensis).
A trk hdts eltt az anyaorszg rszt alkotta a Duna-Drva, illetve Drva-Szva kzn fekv hrom, n. als-szlavn megye, ti. Szerm, Pozsega s Vercze (Valk) is, de a visszafoglals utn ezeket mindinkbb Horvt-Szlavnorszg rszeinek tekintettk.
A szabad kerletek szma tulajdonkppen csak hrom volt, m.:
1) a XVI. szepesi vros (Oppida sedecim Scepusiensia),
2) a Jszkunsg (Districtus Jazygum et Cumanum) s
3) a Hajdsg (Oppida privilegiata Hajdonicalia).
1718 utn hat vtizeden t Temesi Bnsg (Banatus Temesiensis) nven klnleges sttus kzigazgatsi krzetet alkotott a Temeskz hrom megyje: Temes, Torontl s Krass; terletket - kivve az orszghatr mentn hzd dli znjukat - csak 1779-ben helyeztk vissza a rendes megyei szervezetbe. Dli svjuk tovbbra is, csaknem a XIX. szzad vgig a katonai hatrrvidkhez (Confiniaria militaria) tartozott.
A szabad kirlyi vrosok (liberae regiae civitate) szma korszakunkban nem volt lland; a XVII. szzadban ugyanis a fnemesi s nemesi rend igyekezett gtat vetni j kirlyi vrosjogok adomnyozsnak, st elfordult, hogy egyes fldesurak rvnytelennek deklarltk valamely vros jonnan szerzett privilgiumt. A XVIII. szzad msodik felben sszesen 28 vros szabad kirlyi jogllsa volt elismert, nevezetesen:
a Dunntlon: Buda (Ofen), Esztergom (Strigonium, Gran), Gyr (Jaurinum, Raab), Kismarton (Kis-Martonium, Eisenstadt), Kszeg (Ginzium, Gns), Ruszt (Rust), Sopron (Sopronium, denburg), Szkesfehrvr (Albaregalis, Alba Regia, Stuhlweissenburg);
a Dunninnen: Komrom (Comaromium, Komorn), Modor (Modra, Modern), Nagyszombat (Tyrnavia, Tyrnau), Pest (Pesthinum, Pest), Pozsony (Posonium, Pressburg), Szakolcza (Skalitz), Szentgyrgy (S. Georgius, St. Georgen), Trencsn (Trenchinium, Trentschin), jvidk (Neoplanta, Neusatz) s Zombor (Sombor);
a Tiszninnen: Brtfa (Bartpha, Bartfeld), Eperjes (Eperjesinum), Kassa (Cassovia, Kaschau), Ksmrk (Kesmarkinum, Ksmarkt), Kisszeben (Cibinium, Zebn), Lcse (Leutschovia, Leutschau), Szeged (Szegedinum, Szegedin), Szatmrnmeti (Sattmar);
a Tiszntl: Debrecen (Debrecinum, Debrezin).
A kirlyi bnyavrosok (montanae civitates) sttusba ugyanekkor csak 12 helysg tartozott:
A Felvidken: Bakabnya (Pukantz), Blabnya (Diln), Breznbnya (Briesen), Krmcbnya (Cremnicium, Kremnitz), Korpona (Carpona, Karpfen), Libetbnya (Libethen), Besztercebnya (Neosolium, Neusohl), Selmecbnya (Schemnicium, Schemnitz), jbnya (Knigsberg), Zlyom (Veterozolium, Altsohl);
szakkelet-Magyarorszgon: Felsbnya s Nagybnya.
2. A vrmegyei intzmnyek
Ami a nemesi vrmegye szervezett s funkcikrt illeti, errl a kvetkezket kell megemlteni. Minden megye a terletn l nemes s nem-nemes lakossgnak kzigazgatsi s bri hatsga volt. ln a fispn(supremus comes) llt, akik ltalban a megyei nagybirtokosok kzl a kirly nevezett ki. Nmely frang csaldok azonban mr a XVI. szzad ta rks fispni (perpetuus supremus comes) jogosultsggal birtok. A fispn eredetileg - a kirly kpviseljeknt - a megye teljhatalm vezetje volt, azonban a megersd s ntudatosul kznemessg igyekezett a fispni hatalmat korltozni; mkdst ezrt beiktatshoz(installatio) kttte, s egyben a szoksjog tiszteletben tartst hangslyoz esk lettelre ktelezte.
Ez a fejlds oda vezetett, hogy a megye tnyleges kzigazgatsi s brsgi vezetst idvel a kznemessg krbl a megye kznsge ltal vlasztott alispn (substitutus vagy vicecomes) vette t; a fispnt mindinkbb csak reprezentlta a megye nkormnyzatt.
Az alispn mell a megye kznsge mg tbb ms tisztviselt is vlasztott. Ilyenek voltak a jrsok gyeit intz szolgabrk (judices nobilium, rvidtve: judlium) s helyetteseik az alszolgabrk (rvidtve:vicejudlium). Ilyenek voltak mg az eskdtek (jurati assessores, rvidtve: jurassores), a szolgabri tlszk (forum judlium) lnkei. Vlasztott ftisztvisel volt a jegyz (notarius) is, a megyei hivatalos rsbelisg intzje; mellette idvel tbb aljegyz (vicenotarius) is mkdtt. Amint a megyben a szakigazgatsi giak fokozatosan kifejldtek, egyre jabb meg jabb tisztviseli llsokat kellett szervezni: a tiszti gysz (fiscalis), az adszed (perceptor), a levltrnok (archivarius), a pnztrnok (arcarius), az orvos (physicus, chyrurgus), a bba (abstetrix), a fldmr (geometra) stb. llst.
A megyei nkormnyzat keretben e szemlyes funkcikrk mellett kt jelents testleti szerv is kialakult: a kzgyls (generalis congregatio) s a trvnyszk (sedes judiciaria vagy rvidtve: sedria). A kzgyls, vagyis a megyei nemessg gylekezete alkotta a megyei let "parlamentjt". Kivltkppen az olyan gyekkel foglalkozott, amelyek az egsz megyei kznsget rintettk, mint pl. a jogszablyok(statutumok) alkotsa, a tisztviselk s orszggylsi kvetek vlasztsa, az orszgos trvnyek, kir. adomnylevelek s rendeletek kihirdetse s ms efflk. A trvnyszk feladatkre kizrlag igazsgszolgltatsi gyekre korltozdott. Kt tagozata volt: kln a perjogi s kln a bntetjogi eljrsra. Nemesek prs gyeiben a sedria els, jobbgyokban msodik frum volt. Joga volt - a felsgsrtst s htlensget kivve - brmely kzbntett (delictum publicum) gyben is tlkezni.
Az autonm megyei nkormnyzat s brskods korszakunk egsz ideje alatt csorbtatlanul fennllt, csak II. Jzsef csszr uralkodsa alatt sznetelt nhny vig. A csszr ugyanis 1784-ben eltrlte a megyk nkormnyzatt; tbb vrmegybl alkotott egy kerletet, az anyaorszgban sszesen 10-et s ezek lre kirlyi biztosokat lltott, akik fizetett hivatalnoki kar ln a rendek kikapcsolsval teljhatalommal intzkedtek brmelyik kzigazgatsi vagy igazsgszolgltatsi gyben. A csszr halla utn azonban a vrmegyk visszanyertk korbbi joghatsgukat.
3. A kivltsgos kerletek intzmnyei
A szabad kerletek (circuli liberi, adistrictus) teljesen fggetlenek voltak a vrmegyei szervezettl, kzvetlenl kapcsoldtak be az orszg feudlis szervezetbe. Hrom nagy csoportjuk volt:
1) A szepesi szsz vrosok,
2) a jszkun telepek s
3) a hajdvrosok.
A szepesi szsz vrosok (oppida Scepusiensia) az rpd-kor ta kirlyilag kivltsgolt teleplsek voltak, s szabadsgaik vdelmre vroskzsgekbe tmrltek. Legjelentsebb az n. szepesi szsz egyetem(Universitas Saxonum Scepusiensium) volt, ln egy vlasztott szsz grffal (comesszel) s sajt kln szoksjoggal, az n. Zipser Willkhr-rel. Ktelkbe - miutn Lcse s Ksmrk szabad kirlyi vrosi rangra emelkedtek s nllsultak - 24 vros tartozott. Ezek kzl azonban Zsigmond kirly 1412-ben 13-at elzlogostott Lengyelorszgnak. Ezek csak Mria Terzia korban, 1772-ben kerltek vissza a magyar koronhoz s hrom ms kincstri vrossal egytt k alkottk a XVI vros kerlett (Districtus oppidorum XVI Sepusiensium). Az el nem zlogostott 11 vros mg a kzpkor vgn magn-fldesurasg al kerlt s ennek kvetkeztben elvesztette eredeti szabadsgt s nem tartozott e kerlethez.
Kzpkori kivltsgban gykerezett a Jszkun kerlet (Districtus Jazygum et Cumanorum) klnllsa is. A jszkunsg nem volt sszefgg terlet, hanem hrom klnbz helyen fekv tagbl ll: a Tisza s a Zagyva kztti jszsgbl (Jazygia), a Duna-Tisza kzi Kiskunsgbl (Cumania minor) s a tiszntli Nagykunsgbl (Cumania major). Bri-kzigazgatsi nkormnyzatuk a kzpkorban szkekre (sedes)tagozdott, lkn egy-egy kapitnnyal (capitaneus), s ppen gy, mint a vrmegyk, az igazsgszolgltatsra s kzigazgatsra egyarnt kiterjedt. A szkek ln a ndor llt, mint jszkun fkapitnya (supremus capitaneus). Kivltsgos helyzetk a XVIII. sz. els felben csaknem veszendbe ment. I. Lipt kirly ugyanis a kerletet fldesri joghatsggal elzlogostotta a Nmet Lovagrendnek. A jszkunok azonban 1745-ben hatalmas sszeggel (500.000 forintrt) visszavltottk szabadsgukat. Bels adminisztrcijuk a trk utni idkben mr a vrmegyei szervezethez lett hasonlv. 1790/91-ben az orszggyls is elismerte rendi jogllsukat, lsi s szavazati jogot adva nekik a trvnyhozsban.
A harmadik szabad kerlet, a hajdvrosok (Districtus Hajdonicalium oppidorum) jkori alakulat volt. Mint ismeretes, Bocskai Istvn erdlyi fejedelem volt az, aki a zszlaja alatt kzd szabad hajd harcosokat a XVII. sz. els veiben a Tiszntlon leteleptette, egyetemlegesen megnemestette s lakhelyeiket nkormnyzattal ruhzta fel. Az nll erdlyi fejedelemsg megsznse utn a Habsburg kirlyok alatt a Hajdsg kamarai igazgats al kerlt, s vrosaik kzl csak ht tudta megrizni teljes nllsgt: Bszrmny, Dorog, Hadhz, Ndas, Polgr, Szoboszl, s Vmosprcs. 4 tbbi fldesri hatsg al kerlt. A szabadnak maradt vrosok testleti szerve a kzgyls volt; ez egy-egy vre vlasztotta meg a tisztsgviselket. A vrosoknak volt kzs szervk is: az universitas. Orszgrendisgket vgrvnyesen szintn csak az 1790/91.vi orszggyls ismerte el, felruhzva ket orszggylsi kpviseleti joggal.
4. A vrosi intzmnyek
A helyi igazgats nem nemesi, de kivltsgos alkatelemeit alkottk mg a szabad kirlyi vrosok s bnyavrosok (liberae regiae civitates, illetleg civitates montanae) is. Ezek fldrajzilag ugyan egy-egy vrmegye kerletbe tartoztak, de nem jogilag. A nemesi vrmegye joghatsga (iurisdictija) ppen gy nem terjedt ki rjuk, mint a velk esetleg szomszdos nagybirtokos furak sem. Nekik a kirly volt a kzvetlen hatsguk; egybknt sajt szoksjoguk szerint ltek s szles kr nkormnyzattal (magistrtus-vlasztsi, jogszably-alkotsi, brskodsi, valamint orszggylsi kvetkldsi joggal rendelkeztek.
Bels szervezetk - a trsadalmi, gazdasgi, kulturlis fejldssel prhuzamosan - mind sszetettebb lett. Kormnyzatukat a kzpkor ta kt nagy testleti szerv intzte: az n. vlasztott kzsg (electa communitas)s a vrosi tancs (magistratus, senatus). Az jkor szzadaiban a vezets mindinkbb a magistrtus tagjainak kezben sszpontosult, a communitas jogkre egyre sszbb szorult.
A magistratust eredetileg a br (judex), a polgrmester (consul), a vroskapitny (capitaneus) s rendszerint 12 eskdt (iurati cives) vagy tancsos (senatores) alkotta. A br kivltkppen az igazsgszolgltats felels irnytja volt, a polgrmester a gazdasgi, a vroskapitny a rendszeti gykr. Mellettk mr a XVI. szzadban fontos szerepet tlttt be a jegyz (notarius), majd a XVIII. szzadtl kezdve az gysz (syndicus) is. A vlasztott kzsg vezetje a szszl (tribunus plebis, Frmender) volt; tartott kapcsolatot a magistrtussal.
A kirly bri hatalmt a szabad kirlyi vrosok egy rsze fltt mint fellebbviteli frum a kirlyi trnokmester (magister tavernicorum regalium), ms rsze felett a kirlyi szemlynk (personalis praesentiae regiae) gyakorolta. A vrosok bri autonmija egybknt legalbb ppen annyira kiterjedt volt, mint a vrmegyk, vagy a nagybirtokos mgnsok; gyakoroltk a pallosjogot is.
A szabad kirlyi s bnyavrosokat birtokjogi tekintetben a szent korona vagyonnak (peculia Sacri Regni Coronae) tekintettk; ezrt a kirlyi kamara felgyelete alatt lltak. Ebbl addott a XVIII. szzadtl kezdve az a gyakorlat, hogy a vrosi tisztjt kzgylseket csak kirlyi biztos jelenltben lehetett megtartani.
A vrosok letben a XVI-XVII. szzadban fontos szerepet jtszott a polgrsgnak kzmves rtege, a ches mesterek. A chek (contubernia, cehae) jelentsge azonban a XVIII. szzadtl kezdve a kapitalizld patrcius elemekkel szemben mindinkbb eljelentktelenedett.
5. A jobbgykzssgek intzmnyei
Az orszg falvainak (pagi) s mezvrosainak (oppida) zme (kzel 12.000 telepls) magnfldesri joghatsg (iurisdictio domini terrestris) al tartozott, s mint ilyen, semmifle rendi jogllst nem lvezett. Ez persze nem jelentett annyit, hogy e teleplsek keretein bell az ott l paraszti lakossgnak (rustici) semmifle nigazgatsi intzmnye nem volt. A kzrendet biztost legfontosabb funkcik elltsra a falvak is rendelkeztek bizonyos hatsgi szervezettel. A kzsg lete is szoksjogon alapult; ennek rvnyeslsn a br (iudex, villicus) rkdtt; neki joga s ktelezettsge volt a helyi jogrendet megsrt kisebb gyekben tlkezni is. Mellette ppgy, mint a kivltsgos kzsgekben egy eskdti testlet is fennllt. A XVIII. szzadban, amikor a falusi kzigazgats rsoss kezdett vlni, a br mellett feltnt a jegyz (notarius) is. Ezek a paraszti funkcionriusok azonban fgg viszonyban voltak a fldesurasgtl. Azok a falvak, amelyek a gazdasgi-trsadalmi fejldsben magasabb szintre jutottak, fldesuruktl tbb-kevesebb jogot (brvlaszts, vsrtarts stb.) szerezhettek, vagyis tgabb vagy szkebb nkormnyzat birtokba juthattak. Ezeket neveztk mezvrosoknak, oppidiumoknak.
A komolyabb prs vagy slyosabb bngyek azonban nem a falubr, hanem a fldesr bri szke, az n. riszk (sedes dominalis) el tartoztak. A paraszt-kzsgek npnek - mind a birtokos jobbgyoknak(coloni), mind a napszmosoknak (inquilini) fldesurasgukhoz val viszonyt - az n. rbri viszonyt a XVI. szzadtl fogva a helyi szoksok alapjn rsba foglaltk; az ilyen rott rbri rendtartst neveztkurbriumnak. Mria Terzia kirlyn 1767-ben orszgos rbri szablyzatot lptetett letbe, amely messzemenleg uniformizlni igyekezett a jobbgykzsgek intzmnyeit, klns tekintettel a birtokviszonyokra s a jradkszolgltatsra.
IV. Az egyhzi intzmnyek
1. Egyhzak az llamban
Az rpdok magyar kirlysga - mint ismeretes - a keresztny Eurpa latin rsznek, a rmai katolikus egyhzi szervezetnek lett integrns rsze. A magyarorszgi katolikus egyhz - ppgy, mint a ms orszgbeliek - vszzadokon t igyekezett fenntartani Rmhoz tartozsnak tudatt s univerzlis jellegt. A papsg a vilgi hatalom alatt ll orszgokat eredetileg mindentt misszis terletnek tekintette; a kln dinasztikus politikai rdekekkel nem felttlenl azonostotta magt. m a vilgi uralkodi hatalomnak Eurpa-szerte vgbement megersdse s a ppai fennhatsgtl val fggetlenlse mindentt politikai szervezett igyekezett az egyhzat talaktani. Ebbe az irnyba tartott a fejlds a XIV. szzadtl kezdve nlunk is. Zsigmond kortl Mtysig a magyarorszgi katolikus egyhz nemzetkzisge is elhalvnyult, mindinkbb dinasztikus llami jellegv vlt, s ennek megfelelen az egsz papi hierarchia beleplt a magyar rendi trsadalom-szervezetbe. Uralkodink felruhztk magukat az n. fkegyri joggal (jus patronatus regalis, jus supremi patronatus), ami a hazai egyhzi gyekbe val szles kr beavatkozst biztostott szmukra, klns tekintettel a pspksgek betltsre. Ilyenkppen tg kapu nylt mindenfle hatalmi visszalsre, az egyhznak eredeti kultikus-kulturlis hivatstl val eltrtsre s intzmnyeinek vilgi rdekek, clok szolglatba lltsra. Ezek az uralkodi abususok a Mohcs eltti s utni vtizedekben mr minden korltot thgtak. Nem csoda, ha az egyhzi vezetsnek ez az elvilgiastsa hathats elmozdtja lett a hitjtsi mozgalomnak s a hazai keresztny egysg felbomlsnak.
A trk invzi trfoglalsval prhuzamosan a rmai katolikus egyhz mlyen lehanyatlott, mellette tbb j protestns egyhzszervezet jtt ltre s egyre fokozd trt nyert a kzpkorban viszonylag csekly szerepet jtsz grg ortodox egyhz is. A Habsburgok kezbe kerlt llamhatalom sokig ttlen szemllje volt ennek a vallsi "anarchinak". A XVI. szzad utols harmadban 1576 utn azonban a kirlysg feladta passzivitst s egyrtelmen a katolikus egyhz oldalra llt. Teljes erejvel tmogatta a tridenti zsinat 1545-1563 ltal megindtott ellenreformcis mozgalmat s ezzel sszhangban a XVIII. szzad elejig ismt rvnyeslni engedte a nemzetek fltti katolikus univerzalizmus eszmjt.
Az ellenreformcis harc azonban tudvalevleg nem aratott teljes gyzelmet. Csupn annyit rt el, hogy tbbsgi helyzetbe juttatta s llami vdelem alatt ll uralkod pozciba emelte a rmai katolikus klrust.
Viszont a protestns egyhzak fennllst akarva-akaratlan el kellett ismerni. Hasonlkppen tudomsul kellett venni a grg ortodox egyhz ltt is, miutn ennek a rmai egyhzba val bekebelezse, az n. grg-katolikus trt mozgalom szintn csak flsikerrel jrt.
A kt vszzadig tart vallsharcbl igazi haszna csak a Habsburg kirlyi hatalomnak volt. A szatmri bke (1711) utn az uralkodk mindinkbb visszatrtek a XV. szzadi magyar kirlyok egyhzpolitikjhoz s a rmai katolikus egyhzszervezetet - ismt a fkegyri jogra hivatkozva - dinasztikus-llami egyhzknt kvntk kezelni s felhasznlni. Ugyanilyen jogokat rvnyestettek az jonnan szervezett grgkatolikus egyhzzal szemben is. A grg ortodox s a protestns egyhzak ellenben termszetesen fkegyri jogrl nem lehetett sz, s gy "llamostsuk" nem trtnhetett meg, de az uralkodk hatalmi szval ezeket is megrendszablyozhattk, ahogyan meg is tettk.
Vgs soron teht a XVI-XVIII. szzadban valamennyi magyarorszgi egyhz intzmnyi fejldse tbb-kevsb a dinasztikus llamhatalomtl fggtt.
2. A rmai katolikus egyhz szervezete s vallsos intzmnyei
A magyarorszgi rmai katolikus egyhz (Ecclesia Romano-Catholica per regnum Hungariae) kormnyzati szervezete az els rpd-hzi kirlyok kortl Mria Terziig nem sok lnyeges vltozson ment keresztl. Az egyhzkormnyzat alapintzmnyt az egyhzmegyk (dioeceses) alkottk, lkn egy-egy pspkkel (episcopus). Tbb-kevesebb egyhzmegybl tevdtt ssze az egyhztartomny (metropolia)egy-egy rsek (metropolita, archiepiscopus) kormnyzsa alatt. Az rsek azonban nemcsak a metropolia ln llott, volt sajt kln egyhzmegyje (archidioecesis) is, akrcsak a pspkknek. Szent Istvn kirly kortl kezdve a magyar katolikus egyhz kt fegyhzmegybl, m. az esztergomibl s a bcs-kalocsaibl, valamint nyolc egyhzmegybl, nevezetesen a gyri, veszprmi, pcsi, vci, s egri, illetleg a bihari (ksbb nagyvradi) erdlyi (gyulafehrvri) s csandi dioecesisbl llt. Az elbb emltett t pspki egyhzmegye alkotta az esztergomi metropolist, az utbbi hrom pedig a bcs-kalocsai egyhztartomnyt. Az egyhzmegyk szma az rpd-korban (ha a zgrbi s a boszniai-diakovri pspksget nem szmtjuk) mg kettvel szaporodott: a nyitraival (1115 krl) s a szermivel (1229).
A pspksgeken bell kisebb igazgatsi kerleteket alkottak a fesperessgek (archidiaconati), ezeken bell pedig a faluteleplsek szintjn a plbnik (parochiae).
Az egyhzmegyei szervezetnek fontos alkotrszei voltak a kptalanok (capitula). Minden rseki s pspki megynek megvolt a maga kptalanja (capitulum metropolitanum, ill. capitulum cathedrale). Rajtuk kvl a kzpkor ta mg szmos, nll, a pspksggel ssze nem kttt n. trsaskptalan (capitula collegiata) is fennllt; zmk azonban a trk hdoltsg ideje alatt elenyszett. Korszakunkig csupn kt felvidki trsaskptalan, a pozsonyi s a szepesi rizte meg jelentsgt. A kptalanok egyhzkormnyzati funkcijukon tl, vszzadokon t a vilgi trsadalom jogletben mint hiteles helyek, valamint az intellektulis ismeretek terjesztsben mint iskolafenntartk is fontos szerepet tltttek be. Oktatsi mkdsket a reformci, hiteles helyi mkdsket az rsbelisg szles kr elterjedse szntette meg.
A pspki egyhzmegyk kzpkori eredet hagyomnyos beosztsa csak a XVIII. szzad utols negyedben vltozott meg. Jellemz mdon ezeket a vltoztatsokat nem a rmai ppa, hanem az egyhz fltti gymkodst kisajtt kirlyi hatalom foganatostotta. Mria Terzia az llami s trsadalmi let racionlis trendezse kapcsn kertett sort a magyar egy hzszervezet megjtsra. Mint "apostoli kirly" elrendelte a rgi egyhzmegyk hatrainak szkebbre vonst s az gy nyert terleteken t j pspki megye szervezst. gy jtt ltre a Felvidken 1776-ban a szepesi, a rozsnyi s a besztercebnyai pspksg, a Dunntlon pedig 1777-ben a szombathelyi s a szkesfehrvri. jts-szmba ment a Dlvidken mg a szermi s az egykori boszniai pspksgnek szermi-diakovri egyhzmegyv val sszevonsa. Ettl kezdve teht az anyaorszgban 16 rmai katolikus egyhzmegye llt fenn.
Az egyhzmegyknek sajtos joghatsgi intzmnyei voltak az n. szentszkek (sacra sedes, fori ecclesiastici). Ezek elssorban szorosan vett egyhzi gyekben, msodsorban a vilgi hvek hzassgi gyeiben brskodtak.
A vilgi papsg utnptlsnak intzmnyeit alkottk a XVII. szzadtl kezdve kialakul papneveldk (seminaria). Kiemelkedett kzlk a nagyszombati Seminrium generale s Seminarium Sancti Stephani, a budai Seminarium Clericorum Szchnyianum, valamint a gyri s kassai hasonl intzet.
Volt a rmai katolikus egyhznak a pspki plbnia szervezeten kvl mg egy klnll vallsos intzmnyi szervezete is, ti. A szerzetesrendek (ordines regulares, ordines religiosi). Ezek zmmel a kzpkorban alakultak, ltalban azzal a rendeltetssel, hogy a vilgi let nyers erklcseivel szemben a keresztnyi ernyek gyakorlati pldamutati legyenek, fleg olyan idkben, amikor a vilgi papsg (clerici saeculares) maga is a profanizlds ramba kerlt. Az rpd-korban haznkban meg teleplt szerzetesrendek legtbbje tllte a reformcit s a trk hdoltsg vlsgsorozatt s a XVIII. szzadban jjszervezdtt. A rendeknek - letformjuk szerint - hrom nagy csoportjuk alakult ki: a monostorokban kzssgi letet l, n. monachlis rendek (ordines monachici), az eredetileg magnyba vissza-vonul remeterendek (eremitae) s a np kztt prdikl n. koldulrendek (ordines mendicantes). Monachikus rend volt a bencsek (Ordo Sancti Benedicti), a cisztercitk (Monachi Cisztercienses) s a premontreiek (Canonici Regulares Praemonstratenses) rendje, A remetk csoportjba tartoztak: a plosok (Eremitae Sancti Pauli primi eremitae), az gostonosok (Eremitae Sancti Augustini), a kamalduliak (Camaldulienses) s a karmelitk(Carmelitae). Koldul rendek voltak a ferencesek (Ordo Fratrum Minorum Sancti Francisci, s mellkgaik: Ordo Fratrum Minorum Sancti Francisci Conventualium, Ordo Fratrum Minorum Sancti Francisti Observantium s Ordo Sancti Francisti Capucinorum, tovbb a domonkosok (Ordo Praesicatorum vagy Dominicanorum). jjszervezdtt a XVIII. szzadban egyik kzpkori apcarendnk is, ti. a Clarissk (Ordo Monialium Sanctae Clarae). A trk korszakban s azutn nhny j szerzetesrend is megteleplt haznkban, gy a rabkivlt trinitriusok (Ordo Fratrum Sancti Trinitatis) s a kontemplatv tpus szervitk (Ordo Servorum Beatae Mariae Virginis).
j (XVI. szzadi) alapts, jellegzetesen jkori szerzetesrendek voltak a jezsuitk (Societas Jesu) s a kegyesrendiek vagy piaristk (Ordo Scholarum Piarum). Az elbbiek az ellenreformci harcos zszlvivi s egyben tantrend, az utbbiak - nevk szerint is - sajtszeren oktat szervezet. Mindkett elsrang, valamennyi ms szerzetesrendet fellml szerepet jtszott a XVII-XVIII. szzadi magyarorszgi vallsos s kulturlis letben.
3. A grg ortodox s a grg katolikus egyhz vallsos intzmnyei
A grg ortodox egyhz (Clerus Graeci Ritus hon Unitorum) beszivrgsa Magyarorszg terletre mr a X-XI. szzadtl kezdve kimutathat. Az rpd-hzi kirlyoknak a biznci birodalommal s a belle kibontakoz szerb llammal, msfell az orosz-ukrn rszfejedelemsgekkel val gyakori politikai rintkezsei s csaldi kapcsolatai jra meg jra kaput nyitottak az ortodox egyhz szmra. A szilrdan megalapozott rmai katolikus egyhzi szervezettel szemben azonban jelents trt nyerni nem tudott. Csak a XIV. szzadtl kezdve rvnyeslt erteljes grgkeleti invzi, de nem misszis tevkenysg rvn, hanem a szomszdos pravoszlv valls npek (rutnek, romnok s szerbek) egyre fokozd bekltzsvel. Ez a beznls a trk hbork korban rte el tetfokt. A rmai katolikus s a XVI. szzadban belle kiszakadt protestns egyhzak mellett ekkppen jelent meg Magyarorszgon mint hatalmas harmadik: a grg ortodoxia. Ez a jelenlt azonban ltalban nem jelentett egyszersmind intzmnyes srlst. A grgkeleti egyhz mint szervezet - a romnok s a rutnek kztt - sokig nem nyert kzjogi elismerst, csak elmosdott illeglis formk kztt, gyr kolostori hlzatknt egzisztlt. llami - pontosabban: egyoldalan uralkodi - legalizlst a magyarorszgi ortodoxia legelszr szerb viszonylatban nyert. Erre a XVII. szzad utols vtizedben, a trk birodalom ellen indtott Habsburg-birodalmi hadivllalkozs kapcsn kerlt sor. Ekkor (1690-ben) trtnt, hogy a csszri seregekkel egyttmkd szerb npi flkelk a fellkereked trkk ell tmegesen Magyarorszgra menekltek s itt az elnptelenedett Szermsgben csszri engedllyel csaldostl letelepedtek. A meneklkkel egytt tteleplt Magyarorszgra a szerb autokefl egyhzi szervezet is, ln a vezet fpappal, a patriarchval. S minthogy a szerbekre a csszrnak katonai szempontbl szksge volt, sietett egyhzukat - amely egyben politikai reprezentnsuk is volt - trvnyes jog klrusnak elismerni. Nem sokkal utbb, a XVIII. szzad els felben a szerbek a Szermsgbl szles krben kirajzottak Magyarorszg terletre kelet s szak fel is. Npesebb kolniikon (Bcsban, Aradon, Temesvrott, Versecen, st Budn is) kolostorokat s pspksgeket alaptottak. Magyarorszgi metropolitjuk elbb Krusedolban, majd Karlcn tartotta rezidencijt.
A romn s rutn ortodoxival szemben a Habsburg uralkodk nem kerltek ilyen elktelezett helyzetbe, ezrt egyhzszervezetk kialakulst legkevsb sem segtettk el, inkbb gtoltk. Felhatalmazst adtak a jezsuitknak arra, hogy e npek krben erteljes misszis tevkenysget folytassanak s papsguk megnyersvel a romn s rutn grgkeletieket grg katolikus egyhzz (Clerus Graeci Ritus Catholicorum)szervezzk. Ez a trt akci - br teljes sikerre nem vezetett - jelentkeny eredmnyekkel jrt. Mria Terzia az 1770-es vekben mr abban a kedvez helyzetben volt hogy grg katolikus pspksgeket alakthatott s ezzel szilrdan intzmnyesthette az j egyhzat. Elszr (1771) a munkcsi rutn grg katolikus pspksg fellltsra kertett sort, majd (1777) a tiszntli romnok szmra szervezett Nagyvradon grg katolikus pspksget. Ezeknek az egyhzmegyknek a keretben rmai katolikus mintra kialakult a plbniaszervezet, de a bazilita szerzetessggel (Religiosi Graeco-Catholici Ordinis Sancti Basilii Magni)fennmaradt az si keleti kolostoregyhz intzmnye is. Ez az j grg katolikus egyhzi szervezet - a papsg korszer intellektulis kpzsvel - elindtja lett a hazai romnsg s rutnsg trsadalmi-kulturlis fejldsnek.
4. A protestns egyhzak szervezete
A protestantizmus a szkebb Magyarorszgon a XVI. sz. vgig kt hitvallsi gazatban bontakozott ki: a lutheri gostai hitvalls (Clerus Augustanae confessionis addictorum) kzssgben s a klvini helvt hitvalls kvetiben (Clerus Helveticae confessionis addictorum). Eleinte orszgszerte a lutheri evanglikus irnyzat volt tlslyban, ksbb azonban trt vesztett a klvini reformtus egyhzzal szemben. Vgl is a lutheranizmus a felvidki, jobbra nmet s szlovk nyelv lakossg krre szorult vissza; a nagyalfldi s a dunntli magyarsg a klvinizmus tanaihoz csatlakozott. A XVII. sz. els vtizedeiben a kt protestns egyhz hveinek szmra s trsadalmi-politikai slyra nzve messze fellmlta a katolikus egyhzat. Szervezete a zsinat-presbiteri kormnyzati elv alapjn ppen kiplben volt, amikor a katolikus restaurcis mozgalom tmadsa megkezddtt.
Az ellenreformcinak a Habsburg kirlyok hatalmi tmogatsval egy vszzad leforgsa alatt sikerlt fellkerekednie. A protestantizmus elvesztette uralkod trsadalmi-politikai pozcijt, kisebbsgbe kerlt, de azrt nagy terleteken, a trsadalom szles kreiben fenn tudta tartani hitvallst s egyhzt. Ennek ellenre nem volt tbb abban a helyzetben, hagy szervezett s intzmnyeit teljesen nllan alaktsa ki; ki volt szolgltatva a katolikus Habsburg uralkodk hatalmi beavatkozsainak. gy trtnt, hogy amikor a szatmri bkektssel (1711) a nylt ellenreformcis harc lezrult, a kt protestns egyhz j szervezett kirlyi elrs alapjn kellett kialaktani.
III. Kroly 1731-ben, illetve 1734-ben kibocstott idevg kt rendelete, az I. s II. Carolina resolutio llaptotta meg a protestns egyhzak alapvet kormnyzati intzmnyeit. E szerint a szkebb Magyarorszgon (a Kirlyhgn inneni terleten) mind reformtusok, mind az evanglikusok 4-4 egyhzkerletet (superintendentit) tarthattak fenn. A reformtusok ennek megfelelen ltestettk a Duna-mellki (Cis-Danubiana), a Dunntli (Trans-Danubiana) s Tiszn inneni (Cis-Tybiscana) s a Tiszn tli (Trans-Tybiscana) superintendentit; az evanglikusok pedig a Dunn inneni, a Dunn tli, a bnyai (Montana) s a tiszai(Tybiscana) superintendentit. Minden egyhzkerlet ln egy superintendens vagy pspk s egy vilgi fgondnok llt; flttk pedig egy testleti kormnyz kollgium, az egyetemes gyls vagy konvent. Az egyhzkerletek tbb egyhzmegyt foglaltak magukba; ezeket egy-egy esperes s egy-egy vilgi gondnok vezette. A legkisebb szervezeti egysget a helyi gylekezet alkotta, ln az egyhztanccsal, apresbitriummal. Mindkt protestns egyhzban a trvnyhozs joga az egyetemes gylst vagy zsinatot illette.
Vgs fokon teht - az uralkodi beavatkozs ellenre - sikerlt a protestnsokat intzmnyi szervezetkben rvnyre juttatni, azt az alapelvket, miszerint minden hatalom s jog forrsnak a gylekezeteket kell tekinteni.
5. A kzoktats intzmnyei
a) Az oktatsgy (res scholastica) a XVIII. sz. utols negyedig (1777-ig) nem tartozott az llam funkcikrbe. Az llam ez ideig - mint tudjuk - kizrlag politikai, katonai s jogrend-fenntart intzmny volt. A trsadalomnak szellemi, mveldsi ignyeit az jkor els szzadaiban is a vallsos szervezetek, az egyhzak elgtettk ki. Jellemz mdon a kultusz s kultra szfrja a protestantizmusban is sszeforrva jelentkezett, akrcsak a kzpkori katolicizmusban. Csakhogy amg a szellemi nevels a reformci eltt gyszlvn kizrlag a klerikus kpzs cljait szolglta, addig a protestns egyhzak krben kezdettl fogva kiterjedt a vilgiakra is. Ismeretes, hogy a reformtorok azrt hirdettk s valstottk meg a "kzoktatst", hogy a bibliaolvass elvileg "mindenki" szmra lehetv vljk. Haznkban is kb. 1530-tl kezdve a XVI-XVII. szzad folyamn tnemnyes gyorsasggal sikerlt a protestnsoknak vrosokban s falvakban letre hvniok az j tpus, mindenki szmra nyitva ll oktat intzmnyeket: az elemi ismereteket kzl kisiskolt, a klasszikus mveltsget kzvett latin iskolt, st a magasfok intellektulis kpzst vgz blcseleti-teolgiai tanintzeteket is. A tridenti zsinat (1545-1563) utn a katolikus egyhz is magv tette a vilgiak szellemi nevelsnek programjt s a piarista, valamint a jezsuita szerzetesrend tervszer, szervezett munkjval - egy vszzaddal megksve ugyan - hasonlkppen sikerrel ptette ki als-, kzp- s felsfok tanintzeteinek az orszgot behlz rendszert.
E helyen nincs lehetsgnk arra, hogy a protestns iskolahlzat kifejldst, illetleg az ellenreformci kvetkeztben trtnt hanyatlst nyomon ksrjk. Hasonlkppen nem ismertethetjk kibontakozsukban a katolikus szerzetesi iskolaintzmnyeket sem. Mindegyik fl rszn csupn a szilrdan megalapozott, tarts let s kiemelked jelentsg intzmnyeket regisztrlhatjuk.
b) Emltettk, hogy az gostai evanglikus egyhz az orszg nyugati, szaknyugati, szaki peremvidkein, kivlt a fels-magyarorszgi nmet vrosokban s a vegyes magyar-szlovk lakossg vidkeken vert ers gykeret. Ennek megfelelen itt fejldtek ki leghresebb iskoli is. Kzpfok iskolatpusukat ltalban lceumnak neveztk, kivtelesen kollgiumnak. A XVII.-XVIII. sz. egsz folyamn elsrend lceumok lltak fenn Sopronban, Pozsonyban, Ksmrkon, Lcsn s egy kivl kollgium Eperjesen. Kevsb jelents, br a reformci kibontakozsa idejn szintn hres luternus lceumok mkdtek Besztercebnyn s Selmecbnyn is. Szmos helyen voltak kisebb, partikulris jelleg evanglikus kzpiskolk is, gy tbbek kztt Modorban, Nagypalugyn, Gmrben s Rozsnyn.
c) A helvt hitvallst kvet reformtus egyhz f uralmi terlete kivltkppen a trk hdoltsggal s az erdlyi fejedelemsggel szomszdos Tiszavidk volt. E tjon alakult ki Srospatakon, Debrecenben s Nagyvradon a reformtusok komplex iskolatpusa: a kollgium. Egyazon keretek kztt folyt itt a kzp- s felsfok oktats: vilgi rtegek humanista kimvelse s lelkszek szakkpzse. 1660 utn, amikor Nagyvrad trk uralom al kerlt, Kelet-Magyarorszgon csupn kt fintzetk maradt a reformtusoknak: a pataki s a debreceni. Ezek olyan szilrdan intzmnyesltek, hogy az ellenreformci rohamai sem tudtk megdnteni ket, legfeljebb tmeneti sznetelsre knyszertettk. Volt mg az orszg kzps s nyugati rszn is egy-egy jeles reformtus kollgium: a kecskemti s a ppai. A msod-, harmadrend tanintzeteknek a XVIII. sz. msodik felben egsz sora llt fenn. Nevezetesen: a Duna-Tisza kzn a cegldi, kunszentmiklsi, nagykrsi s kiskunhalasi - a Felvidk peremn a losonci, miskolci s szikszi -, a Tiszntlon a nagykrolyi, hajdnnsi, meztri, szentesi, hdmezvsrhelyi, bksi s nagyszalontai gimnziumok, illetve partikulk. Az Alfld szakkeleti peremvidkn pedig a losonci, illetve a mramarosszigeti lceum.
d) A kzpkori katolikus iskolarendszer a XVI. sz. kzepn a reformci s a trk invzi kvetkeztben teljesen felbomlott. j alapokon val reorganizlsra csak a XVII. szzadban az ellenreformci kibontakozsa kapcsn kerlt sor. Vezrszerepe volt e tren a jezsuita rendnek. A jezsuitknak csaknem olyon gyorsan s ltalnosan sikerlt j kzp- s fiskolkkal beteleptenik az orszgot, mint egy vszzaddal korbban a reformtoroknak. Tanintzeteik tulajdonkppen nem klnll intzmnyek voltak, hanem rendhzaik szoros tartozkai. A jezsuita kzpiskola (schola media, schola humanitatis) vagy fiskola (schola superior, academia, univerzitas) mindig valamely rendi szkhz (residentia) vagy trshz (collegium) keretben mkdtt. Az iskolnak mindentt integrns rszt alkotta a nevelintzet vilgi ifjak szmra a convictus, papjelltek szmra a seminarium. A XVIII. sz. kzepn az orszgban nem kevesebb, mint 29 jezsuita tanintzet llt fenn: Nagyszombatban egyetem (universitas), Kassn, Budn s Gyrtt egy-egy filozfiai-jogi fiskola (academia), Bazinban, Besztercebnyn, Egerben, Eperjesen, Esztergomban, Gyngysn, Komromban, Kszegen, Liptszentmiklson, Lcsn, Nagybnyn, Pcsett, Pozsonyban, Rozsnyn, Srospatakon, Selmecbnyn, Sopronban, Szakolcn, Szatmrnmetiben, Szegeden, Szkesfehrvrott, Temesvron, Trencsnben, Znivraljn, Ungvron s Zsolnn egy-egy gimnzium.
A katolikus iskolaszervezet jjptsnek jelents tnyezi voltak mg a piaristk is. Rendjk kifejezetten kzoktatsi clzattal alakult s ehhez kpest elemi s kzpfok oktatssal egyarnt foglalkozott. Iskolik hasonlan a jezsuitkhoz, rendi trshzak (collegia) s szkhzak (residentiae) keretben mkdtek, s ugyancsak a humanista mveltsg terjedsn fradoztak. Tanintzeteik az egsz orszgban elterjedtek, s a jezsuita intzetekkel egytt sr katolikus iskolahlzatot alkottak. Szmuk a XVIII. szzad III. harmadban 23 volt. Egy-egy gimnziumuk volt Breznybnyn, Debrecenben, Kalocsn, Kecskemten, Kisszebenben (Sros megye), Kaposvron, Mramarosszigeten, Nagykanizsn, Nagykrolyban, Nyitrn, Magyarvron, Pesten, Podolinban, Privigyn, Rzsahegyen (Lipt megye), Szegeden, Szempcen, Szentgyrgyn (Pozsony megye), Szentannn (Arad megye), Tatn, Tokajban, Vcott s Veszprmben.
Ms szerzetesrendek csak egszen kivtelesen foglalkoztak tantssal, inkbb csak olyan helyeken, ahol egyb tnyez nem volt az oktatsi feladatok elltsra. gy nyitottak iskolt a ferencesek Bajn s Zomborban, a minoritk Aradon, Miskolcon s Nyrbtorban, a domonkosok Vasvron, a plosok Ppn s Storaljajhelyen, a bencsek Modorban, a premontreiek pedig Csornn.
A XVIII. sz. folyamn fkppen a trk uralom all felszabadult orszgrszekben a rmai katolikus egyhzmegyk szkhelyein is ltrejttek fpapi alapts felsfok tanintzetek, n. lceumok (lycea episcopalia). Ezekben is, ppgy, mint a jezsuita akadmikban, filozfiai s jogi oktats folyt. Kzttk legnagyobb hrre az egri, n. Foglr-fle intzet emelkedett.
e) A kt grg egyhz (az ortodox is, a katolikus is) iskolzs tern messze elmaradt a tbbi keresztny kzssg mgtt. A humanista latin mveltsg csak a grg katolikus egyhzba tudott lassan behatolni, az ortodox megmaradt az egyhzi szlv liturgikus nyelv fejldsgtl vilgban. Szellemi mveldsre csaknem a XVIII. sz. vgig klnben is csak a kolostorok falai kztt nylt lehetsg, kizrlag papnevelsi clzattal. A szerb, romn s rutn vilgiak mveldni vgy elemei sokig ms valls latin iskolk ltogatsra knyszerltek. Csak a XVIII. sz. utoljn kezdtek a grg egyhzak laikus-oktatssal is foglalkozni, legelbb (1791-tl) a karolcai szerb rseki lceumban. Ksbb Ungvron a grg katolikus rutneknek, illetve Belnyesen a grg katolikus romnoknak is nylt egy kzpiskoljuk.
f) 1760 krl rkezett el az az id, amikor a kirlyi hatalom - a felvilgosods nyugat-eurpai polgri eszminek hatsa alatt - sajt rdekben megkezdte a feudlis jogok ltal szttagolt kzpkori llamrendszernek egysges racionlis politikai intzmnny val tszervezst. Minden kzrdek funkcit az llamnak kell kzbe vennie! Ez volt az n. felvilgosult abszolutizmus egyik alapelve. A kirlysg ideolgusai elssorban a kzoktats intzmnyeire, az iskolkra gondoltak, mgpedig kivltkppen a rmai katolikus egyhz iskolira. Kimutattk, hogy a k
|