//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- Berlsz Jen Kzintzmnyeink a XVI-XVIII.
szzadban
- Berlsz Jen Kzintzmnyeink a XVI-XVIII.
szzadban
:

1. Bevezets, A szkebb M.o kzintzmnyi szervezete, llami intzmnyek,

1. Bevezets, A szkebb M.o kzintzmnyi szervezete, llami intzmnyek,


Berlsz Jen

Kzintzmnyeink a XVI-XVIII. szzadban

Bevezets

Ha llami s trsadalmi letnk XVI-XVIII. szzadi fejldst a kzintzmnyek, vagyis a politikai, katonai, gazdasgi, kulturlis s vallsos rendeltets szervezetek alakulsban kvnjuk megismerni, clszer legelbb az orszg fldrajzi s hatalmi kereteirl fogalmat alkotni.

Kztudott, hogy haznk terlete a XI. szzadtl a XVI. szzad kzepig az egsz Krpt-medenct kitlttte: hozz tartozott Erdly (Transylvania) s Horvt-Szlavnorszg (Croatia et Slavonia) is. Ez a flezerves szilrd politikai egysg azonban a XVI. szzad msodik felben a trk nagyhatalom sorozatos tmad hadmveletei kvetkeztben felbomlott s szjjelhullt: az orszg kzps rsze trk uralom(Imperium Turcicum) al kerlt, Erdly (Transylvania) az Alfld keleti, szakkeleti peremvidkvel trk vazallus fejedelemsg (principatus) lett, gyhogy a Magyar Kirlysg (Regnum Hungariae)birtokllomnyaknt csak Horvt-Szlavnorszg s a Dunntl nyugati svja, valamint az szaknyugati s szakkeleti Felvidk maradt meg. Tudvalev az is, hogy ez az llapot egszen a XVII. szzad vgig llt fenn. Az 1683-ban megindult trkellenes felszabadt hadjratok sorn 1699-ig sikerlt az idegen hdtkat kiszortani az orszg legnagyobb rszbl. Egyidejleg (1691) Erdly is megsznt trk hbres llom lenni, s Habsburg jogar al kerlt. Ettl kezdve csupn Temes, Torontl s Krass-Szrny vidke maradt trk imprium alatt, de kt vtized mlva, 1718-ban (a pozsarevci bke rtelmben) ez a terlet is felszabadult.

A XVIII. szzad kezdetn teht megtrtnt Magyarorszg fldrajzi-terleti reintegrldsa. Tudni kell azonban, hogy ez a kiegszls nem jelentett egyszersmind kzjogi egyeslst is. A magyar llamhatalmat birtokl Habsburg-hzi uralkodk (Domus Austriaca) orszgunk kzpkori politikai egysgt a felszabadt hbork utn nem lltottk helyre maradktalanul. gy Erdlyt nem egyestettk az anyaorszggal, hanem kln koronatartomny (principatus), majd (1765-tl) magno-principatus gyannt kormnyoztk egszen 1848-ig, illetve 1867-ig. Kln provincit alaktottak Temesi Bnsg (Banatus Temesiensis) nven a Marostl dlre fekv, utoljra felszabadtott vidkekbl is, s ezt csak hatvan v mltn, 1778-ban voltak hajlandk az anyaorszghoz visszacsatolni. De volt mg egy tovbbi kihastott terletsvja az orszgnak, a XVIII. szzad sorn rszletekben megszervezett katonai hatrrvidk (Confiniaria militaria), amely a dli orszghatrok mentn hzdott, s horvt-szlavn, bnsgi s erdlyi terleteket foglalt magba.

me, gy alakultak a XVI-XVIII. szzad sorn az orszgi fldrajzi-politikai hatrai, kzintzmnyeink termszetes keretei, fejldsknek tbb tekintetben befolysoli.

Ami pedig az orszgvezets politikai-hatalmi viszonyait illeti, annak lnyegt a XVI-XVII. szzadra nzve legbeszdesebben a "fejedelmi-rendi dualizmus" formulval lehet kifejezni. Annyit jelent ez, hogy az orszg a feudlis llami-trsadalmi fejldsnek abban a stdiumban volt, amikor az llam ln ll uralkod (monarcha) knyszerlt a politikai hatalmon megosztozni a trsadalom kivltsgos rtegeivel, az egyhzi s vilgi rendekkel. Ez az llapot a XIII-XIV. szzad ta lefolyt bels hatalmi harcok folyomnya volt. Az a kzpkori uralkod, akinek utoljra sikerlt az rpdokhoz s az Anjoukhoz hasonlon az orszgot autokrata alapokon kormnyozni, Hunyadi Mtys volt. Utna a XV-XVI. szzad forduljtl kezdve a rendek egyre inkbb trt nyertek a politikban ugyannyira, hogy nemcsak a korltlan monarchia fenntartsa vlt lehetetlenn, hanem egy idre - klnsen a Mohcs eltti s utni vtizedekben - valsgos feudlis anarchia kapott lbra. A rendek azonostottk magukat az orszggal s a kirlyt olyb vettk, mintha az kizrlag az rdekeik szolglatra volna hivatott.

m ez a rendi politikai rvnyesls sem ekkor, sem a ksbbi szzadok folyamn nem volt kpes a Habsburg-kirlyokat a kzpkori dinasztikus llameszme feladsra brni; k a jogaruk al tartoz orszgokat, Magyarorszgot is, vltozatlanul gy tekintettk, mint csaldi rksgket, patrimoniumukat, amely fltt szabadon rendelkezhetnek; ehhez kpest a rendek politikai beavatkozsa szemkben nem volt ms, mint visszals, abusus, amelyet - gy vltk - adand alkalommal joguk van letrni, vagy legalbb visszaszortani a helyi trsadalmi nkormnyzat terletre.

Ez a fejedelmi-rendi kzdelem a XVII. szzadban rte el tetpontjt, amikor a rendek jra meg jra fegyverrel igyekeztek az llamhatalom gyakorlsban dnt szerepet nyerni.

Tudjuk, hogy a fegyveres rendi felkelsek - amelyek egyszersmind nemzeti szabadsgkzdelmek is voltak az idegen uralkodhz nemzetellenes trekvseivel szemben - vgs fokon nem hoztk meg a rendek ltal kvnt sikert. Az orszg politikai vezetst nem lehetett az uralkod kezbl kiragadni, ellenkezleg: a Rkczi-szabadsgharc buksa utn az uralkodk kerltek abba a helyzetbe, hogy a rendekkel val dualisztikus kormnyzs helyett ismt az abszolt uralmi rendszert vezethettk be.

A XVIII. szzad legnagyobb rszben (1711-1790) valban egyre fokozd mrtkben jutott rvnyre a fejedelmi abszolutizmus. A rendi alkotmny - ha formailag fennmaradt is - egyre szkebb politikai hatskrt biztostott a kivltsgos trsadalomrtegeknek. A rendek az llamgyekbe csak a nagyritkn sszehvott orszggylseken szlhattak bele. Vagyis: az orszgos politika terrl tulajdonkppen visszaszorultok a helyi, vrmegyei kzigazgats meznyre.

Ebbl a hatalmi viszonyokban elllt fordulatbl kvetkezett az, hogy az orszg politikai kzintzmnyei, klnsen a kzponti kormnyzati s brsgi szervek a XVIII. szzad folyamn mindinkbb elvesztettk korbbi rendi jellegket s lnyegkben is kirlyi intzmnyekk alakultak t. De azt is jelentette egyszersmind e vltozs, hogy mindazok a feladatok, amelyeket az eurpai trsadalmi fejldsbl kifolylag az llamlet korszerstse tekintetben idk sorn felmerltek, mindinkbb a kirlyi hatalomra hrultak. S a rendisgen fellkerekedett Habsburg-uralkodk tudatosan, vagy tudattalanul, valban vllaltk ezt a szerepet: igyekeztek a kzpkorbl rklt llami intzmnyeket a mindenkori aktulis kvetelmnyekhez igazodva, szerkezetkben s funkcijukban megreformlni, illetve jabbakkal kiegszteni.

Ilyen irnyt kellett vennie a fejldsnek azrt is, mivel a rendek mg hatalmuk tetfokn, a XVII. szzadban sem voltak kpesek igazn orszgos politikai szervez munkra. Korszer llampolitikai intzmnyek ltrehvshoz sem kell tudsuk, sem anyagi ldozatkszsgk nem volt.

Orszgunk fldrajzi s politikai struktrjnak, e struktra vltozsainak felvzolsa utn most rtrhetnk XVI-XVIII. szzadi feudlis llami s trsadalmi intzmnyeink rszletes ismertetsre.

Szemlnket az anyaorszgnak s Erdlynek vszzadokig fennllt kzjogi klnllsa, s ebbl ered klnbz intzmnyi fejldse miatt kt rszben fogjuk megtartani. (A harmadik elklnlt politikai terleti egysggel, Horvt-Szlavnorszggal - tekintettel arra, hogy az tulajdonkpp nem szerves rsze, hanem trsorszga volt Magyarorszgnak - e helyen nem foglalkozunk.)

Programunk mind anyaorszgi, mind erdlyi viszonylatban a kvetkez kategrikba rendezve kerl eladsra:

I. A rendi trsadalom tagozdsa

II. Az llami (kzponti)intzmnyek:

1. A kirlysg intzmnye,
2. A trvnyhozs intzmnye,
3. A kormnyzs intzmnyei,
4. Az igazsgszolgltats intzmnyei.

III. A trsadalmi (helyi) intzmnyek:

1. Az orszg kzigazgatsi felosztsa,
2. A vrmegyei intzmnyek,
3. A kivltsgos kerletek intzmnyei,
4. A vrosi intzmnyek,
5. A jobbgykzsgek intzmnyei.

IV. Az egyhzi intzmnyek:

1. Egyhzak az llamban,
2. A rmai katolikus egyhz szervezete s vallsos intzmnyei,
3. A grg-ortodox s grg-katolikus egyhz vallsos intzmnyei,
4. A protestns egyhzak szervezeti intzmnyei,
5. A kzoktats intzmnyei.


A szkebb Magyarorszg kzintzmnyi szervezete

I. A Kirlyhgn inneni rendi trsadalom

A XVI-XVIII. szzadi Magyarorszg letberendezkedse feudlis, mgpedig ksei feudlis, azaz rendi jelleg volt. Annyit jelent ez, hogy a trsadalom

1. kivltkppen agrrjelleg osztlytrsadalom volt, vagyis a gazdasgi-politikai hatalom alapjt a fldbirtok jelentette,

2. hogy e trsadalom kt alapvet osztlyra, m. a) a fldet kisajtt kivltsgos fldesurak s b) a fldtulajdonbl kizrt, jogtalan s kizskmnyolt jobbgyparasztok osztlyra tagozdott, vgl

3. hogy az uralkod (fldbirtokos) osztlyon bell a trtneti idk sorn nagyarny vagyoni s jogi klnbsgek jttek ltre; az egymstl elklnlt szervezett rtegek alkottk a rendeket (status et ordines).

A feudlis-rendi trsadalomnak a XVI. sz. elejn (1514) Werbczi Istvn ltal sszelltott jogi kdexe, az n. Hrmasknyv (Tripartitum opus juris consuetudinarii regni Hungariae) az anyaorszgban ngy azonos joglls rendet klnbztetett meg:

a) a fpapok (praelati)
b) a furak (barones)
c) a nemesek (nobiles) s
d) a vrosi polgrok (cives) rendjt.

A kvetkezkben megksreljk e rendeket nhny szval jellemezni, mert hiszen a klnbz llami s trsadalmi intzmnyek az kzremkdskkel jttek ltre, s ltalban az rdekeiket szolgltk.

a) A fpapok (praelati, status praelatorum) rendjbe a XVIII. szzad vgig csakis a rmai katolikus egyhz fpapjai (rsekek, megyspspkk s 1608-ig a cmzetes pspkk) tartoztak. A protestns egyhzak szuperintendenseit nem szmtottk a fpapi rend tagjai kz, mg az 1790/91. vi vallsgyi trvnyek rtelmben sem, noha ezek kimondtk a vallsszabadsgot s biztostottk a jogegyenlsget a protestns felekezetek szmra. A XVIII. szzad vgig ugyanez volt a hazai grg ortodox egyhz metropolitinak s pspkeinek helyzete is; nekik azonban vgl is az 1792: 10. tc. lsi s szavazati jogot biztostott az orszggylsen s ezzel befogadta ket a preltusok rendjbe.

A preltusok lveztk az sszes nemesi eljogokat, st emellett kln polgri s bntetjogi kivltsgokkal is rendelkeztek. Kinevezskkel 1608-tl kezdve automatikusan tagjaiv vltak az orszggyls fels tbljnak.

b) A furak (barones, proceres, magnates, status magnatum) risi fldbirtokaikon nyugv gazdasgi s politikai hatalmukkal emelkedtek ki a Werbczi Tripartituma ltal deklarlt egysges joglls nemessgbl(ex una eademque nobilitate). Elvileg k is kt rtegre tagozdtak, m. igazi urak (veri barones) s a nvleges urak (barones solo nomine) rtegre. Az elbbiek kz tartoztak az orszgos fmltsgok (ndor, orszgbr, trnokmester, erdlyi vajda, horvt bn) s a kirlyi udvari mltsgok (fudvarmester, fasztalnok stb.) viseli. Az utbbiak kz a tisztsg nlkli nagyurak.

Az idegen uralkodk ltal a XV. szzadtl kezdve mindinkbb meghonosodott nlunk is a grfi (comes) cm, ksbb a XVIII. szzadban a birodalmi hercegi cm (princeps Sacri Romani Imperii) is. Ezzel prhuzamosan a kzpkori br fogalom idvel jelentsvltozst szenvedett s bizonyos fokig devalvldott. A XVIII. szzadban mr nem jelentette az egsz fri rendet, hanem annak csak legals rtegt (liberi barones).Ettl fogva a furak gyjtneveknt inkbb a magnates, proceres szkat hasznltk.

A furaknak a nemesekt meghalad szemlyi jogi kivltsgaik voltak, s birtokaikon ltalban joghatsgot (jurisdictit) is gyakoroltak. Az orszggylsen a nemesektl elklnlten tancskoztak, 1608 utn k alkottk a fpapokkal egytt az orszggyls fels tbljt.

c) A nemesek (nobiles, status nobilium) alkottk az uralkod osztly zmt. Szmuk a XVI. szzadtl kezdve egyre inkbb megnvekedett. A trk hborkban kivlt katonk nagy szmban nyertek nemessget, de tbbnyire birtokadomny nlkl. A XVI. szzadban ltalban csak 2-3 %-t alkottk a helyi lakossgnak, a XVIII. sz. vgn pedig szmarnyuk 5 %-ra tehet. Ennek a kznemesi tmegnek azonban csak kis hnyada, kb. negyedrsze volt igazi, azaz birtokos nemes (nobiles bene possessionati); harmadrszt szegny, n. egytelkes nemesek (curialistae) vagy ppen fldnlkli cmeres nemesek (armaristae) alkottk.

A nemesek teljes szemlyi s vagyoni szabadsggal rendelkeztek, bri kivltsgot lveztek, s az llam irnt csakis katonai szolglatra voltak ktelezve, adfizetsre nem. Egy-egy vrmegyn bell egyttesen k alkottk a megye kznsgt (universitas nobilium), vagyis bri-kzigazgatsi nkormnyzatt. A XV. szzadtl kezdve rszt vehettek az orszggylseken is; 1608-tl fogva ennek keretben alstblaelnevezssel sajt szervezetet is nyertek.

d) A vrosi polgrsg (civis) alkotta a XV. szzad ta a negyedik rendet. Tagjait az n. szabad kirlyi s bnyavrosok (liberae regiaeque civitates, illetleg civitates montanae) ches, iparos s keresked, illetleg bnysz laki jelentettk. k is szabadok voltak mind szemlykre, mind vagyonukra nzve, s vrosuk falain bell igazsgszolgltatsi-kzigazgatsi autonmival rendelkeztek. Nekik is kpviseleti joguk volt az orszggylsen (az alstbln); itt azonban a nemessggel szemben nem tudtak rvnyeslni, mivel szavazati jogukat minimumra korltoztk. A XVI-XVIII. szzadban a vrosi polgrsg is mindinkbb rtegekre bomlott: patrciusok fld-, szl- s hztulajdonosok, keresked tksek, chpolgrok s jog nlkli napszmos s egyb szolglattevk rtegre.

e) E ngy kivltsgos renden kvl, ezek alatt helyezkedett el az orszg npnek zme, a jobbgyparasztsg (coloni et inquilini). Ezek jogllsra nzve a XVI-XVII. szzadban, st csaknem a XVIII. szzad vgig kt csoportra osztottak:

1. rks jobbgyok (coloni perpetui obligationis) s

2. szabadkltzs jobbgyok (coloni liberae migrationis).

Az utbbiak a birtoktalan, napszmos parasztok, zsellrek (inquilini) vagy a trk hdoltsg utn benpeslt falvak j telepesei sorbl kerltek ki. Vagyoni llapotukra nzve is orszgszerte klnbsgek lltak fenn a jobbgyparasztsg soraiban. A jobbgybirtok egysge, az n. telek (sessi) ugyanis - amely hzhelyen kvl a mvelhet fldterleteket is magban foglalta - falvanknt klnbz nagysg volt; az egyes falvakon bell pedig a sztaprzds okozott jelents differencikat. A jobbgybirtok orszgos llami szablyozsra csak 1767-ben kerlt sor Mria Terzia rbri rendelete, az n. Urbarium alapjn. A parasztsg egysges jogllst s szemlyes szabadsgt pedig csak II. Jzsef csszr biztostotta 1785-ben, majd utna a rendek is az 1791 35. tc-ben.


II. Az llami (kzponti) intzmnyek

1. A kirlysg intzmnye

Bevezetnkben rmutattunk arra, hogy a kzponti hatalom korszakunk els szzadaiban (a XVI-XVII. szzadban) tbb-kevsb megoszlott a kirly s a kivltsgos rendek kztt. m a XVIII. szzadban ez a kirlyi-rendi dualizmus csaknem res formv silnyult, s helyt egyre fokozd mrtkben fejedelmi abszolutizmus foglalta el.

A rendi dualizmus korban a kirly az llamhatalmi funkcikrk kzl leginkbb a trvnyhozsban volt knytelen engedmnyeket tenni. E tekintetben a rendek az orszggyls (comitia, diaeta) intzmnyn keresztl rvnyestettk akaratukat. A kirly teljes kirekesztse azonban itt sem sikerlt. A rendek alkottk ugyan a trvnyeket, de a kirlyi hatalomtl mindenkor ersen korltozva, mivel az uralkod meg tudta rizni a trvnyek kezdemnyezsnek (propositio), szentestsnek (sanctio) s kihirdetsnek (promulgatio) jogt.

Ms volt a helyzet az llampolitika msik gban, ti. a vgrehajt hatalom tern. Itt a kirly gyszlvn teljesen fggetlen maradt a rendektl. A kormnyzst s kzponti igazgatst a rendi elretrs tetpontjn, a XVII. sz.. els felben is szuvernul gyakorolhatta. Termszetesen mg inkbb a XVIII. szzadban. Sajt elhatrozsbl szervezhette meg azokat a kormnyszerveket (dicasteria), amelyek ltal a trvnyek vgrehajtsrl gondoskodott. Ugyanebbl a clbl szabadon bocsthatott ki rendeleteket (patenseket) is.

A vgrehajt hatalombl a rendek legfeljebb annyiban rszesltek, hogy az orszg lakossgnak igazgatst sajt helyi szerveiken (vrmegyei s vrosi intzmnyeiken) keresztl tulajdonkppen k intztk.

Kimagasl hatalommal rendelkezett a kirly a XVI-XVIII. sz. egsz folyamn az llam harmadik mkdsi krben, az igazsgszolgltats tern is. A kzpkori fejedelmi autokrcia rendszerbl e hatalmi g gyszlvn csorbtatlanul kerlt t az jkorba. Deklarlta e kirlyi jogot Werbczi Hrmasknyve is, kimondvn, hogy minden bri hatalom forrsa a kirly. S valban a kirly volt az, aki e korszakban a legfbb orszgos brsgi (curiai) intzmnyeket hatalmban tartotta, nevezte ki ezek brit, gyakorolt mkdsk felett felgyeletet, s a brk az nevben, az pecstjvel adtk ki tletleveleiket.


2. A trvnyhozs intzmnye

Emltettk, hogy a rendisg ltrejttt, vagyis az uralkod osztlynak rendekbe szervezdst nyomon kvette a rendi orszggyls (generalia regni comitia, diaeta) intzmnynek kialakulsa. Ez, mint trvnyhoz testlet, az 1608. vi koronzs utn 1. tc.-ben nyert szilrd intzmnyi szervezetet. Ettl kezdve a rendek kpviselete kt szekcibl, n. tblbl llt: az als tblbl (tabula inferior) s a fels tblbl (tabula magnatum). Az elbbi a kirlyi szemlynk elnklete alatt, a kznemesi vrmegyk, a szabad kirlyi vrosok, a rmai katolikus kptalanok, s 1790 utn a jsz, kun s hajd kerletek kveteit(ablegati), valamint a kirlyi tbla brit foglalta magban; az utbbi a rmai katolikus rsekeket s megyspspkket (1792-tl kezdve a grg ortodox fpapokat is), valamint az sszes frendeket szemly szerint a ndor elnklete alatt. Az orszggyls hatskrbe tartozott a trvnyhozson kvl 1687-ig a trnbetlts, a ndor- s koronar-vlaszts, nemklnben a hadiad (subsidium) megszavazsa is. A dita mkdst ltalban a szoksjog szablyozta.


3. A kormnyzs intzmnyei

Az llamigazgatst a XVI. szzad elejn a kirly jrszben mg kzpkorias mdon, az egykori udvari tisztsgviselkbl (dignitates regiae aulae) orszgos, vagyis rendi fmltsgokk (dignitates regni Hungariae) talakult nagyurak ltal, teht egy korszertlen szemlyi appartussal vgeztette. Eszerint a ndor (palatinus), az orszgbr (judex curiae regiae), a trnokmester (magister tavernicorum) s a tbbi elkelsg szemly szerint gondoskodott a kirly nevben a trvnyek vgrehajtsrl. Tevkenysgket termszetesen adminisztratv szemlyzet ignybevtelvel semmikppen sem volt llami hivatali appartusnak tekinthet, minthogy nem kinevezett kirlyi tisztviselkbl llt, hanem az illet fmltsggal magnjogi kapcsolatban lev elemekbl (servitorokbl, familirisokbl); emellett nem volt lland szervezete s szablyozott gyrendje sem. Ennek folytn e vezet fmltsgok inkbb kpviseltk a rendi rdekeket, semmint a kirlyiakat.

A XVI. szzadtl kezdve azonban, a pnznek s az rshasznlatnak a kzssgi letbe val fokozd behatolsa az uralkodkat az llamigazgats szervezetnek korszerstsre sztnzte: a kzpkori fri szemlyes-familiris kormnyzati tevkenysgnek szervezett, szablyozott s ellenrztt kirlyi hivatal-szervezettel (dicasteriumokkal) val flvltsra. Ez a korszakos jelentsg reformprogram azonban - a XVI-XVII. szzadi trk invzi okozta nehzsgek miatt - csak hossz tvon, rszletekben tudott megvalsulni.

Legkorbban (1528-ban) az orszgos pnzgyigazgats brokratizlsa trtnt meg. Ekkor lltotta fel I. Ferdinnd kirly a kzpkori kincstartsg helyett a Magyar Kirlyi Kamart (Camera Regia Hungarica)a felsgjogon (jus regiumon) alapul kirlyi haszonvtelek, az n. reglk (bnyajvedelmek, smonoplium, pnzvers, vmbevtelek s kirlyi uradalmi jvedelmek), valamint a rendek ltal megszavazott hadiad(subsidium, dica) kzponti kezelsre. Ebben a dicasteriumban - amelynek szkhelye a XVIII. szzad vgig Pozsony volt, ksbb pedig Buda - mr nem feudlis elemek tevkenykedtek, hanem kinevezett s szakkpzett tancsosok s adminisztrtor tisztviselk, mgpedig folyamatosan s szablyozott gyrend szerint. Fililja volt a kamarnak 1567 ta az n. szepesi kamara (Camara Scepusiensis) Kassa szkhellyel. A magyar kirlyi kamara szervezetben fontos szerepet jtszott a kincstri jogok igazgatja (causarum regalium director).

Csaknem egyidejleg (1556-ban) sor kerlt a hadgyek adminisztrcijnak a ndor szemlyes gykrbl val csendes kiemelsre s testleti szervv, kollegilis szervezet kzponti hatsgg val tszervezsre: a Consilium Bellicum Aulicum-nak vagy nmetl Hofkriegsratnak Bcsben val fellltsra. Ez a hivatal azonban nem magyar kirlyi dicasterium volt, hanem a Habsburg-birodalom egsznek katonai vezet szerve, s az is maradt 1848-ig. Magyarorszgon csak alrendelt szervei mkdtek, klnsen a Rkczi-szabadsgharc utn, amikor a rendek trvnyben (1715:8.tc.) ismertk el az lland csszri s kirlyi hadsereg fellltst. Budn szkelt az orszg fhadparancsnoksga (Suprema armorum caesareo-regiorum in regno Hungariae praefectura); ugyanitt voltak fellltva ennek klnbz fggelkei, gy elssorban a katonasg lelmezsnek elltsra hivatott hadbiztossg (Commisariatus bellicus). Ezenkvl minden megerstett kirlyi vrnak kln parancsnoka volt (commendantes fortalitiorum). A kzpkori rendi hadszervezet (insurrectio, ill. a militia banderialis) 1715 utn mindinkbb eljelentktelenedett.

Ersen megksett a magyar kirlysg kzponti (udvari) igazgatsi szervnek, a kancellrinak kzpkori szemlyies kereteibl val kibontsa s testleti szervv, szablyozott hivatali jelleg hatsgg val talaktsa. Ez a rendezs csak 1690-ben trtnt meg. Ettl kezdve llt fenn Bcsben az j Magyar Kirlyi Udvari Kancellria (Cancellaria Regia Hungarico-Aulica mint kzvett szerv a kirly s az anyaorszg terletn mkd kirlyi s rendi hatsgok kztt, illetve mint magyar gyekben vlemnyt nyilvnt szerv. Hatskrbe tartozott mg a felsgjogok (kinevezsek, nemessg s cmadomnyozsok, kegyelmezs) adminisztrlsa. Szervezetileg egy tancskoz testletbl (consiliari et referendarii aulici), valamint egy adminisztratv hivatalnoki karbl (secretarii et concipistae aulici) s tbb segdhivatalbl llt.

Mg ksbb, csak 1723-ban kerlt sor annak az orszg terletn (Pozsonyban, majd 1784-tl Budn) mkd kzponti kormnyzati szervnek az letrehvsra, amely a pnz- s hadgyn kvl valamennyi tbbi politikai gykr elltsra volt hivatva. Ezt a mintegy "miniszterilis" funkcit betlt szervet neveztk Magyar Kirlyi Helytarttancsnak (Consilium Regium Locumtenentiale Hungaricum). A Bcsben rezidel kirly ezen keresztl gyakorolta a vgrehajt hatalmat. Az udvari kancellribl rkez kirlyi rendeleteket (patentes) vagy vghatrozatokat (resolutiones) a Helytarttancs kzvettette az alsbbrend hatsgokhoz (a vrmegykhez s a vrosokhoz). Msfell ugyancsak a Helytarttancs terjesztette fel a vidki trvnyhatsgoktl rkez gyeket az Udvari Kancellrin t az uralkodhoz. lre a legfbb kzpkori orszgos mltsg, a szemlyi hatsg jogait lassanknt teljesen elveszt ndor kerlt. Szervezete - ugyangy, mint a tbbi dikasztrium - kt alapvet rszre tagozdott: egy, tancsosokbl ll irnyttestletre vagy kollgiumra s egy, tisztviselket magba foglal adminisztratv hivatalra. gyintzse szakigazgatsi gak szerint, elklnlt bizottsgokban (Commissikban), utbb szakosztlyokban (departamentumokban)trtnt.


4. Az igazsgszolgltats intzmnyei

A XVI-XVII. szzadban nagyjban-egszben mg fennllt a kzpkori orszgos fmltsgok ltal a kirly nevben, a kirlyi szkhelyen (in curia regia), familiris brtrsak bevonsval szemlyesen gyakorolt igazsgszolgltatsi szervezet a csupn idszakosan mkd ndori, trnoki s szemlynki szk (sedes palatinalis, tavernicalis, personalitia). Elvben fennllt, br mkdsre egyre kptelenebb vlt a ndor vidki vndorbrskodsa is. A trk hdoltsg megsznse utn azonban ezt az archaikus rendszert tbb nem lehetett fenntartani. Korszersteni kellett mind a kzponti, mind a vidki brskodst. A reformra e tren is 1723-ban kerlt sor. Ekkor bontakozott ki rgi keretei kzl a kirlyi kria kt fbrsga: a Htszemlyes Tbla (Tabula Septemviralis) s a Kirlyi Tbla (Tabula Regia Judiciaria). Mindkettbl szilrdan szervezett s szablyzat szerint mkd hivatalszer igazsgszolgltat frum lett. Ugyanekkor kerlt sor az orszg ngy nagy tjegysgn (a Dunntlon s Dunninnen, a Tiszntlon s Tiszninnen) "lland" vidki brsgok, az n. kerleti tblk (tabule districtuales) fellltsra. Ezek Kszegen, Nagyszombatban, Debrecenben s Eperjesen fejtettk ki mkdsket s nagymrtkben megknnytettk a vidki peres eljrsok lebonyoltst. Meg kell azonban jegyezni, hogy mg ezek az j brsgi szervek sem voltak igazn korszer intzmnyek; tevkenysgk ugyanis tovbbra is nlklzte a folyamatossgot; trgyalsaik csak egyes idszakokra, az v nagy nnepkreire (octavakra) szortkoztak.

Ezeknek a rendi trsadalmi rdek brsgoknak a kzpkor ta kisegt szervezett alkottk az n. hiteleshelyek (loca credibilia). Mkdsk a katolikus egyhz kptalanaihoz s szerzetesi konventjeihez kapcsoldott, s bri meg bzsbl foganatostott eljrsokra, illetleg hiteles tanbizonysgok kiszolgltatsra terjedt ki. Szerepk a XVII. szzad folyamn - amikor a trvnyhatsgok kifejlett rs- s jogtudsukkal maguk is el tudtk ltni e feladatokat - fokozatosan eljelentktelenedett.

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!