„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
2. Dr Bustya Dezs TEMETSI BESZDEK II. jszvetsgi textusok 1 - 97 .
Gy.T.!
A klt, jl ismert versben arrl beszl: egy gondolat bntja. „Elfogyni lassan, mint a gyertyaszl, mely elhagyott, res szobban ll…” Testvrek, Ti lttatok gy elfogyni egy letet. 12 ve kezddtt, 8 ve, hogy a helyzet slyosbodott. Hrom ve mr felkelni sem tudott drga Szerettetek, s egy ve, hogy megsznt beszlni is. fokozatosan haladt tovbb s tovbb a szenvedsek lpcsfokain. s ti ott lltatok tehetetlenl, segt szndk nem volt elgsges, hogy sorsn fordtani tudjatok - s a szenveds tja, me, a hallban rt vget, gyszt s fjdalmat bortva szvetekre s letetekre.
Szenvedsre szletik az ember. s akkor: van-e rtelme az letnek? …
Az emberi vlekedsen tl Isten igje szlal meg a kopors mellett. Arrl beszl, hogy az embert boldoggra teremtette. Hihet ez? Lehetnk-e boldogok e vilgon? „Hall eltt senkit se nevezz boldognak”, tartja a kzmonds. - Boldog volt-e a koporsban nyugv atynkfia? Ha sorst csupn emberi oldalrl nzzk, azt mondhatnnk: Sz. L. anak fldi lete sorn nem sok boldogsgban volt rsze. De vals lts- ez? A dnt nem a mi csals emberi ltsunk, hanem az, hogy Isten hogyan ltja ezt a szmunkra mr lezrt letutat? Ezt prbljuk megvizsglni a felolvasott ignek a fnyben.
I.
Mi csak azt ltjuk, hogy prbltatsok sorozata volt az lete. A harmadik csaldi hajlkbl hoztk ki ide, a temet csendjbe. A szkelycskai els fszek egszen odalett… El kellett indulni, jat szerezni, verejtkes munkval, nehz fradsggal. Els titrst, hitvest 20 esztendei boldog hzaslet utn el kellett vesztenie. Bizony, keserves prbk, nehz ksrtsek voltak ezek. Mikor az ember azt gondoln: most mr megtalltam azt a boldogsgot, amit ez a fldi let adhat, egyszerre azt kell ltni, hogy a boldogsg kk madara tovarppent, elszllt…Ht hol van az rk, hol van a boldogsg ebben a fldi letben?…
II.
m az ige szava mindennek ellenre igaz marad: van boldog ember. Ki az? Vajon mindenki, aki meghalt, mr „boldog”? Nem, Testvrek, a hall magban senkit sem tesz boldogg. A hall utn pedig tlt jn. Isten el kell llnunk mindannyiunknak. Ott, a vgs, nagy tletben vlik meg, hogy ki megy az rk boldogsgra s ki a krhozatra. Miben van akkor a boldogsg? KI a boldog ember? Mit mond errl az Isten igje, zenete?
„Boldog ember az, aki a ksrtsben kitart? Mert minekutna megprbltatott, elveszi az letnek koronjt, amit az R grt az t szeretknek”. Aki a ksrtsben kitart. A jutalomhoz a prbk killsn t vezet az t. E fldi letben sok ksrtsen, prbn, nyomorsgon kell tmennnk. Sokan vannak, akik morgoldva, lzadozva hordozzk a prbltatsokat. Pedig lehet msknt is. krisztus Urunk pldt adott a szenvedsek alzatosan val hordozsra. Aki a ksrtseket, prbkat alzatos szvvel hordozza, elnyeri az let koronjt. A jutalom teht az rk let. Kiknek gri ezt Krisztus? Az t szeretknek! Minden azon fordul meg, Testvrek, hogy e fldi letben gy szeressk Krisztus Urunkat, hogy ami hlt irnta rznk, azt embertrsaink segtsben, szolglatban ljk meg.
III.
Akkor ht boldog ember volt Sz. L. testvrnk: Isten fell nzve: igen. Tudott hinni, remlni, jrakezdeni, kzdeni, munklkodni, bkessggel trni. A fstlg-zgold ember sohasem lehet boldog. De aki igazn szereti az Urat: az boldog ember. Ott ragyogott ez a boldogsg a szemben, amikor retok tekintett: szeretett gyermekei. Boldog volt, mert elvesztett trsa helyett msik trsat ajndkozott neki Isten szeretete, akivel 26 esztendt tlthetett csendes bkessgben. Boldog volt, mert megtapasztalta, hogy Isten akkor is letet, napokat tud adni, amikor a fldi segtsg hibaval. Boldog volt, mert hitt, bzott, remlt, - s az Istenbe vetett remnysg nem szgyent meg senkit soha.
m az ige nem csupn a mltra vonatkozik. Ez a mi vigasztalsunk is: az igazi boldogsg a fldi let utn mindazokra elksztve vr, akik hittel hordoztk keresztjket. Remnysgnk szerint drga Szerettetek elnyerte immr ezt a jutalmat. Nektek, gyszban itt maradt hozztartozknak azt zeni Isten, hogy a gysz is prba. Fogadjtok ht el. Krjetek hitet, hogy elhordozhasstok azt, sszetrettets nlkl. A fjdalom is javatokra vlik. Meg fogjtok tapasztalni. s jutalmatok az letnek koronja lesz. Tinektek is. ezzel a remnysggel intsetek bcst annak, aki elre ment. Egykor ti is kvetni fogjtok. Testvrek, akartok-e boldogok lenni? me, hallotttok a boldogsg tjt. Kegyelmezzen neknk Isten, hogy kitartsunk a ksrtsekben s a prbkat hittel hordozva, Hozz rkezhessnk meg.
men.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre