„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
2. Dr Bustya Dezs TEMETSI BESZDEK II. jszvetsgi textusok 1 - 97 .
87. EMLKEZZETEK MEG ...- hsges presbiter felett - Zsid 13,7
87. EMLKEZZETEK MEG ...- hsges presbiter felett - Zsid 13,7
87. EMLKEZZETEK MEG…
- hsges presbiter fltt -
Zsid 13, 7.
Gy.T.!
Valakire emlkezni mindig fjdalmas. Klnsen akkor, ha az a valaki mr nincs velnk, remny sincs arra, hogy valaha mg meglthassuk. Mg alakjt, szavait visszaidzgetjk, tudjuk, hogy mindez mr nem valsg, csak emlk. Nem boldog jelen, hanem mlt, ami soha tbb vissza nem jn. s emlkezni mgis jl esik. Az emlk valamikppen visszahozza azt, ami elmlt. Visszaidz kedves, boldog idket, amelyek beragyogjk a sivr jelent, mint a lenyugv nap visszanz sugarai a lthatrt..…
De emlkezni nemcsak jl esik, hanem mintegy ktelessg is. nmagunk irnti boldog ktelessg, valamint ktelessg az elkltztt irnt is, hiszen gy sem adhatunk neki tbb egyebet. Erre a ktelessgre figyelmeztet a felolvasott ige bennnket: „Emlkezzetek meg a ti elljritokrl, akik szlottk nktek az Isten beszdt, s figyelmezvn az letk vgre, kvesstek hitket.” - Ezrt gyltnk most ssze erre az istentiszteletre. Emlkezni krnkbl elkltz testvrnkrl. Mieltt egszen elvlnnk tle: a szvnkbe zrni, hogy emlke egszen bennnk maradjon. Mert Testvrek, nem az halt meg, akit hantok takarnak, hanem az, akit elfelejtenek.
I.
Emlkeznk: egy kzdelmes, nehz lettra, amely nem messze innen, Harasztkerken kezddtt el. Szerettetek ht gyermek kzl a legnagyobb volt, az elsszltt. Neki kellett elsnek odahagyni a szli otthont; mestersget tanulni. Inaskodott, felszabadult; meg is becslte a cipsz mestersget. Fnke halla utn vezette a kis mhelyt. Aztn vltoztak az idk: biztosabb meglhetst a vast knlt. tment ht a vasthoz s ott szolglt 25 ven t, nyugalomba vonulsig.
R emlkezve, emlkeznk a gondos, blcsen elrelt csaldfre. 32 ve kttt hzassgot, gyermekeket adott neki Istennk jvolta. Lnyait a szeretet szigorsgval nevelte. Felksztette ket a kzdelmes lettra. Gondoskodsnak kvetkeztben csaldja semmiben sem szenvedett hinyt. gy emlkezhetnk R gondolva a segtksz testvrre is. s emlkeznk a szenvedst alzatosan hordoz keresztyn testvrnkre.
Harminc ve betegedett meg, s e betegsget trelmesen hordozta hazakltzsig. Ha azt krdezzk: miben szolglhat fldi lete pldaknt msok szmra, ezt mondhatjuk: szeretetben, bketrsben, alzatban, Krisztus kvetsben.
II.
A koporsnl ott ll nemcsak a szk csaldi kr, hanem a nagy csald: keresztyn gylekezetnk tagjai is. emlkeznk B.V. ara, ahogy ignk mondja: elljrnkra. Mert valban az volt: elttnk jr a ktelessgteljestsben. Megjrta a harcteret, nehz helyzeteket lt t, de Isten kegyelme megrizte. Hlbl odaszentelte lett Istennek a szolglatra. Nagy nfegyelemmel vigyzott a nyelvre. Ne szljon semmi rosszat; de ltalban a magaviseletre is. elljrt, mint egyhzunk hivatali elljrja, presbitere. Nemcsak a tancskoz asztalnl, hanem mindentt. Ritkn szlalt meg, de beszde mindenkor megfontolt tancsknt hangzott.
„Emlkezzetek meg a ti elljritoktl, akik szlottk nktek az Isten beszdt…”, mondja ignk. Nemcsak azok szljk az Isten beszdt, akiknek ez a tisztk, hivatsuk, akik gymond: ebbl lnek. Nem is csak szval lehet Isten beszdt hirdetni, hanem tettekkel, letfolytatssal is. „Boldogok, akik hallgatjk az Isten beszdt s megtartjk azt”, mondja egy msik helyen Isten igje. Mg boldogabbak azok, akik gy igyekeznek Isten beszdt megtartani, hogy msoknak is tovbb adjk azt. B.V. is gy tett; letvel szlotta az Isten beszdt. Azzal az lettel, amelyet szeretett hitvesnek boldogtsra, gyermekeinek gondos, szeretetben val nevelsre szentelt oda. Szeretett Testvrnk nem szval, sem nyelvvel, de tetteivel bizonytotta a szeretet rk nagy parancst, s annak teljestsre adott msoknak is sztnzst.
III.
„…s figyelmezvn az letk vgre, kvesstek hitket.” Elkltztt aa Szeretteinek fjdalmas ez a vg, de neknk flemel, mert lete bizonysgtev let volt. Hitt bizonyt letnek vgrl csak azt a kis rszletet hadd mondjam el, ahogyan utoljra rszeslt az rvacsora szent jegyeiben. Lthattam rajta a hlt, az rnak val szent tads csendes rmt. Figyelmezvn lete vgre, kvesstek hitt!
Drga Szerettei, elssorban hozztok szl most Isten igje! (Bcsvtel) Minden elvlsban van valami vigasztal is: a viszontlts remnye. A legfjdalmasabb elvls ktsgtelenl a hall. De itt sem hagyott a mi Urunk s Istennk vigasztals nlkl. Itt, a fldn, minden rmbe fjdalom is vegyl. Ott pedig, Urunk rk hajlkban olyan rm vr renk, amit „idelenn” elkpzelni sem tudunk. Azrt ht emlkezznk meg Istennk jsgrl, mellyel elkltztt Testvrnkben valamennyinket megldott s hlaadssal ldjuk rte t, a Mindenhatt, aki a hallbl is feltmaszt, hogy rk dvssget adjon!
men.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre