„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
2. Dr Bustya Dezs TEMETSI BESZDEK II. jszvetsgi textusok 1 - 97 .
Gy.T.!
Ha emberi letnket tekintjk, ritkn hasznljuk ezt a szt, hogy „elg”. Inkbb a kevs s a sok kategriiban mrjk az letet. Ha az rm, a boldogsg rit vesszk szmba, inkbb azt szoktuk megllaptani, hogy: kevs. Az reg Jkb, halla eltt megllt Egyiptom uralkodja, a fra eltt. A fra azt krdezte tle, hny ves. Az n bujdossom esztendeinek napjai 130 esztend, vlaszolta az agg ptrirka; kevesek s nyomorsgosak voltak az n bujdossomnak napjai s nem rtk el az n atym esztendeinek napjait, ameddig k bujdostak…
Ha a fjdalmakra, szenvedsekre gondolunk, akkor ezt a szt hasznljuk: sok. Az jtestamentum kijelentse szerint „sok hborsgon t kell neknk az Isten orszgba bemennnk”.
Isten vilgban viszonylagosak lesznek ezek a mi fogalmaink. Nla nincsen sok - s ismeretlen a kevs. Isten szava az, ami ignkben hangzik: „elg”. Se nem kevs, se nem sok, hanem ppen elg. Amit ajndkoz, akr fldi, akr lelki j, az ppen elg. Halljuk meg ezen az isteni szn keresztl az vigasztalst e kopors mellett!
I.
Az igbl olyan embernek a vallomst hallottuk, aki sok mindent meglt. Pl apostol - a mi fogalmaink szerint is - sokat szenvedett. De sok ldott lelki tapasztalatban is rsze volt. s hogy el ne bizakodjk, tvis adatott a testbe, a Stn angyala, hogy gytrje t. Hromszor knyrgtt az rhoz azrt, hogy vtessk el tle ez a tvis. Isten nem azzal vlaszolt, hogy az apostol krse szerint megadta volna a szabadulst; de adott egy vigasztal felelet neki: „Elg nked az n kegyelmem…” Azt jelenti ez a felelet, hogy a tviset tovbbra is hordozni kell; de Isten kegyelme mindenre elgsges. Ti magatok, Krisztus tantvnyaiknt velem egytt jl tudjtok ezt az igazsgot.
II.
m ennek az ignek az igazsgt mg inkbb mutatja Gazdnkhoz hazatrt asszonytestvrnk fldi lettja. F.L.-n, szl. B.S. testvrnk lettja Somosdrl indult, ppen 72 esztendvel ezeltt. A csald els gyermeke, els bimb a rzsafn, akit mg kt testvr kvetett. Remnyteljes volt az elinduls; bkessg s rm a gyermekkor ideje…de a rzsk kztt megjelenik az els tvis: az egyik szl halla. A htramaradott trs j hzassgot kt, aminek folytn mg kt kistestvr npesti be a csaldi otthont. Az lett jra derlt gbolt alatt halad. A kzdelmes munkban tlttt ifj vek teljben asszonytestvrnk lettrsra tall; ekkor mintegy 20 ves, s az immr sajt csaldi fszekbe sorra rkeznek Isten drga ajndkai: gyermekei, hrom fi s egy leny. Hbors esztendk, nsges vek kzepette dolgozik, imdkozik, frad, hogy gyermekeit felnevelhesse, tanttassa, elindthassa ket az let rgs tjn. Sok imdsgra bizonyra az volt a vlasz, amit gyermekknt is kapott az Rtl: „Elg nked az n kegyelmem…”
Az t Marosvsrhelyre vezetett. Minden jra bkessgben s rmben ragyogott. s ekkor kapta ntestvrnk az jabb fj tviset, a mostani hazatrsig a szvben hordozott tskt: amikor frje tbb mint ngy vtizedes egyttls utn magra hagyta. Igazban most tapasztalta meg: nem vagyok egyedl! Maga mellett tudta gyermekeit s mindenek felett hallotta, tapasztalta Isten grett jra meg jra: Elg nked az n kegyelmem! Lehet sok a gond, lehet kevs az rm, de Isten kegyelme mindenre elgsges.
s a gondvisel Isten jsga nem hagyta t emberi segtsg nlkl sem. A szeretet magvetse j gymlcsket termett szmra. Ertlensge esztendeiben nla lakott, mellette lehetett az az unokja, akit 1 ves kortl 7 ves korig, vagyis hat esztendn t nevelgetett nagy szeretettel. Milyen j tudni azt, Gyszol Testvrek, hogy Isten soha nem hagy el bennnket! Kegyelme elrendezi fldi letnket, - mert eleve rendelkezett rkkval sorsunk fell!
Az ige gy folytatdik: „…mert az n ers ertlensg ltal vgeztetik el.” Ez az ige a Krisztus keresztjben lett valsgg. Szmunkra ez Isten bnbocst kegyelmnek a jelv lett.
Hazatrt Szerettetek Isten kegyelmt tapasztalta fldi lete egsz idejben. A kegyelem tjn trt haza Urhoz, a mi Istennkhz. Gyszol Szerettei, ksrjk t imdsgban a Mindenhat risten trnusa el.
men.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre