„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
2. Dr Bustya Dezs TEMETSI BESZDEK II. jszvetsgi textusok 1 - 97 .
Gy.T.!
A csendnek ezen a helyn az igbl leginkbb ez a sz rinti meg a szvnket: egyedl. Mindennapi letnkbl tudjuk, hogy az egyedllt nha rm, mskor pedig ppen ellenkezleg, teher. Vannak olykor zsfolt napjaink. Egyik tennival a msikat ri; estre egszen kimerlnk. Amikor napi teendinket bevgeztk, megknnyebblten shajtunk fel: vgre egyedl lehetek. Vgre egymagam vagyok. - De sokkal gyakoribb az az eset, amikor az egyedllt slyos teherknt neheznk renk. Sok testvrnk ppen emiatt panaszkodik: Tetszik tudni, n olyan nagyon egyedl vagyok; nekem senkim sincsen. Megtrtnik, hogy nehz fladatot bznak renk; szinte sszeroskadunk annak slya alatt. Ilyenkor szoktuk panaszolni: De ht mit tehetek itt n egyedl?! A felolvasott ige ilyenkor jelent szmunka, mindannyiunk szmra nagy vigasztalst. Halljuk csak mg egyszer: „Nem hagyott engem az Atya egyedl, mert n mindenkor azokat cselekszem, amelyek nki kedvesek.”
lltsuk ezt a koporst, amely mellett llunk, felolvasott ignknek a fnybe, hogy igaz tantst s vigasztalst nyerjnk belle!
II.
zv. K.J.-n, szl. K.E. testvrnk 78 ves lettja folyamn sokszor volt nagyon egyedl. A szli hajlkbl ngyen indultak el s reg korra egyedl maradt kzlk. Hsz ves korban hzassgot kttt; gy remlte, hogy szp, hosszas, ks regkorig tart csaldi let lesz ez, - de csak tz vet lhetett hitvesvel. H trsa belehalt a hadifogsg idejn szerzett betegsgbe; ntestvrnk pedig egyedl maradt. Egyedl, de hrom kisgyermek gondjval. Kt vtizeden t minden gondolata a gyermekei volt. Nem kttt j hzassgot, hogy teljesen odaszentelhesse magt gyermekei flnevelsnek. s ha megfradt, imdkozott, s Urunk megjtotta az erejt. Tusakodott, kzdtt, maga sem tudta, mikppen, - s a hrom gyermeket flnevelte egyedl. Valban egyedl? Jzus Krisztus szava gy szl: „Nem hagyott engem az Atya egyedl…”
Ez a keresztyn ember bizonyossga, Testvreim! Isten nem hagyja egyedl gyermekeit. Krisztus Urunk ezzel az grttel vett bcst a tantvnyoktl: m, n tiveletek vagyok minden napon a vilg vgezetig. Ez nem brnd; ez valsg. Erre az gretre r lehet bzni magunkat, az letnket. Bizonyra kzlnk mindenki tapasztalta, hogy sem az rmben, sem a bajok idejn nem volt egyedl. Olyan Istenben hisznk, aki mindig mellettnk, velnk van.
tven ves volt a mi testvrnk, amikor isten jra trsat rendelt szmra egy reformtus kntortant szemlyben. 13 esztendt lhettek egytt csendes bkessgben, harmniban, igaz megrtsben. gy vallott errl, hogy letnek legboldogabb korszaka volt. Aztn ismt egyedl maradt; jabb zvegysg szakadt r, amit 14 ven t hordozott. Valban egyedl volt? Nem; nem volt egyedl. Vele volt a mi Urunk Jzus Krisztus. Az nek s az imdsg felvidtotta; lelke megvigasztaldott. s vele voltatok Ti, szerettei, hozztartozi. Elssorban oly nagyon szeretett gyermekei. s ahogyan az reg Jnos apostolrl fljegyeztk, hogy lete vgn egyre csak ezt ismtelgette: Fiacskim, szeresstek egymst! , - desanytok is mindig erre krt benneteket. Hallos rjban is ezt mondta, s most, az elvlskor is, az ige ltal ezt zeni nektek: Szeresstek egymst, mert az emberi let nem ms, mint alkalom a szeretetre. S aki szeret, az soha sincs egyedl. Ahogy kicsiny korotokban titeket nevelgetett, gy gondozhatttok t Ti is. ltjtok: a szeretet drga magvets, amely csodlatosan gymlcszik. desanytok szeretet szp gymlcst termett a ti gondoskod szeretetetekben.
III.
Van az igben folytats is. Nem hagyott engem az Atya egyedl, mondja Jzus, „…mert n mindenkor azokat cselekszem, amelyek nki kedvesek.” Jzus Krisztus valban ezt cselekedte. s soha sem volt egyedl. Sokan kvettk, hittek benne, szerettk, simogattk. Mg a kereszten sem volt egyedl. Ott is szolglt. Egyszer ugyan gy kiltott fel: n Istenem, n Istenem, mirt hagytl el engemet? Ezt is elszenvedte, mirettnk. Azrt, hogy mi soha se rezzk azt, hogy elhagyott az Isten. Soha se legynk egyedl. Testvrek, ha nagyon egyedl vagytok; ha ti is azt panaszolntok, hogy nekem senkim sincsen, - nzztek: a templom nyitva ll; titeket is vr a ti Uratok s vrnak a ti testvreitek. Keressk Isten akaratt; cselekedjk meg azt, amit szent akaratbl megismertnk, s nem lesznk tbb egyedl sem, az letben, sem a hallban.
Kegyelme mg a hallban sem hagy egyedl. Ebben bzva, emeljk hozz szvnket s buzg imdsgban ksznjk meg Istennek a hazatrt letet, - gyszunkban pedig Tle krjnk vigasztalst.
men.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre