„Én hiszek az Istenben, mint egy Személyben. Az életem egyetlen percében sem voltam ateista. Én még a diákéveimben elutasítottam Darwin, Haeckel és Huxley nézeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nézetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alapítója, Nobel-díjas:
Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen. János 3,16
Erőm és pajzsom az ÚR, benne bízik szívem. Zsoltár 28,7
… „amikor az ember Kálvint olvassa - akár egyetértően, akár fenntartásokkal - mindenütt és minden esetben úgy érzi, hogy egy erőteljes kéz megragadja és vezeti." Karl Barth
A Károli Református Egyetem Hittudományi karán 2009-ben megvédett doktori disszertáció átdolgozott formája...
Az ősgyülekezet vezetője, Jakab a születő keresztyénség egyik kiemelkedő alakja... fontos, hogy Jakab, az Úr testvére méltóbb figyelmet kapjon. A különböző Jakab-tradíciók felvázolása révén…elemzi Jakab teológiáját .
E könyv hézagpótló a hazai tudományos életben, a nemzetközi ku-tatás viszonylatában is újat hoz ...azáltal, hogy újszövetségi teoló-giai szempontból kívánja újra-gondolni Jakab szerepét. L’Harmat-tan Kiadó, 2012 - 283 oldal
2. Evagéliumi kálvinizmus szerk Galsi Árpád Kálvin kiadó
„A Világegyetem teremtésének elve teljesen tudományos is. Az élet a Földön a leg- egyszerűbb formáitól a legbonyolultabbig – az intelligens tervezés eredménye.” Behe Michael J. biokémikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolúcióelmélet biokémiai kihívása könyvéből
2. Dr Bustya Dezső TEMETÉSI BESZÉDEK II. Újszövetségi textusok 1 - 97 .
Gy.T.
A talentumok példázatát a mi életünkről mondotta volt a mi Urunk Jézus Krisztus. Arra akart rámutatni a mi Urunk, hogy az életünk sáfárkodás; mai szóval: kereskedés a reánk bízott értékekkel. A talentum nagy érték. Egészben nem is lehet elkölteni, fel kell váltani. Ezekből egyet, kettőt, illetve ötöt bíz a Gazda egy-egy szolgájára, ezzel a megbízással: Kereskedj vele! Halálunk óráján aztán kiderül, hogyan sáfárkodtunk. A döntő nem az, hogy ki mennyit kapott, hanem a hűség. El lehet ásni az 5 talentumot is; de gyümölcsöztetni lehet az egyet is. a kérdés az, hogy hűek vagyunk-e a megbízatásban?
I.
A Gazda most hazahívta egyik szolgáját: T.S. aát, a 78 éves vándorútról. A megfáradt vándor hazaérkezett. Ott áll immár Isten ítélőszéke előtt. A mennyei örök Bíró dönti el, hogyan sáfárkodott. Mi csak homályosan, tükör által láthattuk, de Isten a maga valóságában látja egész életét, amit itt, miközöttünk töltött. Annyi bizonyos, hogy a Gazda neki is adott a talentumokból. Örök sorsa azon fordul meg, hogy hogyan kereskedett azokkal.
Alapigénk az 5 talentumot kapott szolgáról beszél. Öt talentumot fedezhettem fel én is T.S. testvérünk életében.
Első talentuma a hit volt. Ez a hit bizonyára a korán özvegyen maradt édesanya szívén keresztül áradt a lelkébe. Hányt-vetett gyermekkora éveiben ment át a hitnek a tűzpróbáján, s egész küzdelmes életében így bizonyult ez a hit valóságosnak. Mustármagként hozta magával szülőföldjéről, Backamadarasról és itt, a marosvásárhelyi IKÉben lett magasra növő, terebélyes fává. Ez volt az ő tulajdonképpeni nevelőintézete; az itt nyert indításokból élt a nehéz próbáknak az idején. Ezt a hitet gyarapította az ige örömteli hallgatásával és szeretett Bibliáján és Énekeskönyvén keresztül. Testvérek, a hit nem tőke, amelynek a kamataiból élni lehetne egy életen át. A hit is megerőtlenedik olykor; megfogyatkozik, ezért erősíteni, gyarapítani kell. Erre szolgál az ige, az imádság, a templom, az istentisztelet. T.S. aa. élet ezekkel a lehetőségekkel. És az élete arról beszél, hogy jól sáfárkodott hitének a talentumával.
Második talentuma a reménység volt. Reménység nélkül lehetetlen az élet. Isten beleültette drága Szerettetek szívébe az élő reménységet, melynek tartalma az, hogy Isten gondot visel reánk; Ő a mi Pásztorunk, aki eltart, vezérel, táplál, megnyugtat. Ezért nem félt a nehézségektől. Még nem volt 20 éves, amikor már önálló vállalkozásba kezdett. Már akkor többéves munka állott mögötte. A vadadi boltos nagy akarással haladt mind tovább a reménység-szülte vágyak útján. Nyárádszereda, majd Marosvásárhely következett; a Hangya-Szövetkezet, majd a Közélelmezési Tröszt, szüntelenül képezve és tovább képezve magát. És mindenütt azt tapasztalta, hogy az Istenbe vetett reménység nem szégyenít meg. Így termett a reménység is jó gyümölcsöt egész életútján.
A szeretet volt a harmadik talentuma. Az ember önmagától nem tud, de Istentől megtanulhat szeretni. A szeretet nem más, mint ajándékozás. A Szentírás a legnagyobb igazságot mondja ki, amikor ezt mondja: Isten szeretet. Isten egész lénye nem más, mint ajándékozás. Akiben Isten lakozik az Ő Lelke által, az is ilyenné lesz. Drága Szerettetek élete is mindvégig ajándékozás volt. Nem önmagának élt. Amit felülről, a Gazdától kapott, azt mind szétosztogatta.
Árvaként nevelkedett és hitvesét is egy hozzá hasonló árvában találta meg. Az erős férfiak sorra hullottak ki mindkét oldali rokonságban a sorból; s testvérünk sorra mindenik helyébe oda állott. Felesége testvéreit taníttatta; aztán fivérét, sógorait ragadta el a háború pokla, s ő odaállott cselekvő szeretettel, ahol a könnyek hullottak, és ahol a segítségre olyan nagy szükség volt.
53 éve indult a családi élet útján. Három gyermekkel örvendeztette meg Isten. Erején felüli áldozattal nevelte fel őket. Mindenikük általa jutott főiskolai diplomához. Gyermekei soha olyant nem kérhetek tőle, amit ne teljesített volna, ha egyszer módjában állt annak teljesítése. Legyen Istené a hála, hogy a szeretet talentuma ilyen gazdagon meggyarapodott T.S. életében és fáradozásában!
Negyedik talentumként a kezdeményező készséget említhetnénk. Eleven észjárása, cselekvőkészsége, állandó aktivitása Isten drága ajándéka volt. Ez ösztönözte mindig többre és jobbra. Pedig 20 éves kora óta beteg volt; szinte egész életében betegség gyötörte. És mégsem gondolt a fáradsággal. Szívében elevenen ott élet a Mester szava: „Munkálkodjatok, amíg nappal van, mert eljő az éjszaka, amikor senki sem munkálkodhat”.
Megbékélt léke, derűs nyugalom: ez volt az ötödik talentum. Isten gyermekeinek drága ajándéka ez is. „Ne aggodalmaskodjál, nézz Istenedre fel…”, így tanít minket egy kedves keresztyén ének. Szerettetek ezt élte is. az utóbbi években gyakran találkoztunk nemcsak az imaházunkban, de a kórházban is. csendes béketűréssel hordozta fájdalmait. A hívő ember ugyanis tudja, hogy „Azoknak, akik Istent szeretik, minden javukra van.” A Gazda ajándéka itt is kamatozott, megszaporodott ebben az emberi életben, atyánkfia földi létében.
II.
Példázatunk embere öt talentumot kapott, s más öt talentumot szerezett vele. Az elszámolásnál a Gazda ezt mondta neki: „Jól vagyon, jó és hű szolgám…stb.” Aki híven szolgál, többre bízatást nyer. A halált tehát nem a megsemmisülés, nem is a tétlenség kényszerű állapota követi, hanem a feltámadás. Ez az az öröm, amelybe belépnek azok, akik e földi életben híven szolgáltak. Ennél a koporsónál is azt az evangéliumot hirdetjük, hogy drága Szeretetekért is vérét áldozta valaki: Jézus Krisztus érte is meghalt a kereszten! Azért, hogy számára is megszerezze az örök életet. Reménységünk, hogy Megváltóját követve, már itt a földön elnyerte az örök élet ajándékát.
Azért ne bánkódjatok, mint akiknek nincsen reménységük; hanem az örökélet boldog hitével és reménységével búcsúzzatok el tőle (búcsúvétel). Szívünkben maradjon meg az ige üzenete: Úgy sáfárkodjatok a kapott talentumokkal, hogy egykor ti is ezt a szót halljátok a Gazdától: „Jól vagyon jó és hű szolgám,… menj be a te Uradnak örömébe”.
Ámen.
Szabolcska Mihály Uram, maradj velünk!
Mi lesz velünk, ha elfutott a nyár?
Mi lesz velünk, ha őszünk is lejár?
Ha nem marad, csak a rideg telünk…
Uram, mi lesz velünk?
Mi lesz velünk, ha elfogy a sugár,
A nap lemegy, és a sötét beáll.
Ha ránk borul örök, vak éjjelünk:
Uram, mi lesz velünk?
Mi lesz, ha a világból kifogyunk?
S a koporsó lesz örök birtokunk.
Ha már nem élünk, és nem érezünk:
Uram, mi lesz velünk?
…tied a tél Uram, s tiéd a nyár,
Te vagy az élet, és te a halál.
A változásnak rendje mit nekünk?
Csak Te maradj velünk!
Üdv a Olvasónak! Regards to the reader! Grüsse an den Leser!
Jókedvet adj, és semmi mást, Uram!
A többivel megbirkózom magam.
Akkor a többi nem is érdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon és bajon,
nem kell más, csak ez az egy oltalom,
még magányom kiváltsága se kell,
sorsot cserélek, bárhol, bárkivel,
ha jókedvemből, önként tehetem;
s fölszabadít újra a fegyelem,
ha értelmét tudom és vállalom,
s nem páncélzat, de szárny a vállamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdődő és folytatódó bolond
kaland, mi egyszer véget ér ugyan –
ahhoz is csak jókedvet adj, Uram.
A bűn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyíltan és bátran szembeszegül az erénnyel, hanem mikor erénynek álcázza magát.
A református keresztyénséget úgy tekintjük, mint a lényegére redukált evangéliumi hitet és gyakorlatot. Ez a szemünk fénye. De mint minden magasrendű lelki tömörülés, ez sem mentes a deformálódás és a korrumpálódás veszélyétől, amint továbbadja azt egyik nemzedék a másik nemzedéknek, egyik nép egy másik népnek. A Kálvin-kutatók kongresszusai arra hivatottak, hogy segítsenek megőrizni és megtisztogatni a református teológiát és a református egyházat az elmocsarasodástól. Dr Bucsay Mihály Előre Kálvinnal Oldal tetejére