„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
2. Dr Bustya Dezs TEMETSI BESZDEK II. jszvetsgi textusok 1 - 97 .
19. BIZONYTALANSGBAN BIZONYOSSG Mt 24,44 s Rma 8,28a
19. BIZONYTALANSGBAN BIZONYOSSG Mt 24,44 s Rma 8,28a
19. BIZONYTALANSGBAN BIZONYOSSG Mt 24,44 s Rm 8,28a.
Gy.T.!
Kt igt olvastam fel elttetek a Szentrsbl. Egymst kiegszt kt ige ez. Az egyik arrl beszl, ami mindnyjunk let megkeserti. Teljes bizonytalansgban lnk. Nem vagyunk urai az letnknek. Nem tudhatjuk, mit hoz a holnap. Egyik percrl a msikra nem vagyunk biztonsgban. Sem a napot sem az rt nem tudjuk, amikor ebbl az letbl el kell mennnk. A hall ragadoz vadllatknt tr renk. Elszaktja frj melll a felesget. A gyermek melll az desanyt, az anya melll a gyermeket. Vdekezhet-e a kicsi madr a nagy ragadoz ellen, amikor az kirabolja fszkt? Nem, mivel ertlenebb, semmit sem tehet.
gy trtnt e koporsban nyugv ntestvrnk esetben is. Hitvestrsa, te nem tudhattad, amikor 14 esztendvel ezeltt boldog remnysggel indultatok kzs utatokra, hogy az ilyen rvid lesz. Nem tudhattad azt sem, amikor pr nappal ezeltt otthonotokbl elindult, hogy utols fldi tjra indul. Nem tudhattad te, desanya, hogy egyetlen gyermeked hamarabb r fldi lettjnak a vgre, mint te. Lenya, unoki: ti sem tudhatttok, hogy ilyen rvid ideig rlhettek csupn az desanya jsgnak, a nagymama szeret szvnek… Valban gy van: sem a napot, sem az rt nem tudjuk, amelyen el kell mennnk s mindent itt kell hagynunk.
Az ige ezrt figyelmeztet: „Legyetek kszen!” de mit hasznl a kszenlt, mondhatnk sokan. Mirt kszlni arra, ami gyis elj? Legjobb nem is gondolni r, gyis mindig kszen lehetnk a legrosszabbra! Ezzel szemben a hit hrmas vigasztalst tall Isten kijelentsben.
I.
Elszr: Isten Ura a hallnak s a holtaknak is. a Heidelbergi Kt 1. krds-felelete olyan szpen egybefoglalja a hit vigasztalst: „Akr lek, akr halok, nem nmagam, hanem az n hsges Uramnak s Megvltmnak, a Jzus Krisztusnak tulajdona vagyok…” Az az Isten kzelt meg a hallban is, aki letnket is hordozta. Aki felelsen lt, annak a szmra a lezrs nem lehet meglepets. „Zordon, de h, nem, nem lehet az gonosz, mert a Te munkd” , vallja a klt (Berzsenyi).
Msodszor: a hallra felkszlni annyit jelen, mint Jzus elszlt szavt rteni meg benne. Nem a legrosszabbra, hanem hitnk kiltsaira kszlnk. Vele tallkozunk, ltnk egyetlen Urval. A j felkszls nem ms, mint Jzus Krisztussal val bartsg.
Harmadszor, a „ti is” kifejezs arra figyelmeztet, hogy Istennek velnk, mg itt lkkel beszl. Testvrnk mr az R eltt ll, az felkszltsgt megtlni Istennek a dolga. Neknk zeni Isten, hogy egykor minden ember el kell hogy induljon ezen az ton. Mi is. a mi Istennk azt akarja, hogy felkszlten, a hit kiltsaival induljunk majd el.
II.
Ezrt ad neknk Isten a bizonytalansgban egy ldott bizonyossgot. Ez pedig felolvasott ignk kzl a msodikban van: „Tudjuk pedig, hogy azoknak, akik Istent szeretik, minden javokra van…” Teht a gysz is, meg a hall is. annyi marad bellnk e fldn, amennyi szeretet volt bennnk. Szeretet Isten irnt s szeretet felebartaink irnt.
Elkltztt testvrnk szeretett mutatja, hogy hsges hitvesknt, szorgalmas, dolgos hziasszonyknt, a munkban pontos ktelessgtudssal szolglt a neki adott idben. Embertrsai szeretetremlt asszonyknt ismertk s ezrt k is szerettk s megbecsltk t. Hisszk, hogy a mi Istennk javt munklta letben, de mg hallban is; hiszen nem prblta hosszas szenvedssel; hirtelen hozta el fldi letnek vgt. Szmotokra, akik szmra olyan fjdalmas e megrz hirtelensggel trtnt gyszeset, ez a hazatrs, azt zeni Isten, hogy mg a fjdalom is javatokat szolglja. Itt nem lthatunk s nem rthetnk meg sok titkot, - de egykor remnysgnk beigazoldik, s akkor megltjtok majd, hogy minden, mg a szomorsg is javatokat munklta.
Ezzel a hittel bcszzatok drga hozztartoztoktl s legyetek kszen ti is mindenkor arra a napra s rra, amelyen elj rtetetek is az R. gy ljetek, hogy Krisztus Urunk jobbjn legyen majd helyetek a feltmads boldog napjn.
men.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre