„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
2. Dr Bustya Dezs TEMETSI BESZDEK II. jszvetsgi textusok 1 - 97 .
Gy.T.!
Kopors mellett llva fjdalmas rzs kert a hatalmba bennnket: ismt elmlt egy let. Tudjuk, hogy minden letnek rendelt ideje van; amikor az lejr, el kell menni. Ezt a trvnyt senki emberfia meg nem vltoztathatja.
Mirt van ez gy? A Szentrs tantsa szerint a mlandsg a bnnek a kvetkezmnye. Mr az den kertjben bejtt Istennek szp, tkletes vilgba az engedetlensg; a bn nyomban pedig a hall. A bn gy megsokasodott, hogy egykor - az znvzben - az egsz teremtett vilgnak el kellett vesznie.
A mi Urunk Jzus Krisztus arrl beszl ignkben, hogy nemcsak az egyes ember letnek, de a fennll vilgnak is rendelt ideje van. Egyszer elmlik. „Az g s a fld elmlnak…” Amit a bn megrontott, az nem maradhat meg. Az embereket leginkbb az a krds foglalkoztatja, hogy mikor lesz az? Pedig nem ez a lnyeg! Az az igazn lnyeges, hogy hol lesznk mi akkor? Azok kztt, akik Isten nlkl ltk letket, vagy azokkal, akik tudtak Rla s igazn fltk t? Ez a fldi letnek a nagy felelssge. Itt, a fldi letnk folyamn kell dntennk; az tlet napjn mr ks lesz!
Krisztus Urunk az utols idk jeleirl beszl (Mt 24, 6-7.v.) Az idk vgn ugyangy folyik majd az let, mint az znvz eltti napokban. Az emberek teljesen elmerlnek az let rmeibe s gondjaiba. Megfeledkeznek a jvendrl (38-39.v.). s ekkor kvetkezik be a nagy sztvlaszts.
Azonos krlmnyek kztt dolgoz emberek kzl az egyik vrja az Urat, a msikra vratlanul csak le az megjelense. Ez az egyik szmra a felvtelt, a msik szmra az otthagyst jelenti. Mit tehetnk teht? Amit az ige mond: „Azrt legyetek kszen ti is; mert amely rban nem gondoljtok, abban j el az embernek Fia.” (44.v.) Ez azt jelenti, hogy benne lhetek fldi feladataimban; rlhetek annak az ldsnak, amit Isten adott e fldn, - csak bele ne temetkezzem mindebbe! Ne merljnk el, Testvrek, az ideigvalkban gy, mintha rkkvalk lennnek, s nem kellene egyszer azoktl megvlnunk. Vigyzva figyeljk a lthatrt: onnan tlrl, a ml vilg vgrl kzeledik az R, s nem tudhatom, melyik rban j el, de az biztos, hogy eljn. Kszen vagyok- e az rkezsre? Ez mindannyiunk fldi letnek legnagyobb krdse s felelssge.
II.
Id. B.F. koporsja is, amely mellett llunk, Istentl kldtt figyelmeztet jel szmunkra. Tartalma ez: Ember, ezen a vilgon csak tmen vagy. Ne rendezkedj be ide tlsgosan, mert egyszer innen el kell menned. De adatik egy drga lehetsg szmodra is. a mi Istennk hozzd is szl; halld meg s vedd ezt komolyan. Van Isten, van Gazdja az letnknek. Egyedl re ptheted az leted; aki ezt teszi, azt nem ri csalds, de aki emberekre, mland dolgokra pt, rettenten csalatkozni fog. Isten egyedl az letnk Ura. pedig azt akarja, hogy minden ember dvzljn s az igazsg ismeretre eljusson.
Evgbl szeretett halottatokat is sok jban rszestette Isten. Az egykori vasutas csaldban nyolc gyermek nevelkedett? Kett kzlk kiskorban meghalt; hatan indultak el az let grngys tjn. B.F. alig 16 esztendsen kerlt a Cukorgyrba, hogy 46 ven keresztl munklkodjk ott hsies helytllssal, betegsge miatti nyugalomba vonulsig. Klyhaftknt kezdte, zemvezetknt vgezte plyjt. Sok fiatalt nevelt a lakatos mestersgre. Sokan szerettk, becsltk, tiszteltk munkatrsai kzl, s ez bizonyra rmmel tlttte a szvt: nem ltem hiba.
Nagyobb rmre szolgltatok Ti: kicsiny csaldja. Hitvese, 44 vi egyttes ton hsges trsa; kt szeretett gyermeke s hrom unokja. A nagy vilgon bell egy kicsiny vilg! Ti lehettetek a vigasztali, amikor csaldottan, megfradtan derkba trt a plya. Szerettetek 58 vesen mr megroskadt; lelki betegsge testre is kihatott, s az utols nyolc esztend az egykor oly tevkeny ember szmra a rettent bntetst: az gyhoz-ktttsget jelentette.
Sorst nem akarjuk rtelmezni; ez nem feladatunk. Isten azrt lltott ide, hogy a gyszban vigasztalst s Isten hvst hirdessem nektek. hvogatta Szeretteteket is: egszsgben s betegsgben egyarnt. Meghallotta-e, elfogadta-e a hvst? Ezt mi nem tudhatjuk; de az rkkval sorsa ezen mlik. Most titeket s mindannyiunkat hvogat Isten e gysz ltal. A vilg elmlik s annak kvnsga is. de van valami, ami soha el nem mlik. Ehhez ragaszkodjunk, mg napjaink vannak, - s letnk lesz a mi Urunk Jzus Krisztus kegyelmbl.
men.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre