„Én hiszek az Istenben, mint egy Személyben. Az életem egyetlen percében sem voltam ateista. Én még a diákéveimben elutasítottam Darwin, Haeckel és Huxley nézeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nézetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alapítója, Nobel-díjas:
Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen. János 3,16
Erőm és pajzsom az ÚR, benne bízik szívem. Zsoltár 28,7
… „amikor az ember Kálvint olvassa - akár egyetértően, akár fenntartásokkal - mindenütt és minden esetben úgy érzi, hogy egy erőteljes kéz megragadja és vezeti." Karl Barth
A Károli Református Egyetem Hittudományi karán 2009-ben megvédett doktori disszertáció átdolgozott formája...
Az ősgyülekezet vezetője, Jakab a születő keresztyénség egyik kiemelkedő alakja... fontos, hogy Jakab, az Úr testvére méltóbb figyelmet kapjon. A különböző Jakab-tradíciók felvázolása révén…elemzi Jakab teológiáját .
E könyv hézagpótló a hazai tudományos életben, a nemzetközi ku-tatás viszonylatában is újat hoz ...azáltal, hogy újszövetségi teoló-giai szempontból kívánja újra-gondolni Jakab szerepét. L’Harmat-tan Kiadó, 2012 - 283 oldal
2. Evagéliumi kálvinizmus szerk Galsi Árpád Kálvin kiadó
„A Világegyetem teremtésének elve teljesen tudományos is. Az élet a Földön a leg- egyszerűbb formáitól a legbonyolultabbig – az intelligens tervezés eredménye.” Behe Michael J. biokémikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolúcióelmélet biokémiai kihívása könyvéből
2. Dr Bustya Dezső TEMETÉSI BESZÉDEK II. Újszövetségi textusok 1 - 97 .
Gy.T.!
Alapigénkben egy olyan ember fordul Jézushoz, aki igazán szerette az életet. Mi, emberek, általában ennek a földi életnek az örömeit, sokszor vétkes örömeit szeretjük, amelyek pedig csupán a halálunkat siettetik. Emberünk kérdése: „Mi jót cselekedjem, hogy örök életet nyerjek?” Tudja, hogy valamit tennie kell ahhoz, hogy eljusson az örök életre. Az igazi életért mindig küzdeni kell, tűrni kell, magukat, ösztöneinket megfékezni, vágyainkat korlátozni kell.
Jézus felelete ezt hangsúlyozza: „Ha be akarsz menni az életre, tartsd meg a parancsolatokat.” Melyek ezek? Isten parancsolatait valamennyien ismerjük, gyermekkorunk óta. A Törvény minden követelését Krisztus Urunk két rövid parancsolatba foglalta össze: „Szeresd az Urat, a te Istenedet, teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes elmédből. Ez az első és nagy parancsolat. A második pedig hasonlatos ehhez: Szeresd felebarátodat, mint önmagadat. E két parancsolattól függ az egész törvény és a próféták.”
Tudjuk, hogy Jézus Krisztus elkészítette számunkra a mennybejutásnak az útját. Bűneink miatt elszenvedte a keresztfán a legnagyobb testi és lelki gyötrelmeket. Ekkora áldozatba került az igazi élet megszerzése. És nekünk akkor semmit sem kell tennünk? Ezt nem mondhatjuk. Valamit nekünk is tennünk kell. Ezt az ÚR Jézust megismerni, szeretni és egész életünk folyamán cselekedeteinkkel Őt követni: ez a mi feladatunk. Ő erőt ad ahhoz, hogy szenvedéseinket béketűréssel elhordozhassuk és gyarló testünkben az Ő életét élhessük. Ez a keresztyén élet lényege.
Kinek van igazi, örök élete? Annak, aki nem a régi, bűnös, önző, én-központú életet, hanem a Krisztus életét éli. Másokért szolgálni, áldozatkészen munkálni embertársaink javát: ez jelenti a Krisztus életét mibennünk. Így élünk-e, Testvéreim? Ez a nagy, létfontosságú kérdés!
II.
Gy.T.! A koporsóban fekvő asszonytestvérünk, K.G.-né szül. D.I., nagyon ragaszkodott az élethez. Nagyon szeretett volna még élni; itt, az ő szerettei között, hitvestársa, gyermekei, unokái örömére. Isten azonban mást rendelt felőle. 46 éves földi életútján arra készítgette, hogy a földi, múlandó életen túl az örök életet szerezze meg; arra vágyakozzék, annak az útján járjon. Testvérek, mindannyiunk életútja sok kanyaron, sok tévedésen át vezet, míg a mi Istenünk megláttatja velünk az igazságot: azt, hogy az örökélet a legfontosabb, az egyetlen igazi cél. Az üdvösség! Ez a földi lét akár 40, akár 70, vagy 90 esztendőt tart, egyszer lejár. Jön a halál, azt pedig az ítélet követi. Örökkévaló sorsunk nem a halálban, hanem itt dől el, a földön. Ez adja földi életünk óriási felelősségét. Hogyan éljük napjainkat?
Az örökélet útja tehát Jézus szavaiban van: „Ha be akarsz menni az életre, tartsd meg a parancsolatokat”. Mint mondottuk, a szeretet parancsa minden egyebet magában foglal. A szeretet parancsolatának gyakorlására kapta nőtestvérünk is az életet. Erre nézve nyert hitvestársat - 26 éves együttes életútra, - leány- és fiúgyermeket, két drága unokát (nagyon várta a harmadik megérkezését is!).Ti voltatok azok, akiket szerethetett. Tudjuk, hogy hitünket cselekedetekben kell megmutatnunk; a szeretet a hitnek a látható formája. Asszonytestvérünk igyekezett a szeretet cselekedeteiben láthatóvá tenni a hitét. Betegsége, szenvedése is ezt a célt szolgálta. Másfél évi szenvedése alatt ismerte meg igazán Krisztus hatalmát, erejét, szeretetét, az Ő szenvedéseinek a hasznát. Öt műtéten át vezette őt a mi Urunk igazán közel magához. Megtanulta úgy látni az életét, hogy ne legyen háládatlan. Látta, hogy sok jót nyert Istentől az emberi szíveken át is; de alkalma volt arra, hogy ő is sok jót tehessen. És vigasztalást talált abban a gondolatban, hogy semmi sem történik életlenségből; minden Istennek rendelése és ezért jó kell hogy legyen. Még ha nem is értjük mindig, akkor is. Ebben a vigasztaló hitben erősítette meg az úrvacsora is, amelyben hazaköltözése előtt is hálaadással részesült.
Itt maradt szerettei: búcsúzzatok drága halottatoktól azzal a hittel, hogy aki szeretetben járt, az nem enyészhet el a halálban; nem tűnhet l nyomtalanul. Van feltámadás, van örök élet! Járjatok Krisztus törvényében, a szeretet nagy parancsolatának mindennapi gyakorlásában, - és akkor ti is bejuttok az örök éltre!
Ámen.
Szabolcska Mihály Uram, maradj velünk!
Mi lesz velünk, ha elfutott a nyár?
Mi lesz velünk, ha őszünk is lejár?
Ha nem marad, csak a rideg telünk…
Uram, mi lesz velünk?
Mi lesz velünk, ha elfogy a sugár,
A nap lemegy, és a sötét beáll.
Ha ránk borul örök, vak éjjelünk:
Uram, mi lesz velünk?
Mi lesz, ha a világból kifogyunk?
S a koporsó lesz örök birtokunk.
Ha már nem élünk, és nem érezünk:
Uram, mi lesz velünk?
…tied a tél Uram, s tiéd a nyár,
Te vagy az élet, és te a halál.
A változásnak rendje mit nekünk?
Csak Te maradj velünk!
Üdv a Olvasónak! Regards to the reader! Grüsse an den Leser!
Jókedvet adj, és semmi mást, Uram!
A többivel megbirkózom magam.
Akkor a többi nem is érdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon és bajon,
nem kell más, csak ez az egy oltalom,
még magányom kiváltsága se kell,
sorsot cserélek, bárhol, bárkivel,
ha jókedvemből, önként tehetem;
s fölszabadít újra a fegyelem,
ha értelmét tudom és vállalom,
s nem páncélzat, de szárny a vállamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdődő és folytatódó bolond
kaland, mi egyszer véget ér ugyan –
ahhoz is csak jókedvet adj, Uram.
A bűn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyíltan és bátran szembeszegül az erénnyel, hanem mikor erénynek álcázza magát.
A református keresztyénséget úgy tekintjük, mint a lényegére redukált evangéliumi hitet és gyakorlatot. Ez a szemünk fénye. De mint minden magasrendű lelki tömörülés, ez sem mentes a deformálódás és a korrumpálódás veszélyétől, amint továbbadja azt egyik nemzedék a másik nemzedéknek, egyik nép egy másik népnek. A Kálvin-kutatók kongresszusai arra hivatottak, hogy segítsenek megőrizni és megtisztogatni a református teológiát és a református egyházat az elmocsarasodástól. Dr Bucsay Mihály Előre Kálvinnal Oldal tetejére