„Én hiszek az Istenben, mint egy Személyben. Az életem egyetlen percében sem voltam ateista. Én még a diákéveimben elutasítottam Darwin, Haeckel és Huxley nézeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nézetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alapítója, Nobel-díjas:
Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen. János 3,16
Erőm és pajzsom az ÚR, benne bízik szívem. Zsoltár 28,7
… „amikor az ember Kálvint olvassa - akár egyetértően, akár fenntartásokkal - mindenütt és minden esetben úgy érzi, hogy egy erőteljes kéz megragadja és vezeti." Karl Barth
A Károli Református Egyetem Hittudományi karán 2009-ben megvédett doktori disszertáció átdolgozott formája...
Az ősgyülekezet vezetője, Jakab a születő keresztyénség egyik kiemelkedő alakja... fontos, hogy Jakab, az Úr testvére méltóbb figyelmet kapjon. A különböző Jakab-tradíciók felvázolása révén…elemzi Jakab teológiáját .
E könyv hézagpótló a hazai tudományos életben, a nemzetközi ku-tatás viszonylatában is újat hoz ...azáltal, hogy újszövetségi teoló-giai szempontból kívánja újra-gondolni Jakab szerepét. L’Harmat-tan Kiadó, 2012 - 283 oldal
2. Evagéliumi kálvinizmus szerk Galsi Árpád Kálvin kiadó
„A Világegyetem teremtésének elve teljesen tudományos is. Az élet a Földön a leg- egyszerűbb formáitól a legbonyolultabbig – az intelligens tervezés eredménye.” Behe Michael J. biokémikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolúcióelmélet biokémiai kihívása könyvéből
- Dr Bustya Dezső Temetési beszédek I. Ószövetségi textusok
Gy.T.!
Nagy út áll a mi koporsóban nyugvó asszonytestvérünk mögött. Nem csak erre az utolsó útra gondolunk, ahová elkísértétek, Uzontól Marosvásárhelyig; nem is csak arra az útra gondolunk, amit földi pályája során végigjárt Brassótól, a bölcsőhelytől, idáig, a sírhalmáig. Hanem arra a több mint 81 esztendőre gondolunk, amit asszonytestvérünk a bölcső és a koporsó között megtett. A Szentírás úgy tanít bennünket, hogy az egész földi életünk nem más, mint egy út: vándorlás a születéstől a hazaérkezésig, a számunkra Krisztus által készített örökkévaló lakóhelyig. Erről a nagy útról szól hozzánk a felolvasott ige. Tekintsük át annak fényében hazatért nőtestvérünk életét.
I.
„Nagy útadon megfáradál…”, mondja igénk. Özv. Sz. J.-né, szül. Zs. R. testvérünk valóban nagyon megfáradott. Életutunkon, vándorlásunkban nemcsak a munka az, ami elfáraszt bennünket. Sokkal inkább lelkileg fáradunk meg. Fáraszt az egyedüliség, a gyász, a bánat… És ezekben bőven volt része Sz.J.-né testvérünknek. Brassói otthonában négy testvér osztozott a szülői szeretet melegségében és biztonságában. De a kedves arcok sorra elmaradtak mellőle: a szülők, azután a testvérek; maga maradt utolsónak a sorban. Nagy út, hosszú út, amelyre visszatekintve csak sírhantokat látunk, fájó búcsúzásokra emlékezünk…
S a fáradt vándor most pihenni tér. De csak ami belőle a múlandóságé. Reménységünk szerint ami belőle örök, az már az Úrnál van. Igen, mert nehéz utunkon Isten igéje is, de a gyakran énekelt ének is hívogat: „Jöjjetek ti, megfáradtak, találjatok nyugodalmat!” és aki erre a hívásra hallgat, aki ennek engedelmeskedik, annak a számára nem félelmes a halál, mint Isten hazahívó eszköze sem!
II.
Mert amint az ige folytatja: „…még sem mondád: mind hasztalan!” Az élet múlandó, az út is nehéz. Tapasztalja ezt a hívő ember is. Mégis, mi tudjuk, hogy ez a vándorút nem hiábavaló. Minden emberi életnek Istentől megszabott célja van; az a döntően lényeges, hogy ezt a célt felismerjük és elfogadjuk. Ö. Sz.J.-né földi élete sem volt hiábavaló vándorút. Isten kegyelme sok szeretet-szállal kapcsolta őt egybe szeretteivel. Szüleinek hálás-szívű gyermeke, majd Istentől rendelt társának, férjének, 26 éven át hűséges segítőtársa, s a gyermeknek, akit 3 éves korától fiának fogadott, gondos édesanyjává lehetett. Tinektek, gyászoló szeretteinek, szerető, csendes családtagotok, akit szerethettetek, felkarolhattatok, ápolhattatok.…
És ebben a szent szolgálatban, egymás terhének a hordozásában, kedvét lelte az ÚR. Igazi nagymamája lehetett az unokáknak; befogadta őket szívébe és otthonába, - ahogyan utolsó hónapjaiban, de azt megelőzően is, Ti is befogadtátok őt és szolgáltatok néki. Testvérek, az az élet, amely szeretetet tud árasztani, lehet küzdelmes, lehet gondokkal tele, de semmiképpen sem hiábavaló élet! Még sem mondád: mind hasztalan”, valljuk ki is az ige szavát.
III.
„Erőd megújulását érezéd…”, így folytatódik az ige. Boldog tapasztalata ez is a hívő embernek. Elfáradnak az ifjak, meglankadnak a legkülönbek is; de akik az Úrban bíznak, azoknak erejük megújul. Isten az ige által újítja meg az erőnket. A mi Urunk Jézus Krisztus szava bíztat: jer, ne félj! Sz. J.-né egyike volt a kedves, ismerős arcoknak kicsiny imaházunkban. Örültünk, ha láttuk, mert sugárzott róla az Istenben való bizodalom, a csendes és mégis határozott hit, Isten gyermekeinek a békessége. Áldott legyen Isten, hogy az erőnket mindig megújítja ezen a fárasztó és küzdelmes életúton!
IV.
Még egy áldást közöl velünk a mi Urunk az igében: „így nem levél beteg.” Pedig özv. Sz.J.-né életében is eljött a betegség, a testi elerőtlenedés. Az érszűkület fájó, meg-megújuló szenvedése számára - amint szoktuk mondani, - a halál postája volt. Tudjuk, hogy a testi betegség vele jár az életünkkel. A Bibliában minden betegség a bűnt példázza. Felolvasott igénk szava ebben a vonatkozásban is igaz marad. Valljuk, hogy Jézus Krisztus, az Áldott Orvos, érettünk is szenvedett a kereszten. „Betegségeinket ő viselte és fájdalmainkat hordozá” és ezáltal nekünk gyógyulást szerzett. Sokszor részesült ebben a mi nőtestvérünk. A karácsonyi szent ünnepek előtt, uzoni otthonában, még egyszer magához vehette az Úrvacsora szent jegyeit, a lelki betegeknek való orvosságot. Még egyszer magához kapcsolat az ígéretet: Aki eszi az én testemet, él örökké. Hisszük, hogy immár megtapasztalta ezt a végleges gyógyulást is. A koporsóban csak teste nyugszik, lelke azonban Krisztusánál van.
Ezzel a hittel búcsúzhatunk el tőle (búcsúvétel). Drága Szerettetek erejét az örökkévaló ÚR oltalmazta, újította meg. Most pedig, reménységünk szerint, immár Őnála van. Az idvezült lelkek serege a mennyben egy hazatért lélekkel gazdagodott. Adjunk hálát földi életéért a mindenek Urának.
Ámen.
Szabolcska Mihály Uram, maradj velünk!
Mi lesz velünk, ha elfutott a nyár?
Mi lesz velünk, ha őszünk is lejár?
Ha nem marad, csak a rideg telünk…
Uram, mi lesz velünk?
Mi lesz velünk, ha elfogy a sugár,
A nap lemegy, és a sötét beáll.
Ha ránk borul örök, vak éjjelünk:
Uram, mi lesz velünk?
Mi lesz, ha a világból kifogyunk?
S a koporsó lesz örök birtokunk.
Ha már nem élünk, és nem érezünk:
Uram, mi lesz velünk?
…tied a tél Uram, s tiéd a nyár,
Te vagy az élet, és te a halál.
A változásnak rendje mit nekünk?
Csak Te maradj velünk!
Üdv a Olvasónak! Regards to the reader! Grüsse an den Leser!
Jókedvet adj, és semmi mást, Uram!
A többivel megbirkózom magam.
Akkor a többi nem is érdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon és bajon,
nem kell más, csak ez az egy oltalom,
még magányom kiváltsága se kell,
sorsot cserélek, bárhol, bárkivel,
ha jókedvemből, önként tehetem;
s fölszabadít újra a fegyelem,
ha értelmét tudom és vállalom,
s nem páncélzat, de szárny a vállamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdődő és folytatódó bolond
kaland, mi egyszer véget ér ugyan –
ahhoz is csak jókedvet adj, Uram.
A bűn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyíltan és bátran szembeszegül az erénnyel, hanem mikor erénynek álcázza magát.
A református keresztyénséget úgy tekintjük, mint a lényegére redukált evangéliumi hitet és gyakorlatot. Ez a szemünk fénye. De mint minden magasrendű lelki tömörülés, ez sem mentes a deformálódás és a korrumpálódás veszélyétől, amint továbbadja azt egyik nemzedék a másik nemzedéknek, egyik nép egy másik népnek. A Kálvin-kutatók kongresszusai arra hivatottak, hogy segítsenek megőrizni és megtisztogatni a református teológiát és a református egyházat az elmocsarasodástól. Dr Bucsay Mihály Előre Kálvinnal Oldal tetejére