„Én hiszek az Istenben, mint egy Személyben. Az életem egyetlen percében sem voltam ateista. Én még a diákéveimben elutasítottam Darwin, Haeckel és Huxley nézeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nézetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alapítója, Nobel-díjas:
Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen. János 3,16
Erőm és pajzsom az ÚR, benne bízik szívem. Zsoltár 28,7
… „amikor az ember Kálvint olvassa - akár egyetértően, akár fenntartásokkal - mindenütt és minden esetben úgy érzi, hogy egy erőteljes kéz megragadja és vezeti." Karl Barth
A Károli Református Egyetem Hittudományi karán 2009-ben megvédett doktori disszertáció átdolgozott formája...
Az ősgyülekezet vezetője, Jakab a születő keresztyénség egyik kiemelkedő alakja... fontos, hogy Jakab, az Úr testvére méltóbb figyelmet kapjon. A különböző Jakab-tradíciók felvázolása révén…elemzi Jakab teológiáját .
E könyv hézagpótló a hazai tudományos életben, a nemzetközi ku-tatás viszonylatában is újat hoz ...azáltal, hogy újszövetségi teoló-giai szempontból kívánja újra-gondolni Jakab szerepét. L’Harmat-tan Kiadó, 2012 - 283 oldal
2. Evagéliumi kálvinizmus szerk Galsi Árpád Kálvin kiadó
„A Világegyetem teremtésének elve teljesen tudományos is. Az élet a Földön a leg- egyszerűbb formáitól a legbonyolultabbig – az intelligens tervezés eredménye.” Behe Michael J. biokémikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolúcióelmélet biokémiai kihívása könyvéből
- Dr Bustya Dezső Temetési beszédek I. Ószövetségi textusok
Gy.T.! Emberi létünkben mindig segítségre szorulunk. A beteg orvosra, a gyenge az erősre, a szomorú pedig vigasztalásra szorul. Ezért rendelt Isten már kezdetben élettársat az embernek. Vannak munkák, amiket nem vagyunk képesek egyedül végezni. Kalákát hívunk, több ember együttes munkája lesz eredményessé.
Amikor bajban vagyunk, elsősorban emberekhez fordulunk. De vannak olyan nyomorúságok, amikor az emberi segítség hiábavaló. Az élet és a halál nagy kérdésiben az embernél hatalmasabb segítőt keresünk.
Dávid segítsége az Úrtól volt. Minden nyomorúságában Őt hívta segítségül. Ha ellenség üldözte, ha barátai elhagyták, minden bajban Istenhez kiáltott és Tőle megkapta az igényelt segítséget.
Igénk elmondja, hogy hogyan lehet a mienk ez a segítség. Legelőször azzal kell tisztában lennünk, hogy egyedül csak az Úrnál van segítség, aki mindeneket teremtett. Egyedül Ő az, aki minden veszedelemtől meg tud szabadítani bennünket, még a halál hatalmából is. Szabadításának teljességét az Úr Jézus Krisztusban szemlélhetjük. Benne hajolt le a mi emberi világunkhoz; és az Ő kereszten való helyettes elégtétele szerzett nekünk bűnbocsánatot és üdvösséget. Meghalt érettünk, hogy nekünk életet szerezzen. Ez a legnagyobb segítség, amit ember csak kaphat.
Dávid úgy látta mind jobban ezt a mennyei segítséget, ha a hegyekre nézett. Nézzünk hát mi is mindkor felfelé: Istenre. Nézz föl a Hegyre, Testvérem! A Golgotára! Aki Őreá néz, segítséget, bátorítást és vigasztalást kap Tőle.
II.
Igénk igazságát drága szerettetek, özv. P. Gy.-né szül. Sz. K. testvérünk életén is lemérhetjük. Neki is segítségre volt szüksége, nem is egyszer élete folyamán. Első házassága nem sikerült. Új házasságában erején felüli terhet vállalt magára. Kellett az anya férje és annak hét gyermeke mellé. Asszonytestvérünk vállalta ez a nem könnyű feladatot. Ti, szerettei, elmondhatjátok, hogy Isten kegyelméből tudott hűséges, jó felesége lenni férjének és igazi édesanyaként tudta szeretni a hét gyermeket. Ehhez a nagy teherhordozáshoz a teremtő, gondviselő Istennek az ereje kellett. Hívő emberekként tudjuk, hogy Isten a mi mennyei Atyánk. Mindenben gondunkat viseli. Az Ő kegyelme segít bennünket abban, hogy mi tudjuk gondját viselni egymásnak.
A hét gyermeken kívül még két unoka gondját is fölvette a ti kedvesetek, azokat is fölnevelte férjhez menésükig. Sőt, végül egy kis dédunokát is gondjaiba fogadott, hogy kereken 10 legyen azoknak a száma, akik anyai szeretetéről megemlékezzetek, s elköltözése után érette egy könnyet ejtsetek!
Életútja valóban nem volt könnyű. Már tíz-tizenöt éve, hogy betegen végezte érettetek mindennapi munkáját. Fájdalmait elrejtette, 14 évig hordozott özvegységének gondjával együtt.
Honnan ez az erő, ez a munkabírás? Egyetlen szóval felelhetünk a kérdésre: hitéből. Szemeit a hegyekre emelte; tekintete a Golgotán pihent meg. Az a Krisztus, aki másokért, miérettünk áldozta fel az életét, erőt adott erőtlen szolgálóleányának.
III.
Most, amikor eltávozott közületek, nektek van segítségre szükségetek, gyászban itt maradt Szerettei! Nem emberi segítségre; az nem volna elegendő. Amit közöttetek drága halottatok végzett, azt ember nem pótolhatja. Isten azonban igen. Igéjével vigasztal: aki Hozzá hazatért, az Övé volt e földi életben. Övé maradt most is, a halálban. Nekünk pedig azt az ígéretet adja a mi örökkévaló Istenünk, hogy akit elvesztünk a halálban, azt Ő örök dicsőségben fogja nekünk visszaadni.
Drága szerettetek imádságra, hitre tanított benneteket. Találjatok most ebben a hitben vigasztalásra. Krisztus keresztjéről, a Golgotáról jön a segítség. Urunk maga mondja: Az én juhaim hallják az én szómat és követnek engem. Én ismerem őket és örök életet adok nékik és senki ki nem ragadja őket az én kezemből.
Halljuk meg ezt a hatalmas szót - és kísérjük hittel Istenünk színe elé a hazaköltözöttet.
Ámen.
Szabolcska Mihály Uram, maradj velünk!
Mi lesz velünk, ha elfutott a nyár?
Mi lesz velünk, ha őszünk is lejár?
Ha nem marad, csak a rideg telünk…
Uram, mi lesz velünk?
Mi lesz velünk, ha elfogy a sugár,
A nap lemegy, és a sötét beáll.
Ha ránk borul örök, vak éjjelünk:
Uram, mi lesz velünk?
Mi lesz, ha a világból kifogyunk?
S a koporsó lesz örök birtokunk.
Ha már nem élünk, és nem érezünk:
Uram, mi lesz velünk?
…tied a tél Uram, s tiéd a nyár,
Te vagy az élet, és te a halál.
A változásnak rendje mit nekünk?
Csak Te maradj velünk!
Üdv a Olvasónak! Regards to the reader! Grüsse an den Leser!
Jókedvet adj, és semmi mást, Uram!
A többivel megbirkózom magam.
Akkor a többi nem is érdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon és bajon,
nem kell más, csak ez az egy oltalom,
még magányom kiváltsága se kell,
sorsot cserélek, bárhol, bárkivel,
ha jókedvemből, önként tehetem;
s fölszabadít újra a fegyelem,
ha értelmét tudom és vállalom,
s nem páncélzat, de szárny a vállamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdődő és folytatódó bolond
kaland, mi egyszer véget ér ugyan –
ahhoz is csak jókedvet adj, Uram.
A bűn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyíltan és bátran szembeszegül az erénnyel, hanem mikor erénynek álcázza magát.
A református keresztyénséget úgy tekintjük, mint a lényegére redukált evangéliumi hitet és gyakorlatot. Ez a szemünk fénye. De mint minden magasrendű lelki tömörülés, ez sem mentes a deformálódás és a korrumpálódás veszélyétől, amint továbbadja azt egyik nemzedék a másik nemzedéknek, egyik nép egy másik népnek. A Kálvin-kutatók kongresszusai arra hivatottak, hogy segítsenek megőrizni és megtisztogatni a református teológiát és a református egyházat az elmocsarasodástól. Dr Bucsay Mihály Előre Kálvinnal Oldal tetejére