„Én hiszek az Istenben, mint egy Személyben. Az életem egyetlen percében sem voltam ateista. Én még a diákéveimben elutasítottam Darwin, Haeckel és Huxley nézeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nézetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alapítója, Nobel-díjas:
Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen. János 3,16
Erőm és pajzsom az ÚR, benne bízik szívem. Zsoltár 28,7
… „amikor az ember Kálvint olvassa - akár egyetértően, akár fenntartásokkal - mindenütt és minden esetben úgy érzi, hogy egy erőteljes kéz megragadja és vezeti." Karl Barth
A Károli Református Egyetem Hittudományi karán 2009-ben megvédett doktori disszertáció átdolgozott formája...
Az ősgyülekezet vezetője, Jakab a születő keresztyénség egyik kiemelkedő alakja... fontos, hogy Jakab, az Úr testvére méltóbb figyelmet kapjon. A különböző Jakab-tradíciók felvázolása révén…elemzi Jakab teológiáját .
E könyv hézagpótló a hazai tudományos életben, a nemzetközi ku-tatás viszonylatában is újat hoz ...azáltal, hogy újszövetségi teoló-giai szempontból kívánja újra-gondolni Jakab szerepét. L’Harmat-tan Kiadó, 2012 - 283 oldal
2. Evagéliumi kálvinizmus szerk Galsi Árpád Kálvin kiadó
„A Világegyetem teremtésének elve teljesen tudományos is. Az élet a Földön a leg- egyszerűbb formáitól a legbonyolultabbig – az intelligens tervezés eredménye.” Behe Michael J. biokémikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolúcióelmélet biokémiai kihívása könyvéből
- Dr Bustya Dezső Temetési beszédek I. Ószövetségi textusok
Gy.T.,
mindnyájunkat megillet a gyászoló szeretetnek ez a kifejezése, aminek most tanúi vagyunk. Édesanyától, szerető szívű nagymamától búcsúznak a halál hatalmától megpróbált szívek. Mi pedig, Isten választott gyermekeiként, osztozunk testvéreink fájdalmában. Elmondjuk: szép éltre szép halál következett. Hazatért testvérünk élete tanulságos; halála vigasztaló, életének szép példája halála után is áldást oszt. Akárcsak Ábrahám élete, akiről az igében olvastunk.
Ábrahám életében ennek az igének 4 áldása lett valósággá.
a) „…nagy nemzetté tészlek…”: ez abban nyilvánult meg, hogy nem volt egyedül;
b) „.megáldalak téged…”: Ábrahám a sok külső nyomorúság ellenére is boldog volt;
c) „…felmagasztalom a te nevedet”: ebben az élet utáni ígéret van benne, végül
d) „…áldás leszesz”. Az Ábrahám kebelére való költözés ezt az áldást, ez ígéret beteljesedését jelenti.
Igaz-e mindez L.F.-né, született H.A. életére és halálára nézve? Tekintsük át földi életét az olvasott bibliai ige szempontja alatt.
I. Miben látjuk Isten áldását életében? Mint egykor Ábrahámot, Isten őt is kihívta születési helyéről. Szeben megyei kisközségből indult az életútja. Népes családba született, ő volt a testvérek között a legidősebb. Isten kihívta őt a férfiú által, aki messziről, a Székelyföldről érkezett, hogy gondviselője, hűséges hitvestársa legyen. 31 éven át lehetett asszonytestvérünk hitves és segítőtárs, valamint az Istentől ajándékba küldött 3 gyermeknek gondoskodó, szerető édesanyja. Istenünk valóban megáldotta őt, hitvesi és édesanyai szolgálatában. Megáldotta munkás két kezét, szorgalmát, hitét és szerető gondoskodását. Megengedte, hogy gyermekeit iskoláztassa, taníttassa. Megáldotta 5 unokával, akik öreg korának örömét jelentették. Az ige szava igaznak bizonyult életében: ISTEN hatalmas megáldani és akit Ő megáld, az áldássá lesz mások számára is.
Volt része szomorú gyászban is: 26 évvel ezelőtt a hűséges gondviselőt, a férjet veszítette l; 7 esztendővel ezelőtt pedig legidősebb gyermekét, 44 éves leányát kellett elsiratnia. Mert Isten gyermekeinek az életében is van szomorúság, akár a világ fiainak életében, a különbség azonban az, hogy számunkra a szomorúság is áldássá lesz, Urunk ígérete szerint. Nőtestvérünk felvette gondját az árván maradt unokának, akiben leánya helyett kapott leányát szerette, és igyekezett számára áldássá és vigasztalássá lenni. Áldás eszköze volt a család egybetartásában is. Leányai mindvégig vele lehettek; s örült, amikor fia is Marosvásárhelyre költözött. Gyakran elmondotta: most már meghalhatok…
Bárcsak sok ilyen áldott életet ismernénk, bárcsak sok-sok édesanya élete lenne így áldások eszközévé. Milyen szép is volna a világ, ha ilyen szeretetben tudnánk élni, egymás javát és örömét munkálni egész életünkben!
II. Isten áldása halálában. Igazán áldott életet nem zavarhatja meg a halál félelme sem. Asszonytestvérünket Isten fölkészítette az elköltözésre. Ereje fogyott, de kívánsága szerint még megérte a Nagypénteket. Még egyszer bizonyságát nyerte annak, hogy a Megváltó érette is szenvedett és meghalt a kereszten. Hálás szívvel úrvacsorázott és a feltámadás ünnepén következett be az elköltözése, mintha csak újabb jel lenne az afelől, hogy az Élet Fejedelme, aki győzött a halál felett, szolgálóleányát is kihozza a halálból. Földi zarándoklása csupán 79 esztendőre terjed, - de hisszük, igazi élete, amely soha véget nem ér az üdvösségben, most kezdődött el!
A koporsó mellett mennyei honvágy és a boldog megérkezés reménye tölt be mindnyájunkat. Aki így hal meg, szeretteire is vigasztalással teljes gyászt hagy. Nem úgy, mint a hitetlenek, akiknek nincsen reménységük. Senki sem kívánhat életének jobb záradékot, mint hazatért testvérünk, aki Istenbe vetett hite által már földi életében is a menny polgára volt. Ezt bizonyította buzgó templomba járása, imádságos élete. Áldása gyermekeiben is megmutatkozik., az Írás szerint: „A szülők áldása építi a gyermekek házát.” Kövessétek hitét, hogy egykor ti is ott lehessetek, ahol drága Szerettetek az ő királyi székét - reménységünk szerint - immár elfoglalta.
Ezzel a hittel vegyetek búcsút tőle. (búcsúvétel). Minekünk, mint gyülekezetnek azt üzeni ez az ige, hogy legyen a mi életünk is áldássá embertársaink számára. Ámen.
Szabolcska Mihály Uram, maradj velünk!
Mi lesz velünk, ha elfutott a nyár?
Mi lesz velünk, ha őszünk is lejár?
Ha nem marad, csak a rideg telünk…
Uram, mi lesz velünk?
Mi lesz velünk, ha elfogy a sugár,
A nap lemegy, és a sötét beáll.
Ha ránk borul örök, vak éjjelünk:
Uram, mi lesz velünk?
Mi lesz, ha a világból kifogyunk?
S a koporsó lesz örök birtokunk.
Ha már nem élünk, és nem érezünk:
Uram, mi lesz velünk?
…tied a tél Uram, s tiéd a nyár,
Te vagy az élet, és te a halál.
A változásnak rendje mit nekünk?
Csak Te maradj velünk!
Üdv a Olvasónak! Regards to the reader! Grüsse an den Leser!
Jókedvet adj, és semmi mást, Uram!
A többivel megbirkózom magam.
Akkor a többi nem is érdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon és bajon,
nem kell más, csak ez az egy oltalom,
még magányom kiváltsága se kell,
sorsot cserélek, bárhol, bárkivel,
ha jókedvemből, önként tehetem;
s fölszabadít újra a fegyelem,
ha értelmét tudom és vállalom,
s nem páncélzat, de szárny a vállamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdődő és folytatódó bolond
kaland, mi egyszer véget ér ugyan –
ahhoz is csak jókedvet adj, Uram.
A bűn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyíltan és bátran szembeszegül az erénnyel, hanem mikor erénynek álcázza magát.
A református keresztyénséget úgy tekintjük, mint a lényegére redukált evangéliumi hitet és gyakorlatot. Ez a szemünk fénye. De mint minden magasrendű lelki tömörülés, ez sem mentes a deformálódás és a korrumpálódás veszélyétől, amint továbbadja azt egyik nemzedék a másik nemzedéknek, egyik nép egy másik népnek. A Kálvin-kutatók kongresszusai arra hivatottak, hogy segítsenek megőrizni és megtisztogatni a református teológiát és a református egyházat az elmocsarasodástól. Dr Bucsay Mihály Előre Kálvinnal Oldal tetejére