//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- A SZLOVKIA MAGYAROK KNYSZERTELE-
PTSEINEK EMLKEZETE 1945 Tanulmnyok,
csaldtrtnetek, visszaemlkezsek
- A SZLOVKIA MAGYAROK KNYSZERTELE-
PTSEINEK EMLKEZETE 1945 Tanulmnyok,
csaldtrtnetek, visszaemlkezsek
:

69. KECSKS LSZLN BAZSNT MARGIT NEHZ VEK. VISSZAEMLKEZS FRJEMRE, KECSKS LSZLRA

69. KECSKS LSZLN BAZSNT MARGIT NEHZ VEK. VISSZAEMLKEZS FRJEMRE, KECSKS LSZLRA


KECSKS LSZLN BAZSNT MARGIT NEHZ VEK. VISSZAEMLKEZS FRJEMRE, KECSKS LSZLRA

Emlkezseimet Nyrõ Krisztina tanrnõnek a Limes folyiratban Szmûzetsben. Visszaemlkezsek a „hontalansg veire”cmmel megjelent tanulmnybl vett rszlettel szeretnm bevezetni: „A msodik vilghbor utn tbb ezer csehszlovkiai magyar kerlt rtatlanul a vdlottak padjra.

Erre a sorsra jutott Kecsks Lszl is, akit az SZNT 1945/33-as szm rendeletnek 3. paragrafusa alapjn nyilvntottak hbors bûnss. Egy vi szabadsgvesztsre s ingatlanvagyona elkobzsra tltk. A brtnbntets letltse utn, 1946 oktberben teleplt t Magyarorszgra. Elbeszlse s a megõrztt dokumentumok alapjn pontos kpet kapunk letnek errõl a szakaszrl.

Kecsks Lszl 1913. szeptember 7-n szletett Komromnak abban a vrosrszben, amely ma Szlovkihoz tartozik. 1935-ig vrosi tisztviselõknt dolgozott, majd 1935–1938 kztt katonai szolglatot teljestett a csehszlovk hadseregben. A msodik vilghbor kitrsekor azonban mr a magyar hadseregben tallta magt. A hbor vgt Èaslavban (Csehorszg) lte meg alakulatval. Itt kapcsolatot teremtettek a cseh fldalatti szervezet tagjaival. A kapcsolatnak egy megllapods lett az eredmnye: tadjk fegyvereiket, cserbe a cseh fldalatti szervezet tagjai gretet tettek, ha vge lesz a hbornak, killnak mellettk.

A nmet csapatok visszavonulsa utn lehetõsget kaptak arra, hogy belpjenek a megalakul j csehszlovk hadseregbe. Kecsks Lszl is belpett, alhadnagyi rendfokozatt elismertk. lelmiszerjegyeket, laksutalvnyt kapott. Az tlps utni negyedik napon azonban jtt a parancsnokuk, s bocsnatkrõen mondta: „nk nem lehetnek a csehszlovk hadsereg tagjai, mert magyarok.” „Ekkor tapasztaltam elõszr a magyar voltom miatti htrnyos megklnbztetst” – mondta Kecsks Lszl.

Amint helyrellt a kzlekeds a cseh s a szlovk orszgrszek kztt, hazatrtek. Erre 1945. jnius 30-n kerlt sor. A hazatrs pillanatra gy emlkszik vissza Kecsks Lszl: „Vereknynl ki kellett szllnunk a vonatbl, mert a vereknyei hd fel volt robbantva. Szksghdon keltnk t a Kis-Dunn. A hdon szembejtt velem az desapm. Boldogan leltk egymst. De az rm percei utn az elsõ szava ez volt: ‘Fiam! Menj vissza! Komromban mindenkit lecsuknak.’ A lelkiismeretem tiszta – mondtam desapmnak – , s brmi lesz is, hazatrek.”

Hazatrse utn nhny nappal egy jakarja – Berzener Artr – feljelentette. A komromi brtnbe kerlt, majd kitettk az internltborba. Az internltborbl klnbzõ munkkra vittk õket: szenet hordani, st trni, a pontonbl vizet merni (megtelt vzzel). Orosz katonk ksrtk õket mindenhova gppisztollyal. Az egyik legemlkezetesebb munka a hajpucols volt: „A kiktõben volt egy elsllyedt haj, tele vgottborsval. A hajt kiemeltk, a borst pedig neknk kellett eltakartanunk. Rekkenõ hõsg volt. A bors mr erjedsnek indult. Frtelmes bds volt. De le kellett mennnk, kilaptoltuk a fedlzetre, onnan pedig a Dunba. Hrom htig nem lehetett a kzelnkbe jnni, olyan bdsek voltunk.”

Az internltborbl Pozsonyba vittk az orosz NKVD-hez, kt hnapot tlttt ott. Naponta nyolc rt hallgattk ki: dlutn s jjel ngy-ngy rt. Innen tkerlt egy msik pozsonyi brtnbe, ahol fl vet tlttt. Majd 1946. mrcius 15-n visszavittk a komromi brtnbe. Hvatta az gysz, s megkrdezte, hogy tulajdonkppen mirt is van õ lecsukva. Ezt Kecsks Lszl sem tudta megmondani, de panaszt tett, hogy mr rgta itt van, s mg ki sem hallgattk. Az gysz kihallgatta, s megtette a vdiratot: „Vdat emelek Kecsks Lszl, a magyar fasiszta megszll hadsereg tartalkos hadnagya ellen, aki 1940–1945 kztt buzgn teljestett hrszerzõ szolglatot a magyar fasiszta megszllk rszre.”

Az tletet 1946. jlius 17-n hirdettk ki. A Komrni Jrsi Npbrsg a vdlottat bûnsnek nyilvntotta a SZNT 1945/33. szm rendeletnek 3. paragrafusa alapjn. A bûn ez volt: „Mint a magyar hadsereg tartalkos tisztje a komromi katonai parancsnoksg hrszerzsi osztlyn 1940–1945 kztt hrszerzsi tevkenysget folytatott, ezenkvl tolmcsolt is. Segtsget nyjtott a fasiszta megszllk s az itthoni rulk tevkenysghez azzal a szndkkal, hogy segtsen a nmet vezetsnek, s rtson a Szovjetuni s szvetsgesei katonai trekvseinek. Ezzel a tettvel a SZNT 1945/33. szm rendeletnek rtelmben kollabornss vlt.” 204

A brsg a vdlottat egy vi szabadsgvesztsre tlte, t vre meg eltiltottk polgri jogaitl.

Mellkbntetsknt pedig sszes ing s ingatlan vagyona elkobzsra tltk. A bntetsbe beszmtott a vizsglati fogsgban letlttt idõ (1945. jlius 5–1946. jlius 17-ig). Enyhtõ krlmnynek szmtott az, hogy Èaslavban fegyvert s lõszert juttatott a cseh felkelõknek, tovbb az, hogy gondoskodnia kellett csaldja eltartsrl. Az elbocst levl ezt tartalmazta: „A Jrsi Npi Brsg 1946. augusztus 2-i rendelete alapjn a mai napon 12 rakor szabadon bocstja.”

A szabaduls utn a vroshzra nem mehetett vissza dolgozni. Nhny hnapig segdmunkt vgzett.

Kzben zenetet kapott Dl-Komrombl, hogy az ottani vroshzn mindig van hely szmra. Elhatrozta, hogy tkltzik Magyarorszgra. Ehhez az is hozzjrult, hogy idõkzben megkapta az gynevezett „fehrlapot”, amelybõl megtudta, hogy a kiteleptsre kijelltek nvjegyzkben szerepel.

Felesge szlei Dl-Komromban ltek, ezrt is tûnt a legjobb megoldsnak az, hogy tkltznek Magyarorszgra, s nem vrjk meg a szervezett tteleptst. (...)

A tovbbiakrl gy szmol be Kecsks Lszl: „A krvnyt bartom vitte vlemnyezsre a csendõrsgre. A csendõrsg hozzjrult felesgem s kt lnyom kiteleplshez, de csak 50 kilogrammos csomaggal.

Arra hivatkoztak, hogy n vagyonelkobzsra lettem tlve. A bartom elhozta az engedlyt, s irattrba sllyesztette. A kollgjnak pedig csak annyit mondott, hogy a csendõrsg hozzjrult a kiteleptshez.” gy sikerlt felesgnek minden ingsgot tvinni a hatron.

A vagyontrgyakrl mr az utazs elõtt pontos leltrt kellett kszteni. 1946. oktber 10-n az illetkes hivatal igazolta, hogy a felsorolt vagyontrgyak valban nevezett (Bazsnt Margit) tulajdont kpezik, nem szrmaznak zsid vagy ms idegen eredetû tulajdonbl. A hatrtlpsre 1946. oktber 19- n kerlt sor. Kecsks Lszl nhny nappal ksõbb kvette csaldjt. „Mindenkppen az volt a tervem, hogy tjvk Magyarorszgra. Ha megkapom az alkalmi tilapot, azzal jvk t, s nem megyek vissza.

Ha nem sikerl, jelentkezem. Akkor kszlt ugyanis a vasti hd, ppen festettk. Gondoltam, fogom a vdrt meg az ecsetet, s szpen tstlok a hdon. Ha ez nem sikerl, akkor tszom a Dunt.”

Erre azonban nem kerlt sor, mert megkapta az alkalmi tlevelet. 1946. oktber 24-n kelt t a hatron. Azonnal jelentkezett a Magyar llamrendõrsg komromi hatrrendszeti kapitnysgn. Itt egy igazolst lltottak ki rszre: „Igazolom Kecsks Lszl magyar llampolgr, aki a nla lvõ iratok szerint Komromban, 1913. szeptember 7-n szletett, vrosi tisztviselõ volt, Komrno, Gutenberg u. 13., a csehszlovk rendõri hatsgok volt lakhelyrõl kiutastottk, s f. h 24-n a hatr tlpsre knyszertettk. Nevezett Komromban apsnl, Igmndi t 33. szm alatt fog letelepedni, s a vrosi rendõrkapitnysgon szemlyesen jelentkezni kteles. Vele egytt van: Felesg, Bazsnt Margit 1920. , gyermekei: gnes 1942., Jlia 1945.”

Az let az „j hazban” nehezen indult. Anysa testvrnl rtettek ki nekik egy szobt, oda kltztek be. Btoraik nagy rsze raktrba kerlt. Munkt nem tudott azonnal vllalni, mert ehhez hrom igazolbizottsg engedlye kellett (vrosi, megyei, belgyminisztriumi). Apshoz, aki hentes s mszros volt, szegõdtt inasnak. 35 ves volt, amikor megszerezte a mesterlevelet. Ezutn kapta meg a bizottsgok igazolst, hogy a vroshzn munkt vllalhat. A szerny fizetsbõl ngytag csaldrl kellett gondoskodnia.

1947 vgn rtestst kaptak a Magyar tteleptsi Kormnybizottsg statisztikai gycsoportjtl: „rtestem, hogy az 1946. vi XV. tc-be iktatott magyar–csehszlovk lakossgcserrõl szl Egyezmny V. cikke alapjn Csehszlovkibl Komrom kzsg nvjegyzknek 107–110. ttelszma alatt Magyarorszgra val tteleptsre kijelltek kztt szerepel, s gy magyar–csehszlovk Vegyesbizottsg ltal f. v oktber 22-n hozott 47. sz. Vghatrozat rtelmben a rendes tteleplõk szmba beszmthat. A 47. szm Vghatrozat biztostja beszmtottak rszre mindazokat a jogokat s kedvezmnyeket, amelyek az Egyezmnybõl kifolylag az intzmnyes tteleplõket megilletik…, visszahagyott ingsgairt ideiglenesen visszatrhet, a htrahagyott ingatlanvagyonnak sszersra sor kerl, s teljes vagyoni krtalantsban rszesl.”

Az rtestshez egy krdõvet csatoltak, ezen kellett feltntetni a htrahagyott javakat. Ezek: szak-Komromban Gutenberg u. 13. alatt lakhz s kert (2 szoba, 1 konyha, 1 elõszoba, 1 lskamra), bett a Szlovk Bank komromi fikjnl. rtke 1750 korona. A krdõvet kitltttk, s visszakldtk. Minimlis krtalantsban rszesltek, azonban a brtnben tlttt 13 hnaprt, a megalztatsrt, ltbizonytalansgrt sem krptolhatja senki s semmi.”* * Nyrõ Krisztina: Szmûzetsben. Visszaemlkezsek a „hontalansg veire”. Limes 1995. 1–2, 18–20. 205

Kecsks Lszlt egy szak-komromi blon ismertem meg, kzvetlenl a Felvidk visszacsatolsa utn, 1938-ban. Lerhatatlan boldogsg volt az anyaorszgi magyarok s a felvidki magyarok tallkozsa!

A Dunt tvelõ hd olyan volt az emberradattl, mint egy hullmz folyam. A dliek mentek szakra, az szakiak dlre. Ez gy telt hnapokon keresztl. Rendezvnyek sorozata kvette egymst. A Korzkvhzban a Reformtus Nõegyeslet trai teadlutnjai, az Ipartestleti Szkhzban mûkedvelõ grda szndarabjai, tloldalt a blok, mivel a visszacsatolst farsang kvette.

A Ndor utcai korz szinte ktelezõ volt. Errõl egy fiatal sem akart lemaradni. Ez itt ismerkedsi lehetõsg is volt, a bartok bemutattk a bartnõket, s fordtva. Pr ht mlva a Ndor utcn stlk mr ismertk egymst. A bli megismerkedsnket Lacival ilyen stk kvettk, s rvidesen t a hdon, hazig ksrt. Mi Dl-Komromban, az Igmndi ton laktunk. Ma a Duna ruhz van a hzunk helyn. Bartsgunk egyre szorosabb lett, tavasztl mr rendszeresen tjrt hozznk. Egytt teniszeztnk, kirndultunk, majd a Vgon eveztnk, bicikliztnk, moziba jrtunk. 1939 nyara volt ez a szp s gondtalan let. Sajnos,

nem tartott sokig. A felhõk hamarosan megjelentek. Lacit behvtk a katonasghoz Szkesfehrvrra tkpzsre. Elkezdõdtt a katonalet.

1940. mjus 12-re kitûztk az eljegyzsnket. Mr minden elõkszlet megtrtnt (sts, fõzs), amikor Laci megjelent, kezben SAS-behvval. Ez annyit jelentett, hogy a legkzelebbi vonattal be kell vonulnia Szkesfehrvrra. gy aztn a lakoma elmaradt. A szomszdunkban lakott az kszersz, akinl megrendeltk a jegygyûrûket. tmentnk rte. A dtum mr bele volt vsve. Felhztuk, s addig voltunk jegyesek, mg Lacit karonfogva kiksrtem az llomsra. gy indult a kzs letnk.

Krptaljra irnytottk, s az elsõ rohamcsapatba osztottk. Erdly elfoglalsra kszlõdtek. Hla Istennek, katonai beavatkozsra nem kerlt sor. Trgyalasztalnl kompromisszumot ktttek. Laci szabadsgra hazajtt, s szleivel tstltak hozznk ltogatba. Egy kellemes dlutnt tltttnk egytt.

Tervezgettk a jvõnket. Mikor elmentek, flksrtk õket a hdra. Ott anysom megllt, s azt mondta: „Gyerekek, mire vrtok!? Mi mr beszereztk a diszpenzcit, csak meg kell eskdntk. Ha Laci, Isten ments! nem jn vissza a hborbl, Margit nyugdjat kap.” Igazat adtunk, s eldntttk, hogy megesksznk.

Visszafel felzrgettk a varrnõmet (mert mr este volt), s megrendeltk a menyasszonyi ruht. Õ vette meg az anyagot is, s egy jszaka alatt megvarrta. Vasrnap dlutn eskdtnk. A dlelõtti istentiszteleten kihirdetett minket a Sri Imre tiszteletes r, s dlutnra teli volt a templom a komromiakkal. Mg a szertarts folyt, kint esett egy kis zpor, de mire a templomlpcsõig jutottunk, verõfnyes, szivrvnyos napstsnl fogadott bennnket a fnykpsz. (...)

A hbor vgt nagy ujjongs, egsz napos harangzgs jelezte. Mi is boldogok voltunk, hogy hrom hnap utn vgre jhetnk haza. (...) Itthon mindennk megmaradt. rltnk az otthonunknak, knyveinknek, Laci eljrt a munkahelyre, a vroshzra. A negyedik napon aztn minden megvltozott. Az utcrl beksrte egy cseh tiszt a csendõrsgre, onnt a foghzba. Az utcnkban lakott egy fegyõr, tõle tudtam meg, hova lett Laci. Vele kldte haza a szemlyes trgyait: karrt, gyûrût, noteszt, pnztrct.

Egyedl volt egy zrkban. Egy ht utn kihelyeztk az internltborba. Ez a werkekben volt. Innen jrtak el naponta dolgozni. Tõlnk ez messze esett, de kijrtam reggelente, hogy megtudjam, hol fognak dolgozni, mert dlben vittem az ebdet. Augusztus vgn, rekkenõ hõsgben a villanytelepen szenet laptoltak (a Vg s a Duna sszefolysnl). Ide hordtam az ebdet napokon keresztl. Visszeres lbaim combig befslizva, hasktõben, mert mr erõs voltam terhessgemben. Ezutn a kishdhoz jrtak. A Dunn egy hajbl az erjedt vgottborst hnytk ki. Rettenetes bds volt. Ezt kvetõen a dunai pontonhdbl mertk ki a vizet, mert megtelt.

Ekkor vittk el Lacit az oroszok. Egy teheraut llt meg a hzunk elõtt jszaka, bejtt kt orosz katona, s utastottk Lacit, hogy szedje ssze az iratait. Fogalmam nem volt, hogy mire kell ez most, egyltaln, mi trtnik?! Akkorra mr apsom is ott volt a szomszdbl, s krdezte oroszul: „Hova viszitek a fiamat?” Õ beszlte a nyelvket, mert az elsõ vilghborban ngy vig raboskodott orosz hadifogsgban, s mg nem felejtette el. Az egyik tiszt megveregette a vllt, s mondta: „Ne bsulj, papa, nemsokra visszajn!” Egy szl nyri ingben, minden nlkl fellpett a teherkocsira, s elporoztak. Mi gondoltuk, taln kihallgatsra viszik. Az utca vgn eltûntek, s azt se tudtuk, merre tovbb.

Teltek a napok, hetek. Semmit nem lehetett megtudni. Egyre jobban aggdtunk. Aztn apsommal elhatroztuk, hogy elutazunk Pozsonyba, s megkeressk. Gyantottuk, hogy oda vittk. A vrosban lakott egy rokonunk, Bednrik Bzsi, akinek a frje szlovk volt. Az õ segtsgvel egy-kt cmhez 206 hozzjutottunk, hogy hol kellene keresni. A legszebb villanegyedben bolyongtunk, s mindenhova becsngettnk, ahol oroszok voltak. Minden ilyen helyrõl tovbbkldtek minket Pozsony msik vgbe, a legtvolabbi rszekbe. A bolondjt jrattk velnk! Hullafradtan, eredmnytelenl trtnk vissza vendgltinkhoz.

Õk azt javasoltk, most pihenjk ki magunkat, s reggel menjnk egyenesen az orosz tblabrhoz. Õ a legmagasabb frum, taln fog segteni.

Msnap tnyleg sikerlt bejutni hozz. risi teremben, nagy rasztalnl lt. Be voltunk jelentve, lthatan vrt mr minket. Apsom orosz nyelven kezdte elõadni jvetelnk cljt, de gy belezavarodott, hogy a br intett a katonjnak, kldje be a tolmcsot. Sok kerlt elõ, s n lttam a brn, hogy kezd trelmetlen lenni. Gyorsan megkrdeztem, beszl-e nmetl. Felllegezve vlaszolta, hogy igen. gy n adtam elõ nmet nyelven, hogy milyen okbl vagyunk itt. El is kldte a tolmcsot. Nem sokat krdezett, hiszen elg volt, ha vgignzett rajtam. Mr az llapotom utols heteiben voltam. (Flõ is volt, hogy elinduljak ide.) Nagyon megrtõen, szinte rszvttel beszlt hozzm. Biztosra grte, hogy kt hten bvl hallani fogok Lacirl.

Azonnal intzkedhetett, mert valban, r kt htre vgre jtt Lacitl letjel. A pozsonyi brtnbõl kldtt egy levelezõlapot. Itt mr tisztlkodhatott, emberi krlmnyekhez jutott.

A pozsonyi brtnben mi mr, hla Istennek, kulturlt krlmnyek kztt lttuk. Rendszeresen kldhettnk csomagot, gy fokozatosan javult a kondcija is. (…) Hat hnapot tlttt a pozsonyi brtnben, majd 1946. mrcius 15-n visszavittk a komromiba. De itt sem krdezte meg senki, hogy mirt is van lecsukva (akr Pozsonyban). A hnapok teltek. A msodik ltogatsnl bevittem megmutatni Julikmat, a kislnyunkat. Mr karonlõnl is nagyobb volt. Lacin lttam, hogy elrzkenyl. Alig tudta kimondani: „Gynyrû! s mr milyen nagy!”

Msnap panaszt tett az gysznl, hogy mg ki sem hallgattk. Vgre megtrtnt. Vdat emelt Kecsks Lszl tartalkos hadnagy ellen, aki 1940–1945 kztt hrszerzõ szolglatot teljestett. A brsg egy vi szabadsgvesztsre s ing-ingatlan vagyona elkobzsra tlte, a polgri jogaitl t vre eltiltotta.

A trtnet vge mgis a szabadonbocsts, mert betudtk a foghzban eltlttt tbb mint egy vet, s azt a cselekedett, hogy a cseh fldalatti mozgalomnak fegyvert juttatott. A Npi Brsg 1946. augusztus 2- i rendelete alapjn szabadon bocstotta.

Vgre, ngyszz nap utn egytt lehetett ismt kis csaldunk! Laci egyelõre kõmûvesek mellett dolgozott. Idõkzben megkaptuk a kiteleptsi gynevezett „fehrlapot”. Legjobb megoldsnak az tûnt, ha n krem a kt lnyunkkal a kitelepedsi engedlyt, gy mindennket thozhatjuk, viszont, ha Laci nevn van, 50 kils csomagot lehetett volna csak fejenknt, bntetsbõl. Frjem egyik bartja a csendõrsgen dolgozott, õ segtette megoldani ezt a nehz s veszlyes manõvert. Sikerlt!

Nagy izgalommal fogtunk a csomagolshoz. Mindenrõl pontos leltrt kellet kszteni s igazoltatni. kt-hrom nap llt rendelkezsnkre. Gyorsan kellett cselekedni, mert a helynkbe jvõ szlovk finnccsald mr ott llt. Mi pakoltunk ki, õk be. Meg se vrtk, mg kihurcolkodunk. Szegny Buda nni (az õ hzban laktunk), srdoglva nzte, mi folyik vgbe. Nem sokig hagytk õt sem a helyn. Pr nap mlva a nyitrai regek otthonba vittk. Ott aztn egy hnap mlva meg is halt.

Mi mr eleve gy pakoltunk fel a teherautkra, hogy tudtuk, mit visznk keresztanymkhoz, s mit a szleimhez. Nem volt fennakads a hatron, minden rendben ment. Apm intzkedett, s mr vrt minket. Keresztanym, aki desanym nõvre volt, csaldi hznak kt szobjbl az egyiket kirtette, s a hlszobnkkal ide kltzhettnk be. A tbbi btorunkat szleim egyik szobjba zsfoltuk.

Mg be sem pakoltunk teljesen dl-komromi knyszerhelynkre, mr sttedett. Nem akartam hinni a szememnek, Laci egyszer csak ott termett! rmmel ugrottam a nyakba, krdezve: „Ezt meg hogy csinltad?” „Alkalmi tlevllel. A bartom segtett. Sikerlt! Kimerlve, de megknnyebblve trtnk nyugovra j otthonunkban, ahol keresztanymk szeretete vett krl bennnket. Imdtk a kislnyainkat.

Jl reztk magunkat. A mi helyzetnk lnyegesen enyhbb volt, mint ltalban a kiteleptettek, mivel a Duna dli oldaln, a hatr mentn laktak a szleim. Ez mgsem tudta feledtetni a fjdalmat, amit szp, j otthonunk elhagysa jelentett. Mr ppen kifizettk Buda nninek az utols rszletet a hzra.

Hat vet tltttnk benne kislnyainkkal, gi ott szletett. Nehz volt megvlni apsomktl is, akik a szomszdban laktak.

Kt v mlva õket is kiteleptettk. Szegnyek, csont s bõrre fogytak az rtests utn. Szp, nagy hzuk volt, hromszobs, sszkomfortos, gynyrû virgos, veges verandval, 600 ngyszgles kert 207 tel. Az Erzsbet-szigeten 800 ngyszgles gymlcsst (olyan gondosan kezelt, gynyrû volt a terms, hogy mg klfldre is szlltottak belõle), s tz hold fldet hagytak ott. A mai napig sem lett krptolva.

Amikor megtudta apsom, hogy a lista hozz is elrkezett, lebontotta a nemrg elkszlt kamrjt, htha lesz, hol felpteni. thozta, de nem lett. Befogadtuk õket, hogy ne kelljen Bkscsabra kltznik a rossz, kis viskba.

A csehszlovk hatsgok ltal kijellt magyaroknak ktelezõ volt eljnnik, mg a haznkban lõ szlovkok kzl az ment vissza az anyaorszgba, aki akart. gy nzett ki a „lakossgcsere” kt oldala.

Akinek szp hza volt, nyilvn nem mozdult. Aki ment, az a jobbrt tette, htrahagyva a magyaroknak a rosszat. Apsom nem kapott llst a vroshzn, egy suszterjban vette t a rossz cipõket. Ez lett a munkja. Laci, jobb hjn, kitanulta desapmnl a hentes s mszros mestersget. Mr ppen felszabadult, mire visszakerlhetett a vroshzra. Lassan felllegeztnk…

A sztszaktott csaldok fjdalma soha nem mlt el. Egy trtnet a sok kzl: Kiteleptett apsom meg szerette volna ltogatni szak-Komromban maradt lnyt s jszltt unokjt. Amikor az tkelsi krelem felõl rdeklõdtt, s megmondta, mirt kri azt, a szlovk finnc hozzvgta a mondatot: „Unoka nem rokon! Szls nem betegsg!” Mint az ostor, rte szegnyt a vlasz. (Csak hallos betegsgre vagy hallesetre adtak engedlyt.) s nem lelhette meg lnyt s a kis jszlttet. Nem kapott tkelsi engedlyt.

Mivel, szinte lehetetlen volt tjutni, sok csald az rintkezsnek azt a mdjt vlasztotta, hogy elhagyatott helyen kimentek a folyhoz, fl hajoltak, s belekiabltk mondandjukat. A vz kegyes volt.

Tovbbtotta azt. Ha jtt a tl, s befagyott, a jgre merszkedtek kt oldalrl, gy tallkoztak titokban. Lacinak minden rokona, bartja s egyetlen testvre a tloldalon maradt. Õ hsz vig nem kapott tkelst. De mshova sem mehetett. Ugyanennyi ideig minden vben jelentkeznie kellett a rendõrsgen. (A rendõr mindig krte: „Laci bcsi, ne haragudjon, ez a parancs”. Mindenki szerette s tisztelte õt a vrosban.)

Vgre, hsz v utn, megkapta a teljes rehabilitcit, miszerint semmi bûne nincs, s nem is volt.

Sokra ment vele…El lehet kpzelni, hogy aki odat lte az lett szletstõl fogva, milyen honvggyal nzett t a tloldalra. A szerelmek s bartsgok csak llekben folytatdhattak, hisz a tallkozs megtiltatott.

A kzeg, amibe beleszlettek, s ami titatta az letket, megszûnt, fj vgyakozst hagyva maga utn. Az ressgben nehzkesen bolyongott a llek.Ez az lethelyzet indtotta el az ton, hogy megkeresse a gykereit. 1600-ig visszamenõleg tallta meg õket. Ebben az vben kapott Kecsks Mt a trkk elleni vitz kzdelmrt nemesi rangot a kirlytl. Mint naszdos harcolt a Dunn Komrom vdelmrt. Mg sokig rklõdtt a naszdos mestersg a csaldban, a ksõbbi genercik jmd szekeresgazdk voltak.

A csald utols gynyrû, nagy, ezstgombos dszruhjt a komromi mzeum õrzi. Frjem soha nem szûnt meg munklkodni a kettszaktott Komrom kztti kapcsolattartson.

Ennek egyedl jrhat grngys tja a kultra terletn addott. Szenvedlyesen kutatta egy leten t Komrom trtnett. Megrta Komrom, az erõdk vrosa (Zrnyi Katonai Kiad, 1984) s Komromi mestersgek (Madch Kiad, 1978) cmû knyveit, hosszabb tanulmnyokat a Komromi fldrengsrõl, a nagy rvzrõl, Komrom irodalmi letrõl, Komrom utcaneveirõl. Mzeumot hozott ltre, fõleg rmai kori gyûjtemnnyel, egy msikat Dr. Juba Ferenc tengerszkapitny gyûjtemnybõl (ez az egyetlen tengerszeti mzeum Magyarorszgon). Ezeknek vezetõje volt hallig. Mzeumbart Krt szervezett meg, ahov neves elõadkat hvott, elindtotta a Komromi Napokat, a Klapka-vetlkedõt a dikoknak, tagja volt a Vrosszptõ Egyesletnek, elnke a Klapka Kuratriumnak, stb.

Helytrtneti kutatsairt „Bl Mtys-dj”-at kapott. „Komrom-Esztergom megye dj”-val, „Pro Urbe” djjal tntettk ki. Vgl nemcsak a magyarorszgi Komrom, de a Szlovkihoz csatolt szak-Komrom is dszpolgrv vlasztotta. Milyen csodlatos mgis az let! Az elûztt, megblyegzett fi hazatallt, mert vgre befogadtk. A sors õt igazolta. A tiszta, szerny, szeld, szorgalmas, alkot, msokrt lõ lett. 208.

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!