//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- A SZLOVKIA MAGYAROK KNYSZERTELE-
PTSEINEK EMLKEZETE 1945 Tanulmnyok,
csaldtrtnetek, visszaemlkezsek
- A SZLOVKIA MAGYAROK KNYSZERTELE-
PTSEINEK EMLKEZETE 1945 Tanulmnyok,
csaldtrtnetek, visszaemlkezsek
:

65. BUGR ALADR FELVIDKIEK S NMETEK DOROGON

65. BUGR ALADR FELVIDKIEK S NMETEK DOROGON


 

BUGR ALADR FELVIDKIEK S NMETEK DOROGON

A csallkzi Felsõvmoson szlettem. Szleimmel 1947-ben kerltnk t illeglisan Magyarorszgra, tteleptett rokon csaldokhoz csatlakozva, az ottani knyszerintzkedsek, ldztetsek s a teljes vagyonelkobzs kvetkezmnyei elõl meneklve. Valjban az tteleptst – 1947 szeptemberben – mg csak egszen kis gyermekknt ltem t, azonban cseperedve – kzvetett, kzvetlen mdon ennek hatsa vgigksrt egsz eddigi letemen, jelentõsen befolysolva sorsom alakulst. Szleim meghurcoltatsnak, tnkrettelnek kvetkezmnyei az egsz csaldot rintettk, de csak hossz vek mltn – felnõtt vlsom utn – tudatosultak bennem a sok szenveds, keserûsg ok-okozati sszefggsei. (…)

A bcsi dntsek hatlyt jogilag az 1947. vi prizsi bkeszerzõds semmistette meg, visszalltva a trianoni – sõt mg annl is szûkebb – llamhatrokat. Az akkori politikai felfogs s a gyõztes szvetsges hatalmak elkpzelsei szerint hbors veszlyt jelentõ revansizmust s nacionalizmust a tiszta nemzetllamok

ltrehozsval kellett volna felszmolni. Erre az egyes llamok etnikai sszettelnek megvltoztatst tartottk a legalkalmasabb eszkznek, pldul a lakossgcsere rvn.

Az 1945 nyarn Potsdamban sszelt rtekezletkn dntst is hoztak erre vonatkozlag, vgrehajtsval a ltrehozott Szvetsges Ellenõrzõ Bizottsgot bztk meg. Ezt az elkpzelst szorgalmazta a gyõztes hatalmakhoz csatlakozott Csehszlovkia emigrns majd a kassai kormnyprogram vgrehajtst clul kitûzõ tnyleges kormnya is: a hrom s flmilli nmet mellett az akkori hbors mtelynek tekintett magyar lakossgtl is rvid idõn bell meg kvntak szabadulni.

Jaj a legyõzttnek! – tartja a rgi rmai monds, s ez nem vesztett rvnybõl a 20. szzadban sem.

Ki lehetett hirdetni Csehszlovkiban a magyarok jogfosztottsgt, kollektv bûnssgt megfogalmaz benei dekrtumokat, csaldok ezreit lehetett deportlni Csehorszgba, internlni gyûjtõtborokba, megfosztva õket becsletes munkval szerzett vagyonuktl. Ezen trvnysrtõ tlkapsoknak, intzmnyestett szabadrablsoknak – a magyar kormny kzbenjrsra – a szvetsges hatalmak nyomsnak eredmnyeknt szakadt vge, s kezdõdtek meg a kt orszg kormnyai kztt a trgyalsok a konszolidltabb formban trtnõ tteleptsekrõl.

A prizsi bkeszerzõds ltal is odatlt szlovkiai terletekrõl hromfle mdon, jl elklnthetõ csoportokban kerlt t mintegy ktszzezer magyar lakos az anyaorszg terletre. Elsõ hullmban 1944 vgtõl, s a tovbbi egy-kt vben azoknak a magyaroknak kellett tvozniuk, akik zmmel az 1938 utni visszacsatolt terleten kzigazgatsban, oktatsban alkalmazottknt dolgoztak. Meglhetsket az llami hivatalok, intzmnyek, iskolk munkahelyei biztostottk. Ennek megszûnsvel ltbizonytalansgba

kerltek, s a csehszlovk hatsgok rvid pr ht alatt lakhelyeik elhagysra szltottk fel õket.

A magyar nyelvû oktatst a csehszlovk kormny 1944 õsztõl rendeletileg megszntette, s az llstalann vl pedaggusok kzl a tbbsg rknyszerlt erre a megoldsra. gy kerlt Dorogra is j pr csald: a Palk, Prma, Rezner csaldnevek ismert s kztiszteletben ll pedagguscsaldok nevei.

A msik jl elklnthetõ csoportot azok a magyarok alkottk, akik magnvllalkozknt, gazdlkodknt, zletemberknt jelentõs magnvagyonnal rendelkeztek, s akik vagyonra szemet vetettek az akkortjt a hegyekbõl leraml nincstelen szlovk partiznok. Ehhez nagy segtsget nyjtottak az ottani nemzeti bizottsgok, amelyek sorozatban gyrtottk a „konfiskl” (elkobz) hatrozatokat. Hiba volt a magyarok rdekeit vdõ konzuli bizottsg a magyar llam kpviseletben Pozsonyban, jogorvoslatra gyakorlatilag nem volt md.

Ezeknek a trvnytelensgeknek vlt ldozatv tbbek kztt csaldom is, amelynek dokumentumait a mai napig õrzm. Az gy fldnfutv, otthontalann tett csaldok – ha kpesek voltak tllni ezeket a megrzkdtatsokat – menekltknt, a Dunn tkelve, vagy klnbzõ ms mdon egszen 1947 vgig, 1948 elejig tart menekltradatban jutottak t Magyarorszgra. Ezt a meneklsi knyszert a meglhetsi ltalapok elvesztse, a politikai fenyegetettsg induklta, s valjban ezek az emberek csak nagyon nehezen, msok segtsgre utalva tudtak az elhagyotthoz nem is hasonlthat szerny otthont teremteni maguknak. Tbbsgk elszegnyedve, megkeseredve lte le lett, bzva abban, hogy ezt az gbekilt igazsgtalansgot, mely velk trtnt, elõbb-utbb orvosolni fogjk.

176 Sajnos nem gy trtnt. A harmadik csoportot a hivatalosan, a kt orszg kztti egyezmnyekben szablyozott mdon tteleptett magyarsg alkotta. Szmszerûleg legnagyobb, a rendelkezsre ll adatok szerint akr 100 ezer fõ nagysgban is. Sajnos nkntessgrõl itt sem lehet beszlni, ellenttben a Magyarorszgrl Csehszlovkiba tteleplõ mintegy 60-70 ezer szlovk nemzetisgû lakossal szemben, kik csehszlovkiai agittorok biztatsra, a jobb let remnyben, elsõsorban az elszegnyedett rtegekbõl kikerlve vllalkoztak az tteleplsre.

A szlovk nemzetisgû lakossgnak az a rsze, amely Magyarorszgon tbb genercin keresztl egzisztencit teremtett magnak, meglhetst biztost vagyonnal, jvedelemmel rendelkezett, tovbbra is Magyarorszgot vlasztotta hazjnak. A Magyarorszgra tteleptendõ szlovkiai magyarsg kzl az rintett csaldokat az tteleptst vgrehajt bizottsgok kijelltk, s ez ktelezõ rvnyû volt szmukra.

Mi alapjn trtnt ez a kijells? Ki lehet jelenteni: elsõsorban vagyoni helyzet jtszott dntõ szerepet, az, hogy mi marad ott az tteleptendõk utn. Msik dntõ tnyezõ a magyar nemzetisg megvallsa volt, melyet az 1930. vi npszmlls adatai alapjn llaptottak meg. Az 1938. vet kvetõen odakerlõ magyarokat eleve illeglis ott tartzkodnak tekintettk. Az gy kijellt csaldok megkaptk a kiteleplsre felszlt gynevezett „fehrlapot”.

Sok-sok csald szakadt szt az tteleplsek utn, a csald egy rszt kteleztk az tteleplsre, ms rsze valamilyen okbl maradhatott. Sokan bztak abban, hogy valamikor visszakerlhetnek, azonban erre mr nem kerlhetett sor.

A Magyarorszgrl kiteleptett nmetekkel szemben az tteleptett magyarsg annyi elõnnyel rendelkezett, hogy a megllapodsok alapjn ing vagyont magval hozhatta. Az ttelepts vaston, marhavagonokban trtnt. Dorogra 1947 szeptemberben rkeztek meg az ide tteleptettek, legtbben a dunaszerdahelyi jrsbl. Tbb csald kzvetetten kerlt Dorogra, ms magyarorszgi helysgekbõl, ahov deportltk õket, krvnyezve tkerlsket. Ennek csaldegyestsi okain kvl az elhagyott szlõfld kzelsge, a visszavgys is indtka volt.

Mi vrta az ide rkezõ tteleplteket Dorogon? Milyen politikai, trsadalmi kzegbe, lgkrbe kerltek az jabb „telepesek”? gy nevezte tudniillik a helyi kznyelv – erõsen dehonesztl tartalmi tltssel – az elhagyott svb ingatlanokba beteleplõket. Gyanakvs, ktkeds, ellenszenv – ezek voltak az elsõ emberi reakcik velk szemben.

Mi szlte ezeket a negatv emberi megnyilvnulsokat? Elsõsorban az, hogy a dorogi õslakossgbl – hiszen mltn nevezhetjk azoknak az 1700-as veket kvetõen Dorogot benpestõ nmet nemzetisgû lakosokat – erõszakkal, mltnytalan, embertelen mdon kiszaktottk azokat a becsletes, szorgalmas, tehetõs svb csaldokat, akik mltn bzhattak abban, hogy a hbor befejezse utn kt vvel nem rhetik õket atrocitsok, s hogy az igazsg rvnyre jut, hiszen korbbi lettjuk alapjn nyugodt lelkiismerettel nztek a jvõ elbe. Nem gy trtnt. Kiteleptsk okaknt a helyi kztudatban is az terjedt el, hogy

helyet kellett csinlni a Csehszlovkibl rkezetteknek. Ez valjban gy is lehetett, hiszen a magyar kormny is krte a Szovjetuni segtsgt a nmetsg kiteleptsnek folytatsban. Ennek eredmnyeknt a dorogi kiteleptettek mr a betelt amerikai vezet helyett csak a szovjet megszllsi vezetben (a ksõbbi NDK terletn) kaptak elhelyezst.

Tovbbi alapot adott ennek az ellenszenvnek az 1944 vgn Dorogrl evakult svb csaldok itt hagyott ingatlanaiba befszkelt – korbban a krnykrõl verbuvldott –, nkntes telepes trsasg letvitele, akik – tisztelet a kivtelnek – a szpen rendben tartott gazdasgokat rvid idõn bell lezllesztettk, az ott hagyott vagyontrgyakat elherdltk, flltk.

Most pedig jtt egy jabb trsasg, akik megint a msba telepedtek be. Mert innen is azokat teleptettk ki, akiktõl volt mit elvenni. Valjban az emltett ellenszenven kvl, mely adott krlmnyek kztt teljesen rthetõ volt, szpen megptett, jl vezetett paraszti gazdasgok vrtk az tteleplõket.

Itt a fejõszktõl a szõlõprsig, sznt-vetõ eszkzktõl a jl mûvelt szõlõkig minden a rendelkezsre llt.

Vagyis az tteleptettek szmra – az ttelepls okozta lelki traumt leszmtva – meglhetsi problmk nem jelentkeztek a menekltekhez viszonytva.

Belenyugvs, beletrõds. Belenyugodni ebbe az rintettek taln soha sem tudtak. Bele kellett trõdni a megvltoztathatatlanba, hogy visszat nincs, hogy csak a szve hzza vissza az embert az elhagyott otthonba, a gõzmozdony mr nem. Szegny apm mg sok v mltn – mikor tlevllel vissza lehetett ltogatni – sem ment vissza. „Mit nzzek ott? Azt, hogy msok miknt dõzslnek az enymben?!” – mondta. Ezek az rzsei 177 vgigksrtk lett: megfradva, 75 ves korig tart, aktv munkaviszony utn, nhny nyugdjas vet kvetõen tallt vgsõ nyughelyet itt, Dorogon. Szmunkra, a msodik generci szmra az ttelepts mr nem azt jelentette, mint sokat szenvedett szleimnek. Mi mr itt nõttnk fel, sokan kzlnk itt is szlettek. Szmunkra Dorog vlt „szlõhelly”, ahol magyarknt sajt haznkban lhetnk.

Megbkls. Nyilvnval s dicsretes szndka a helyi nkormnyzatnak, hogy az vekkel korbban elindtott, magasztos szellemû megbkls napi esemnysorozatot sszekapcsolja a kiteleptsek helyi 50 ves jubileumval. Mert meg kell bklni, nincs ms elfogadhat alternatva. Ez a kvnt megbkls itt helyben, a lakossg krben spontn mdon tbb mint 40 ve tbbnyire meg is valsult.

Mikor a helyi lakossg reszmlt, hogy az tteleptett magyarok ugyanolyan szmkivetettjei a vilgnak, hogy kpesek tisztessgben, becsletesen lni, hogy munkjukkal elismerst szereztek maguknak, megvltozott a rluk elõtletek alapjn alkotott vlemny. Hadd emltsek nhny szemlyes pldt az akkori megbklssel kapcsolatban. Elõszr sajt csaldom esett. Apmat, aki egybknt mosoni szletsû, svb szrmazs ember volt, s tbbek kztt jl beszlt nmetl is, az idõsebb Wech Sebõ bcsi nem sokkal idekerlsk utn behvta a pincbe egy pohr borra. Akkor apm elbeszlse alapjn megismerte csaldi klvrinkat. Ezt kvetõen a helyiek, a krnykbeliek rszrõl meghat, segtõksz, emberbarti megnyilvnulsokat tapasztaltunk. Azt, hogy kpesek voltunk tllni azokat az nsges, embernyz idõket, nagyon sokban ksznhetõ a helyi, zmben nmet nemzetisgû lakossg segtsgnek.

Segtettek, amivel csak tudtak, elsõsorban kenyrkereseti lehetõsggel: anymnak jutott varrnival, apmat is alkalmazta, aki tudta. Sohasem felejtem el a velnk szemben lak Laub hzaspr jindulatt, szeretett – õk voltak Erdõsi Mtys kanonok r nevelõszlei –, melyet gyerekknt tapasztalhattam.

Jutott a friss kecsketejbõl a gyereknek, mert az kell a gygyulshoz, s ha pp a szp nagy szemû szeder rett, mr jtt t vi nni rtem, hogy „mssz csak fel a fra, egyl, amennyi jl esik.”

Kt legjobb bartom is svb csald gyermeke volt, s hogy a Locher s Jung csaldnl majd hsz vig n, a telepes gyerek szvesen ltott bartja voltam sajt gyerekknek, a megbklsen nyugv humnum eredmnye.

Wech, Stolcz, Puchner, Hauck, Schalk, mind dorogi csaldok nevei, s a felsorols nem is teljes, akik tanbizonysgot tettek embersgkrõl a velnk szembeni viselkedskkel. Az rintett szemly unokja meslte el a mltkorjban, hogy a nagyapja, idõs Stein Ferenc is a kiteleptendõk kz kerlt felesgvel egytt. Hogy mgsem kerltek kiteleptsre, az annak volt ksznhetõ, hogy teljes vagyonelkobzsukat kvetõen, meglhetsi lehetõsg hinyban, az itt maradt felnõtt gyermekeik nyilatkozatban vllaltk, gondoskodnak eltartsukrl.

Elkobzott hzukba (mely a falusi templom tõszomszdsgban llt, a mostani vroskzpont helyn) a Felvidkrõl tteleptett Szab Jska bcsi kerlt, s õ kapta meg borospincjket is az rpd utcban.

Szab Jska bcsi, megismerve az elõzõ, itt maradt tulajdonost, annak rendszeres bejrst s hasznlatot biztostott korbbi pincjbe. Stein bcsik Szabkhoz jrtak tejrt, s a kt csald kztt j barti, klcsns megbecslsen alapul j viszony alakult ki. Ugyangy emltsre rdemes, amit Szher Kat nnitõl hallottam a minap, kik mint pkmesterek egy pksget kaptak juttatsknt, a hozz tartoz csaldi hzzal a Szent Istvn utcban, hogy a kztiszteletben ll volt br, Krer bcsi is inkbb hozzjuk ment õrltetni, mint ms helyi pkmesterhez. Vagyis ksznhetõen az egyszerû emberi gondolkodsmdnak, humnumnak, a megbkls a lakosok kztt az idõ mlsval ltrejtt. Hiba mlt el azonban majd tven esztendõ, ez a sok helytt tanstott j plda sem tudta az rintett orszgok kormnyzatt arra sztnzni, hogy ehhez a megbklshez a maguk rszrõl hivatalos egyezmnyek, rendelkezsek, vagy ppen trvnyalkots segtsgvel hozzjruljanak, azt beteljestsk. A volt Csehszlovkia, illetve annak utdllamai nem rvnytelentettk a mai napig sem a magyarok jogfosztottsgt, kollektv bûnssgt kimond benei dekrtumokat. Ennek megttele, a korbbi kormnykzi egyezsgek, illetve a prizsi bkeszerzõdsben foglaltak miatt inkbb csak erklcsi jelentõsggel brna, de jelentõs politikai enyhlst eredmnyezne.

Ugyangy a magyar kormnynak is rendeznie kellene vgre a prizsi bkeszerzõdsben tven vre rgztett ktelezettsgeit, melynek hinya miatt mg az Alkotmnybrsg is elmarasztalta, kimondva a „mulasztsos alkotmnysrts” fennllst. Csak az emltett mulasztsok ptlsnak megtrtnte utn teljesedhet ki az hajtott megbklsi folyamat.

Ksznet. Bzva az rintettek egyetrtsben, ezton szeretnk ksznetet mondani Dorog vros trsadalmnak azrt, hogy befogadott bennnket, hogy otthont, meglhetst nyjtva szmunkra hazra lelhettnk a rgiban. Ksznet azoknak, kik emberknt viselkedtek az embertelensgben, fll tudtak emelkedni jogos srelmeiken, barti segtõ kezet nyjtva a sorsldztteknek. 178.

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!