//palheidfogel.gportal.hu
//palheidfogel.gportal.hu

„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.” Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:


Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16


 

 

Erm s pajzsom az R, benne bzik
szvem. Zsoltr 28,7

… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti."  Karl Barth

.


Theolgia, Trtnelem, Gradul, Zsoltr


Heidfogel Pl

lelkszi nletrajz - 2015


Csaldi Honlapom:

//heidfogel-domjan.gportal.hu

phfogel@gmail.com

 

 
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

www.refzarszam.hu

shopify site analytics
 

Heidelbergi Kt 1563

 

II. HELVT HITVALLS

 

A GENFI EGYHZ KTJA

A GENEVAI Szent Gylekezetnek CATHE- CISMUSSA
 
Avagy A Christus tudomnyban gyermekeket tant  FORMATSKJA 

M.Ttfalusi Kis Mikls ltal 1695 esztend 

A Genfi Egyhz Ktja 1695 Ennek ismertetje.

Klvin Jnos: A Genfi Egyhz Ktja Ppa 1907.
www.leporollak.hu - Nmeth Ferenc munkja

Hermn M. Jnos: A Genfi Kt tja Kolozsvrig

- Fekete Csaba Kt, egyhz,tants 

 

IRTA: Klvin Jnos

 

KLVINRL IRTK

 

Klvin vfordulk

 

KARL BARTH 1886-1968

 

Bib Istvn

 

Biblia - s jszvetsg Prbakiads -

 

Bibliakiadsok, knyvek
Magyar biblikus irodalom

 

Biblia v, vek utn

 

Dr Csehszombathy Lszl
szociolgus 1925-2007

 

OSCAR CULLMANN 1902-1999

 

Egyhzi Zsinatok s Knonjai

 

FORRSMVEK

 

GALSI RPD
Jakab, az r testvre

 

A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...

Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .

E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben,  a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal


2. Evagliumi klvinizmus szerk Galsi rpd Klvin kiad

 

 

Dr GRGEY ETELKA lelkipsztor, ir

 

1. Kzssg az szvetsgben

2. Biblia s liturgia

3. Prtusok s mdek...

4. Isten bolondsga

5. li, li, lama sabaktani?

6. Minden egsz eltrt?

7. Siralmak s kzssg

 

HARGITA PL
reformtus lelkipsztor


Istvndi 1924-1996 Ppa

 

Keresztny filozfia

 

Dr (Kocsi) KISS SNDOR

 

Kommentr 1967 s

 

Dr KUSTR ZOLTN

 

MLIUSZ JUHSZ PTER
1532-1572

 

DR NAGY BARNA

 

Dr PTOR IMRE

 

Dr RAVASZ LSZL pspk

 

SZEGEDI KIS ISTVN


1505 - 1572 REFORMTOR

 

SZENCI MOLNR ALBERT

1574 - 1633

 

Theolgiai irodalom

 

Temetsi beszdek

 

DR TTH KLMN
theolgiai professzor


1917 - 2009

 

DR. TRK ISTVN

 

Dr. VICTOR JNOS (1888-1954)

 

Rgi magyar Irodalom

 

Rgi knyvek s kziratok

 

XX. szzad Trtnelmhez

 

Webem - itt

 

PDF - MP3 - Doc - Odt formtum

 

Teremtsrl

„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a  legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
 
 
- A SZLOVKIA MAGYAROK KNYSZERTELE-
PTSEINEK EMLKEZETE 1945 Tanulmnyok,
csaldtrtnetek, visszaemlkezsek
- A SZLOVKIA MAGYAROK KNYSZERTELE-
PTSEINEK EMLKEZETE 1945 Tanulmnyok,
csaldtrtnetek, visszaemlkezsek
:

62. DUSA GSPR* FELVIDKIEK KITELEPTSE GYNKRE 1947-1948.

62. DUSA GSPR* FELVIDKIEK KITELEPTSE GYNKRE 1947-1948.


    Dusa Gspr nyugdjas tanr a csallkzi Megyercsen szletett 1922-ben. 

DUSA GSPR* FELVIDKIEK KITELEPTSE GYNKRE 1947-1948.

Szleimmel s Rzsa hgommal 1948. prilis 30-n dlelõtt rakodtunk be a megyercsi vastllomson, s mjus 12-n, tbb mint egy hetes tehervagonokban eltlttt utazs utn rkeztnk meg Gynkre. j otthonomban 1948. szeptember 1-jtõl tanti kinevezst nyertem, s nyugdjazsomig itt dolgoztam s a mai napig is ebben a kzsgben lek. A tantkpzõt Komromban kezdtem 1938/39-ben, majd tanti oklevelet 1943-ban Lvn szereztem meg. A tanri kpestst mr a pcsi Pedaggiai Fõiskoln szereztem

1956-ban. Szlõfalumban, illetve a csehszlovk terleteken a vilghbor utn tantknt mr nem alkalmaztak, mert a magyar iskolk megszûntek, s 1946-tl fehrlapos, tteleptsre vr csald voltunk.

Szlõfalum, Megyercs kzsg Komromtl szaki irnyban tizent kilomterre Ekel s Keszegfalva vonalban az reg Duna s a Vg-Duna kztt tallhat. A kzsg lakosai magyar nemzetisgûek. Kzsgnkhz tartozott a kt kilomterre lvõ Violin puszta (Hegedûs puszta), amely a telepls kln iskolval rendelkezõ szlovk rsze volt. 1920 s 1925 kztt telepltek szlovk laki kzsgnk hatrba.

Mivel szmuk kevs volt (330 fõ), gy kzigazgatsilag Megyercshez tartoztak. A kzsg lakosainak szma 1947. mjus 20-n 1449 fõ volt. Ebbõl a szlovk nemzetisgekhez tartozk szma Violinban 330 fõ.

Valls szerinti megoszls a kzsgben: rmai katolikus 534, reformtus 514, evanglikus pedig 71 fõ. A szlovkok mind katolikus vallsak voltak. (…)

A kzsg laki tlnyom rszben trpe birtokosok, falusi nincstelenek, kevs kzpbirtokos. Mindannyian a fldtõl remltk a meglhetst, a boldogulst. Iparosok csak a legszksgesebbek ltek a faluban:

asztalos, cs, kovcs, kõmûves, cipsz, ndverõ, s darl malmos. Vegyeskereskedõ Semsei Lszl s Dusa Rudolf, vendglõs-kocsmros pedig Semsei Lszl volt. Korbban, kt zsid kereskedõ – Friem Ignc s Friem Sndor – is a faluban mûkdtt, de õk mg a hbor elõtt elkltztek a falubl.

Kt iskola mûkdtt a teleplsen, kln pletben, kln kt-kt nevelõvel. Egy katolikus s egy reformtus. A falu kzepn emelkedett a viszonylag kis mretû reformtus templom, melyben Sohr Klmn reformtus lelksz szolglt. A katolikus lakossg a szomszd kzsgbe, Keszegfalvra jrt t vasrnapi misre, mivel katolikus templomunk nem volt. A hzak tbbsge ndfedeles, gmes kttal, nagy udvarral, istllval, fszerrel, pajtval voltak elltottak.

A msodik vilghbor befejezse utn ismt a trianoni hatrvonalak vltak rvnyess. Ez azt jelentette, hogy a felvidki magyarlakta terletek ismt Csehszlovkihoz kerltek. 1945. prilis 5-n a csehszlovkiai kormny Kassn meghirdette programjt, melynek 8. fejezete kimondta, hogy a csehszlovk kztrsasgot a nmet s a magyar kisebbsg felszmolsval szlv nemzetllamknt kvnjk jjpteni.

Msfl hnappal ksõbb a kztrsasgi elnki dekrtuma a nmeteket s a magyarokat megfosztotta llampolgrsguktl. Elkezdõdtt a kt kisebbsg jogfosztsnak, ldztetsnek korszaka.

A csehorszgi knyszermunkra deportlt megyercsiekrõl Sohr Klmn reformtus lelksz tjkoztatott.

Kivtel nlkl mezõgazdasgi vidken voltak elhelyezve, rszben uradalmakban, rszben kisebb gazdasgokban mint kommencis cseldek. A Szudta-vidken ezekbõl a magyarokbl nincsenek, vagy csak elenyszõ szmban. Legsûrûbben az Elba menti sksgra kerltek, a hatrvidk fel szmuk fokozatosan cskkent. Megyercsbõl 50-60 szemlyt vittek el.

A deportls 1946. november vgn kvetkezett be, amikor jszaka teherautk jelentek meg az elõre kijellt hzaknl. Hrom napi lelemmel, kevs ingsggal, ruhzattal sszegyûjtttk azokat a csaldokat, akik nem voltak tteleptsre kijellve. Ezek az emberek flddel nem, vagy csak igen kevssel rendelkeztek.

Incidensrõl nem hallottam, hiszen a vdtelen csaldok az erõszakkal szemben tehetetlenek voltak.

Msnap a faluban flnk suttogssal mondogattk egymsnak az otthon maradottak, ki hinyzik, kit vittek el. Elõfordult, hogy kt-hrom szemly az trl hazaszktt, vagy ms helyre bujklt el.

A lakossgcsere keretben a felvidki magyarok kiteleptse Magyarorszgra 1947. prilis 12-n kezdõdtt s 1948. december 22-n fejezõdtt be, br szrvnyosan mg a kvetkezõ v folyamn is trtntek tteleptsek. Az ttelepts vgrehajtsa elõtt a kzsgben kisebb csoportokban idegen emberek 161 jelentek meg, akik Magyarorszgrl jttek Bks megybõl Ttkomlsrl, Pitvarosrl s krnykrõl.

Feltûnõen nzegettk a hzszmokat, hzakat, portkat s amelyiket megfelelõnek tartottk azt megjelltk.

A helyi szlovk hatsg engedlyvel az tteleplskor a megjellt hzba bekltzhettek. A kltzkds idõztsre vall, hogy a csaldi hz elhagysa utn egy-kt rjra mr a beteleptett magyarorszgi szlovk csaldok foglaltk el a lakst. Ezek az emberek egyms kztt is magyarul beszlt. A szlovk hatsgok szlovk nyelvi tanfolyamokat rendeztek szmukra, hogy folyamatosan szlovkul tanuljanak meg beszlni. Az thozott ingsguk igen csekly dolgokbl llt. Rendszerint egy teheraut rakomnybl tevõdtt ki, amit kevs btorflesg, baromfi s egy-kt kecske jelentett.

Kzvetlen a hbor utni idõszaktl a kzigazgatst a kzsgben a Nrodn vbor (Nemzeti Bizottsg) ltta el, ln a starostval, brval. A nagyobb zemek vezetõi mell felvigyzt – sprvct –lltottak, aki az llam rdekeit kpviselte. Magyar iskolk nem mûkdtek. Az iskolk szlovk nyelven nyltak meg ott, ahol tant volt. A zûrzavar nagy volt ebben az idõben, hiszen a telepts hre, riadalma llandan ott lebegett minden magyar csald krnykn.

Az iskols kor gyermekek egy rszt a szlõk Magyarorszgra hoztk, hogy a tanulsban el ne maradjanak, vagy az ott maradott magyar tantkkal magn ton tanttattk. Ezek a gyermekek egyszerre tbb vfolyambl is letettk az osztlyvizsgt. A nagyobb rsze termszetesen nem tanult, õk az ttelepts utn prblkoztak koruknak megfelelõ osztlyvizsga lettelvel. Ezt a magyar tangyi hatsgok hatkonyan segtettk.

A lakossgcsere-egyezmny alrst kvetõen, 1946 tavaszn elkezdõdtt a helyi vboroknl az tteleptsre javasolt szemlyek, csaldok sszersa Elsõsorban azok jttek szmtsba, akiknek csaldi hzuk, fldtulajdonuk volt. Az sszetartozs rzst lassan a bizonytalansg rzse vltotta fel a kzsg lakossgban. Egyre jobban kilezõdtek a csaldi problmk is. Megtudtk, hogy kit teleptenek t, ki marad. gy trtnt meg a csaldok, szlõk, nagyszlõk sztszaktsa. Az idõsek maradtak, a fiatal csaldok tteleptsre kerltek.

Voltak vagyonosabb helyi lakosok, akik vagyonuk elvesztst fltettk s prbltak visszamaradni gy, hogy alrtk az lltlagos szlovk szrmazsuk igazolst krelmezõ reszlovakizcis veket. Ezeket az embereket a falu lakossga megvetette, nem j szemmel nztk a sorsukba mr-mr beletrõdõ magyar csaldok. A telepts helyrõl sem volt mg tudomsa az tteleplõknek, csak annyi, hogy a kiteleptett nmetek helyre s az tteleplõ szlovk csaldok helyre kerlnek. Ez is nvelte a bizonytalansg rzst. Az sszersok utn kiosztsra kerlt az gynevezett fehrlap, ami azt jelentette, hogy hivatalosan is tteleptsre van kijellve a szemly vagy csald. A telepts megkezdsig tbb alkalommal is volt vagyoni sszers, leltri felvtel magyar s szlovk rszrõl egyarnt.

Szeretnm bemutatni a kzsg lakit, felsorolva a jellegzetes csaldneveket. Voltak csaldi nevek, amelyeket tbben is viseltek.

Valamennyi csald reformtus valls volt.

Pldul Balogh Istvn, Andrs, Klmn, Kroly;

Bese Kroly, Istvn, Klmn, Gyula,

Dezsõ, Lajos, Imre, Jnos;

Toma Kroly, Jenõ, Lajos, Gza;

Beke Lajos, Gyula, Bla, Lszl, Dniel;

Kotton Smuel, Jzsef, Andrs, Gyula, Kroly;

Farkas Kroly, Ferenc, Gyula, Dezsõ, Gspr, Gza, Jnos, Pl;

Szoboszlai Elek, Zsigmond, Pl, Kroly,

Mt, Jenõ; Berecz Istvn, Pl, Zsigmond.

Kisebb csald is szp szmmal akadt:

Lszl Ferenc, Pter; Jakab Ferenc, Ede; Kemny Zsigmond, Forgcs Jenõ, Kroly; Sohr Klmn, Gõcze Lajos, Czpek Istvn, Vradi Istvn, Kiss Ede, Bartalos Imre, Horvth Kroly, Szente Antal, Gyula, Szeder Kroly, Jenõ; Szi Ferenc. Rmai katolikus csaldok voltak: Kasznr Gspr, Gyula, Gza, Jzsef, Vince; Ilcsik Jnos, Imre, Kovcs Imre, Gza; Dusa Gspr, Rudolf, Antal, Klmn, Istvn, Lszl Ferenc, Bla; Herdics Jnos, Ferenc, Antal; Lengyel Sndor, Ferenc; Semsei Lszl, Zoltn; Lovsz Klmn, Istvn; rvai Sndor, Zoltn; Fan Gza, Sndor; Kosztolnyi Gspr, Gyula, Bla; Zvodszki Jnos, Lajos, Gyula; Molnr Istvn, Putyera Joln, Irma; Agg Istvn, Laki Jzsef, Bedecs Dezsõ, Jzsef, Nmeth Lajos, Tth Ignc, Cunyi Ferenc. Termszetesen mg tbben is laktak a faluban, de nevk emlkezetemben mr kiss elhomlyosult.

Ahogy kzeledett az ttelepts ideje, gy nõtt a lzas kszlõds. Nagy rakod ldk ksztse, szegelse, ruhzat, iratok rendezse, kisebb s nagyobb hzi rtkek becsomagolsa, szalma, szna blkba val ktse, fafûrszels, zskok varrsa, gabona s takarmnyflesgek zskokba, ldkba val mrse, stb. A szomszdok, ismerõsk ilyenkor szvesen segdkeztek, hogy az induls idejre rendben legyen minden. 162

A kltzs-berakods napjt elõre pontosan meghatroztk, erre az idõpontra megfelelõ mennyisgû res vagon llt a kltzkdõ csaldok rendelkezsre. Magyarorszgrl nagymretû ptkocsis teherautk jttek, ezek lltak be az udvarokba, ezekre raktuk fel az ingsgokat, ldkat, llatokat, ezek vittk ki az llomsra, hogy ott ismt trakodhassunk a rsznkre kijellt tehervagonokba.

A rakodsok alkalmval nem egy helyen kisebb nzeteltrsek voltak a jelen lvõ szlovk ellenõrk s a berakod magyar csaldok kztt. Pldul egy-kt felszerelsi eszkzt nem engedtek feltenni az autra.

Ezekben az incidensekben a megoldst a jelen lvõ magyar sofõrk jelentettk, akik hatrozott fellpskkel dntttek s a szban forg anyag, felszerels gyorsan felkerlt az autra. Jlesett a szves segtsg.

Elrkezett az utols teherkocsi indulsa is. Lassan kigrdlt abbl az udvarbl, melyet nagyapink hagytak rnk, mely szlõhzunk volt. Knnyes szemmel bcst intettnk a szlõfldnek, a kedves, fknak, bokroknak, falunak, ismerõsknek, rokonoknak. Bizonytalan, de mgis bztat remnysggel indult el a hossz szerelvny, melyen nyolc-tz csald ingsgai vrtk az j otthonba val elhelyezsket.

Megyercsrõl Komromba, majd onnan rsekjvrba, Prknyon keresztl Szob hatrllomson jttnk t Budapestre. Itt az elsõ vagonirnytnl a Bks megyei Medgyesbodzs s Elek kzsgek nevt olvastuk. Majd egy-kt napos rendezõ-plyaudvaron tlttt idõ utn megvltozott menetirny. Tolna megybe Hõgysz kirakllomsra irnytottak bennnket, majd innt kt napos vrakozsi idõ utn visszairnytottak a szomszdos Keszõhidegkt-Gynk vastllomsra, mint vgleges kirakhelyre. Itt mr vrt a helyi Teleptõ Bizottsg (Vincze Gyrgy volt a Bizottsg elnke) s a hozott leltr arnyban elkezdõdtt az res lakhzak kiutalsa Gynkre, valamint a krnyezõ kzsgekbe.

Megyercsrõl Gynkre a kvetkezõ csaldokat teleptettk: Semsei Lszl, Semsei Zoltn, Tth Ignc, Dusa Gspr, Dusa Rudolf, Dusa Lszl, Kasznr Gyula, Zvdszki Jnos, Zvdszki Lajos, Farkas Ferenc, Farkas Gza, Farkas Dezsõ, Jakab Ede, Bartalos Imre, Szoboszlai Elek, Szoboszlai Mt, Simig Imre. Megyercsrõl Gynkn kvl tbb ms kzsgbe is teleptettek csaldokat.

Szakadtra: Ilcsik Imre, Nmeth Lajos, Bercz Zsigmond, Dusa Klmn, Czunyi Ferenc;

Mrra: Molnr Sndor, Kannr Gspr, Vgh Ferenc;

Udvariba: Szoboszlai Pl, Szoboszlai Kroly, Farkas Kroly, Farkas Zsigmond, Forgcs Lajos, Szente Gyula, Szente Antal, Lszl Pter;

Belecskra: Herdics Jnos, Herdics Ferenc, Herdics Antal, Lengyel Sndor;

Isztimrbe: Ilcsik Jnos, Horvth Kroly; Pusztavmra: Kiss Ede, Sohr Klmn, Cspek Istvn, Vasi Andrs;

Nagyigmndra: Kasznr Gspr, Kasznr Gza, Kasznr Vince;

Szõnybe: Kasznr Jzsef, Kasznr Gza; Nagyszkelyre: Szeder Krolyn, Szente Gyula, Horvth Sndor, Toma Gza.

Termszetesen vannak csaldok, akik sztszledtek az orszg terletn, bekltztek a fõvrosba vagy elkerltek az Alfldre s beolvadtak a vrosok, falvak kzssgeibe.

Ms felvidki teleplsekbõl Gynkre teleptettek nevei:

Keszegfalvrl: Nagy Istvn, Kottai Kroly, Kond Lajos, Kond Rfael, Sajkovics Andrs, Sajkovics Dezsõ, Lengyel J.

Perbetrõl: Gyn Andrs, Gyn Mikls, Bath Ernõ, Plinks Mrton, Plinks Jns

rsekjvrbl: Erdsz Kroly, Erneszt Istvn, Csudai Jzsef (Zseliz)

Jkrl: Nagy Sndor, Nagy rpd, Nagy Jnos s Nagy Lszl; Kiss Elek, Grgy Istvn, Tesinszki Istvn

Nagysallrl: Mszros Gyula, Mszros Gza, Raczk Istvn

Martosrl: Balla Andrs, Balla Tibor, Gyrgy Istvn, tvs Istvn

Zsitvabesenyõrõl: Furuglys Gza, Kecsks Gza, Bartal Antal, Bartla Gza, Szollr Menyhrt, Pridalk

Gza, Horvth Gza, Uzsk Istvn, Recska Jnos, Recska Lipt, Blint Jzsef

Nemescsrl: Maros Bla, Bajcsi J., Bernt

Ekelbõl: Szab Szidnia, Szab Ferencn

A felsoroltak kzl nhnyan mr nem tartzkodnak a kzsgben, ms vidkre, teleplsre mentek, vagy idõkzben elhalloztak. A mi csaldunkat Gynkre teleptettk a Jzsef Attila utca 522. szm alatti hzba, mely Steitz Jnos helybeli svb lakos volt. Õt nem teleptettk ki, csak msik kisebb hzat jelltek ki rszre. Amikor megrkezett az elsõ teheraut az udvarba, a rgi tulajdonos mg a laksban volt kevs 163 holmijval. Csendes tudomsulvtel utn elksznt s tadta a lakhzat. A hz az 1900-as vben plt, vert, tmtt falai egy mter magassgig vizesek voltak. Nehezen, de beletrõdtnk ebbe a rossz cserbe, az otthonhagyott j, 1936 s 1938 kztt plt hzunk helyett. A kirakods, helykeress utn egy ht mlva megindult a fldoszts. Az tteleplt lakosok 10-15 kataszteri hold fldet kaptak a kzsg hatrban.

Igavon llataink igen nehezen szoktk meg a hsz-negyven mter magas dombok mûvelst. A dûlõ utakon sokszor elõfordult, hogy felborult a megrakott kocsi, vagy elszaladtak a lovak, sszetrtk a kocsit.

Alig szoktuk meg fldjeink helyt, mûvelst, megalakult a kzsgben az elsõ termelõszvetkezet, ide mg kevesen lptek be, de 1959-ben mr mindenki a tsz-t vlasztotta. Igaz sok rbeszlsre volt szksg, de elindult a kzsg a kzs gazdlkods tjn. Hrom tsz alakult: a Petõfi, a Bke s a Vrs Csillag. Az egyesls utn a Petõfi Tsz fogta ssze a kzsg lakossgt s mûvelte fldjt.

Az 1950-es vekben megindult a kulturlis let is. Lassan kezdett sszeszokni a sok helyrõl Gynkn letelepedett np. gy Gynk lakossga a beteleptett felvidki csaldokbl, az itt maradt svb s magyar lakosokbl, az Alfldrõl ide telepltekbõl (Csorvs, Kiskre), erdlyi menekltekbõl, dlvidkrõl ide teleptett csngkbl tevõdtt ssze. Az egyms megismerst s megbecslst segtettk a mûvelõdsi hzban bemutatott tncok, sznelõadsok, szkely-felvidki s svb lakodalmas, jrsi kulturlis bemutatk, vetlkedõk. Az emberek egyms irnti megbecslst sajt munkjuk szabta meg, ez lett az rtkmrõ, gy indultak be a trsadalmi szervezetek is.

Az 1946-48-as idõszak sok bajnak s panasznak volt a forrsa, de megelgeds hangjt is meg lehetett tallni azokban a megnyilatkozsokban, melyek egyrszt az tteleptst vgzõ hivatalos tnyezõk, msrszt az tteleptettek rszrõl hangzottak el. Hossz ideig tartott, amg gykeret eresztettnk, de mra kialakult Gynkn az j kzssg. Hiszen nem az a fontos, hogy ki honnan jtt, hanem hogy ptsk ezt a hazt.

Persze az ember nehezen szokja az j krnyezetet. „Kaptunk szõlõt, bor is van, de nincs benne nta!”– mondtk az tteleplt megyercsiek Mron (Kasznr Vince). Ez a szls mlyen jellemezte a hangulatot. Mg sokig nem talltk helyket az ttelepltek, nem tudtk megszokni a Dunntl hepehups, dimbes-dombos tjait. Szinte minden nap haza, a rgi hzra, az otthoni tjra, vidkre gondoltak.

Ezt csak tetzte az egymsnak suttogva mondogatott hr: „ … rvidesen hazamegynk! Vissza lehet menni!” Gynkn a helybeli lakosok tbbsge krrvendve nzte vergõdsnket, krunkat, bajunkat.

Megmosolyogtk kezdeti tvedseinket, hibs dntseinket, kudarcainkat. Pldul ha feldõlt a sznval megrakott kocsi a domboldalon, ha elszaladtak a lovak a kocsival, ha savany lett a bor. „Fellrõl jtt „jttmentek”, minek jttek ezek ide?”

A prtbeliek sem trõdtek senkivel. J lett volna az egyttrzs, a megrts, a biztats, a mellnk lls. Csak voltunk, mint aki magra van hagyatva – majd lesz valahogy. Telepts idejn hivatalos egynek azzal nyugtattk az tteleplteket, hogy a leltr rtke szerint fognak adni hzat, ingatlant. Ha ez nem sikerl, gy a magyar llam forintban kiegszti s kifizeti a klnbsget. Vrtunk, vrtunk, de nem gy trtnt, a kiegyenlts elmaradt. Nehz volt az let. A boltokban, vsrban szinte volt minden, de pnznk az nem volt, s drga volt minden. Nagyon sokat kellett dolgozni, hogy legyen betevõ falat s mg msra is jusson.

Ezrt nehezen ment az elsõ tszcs-be val belps. A kzsben sem volt eredmny, csak dolgozni kellett, a tsz nem tudott fizetni. gy most mr az eddig mg hznl lvõ kocsi, l sem volt a gazda tulajdona.

Ez nem lehetett vonzerõ. A faluban sokan szedtk a storfjukat s elkltztek ms vidkre: Semsei Lszl, Zoltn, Kond Rfael, Sajkovics stb. Legtbben Komromba, Szõnybe, Tatabnyra s krnykre tvoztak a jobb meglhets s az elvesztett szlõfld kzelsgnek remnyben. Ilyen rzelmekkel zajlott le jkori npvndorls. Az enyhls csak tz-tizent vvel ksõbb , az 1960-as vektõl jelentkezett…. 164

* A tanulmny A mi falunk cmû sorozat harmadik rszeknt jelent meg a Mozg Vilg 2003. 7. szmban (91–94). Szvegt a szerzõ szves engedelmvel adjuk kzre, amirt ezton is ksznetet mondunk.

 

 

Szabolcska Mihly
Uram, maradj velnk!

          

Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?

Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?

tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!

 

 

 

dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!

 

Istvndi trtnethez

 

ROKHTY BLA
1890-1942
zeneszerz, orgonamvsz, orgonatervez, karnagy
79 ve halt meg

 

Dr BUCSAY MIHLY
1912 - 1988 - 2021
33 ve halt meg

 
Garai Gbor Jkedvet adj

Garai Gbor: Jkedvet adj

                  ennyi kell, semmi ms

   Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
   A tbbivel megbirkzom magam.
   Akkor a tbbi nem is rdekel,
   szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
   Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
   nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
   mg magnyom kivltsga se kell,
   sorsot cserlek, brhol, brkivel,
   ha jkedvembl, nknt tehetem;
   s flszabadt jra a fegyelem,
   ha rtelmt tudom s vllalom,
   s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
   S hogy a holnap se legyen csupa gond,
   de kezdd s folytatd bolond
   kaland, mi egyszer vget r ugyan –
   ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.

  

 

 

Dr. LAJTHA LSZL
1892-1963-2021
58 ve halt meg

 

Protestns Gradul

 

Dr FEKETE CSABA

 

 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok egy zsoltrprjnak tanulsgai
 Fekete Csaba: A dlvidki gradulok s a viszonyts megoldatlansgai (dlvidki gradulok: blyei, klmncsai, nagydobszai)


ltogat szmll

 

Zsoltr s Dicsret

 

Egyhztrtnet

 

Tth Ferentz

 

Trtnelem

 

Trtnelem. Trk hdoltsg kora

 

Dr SZAKLY FERENC


trtnsz 1942-1999 - 22 ve halt meg

 

Vilghbork - Hadifogsg
Mlenkij robot - Recsk

 

Keresztyn Egyhzldzs
Egyhz-politika XX.szzad

 

Roma mlt, jv, jelen

 

PUSZTUL MAGYARSG - EGYKE

 

 

ADY ENDRE MAGYARUL

   

   Nem adta neknk az Isten,

   Hogy ki szeret, az segtsen,

   Sohasem.

 

   Magunk is ritkn szerettk,

   Kikrt szlltunk hsen, egytt,

   Valaha.

 

   Valahogyan bajok voltak,

   Lelknknek, e toldott foltnak

   Bajai.

 

   Egyformn raktuk a szpet

   Bartnak s ellensgnek,

   Mert muszj.

 

   Egyformn s mindig csaldtunk,

   De ht ez mr a mi dolgunk

   S jl van ez.

 

   S szebb dolog gy meg nem halni

   S knoztatvn is akarni:

   Magyarul.

 

 

KARCSONY NNEPRE

 

HSVT NNEPRE

 

PNKSD NNEPRE

 

Gyerekeknek - Bibliai Trtnetek
msolhat, nyomtathat

 

WERES SNDOR

A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt. 

 

 

A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal                      Oldal tetejre          ltogat szmll

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!