46. NAGYKLNA JAKAB ENDRN BRA VIOLA (1927) NAGYKLNA – DUBENICE – NAGYKLNA „...amit ide lertam, csak
NAGYKLNA JAKAB ENDRN BRA VIOLA (1927) NAGYKLNA – DUBENICE – NAGYKLNA
„...amit ide lertam, csak kis tredke a sok szenvedsnek, amirt magyarok vagyunk...”
114. Egy pr sorban lerom, hogy mit kellett elszenvedni a deportlskor, 1947. februr 11-n Nagyklnn, a lvai jrsban. Nagyklnra 1947. februr 9-n katonasg jtt a faluba. Februr 10-n krlzrtk a falut, csak igazolssal lehetett kimenni vagy bejnni. Azok szmra, akik tudtk, hogy el kell hagyni az otthonukat, borzalmas volt az jszaka. Mi mr egy hnappal elõbb megtudtuk, hogy neknk is menni kell, mert a kocsmrosn kipuhatolta a kocsmjba jr, a kiteleptssel foglalkoz szemlyektõl, hogy mi is rajta vagyunk a listn.
Az desapm nekillt ldkat csinlni: egy mter hossz s 70 centimter magas ldkat, ngy darabot. Ezekbe a ldkba csomagoltuk az ednyt, zsrt, lisztet, ruhanemût, szemlyes dolgokat, s vrtuk, hogy mi lesz velnk.
Aztn eljtt az a borzalmas februr 11-e. Hideg, tli reggel ksznttt rnk. Nyolc ra krl kt fegyveres katona jtt hozznk, az desapmat az egyik elvitte, a msik ottmaradt velnk, bellt az ajtba s nem lehetett kimenni. Flt, hogy megszknk. Az desanym krdezte tõle, hogy hov vittk az uramat? Elõszr nem akart vlaszolni, de vgre azt felelte, hogy a kzsghzra.
lomlasssggal teltek a percek. Egyszer csak hallottuk a nehz teheraut zgst. Elõtte jtt desapm a fegyveres katonval. A katona kinyitotta a kaput, desapm ezzel a fj szval kezdte: kedveseim, el kell hagyni az otthonunkat. Ez borzalmas perc volt. Az autval rkezõ hrom frfi pakolni kezdte a ldinkat. A ngy ldbl csak hrmat engedtek felrakni, azt mondtk, tbbet nem lehet. Amikor bezrult utnunk az otthon kapuja, borzalmas volt. Mg most is az, ha r gondolok ennyi v utn is. Otthon maradtak az llatok – egy anyadiszn malacokkal, kt tehn, kt nvendk szarvasmarha, libk, tykok.
Hogy ki lettek, ezt soha nem tudtuk meg.
Amikor a vastllomsra rtnk, mr tbb csald volt ott. regek, gyerekek egytt. A katonk itt is fegyvert viseltek. Nem lehetett a marhavagonokbl kiszllni annak, akit oda mr beraktak. Hideg, fagyos nap volt, mi kt csalddal voltunk egy vagonba zrva, mint az llatok. Nem volt az emberhez mlt. Ksõ dlutn mr azt hittk, hogy befejezõdtt a telepts, ami 43 csaldot rintett. s akkor mg egy nyomork, rvidlt 28 v krli frfit hoztak oda, ahol mi voltunk. Knyrgtt a katonknak, hogy vigyk õt vissza. Nem vlaszoltak, rnk zrtk a vagont s kzben szidtk a magyarokat.
Ez a nyomork ember az desapmhoz fordult: „Gyula bcsi, mi lesz velem?”. Az desapm azt mondta neki: „Ne flj, te itthon maradsz, te nem fogsz Csehorszgba jnni!” Elrkezett az induls ideje, gy este fl hat krl megszmlltak bennnket, mint az llatokat, s azt mondtk a katonk, hogy most mr mi is zrjuk be a vagonokat. Ez a szerencstlen frfi srt, zokogott, az desapm mondta neki: „Ha megmozdul a vonat, odallsz az ajtba s kiugorsz!” gy is trtnt. Ez este hat rakor lehetett, mert amint a vonat elindult, megszlaltak a harangok az esti misre.
Egsz jjel utaztunk, nem tudtuk, hol vagyunk. Egyszer csak megllt, kint a hatrban. Ott mr volt egy szerelvny magyarokkal, õk azt mondtk, hogy esttõl ott llnak mr. Aztn elindult a vonat, mg februr 13-n reggel megrkeztnk Prgba. Ott a szerelvny felt leakasztottk. Ezen huszonegy csald volt. Azutn jbl elindult a szerelvny velnk, dlutn gy hrom krl berkeztnk a vgllomsra, aminek Dobr volt a neve. Ott mr vrtak a szekerek. gy vlogattk az embereket, mint az llatokat. Az regek nem kellettek, azok maradtak. Mi is ksõ este keltnk el, mivel a szleim idõsebbek voltak. n akkor hszves voltam, a btymrl annyit tudtunk, hogy orosz hadifogsgban van, de azt nem tudtuk, hogy l-e? A katonk azonban kerestk õt, hurcoltk is apmat, mert azt hittk, hogy megszktt.
Most kezdõdtt a haddelhadd. jszaka rkeztnk egy kis faluba, Dubenicbe az desanymmal, az apm ott maradt mg a vagonban. Hideg szoba vrt rnk, majd megfagytunk. Srva ltnk anymmal, amikor hajnalban ngy ra krl zrgetett a gazda, hogy menjnk etetni. Az istllba mentnk, ott hrom lovat, hsz nvendkllatot, t tehenet kellett etetni. Mire megetettk, az anymmal reggelit kaptunk: egy kis szelet vajas kenyeret.
115 Befogtuk a lovakat s mentnk az apmrt a vrosba. Mikor odartnk, az apm krdi tõlem: „No, kedves, mi van?” n srva mondtam: neknk nagyon rossz lesz. Teltek a napok, hetek, aztn dolgozni mentnk a hatrba. n egy lval dolgoztam, az desapm kettõvel. Jtt a mrcius elseje, fizets nem volt.
Sem prilisban, sem mjusban. Mi hrom s fl hnapra nem kaptunk fizetst. Pnz nlkl mr nem tudtunk ltezni, mert amit itthonrl magunkkal vittnk, mr fogyflben volt. A faluhoz kzeli majorban is voltak magyarok. Mondtk, hogy õk mindjrt kaptak fizetst. De ez rajtunk nem segtett. Hiba mondtunk akrmit.
desapm egy kicsit beszlt ttul. Kzzel-lbbal magyarzta a gazdnak, hogy pnz kellene. Vgre megrtettk egymst, de a gazda azt mondta, hogy azrt nem fizet, mert õ mirtnk szemlyenknt 2 000 koront fizetett mr, s amg ezt le nem dolgozzuk, nem jr fizets. A kettõnk fizetse az apmmal 1500 koront tett ki. Teht az itteni szlovk vezetõsg eladott minket, mint az llatokat.
gy teltek a napok, hetek, hnapok, jttek a levelek az elveszett otthonbl, s olyan hrek is, hogy minket Magyarorszgra fognak vinni. Mr akkor desapm egy kicsit tbbet beszlt ttul, s szlt errõl a hrrõl a gazdnak. A felesge azonban kinevetett, hogy mit gondolunk, mi, magyarok, hogy õk mennyit fizettek rtnk, ebbõl semmi sem lesz. gy is trtnt. Maradtunk. Teltek a keserves napok, mr egy kicsit megismertk a krnyket s sok ms magyart. Akivel csak tallkoztunk, az volt az elsõ krds: hov val s hogy mikor megynk haza?
Jnius elejn rtestettk a reformtusokat, hogy jnius 16-n, innen hsz kilomterre, Pøbram vrosban rvacsoraoszts lesz. El is mentnk: a kultrteremben volt a tallkoz, ahol krlbell szztvenen jttnk ssze. Amikor bementnk, akkor jttek a fegyveres csendõrk. Kettõ megllt az ajtban s a tbbiek krlvettek bennnket, mert attl fltek, hogy fellzadnak a magyarok. Ilyen llapotban trtnt az rvacsoraoszts. A kikldtt lelksz Tth Klmn tiszteletes r volt.
A hvek nyugodtak voltak. Srs kzepette zajlott le az istentisztelet is, ami aztn kt v alatt ktszer ismtlõdtt, de mr csendõrk nlkl. Egymst ltogattk a magyarok, ott szerettk az emberek egymst.
Az desapm azon volt, hogy mi menjnk el errõl a helyrõl. Nem lehet elmondani, milyen rossz helyen ltnk. Nha be kellett menni a vrosba, Dobrba. Ott volt egy kikldtt magyar tolmcs, s õ azt mondta, vrjunk legalbb a kvetkezõ v elsejig, akkor taln meg lehet prblni, hogy otthagyjuk ezt a helyet.
Ez meg is trtnt. 1948. janur elsejn nem mentnk etetni. Nagy csetepat lett. Dlutn bejtt a gazda a csendõrkkel egytt, hogy menjnk dolgozni. n nagyon megijedtem, de desapm mondta, hogy nem! Reggel jbl jtt a gazda: ha nem dolgozunk, azonnal menjnk ki a laksbl. Volt ott a faluban egy kis, elhanyagolt hz. Ennek a tulajdonost krte meg apm, hogy oda kltzhessnk. s õ megengedte. Ki is hurcolkodtunk a kis holminkkal. Este, gyertyafny s vz nlkl, hideg szobban, janur 3-n. jjel jbl jttek a csendõrk, hogy ki a hzbl, mert ha nem, baj lesz. Reggel jtt a tulajdonos is, hogy menjnk, mert õt megbntetik. Az desapm bement a vrosba a tolmcshoz elmondani, hogy mi trtnt velnk. Õ visszakldte apmat, hogy majd reggel kldeni fog rtnk egy autt, az behoz bennnket a vrosba. Adott egy igazolst, ha a csendõrk zaklatnnak, ami ismt meg is trtnt az jjel. A tulajdonosnl is jrt az desapm, hogy legyen nyugodt, reggel mi elmegynk.
Reggel jtt az aut, bevitt a vrosba. Egy kis szobt kaptunk, de itt mr nem kellett a csendõrktõl flni. Az desapmat a vrosban alkalmaztk tptsnl, ahol tbb magyar is dolgozott. n az desanymmal a vrosi kertszetben dolgoztam. Itt sem volt rzss a helyzet. De aztn jtt 1948 februrja: Gottwald elnk a magyarok sorsn egy kicsit enyhtett. Vgre Bene kimlt ebbõl a vilgbl. Mi, magyarok nagyon rltnk s vrtuk a szabaduls rjt, ami nehezen jtt, mert ki kellett tlteni a kt vet.
Kzben jttek olyan hrek a hivatalokbl, hogy haza lehet menni, csak le kell szlovakizlni, ami azt jelentette, hogy szlovknak kell vallani magunkat s nem magyarnak. Sajnos, voltak kzttnk, akik ezt megtettk, megtagadtk magyarsgukat, s mgsem mehettek haza, csak akkor, amikor letelt a kt esztendõ.
Ezek az emberek azt sirattk, hogy eladtk magyarsgukat, s mgis maradniuk kellett.
Aztn a sok szenveds utn jtt a szabaduls rja. 1949. mrcius 9-n ismt a marhavagon lett az otthonunk. Este indult el a vonat Prgbl az hajtott otthon fel. Dlelõtt rtnk Pozsonyba. Itt a cseh vezetõsg tadott az itteni szlovk vezetõknek, akik nyjasan fogadtak. A csehek mindenkitõl elbcsztak, kezet fogtak s j egszsget kvntak.
Na, mg csak most jtt, amire nem szmtottunk. Nv szerint olvastak bennnket, s megmondtk, ki hova fog menni lakni. Csak haza nem. Mi is kzjk tartoztunk. Este 11 rakor rtnk tbb csalddal a nagyklnai llomsra, vagyis haza. Ezek a hres vezetõk azt mondtk, hogy reggelig lesznk a vagonokba, 116 aztn elvisznek a szomszd faluba. Hla Istennek ez nem trtnt meg, mert itt a faluban egy ttag csald kihurcolt a vagonokbl, s mire jtt a szlovk vezetõsg, mr nem tallt ott. De ezzel nem zrult le a hercehurca, jbl kezdõdtt a klvriajrs. Aki a mi hzunkba bekltztt, amg mi Csehorszgban voltunk, az nem akart kimenni. A btym hazajtt a fogsgbl, ahol ngy s fl vet tlttt. Ismt a hurcolkods kezdõdtt. Egy zvegyasszony adott kevs idõre szobt mrciustl szeptemberig, õ is sokszor mondogatta, hogy j volna, ha mennnk mr. Sok huzavona utn n addig veszekedtem a hzunkban lakval, hogy vgre rsznta magt, szeptemberben kikltztt. gy vgre bekltzhettnk hajtott otthonunkba.
Ez, amit ide lertam, csak kis tredke a sok szenvedsnek, amirt magyarok vagyunk, s azok is maradunk, s amg lek, nem tagadom meg. A sok szenvedst elfelejteni nem lehet, de lerni sem.
|