45. MARTOS JBA JNOS (1923) MARTOS – GYNK, KOMROM 111 „Mi, felvidkiek sehogyan sem tudtunk belenyugodni a so
MARTOS JBA JNOS (1923) MARTOS – GYNK, KOMROM 111
„Mi, felvidkiek sehogyan sem tudtunk belenyugodni a sorsunkba.”
Egy ezer lelket szmll kis faluban szlettem Ez a kis falu Martos, a Zsitva s Nyitra folyk torkolatban tallhat. A telepls mr a tatrjrskor ltezett, amikor mg a folyk nem voltak szablyozva. Ingovnyos, mocsaras terlet volt. A tatrok elõl ide menekltek õseink. Fõleg halszattal foglalkoztak. A fldmûvels csak a folyk szablyozsa utn kezdõdtt. A fldek nagyon gazdag bzatermõ fldek.
Az elsõ vilghbor utn, amikor Masarykk megalaktottk a Csehszlovk kztrsasgot, Martos is Csehszlovkihoz kerlt. Szinte az egsz falu fldmûvelssel foglalkozott. Volt reformtus templom, s als s felsõ tagozat reformtus iskola is. n ott jrtam ki a nyolc osztlyt az 1930-as vekben. A szntiszta magyar iskolkban voltak szlovk rk is, amelyeket nem vettek szigoran. gy nem is tanultuk meg a szlovk nyelvet. A bizonytvnyokat szlovkul s magyarul lltottk ki. A teleplsnek volt mg magyar knyvtra, kultrhza is, amelyben a fiatalsg magyar sznelõadsokat tartott. Az akkori fiataloknak sokat kellett dolgozni a mezõgazdasgban. Akkoriban a magyarsgot mg nem ldztk Szlovkiban.
A hivatalokban is a hivatalnokoknak ktelezõ volt a magyar ismerete. Ez az idõszak a magyar parasztsgnak kedvezõ volt, mert a termkeit jl el tudta adni. Az iparcikk meg szintn olcs volt. Egy mzsa bza rbl az ember tetõtõl talpig fel tudott ltzni.
Amikor 1938 õszn Horthy Miklsk visszafoglaltk a Felvidket, Martos diadalkapuval s virgszõnyeggel vrta a magyar katonkat. Mivel a teleplsnek orszgtja nem volt, s esõs idõ volt, akkor õsszel nagy volt a sr. gy hrom szakasz huszr jtt a faluba. A kocsma elõtt egy nagy hord bor volt megcsapolva, s mindenki annyit ivott, amennyit akart ingyen. Egy htig tartott a mulats. De ezzel az idõszakkal szerintem mr el is kezdõdtt a msodik vilghbor. Nemsokra az n apmat is behvtk, meg msokat is magyar katonnak. Jttek a tbbi megszllsok s kellett az ember. Mivel n voltam a csaldban az idõsebb fi, nrm maradt a sok mezõgazdasgi munka. 1944-ben mr n is s apm is katonk voltunk, meg a lovakat is elvittk a hborba. A hborbl n is, apm is szerencssen hazakerltnk, de l nem volt egy sem. Mind elvittk.
A Felvidket a nagyhatalmak ismt Csehszlovkihoz csatoltk, gy a mi kis falunk is odakerlt. Hazatrtek a hborbl a munkaszolglatosok is, s õk lettek az elsõ kommunistk. Õk lettek a falu vezetõi is. 1946-ban a hborbl hazatrt fiatalok megnõsltek. Ez a Csehszlovkia mr nem az a Csehszlovkia volt, amely az elsõ vilghbor utn. 1946-ban egy este szlovk katonk rkeztek teherautkon a faluba.
Krlfogtk a falut, minden utat lezrtak. Mi szrevettk, hogy mi kszl, n egy bartommal elbjtunk a kert boztosba. A szleink 40-50 v kztti emberek. Õk nem bjtak el. Õk a csehszlovk hadseregbe voltak tnyleges katonk. 1946-ban azonban Csehszlovkiban volt egy sszers, s õk mind magyarnak vallottk magukat. Ezrt a katonasg a helyi vezetõkkel sszeszedte õket, teherautn az llomsra vittk, s az ott elksztett marhavagonokba rjuk zrtk az ajtt. Napokon keresztl tartott, amg Csehorszgba vittk. Ott a piacon rultk a cseh gazdknak, mint az llatokat. Voltak, akiket csaldostul elvittek. Azutn a cseh gazdk hazavittk õket, mezõgazdasgi munkval foglalkoztattk. Dolgoztattk kora reggeltõl estig. A szllsuk az istll volt. Fizetst nem kaptak. Fl v mlva a sajt kltsgkn hazaszktek.
1947-ben Martoson is kiosztottk az gynevezett fehrleveleket, majdnem az egsz lakossgnak.
Hiszen az sszerson mindenki magyarnak vallotta magt. Ezen a fehrlevlen az llt, hogy a csehszlovk–magyar csereegyezmny alapjn õket Magyarorszgra teleptik. Ezek utn rltnk is, meg fltnk is. Annak rltnk, hogy most mr Csehorszgba nem visznek bennnket, de attl fltnk, hogy a Szent Istvn ezer ve alatt õseink ltal sszegyûjttt fldek elvesznek. s ez be is kvetkezett. Hiszen a parasztembernek a vagyona a fldje volt, ha volt pnze, fldet vett. 112
Martosnl az elsõ csoportba hat csaldot jelltek ki az 1948. mjus 5-i teleptsre. Ezek a csaldok soron kvl megkaptk a vagyonukkal a telekknyvi kimutatsokat, s a leltrosok minden csaldnl minden ingatlant, mg a fkat is felleltroztk. De ksõbb rjttnk, hogy ennek semmi rtelme. Idõt adtak a csomagolsra, melyben a rokonok is segtettek. A Balla csaldban a legidõsebb Balla ez idõ alatt felakasztotta magt. Õ gy otthon maradt, eltemettk.
Kzben mr megjelentek a Magyarorszgrl nknt jelentkezõ, szlovknak mondott csaldok. Ezeknek szinte semmijk sem volt. Csak a nagy csehszlovk propaganda nyomsra a jobb let megteremtse rdekben jttek Szlovkiba. Õk a szlovk kormnytl mr a vonaton kaptak 100 000 korona gyorsseglyt.
Az n szleim egyik hzt is egy bnyszcsald kapta meg, s vele az 1938-ban plt 60 mter hossz L alak, megtlttt gazdasgi pleteket, meg az 50 hold fldet. A fldeket bevittk ott is a termelõszvetkezetbe, de a haszonbrbõl õk ma is knnyen lnek. Mivel a szleimnek kt hza volt, mert egyikknek se volt testvre, n mr a felesgemmel meg hat hnapos kisfiunkkal kln laktunk. Mivel azonban az sszersnl n is szerepeltem a listn, gy neknk is mennnk kellett.
1948. mjus 5-n megjelentek a magyar rendszm Mateosz-teherautk rakodkkal, de ott volt a szlovk csendõrsg is. Ezek az emberek mindent felraktak, s vittk a tizent kilomterre lvõ hetnyi llomsra. Ott az elõre elksztett marhavagonokba mindent beraktak, semmit nem kmlve. Egsz nap tartott, mire a hat csaldot bevagonoztk. Megtelt egy egsz szerelvny.
A felesgem szlei, hrom testvre s mind a hat csaldnak a rokonsga ott volt elbcszni, vrtk, hogy elinduljon a vonat. Mr este volt, de a vonat nem indult. Srtunk mindannyian. Nekem mg most is hullanak a knnyeim, hogy ezeket a sorokat lerom ennyi v utn. n annyira szerettem a falumat, n mg mindig martosinak mondom magam. Este azutn a rokonok hazamentek lovaskocsikkal. Mi meg a marhavagonokba berendeztnk szalmazskokbl fekvõhelyeket, a sparhelt kmnyt a vagon ablakn kivezettk, s csinltunk fõzsi lehetõsget. Kellett, mert ott volt a hat hnapos kisfi is. Valamikor jjel indult el a vonat.
Szobnl lptk t a hatrt. Az irny Tab volt, de Szobnl megvltoztattk, Keszõhidegkt-Gynk lett. Szobon egsz nap lltunk, mert a csehszlovk koronnkat itt vltottk t forintra. Egy magyar forintrt 14 koront kellett adni. Szobrl megint valamikor jjel indultunk, Pesten keresztl. A sok ztyklõdsben szinte minden sszedõlt a vagonokban. Ahol meglltunk, azonnal szaladtunk vdrkkel vizet keresni az llatoknak. Vizet a vagonokban nem tudtunk trolni. Az asszonyoknak a teheneket is meg kellett fejni, mert a kicsiknek a tej is kellett.
Nyolc napig tartott ez a knyelmetlen utazs, mr minden sszedõlt, mire megrkeztnk a keszõhidegkt-gynki llomsra. Gynk onnan kilenc kilomterre van Az llomson szintn bizottsg fogadott bennnket, meg a Magyar Mateosz-autk a rakodkkal egytt. A bizottsg itt megadta a szlltknak a cmet, hogy kit, hov vigyenek. Ismt ksõ este lett, mire behurcoltak bennnket egy svb udvarba. Az udvar kzepre mindent ledobltak, mg a svb is ott volt, meg az llatai is. Ennek a svbnak kt hza llt egyms mellett egy bejrval.
Mi a kisebbiket kaptuk meg, a szleim mellett kln hzszmmal. Mr ksõ este volt, mire bertnk Gynkre. A sok holmi az udvaron sszedoblva. Az llatokat be tudtuk vinni az istllba a svb llatai mell, mi meg szalmazskokra fekdtnk, s elaludtunk, mert annyira ki voltunk merlve.
Heteken keresztl rakodtunk. A svb is elvitte az llatait. Õ kapott egy kisebb hzat, amelyet a volksbundistk otthagytak. Õket mr 1946-ban kiteleptettk Nmetorszgba. De õk csak egy csomaggal mehettek, a ruhikat s nmi lelmet vihettek magukkal. Ezeknek a laksait mr elfoglaltk a Romnibl rkezõ magyarok, meg helyi telepesek is voltak Oroshzrl. Õk megkaptk a kiteleptett volksbundistk laksait teljes berendezssel, llatokkal egytt. A felvidkiek csak res laksokat kaptak.
Ezutn jtt a fldoszts. Egy Moldovbl meneklt Vince bcsi nevû ember volt a fldoszt. Õ volt a kommunista vezr. Õ rni, olvasni nem tudott. Csak keresztet tett. Egy lovaskocsi vitte a hatrba a tisztviselõnõket, akiknl a fldtulajdonosok telekknyvi nvsora volt, s azok mondtk, hogy melyik fld ki. Itt mr nem szmtott, hogy Csehszlovkiban ki mennyit hagyott, itt mindenki 15 holdat kapott. A minõsg meg attl fggtt, hogy a Vince bcsinak ki mennyi bort adott. Mert a kocsi, amelyen a tisztviselõnõket vittk, a saragla mindig tele volt borosveggel. A Vince bcsi ezt iszogatta egsz nap. Mi meg gyalog mentnk a kocsi utn a hatrba, mire megkaptuk a 15 hold fldet.
Gynk hatra dimbes-dombos, s mi, csallkziek ehhez nem voltunk hozzszokva. gyhogy ha mentnk a lovaskocsival a hatrba, egynek mindig a kocsi utn kellett menni, hogy a kllõk kz rakja a 113 durungot, fkezze a kocsit, mert elsodorta volna a lovakat. A romn telepesek is, meg a magyar telepesek is 1948-ban mr kezdtek elvndorolni a falubl a vrosra. 1948-ban megjelent egy jsg, amelyet mr a felvidkiek jelentettek meg, õk is rtk, a cme j Otthon. Nagyon nagy keletje volt az egsz orszgban.
Azonban nem sokig tartott, mert olyan cikkek is megjelentek benne, amelyek az akkori kommunista Rkosi-kormnynak nem tetszettek, s betiltottk.
Mi, felvidkiek sehogyan sem tudtunk belenyugodni a sorsunkba. llandan sszejrtunk beszlgetni, hogy mit is kellene tennnk. Lassan kezdtk fellni a hazulrl hozott pnznket. Itt csak a svbok tudtak gazdlkodni, mert azok krkkel dolgoztak. Neknk meg knnyû lovaink voltak. Ezek nem brtk a hegyeket. A kitelepts 1948 augusztusban megszûnt, amikor Bene Jnost meggyilkoltk.* gyhogy utnunk mr nem is nagyon hoztak felvidkieket. gy a felesgemnek otthon maradtak a szlei, meg a hrom testvre. n 1949 februrjban eljttem Komromba vonattal, mert n mr itt ismerõs voltam.
Nagy nehezen talltam egy albrletet egy idõs nninl, akinek volt egy szoba-konyhja. A konyhban lakott egy hromtag csald, mi meg a fl szobt foglaltuk el. A msik fl szobba meg az idõs nni lakott.
Mi hrman voltunk. Akkor mr a fiunk egyves volt. 1949. mrcius elsejn mr Komromban laktunk.
Szerencsre mg volt annyi pnznk, hogy Keszõhidegkton tudtam egy vagont brelni, amivel eljttnk Komromba. Mielõtt eljttnk, n Szekszrdon a fldhivatalnl bejelentettem, s gy az llam a kishzat is eladta, s a fldeket sem telekknyveztk a nevemre, mert a telekknyvezs valamikor 1954 tjn volt.
Apm is leadott a 15 hold fldbõl, csak annyit hagyott meg, amelyen takarmnyt termelt az llatoknak. A lovakkal inkbb fuvarozni jrt az tptsre.
Az csmet elvittk katonnak, utna pedig elment Dunapentelre az ptkezshez. Õ sok vig legnyszlln lakott. Amikor felplt Dunajvros, ott maradt a gyrnl s kapott ott lakst. Megnõslt, s ma is ott lakik. Mi Komromban albrletbõl albrletbe mentnk, gyhogy mita megnõsltem, 1946 ta ht helyen laktunk. Amikor a fiunk hromves lett, felvettk vodba, a felesgem is elment dolgozni. n kzben szakmt is tanultam.
Az tvenes vekben szerettnk volna visszateleplni a Felvidkre. Be is adtam a krelmemet a Belgyminisztriumba. Egy alkalommal behvattak Tatabnyra, a belgyi osztlyra, s nagyon csnyn beszltek velem a nyomozk. A krelmemet elutastottk. Tizenkt vig laktunk albrletben, sokszor kiskocsival hurcolkodtunk. 1958-ban mr vettnk hzhelyet, s 1960-ban felvettnk 60 000 forint klcsnt, s megkezdtk a csaldi hz ptst. 1961 jniusban mr be is kltztnk. Nemsokra a fiunk is megnõslt s a csald hattag lett.
A Szlovkiban maradt rokonokkal is mr gyakrabban tudtunk tallkozni. Õk is jttek, mi is mentnk.
A szlõk mr mind meghaltak: Gynkn is, meg Szlovkiban is. Mi is megregedtnk. A fiatalok mind kirepltek a csaldi hzbl, s ma mr csak ketten, idõs betegen vagyunk a nagy munkval, sprolssal s szorgalommal felptett hzban. n mr nyolcvan vesen bele is volnk trõdve az letem sorsba, de azt nem tudom elfogadni, hogy az 1947. vi XVIII. trvny 29. cikknek 3. pontja kimondja – minthogy 1947. februr 10-n Prizsban a bkeszerzõds folyamn a nagyhatalmak kteleztk a mindenkori magyar kormnyt –, hogy a felvidki kiteleptett magyarokat krptolnia kell. Ez mg a mai napig nem trtnt meg.
Volt mr az azta eltelt tvent v alatt tbb kormny, de ezekkel az gyekkel mg egyik sem foglalkozott. Szerintem ez is befolysolja, hogy egy kormnyt sem vlasztanak meg ktszer egyms utn.
Persze a felvidkiek kztt is vannak, akik mg tbbet is szereztek, mint ami az elõdeiknek Szlovkiban volt. Hiszen, aki kzel van a tûzhz, knnyen melegszik – mondja a kzmonds. Azonban vagyunk mg nagyon sokan, akik az elõdeink ltal sszegyûjttt vagyonbl alig kaptunk valamit. Taln csupn azrt, mert gyetlenek voltunk, s megmaradtunk csak magyarnak, mint ahogyan a szleink is bertk magukat az 1946. vi sszersnl Csehszlovkiban.
n egyelõre ennyit szerettem volna elmondani a visszaemlkezseimbõl, de a trtnszek taln vek mlva mg tbbet is tudnak mondani, s az unokink, ddunokink mg fognak errõl hallani az iskolban.
|