43. LOSONC HAUSER JENÕ (1921)* LOSONC „…sok rossz kzl a legkevsb rosszat…”
LOSONC HAUSER JENÕ (1921)* LOSONC
„…sok rossz kzl a legkevsb rosszat…”
109. Igaz, nem voltam kiteleptve s hogy mirt, az a tovbbiakban kiderl. Szksgesnek tartom rvid letrajzomat kzlni, hogy a krlmnyek rthetõbbek legyenek. 1921. november 12-n szlettem, Rimaszombatban, apm a htves orosz fogsgnak ksznhetõen mint kereskedõsegd 48 vesen rokkantnyugdjas lett. Engem a polgri iskola elvgzse utn tanulnak adtak egy mter- s divatru zletbe, ahol hat vet dolgoztam, egszen a katonai bevonulsomig, hrom vre (1942–45).
ppen erre az idõre esik az elszakads szlõvrosomtl, ugyanis az egsz csald Losoncra kltztt.
Amikor Pestbõl mr csak egy tenyrnyi elfoglalatlan rsz maradt, sikerlt meglpnem, s mire hazartem (1945. februr 15–25.), mr a tnkrebombzott Losonc szovjet kzen volt. Nem rszletezem, ltnk, mint a tbbiek, eladogattuk a holmijainkat, csereberltnk, sefteltnk a mindennapi melaszrt, ami a tea destsl szolglt. lls utn kellett nzni. Igen m, csakhogy mindenhol az gynevezett politikai megbzhatsg igazolst krtk, amit bizony magyarnak megszerezni lehetetlen volt.
Nem adtam fel. Megtalltam az gynevezett kiskaput, ugyanis a falusi fogyasztsi szvetkezetek mg a tagsg kezben voltak, igaz, a sztrabolt zletbõl s kocsmbl a nullrl kellett indulni. A nyelvvel nem volt problma, hiszen szlovk iskolba jrtam, gy a vezetõsg is elhitte, hogy szlovk vagyok, majd a szlõvrosomhoz fordultam, htha…, de nem.
Ekkor krtem az llampolgrsgot, sajnos eredmny nlkl. Idõkzben sszeakadtam egy volt osztlytrsammal, aki azt tancsolta, forduljak a belgyminisztriumhoz, krjem ki az 1930-as npszmllsi adatokat. Azt krdeztem tõle: Gondolod, hogy az apm szlovknak jelentkezett? Van egy fnykpem apmrl (Podleszny Andrs, Kassa, Malom utca 20.), amelyen az apm tves korban, 1891-ben felemelt kzzel szavalt. A csaldi emlkezet szerint a kvetkezõ versikt mondta el:
Magyar vagyok, az maradok,/
Ms lenni nem akarok,/
Magyar volt az atym, anym, /
A magyarsg tõlk szllt rm./
Magyar leszek ezutn is, /
Amily magyar volt az atym is, /
s gy ldjon meg az Istenem,/
Amint e szt meg nem szegem!
(A fnykp ma is megvan.) Bartom gy vlaszolt: „Csak gondoltam, hogy idõt nyersz vele. Mire õk vlaszolnak, eltelik nhny hnap, addig meg majd csak kialakul ez a bizonytalan helyzet. Addig meg krj igazolst, hogy intzik az gyedet.” Megtrtnt.
Aztn jtt az llamosts. Mondanom sem kell, hogy nem az llam fizetett r, hiszen a szvetkezettel kttt szerzõds rvnytelen lett, klcsnkbõl fizettk a hinyt, amelyeket a fõellenõr kimutatott.
Kzben 1946-ban megnõsltem, 1948-tl pedig megnyltak a magyar iskolk s a tanrkpzõ Losoncon, gondoltam, beiratkozom. Naponta kellett jrni 14-20 rra, de kitartottam. Folytattam a pedaggin Pozsonyban, magyar–szlovk szakon hrom vig, majd a kassai blcsszeten. Tantottam a rimaszombati jrsban, Nagybalogon, majd 1959-ben a szepsi mezõgazdasgi technikumban egszen nyugdjaztatsomig.
A sors irnija, hogy csaknem negyven vig kizrlag a szlovk nyelvet tantottam mind a szlovk, mind a magyar tagozaton. Taln nincs olyan telepls Szlovkia dli rszn, ahonnan ne jrt volna valaki Szepsibe, hiszen ide gravitlt Pozsonytl Tiszacsernyõig az egsz magyarsg, mivel egyedli mechanizcis szak voltunk a mezõgazdasgi iskolk kztt.
Ide kvnkozik mg egy, nlam fiatalabb kollegm kijelentse: „Sosem bocstom meg az apmnak, hogy annak idejn reszlovakizlt!” Mire n a kvetkezõt vlaszoltam: „Maga mg rvidnadrgos kisfi volt akkoriban. Az desapja jmd gazda volt, azrt fjt egyeseknek a foga arra, hogy a kszbe beleljn, amit az desapja verejtkkel szerzett. res kzzel a bizonytalanba vinni a csaldjt? Az desapja a sok rossz kzl a legkevsb rosszat vlasztotta, ezt pedig a fennmaradsrt, a csaldja rdekben…”
* A szerzõ ltal bekldtt dokumentumokat lsd a mellkletben.
|