42. „ISMERETLEN” (1920)* KOMROMSZENTPTER – MR „… nem hagytunk ott mst, csak az letnket,
„ISMERETLEN” (1920)* KOMROMSZENTPTER – MR
„… nem hagytunk ott mst, csak az letnket, hzunkat, fldjeinket.”
108. Kt nõvremmel s szleimmel ltem egytt. desapm gazdlkod volt. Rendes, szp hzunk, nagy kertnk, 12 hektr fldnk s szõlõnk is volt, prshzzal. llatokat is tartottunk, amelyek a fldek mûvelshez is kellettek. Lovak, krk, azonkvl tehenek, borjak s baromfiflk. Nõvreimmel egytt dolgoznunk kellett, mert segtsget nem nagyon kaptunk. Nyugodt, j letnk volt. Nagyon szerettk a falunkat, mindenkit ismertnk, segtettk egymst.
Ez a bks, nyugodt let csak a hborig tartott. desapmat ugyan nem vittk el katonnak, mert idõs volt, de sok ismerõs elment, akik soha tbb nem jttek vissza. A falunkban a hbor nagy puszttst nem okozott, nem bombztak, nem voltak harcok. A vge fel, amikor a nmetek mr menekltek, sok mindent elvittek magukkal. Fõleg lovakat s lelmiszert. Azutn jttek az oroszok, õket inkbb a borospince rdekelte, de nem bntottak senkit.
A hbor utn mr megkezdõdtt a magyarsg ldztetse. Sok embert elvittek Csehorszgba munkra, azok ott is maradtak, j letet kezdtek. Akkor mr lehetett hallani, hogy a magyarokat ki fogjk telepteni. Aki megkapja a fehrcdult, annak mennie kell. Meg is jtt a fehrcdula mr 1947-ben. gy megkezdtk a csomagolst.
Nagy ldkba csomagoltuk a ruht, ednyeket, lelmiszert stb.; minden elhozott holmirl leltrt ksztettnk, ami sajnos mr nincs meg, most mr nem is szmt, gysem kaptunk krtrtst. Mindent sszeszedtnk, nem hagytunk ott mst, csak az letnket, hzunkat, fldjeinket.
Jttek a teherautk, vagonba raktak bennnket, minden ingsgot s az llatainkat is. Nem emlkszem, hol lptk t a hatrt, napokig tartott az utazs, ami nagyon keserves volt: az llataink etetse, itatsa, az tkezs, a tisztlkods stb.
Otthon nem maradt rokonsg, az egsz csald tteleplt. Nõvreim Tolna megybe kerltek, n a szleimmel Mrra. Termszetesen svb hzba kerltnk, a tulajdonost nem teleptettk ki, gy velk osztoztunk a hzn. gy gondolom, eleinte gyûlltek bennnket, s nem sejtettk, hogy vtizedekig egytt kell majd lnnk.
A hz tûrhetõ volt, kaptunk kt szobt, konyht, az llatoknak istllt. Nagyon nehezen indult el az j letnk. Kaptunk tz hektr fldet is. Igaz, elhanyagolt, rossz minõsgût, azon kvl egy hektr szõlõt, de nem volt hozz prshz, a faluban jelltek ki egy pinct. Amikor mr kiss sszeszedtk magunkat, jtt a tesz. Be kellett vinni fldet, llatokat s a gazdasgi szerszmokat. 1956-ban flbomlott a tesz, de 1961-ben ismt megalakult, akkor jra mindent elvettek. desapm munkaegysgre dolgozott, n is besegtettem. Hat ven t fizetst ugyan kaptam, de azt a hat vet nem szmtottk be a nyugdjamba.
1970-ben meghalt desapm, nemsokra anym is, gy magamra maradtam. Elhelyezkedtem egy malomba, de gy reztem, el kell mennem innen, kicsit kzelebb a szlõfalumhoz. gy elhatroztam, eladom a hzam s Komromban veszek helyette. gy is trtnt, de kzben, br mr idõs voltam, egy zvegyemberhez felesgl mentem. Nemsokra a frjem is meghalt, gy vgrvnyesen magamra maradtam. Mivel nagyon idõs vagyok, nincs mr senkim, testvreim is rg meghaltak, csaldjaik sztszledtek.
Nekem mr nem maradt ms, csak az emlkeim. Mehetnk mr vissza volt szlõfalumba, de nincs akihez, s nincs mr erõm se hozz. Taln gy a jobb. Tudomsul vettem, hogy az embernek bele kell trõdnie a sorsba. Ezt csak ezrt rtam le, htha valaki elolvassa, s okul abbl, hogy az embert az lete sorn sok rossz is rheti, azrt meg kell becslnie azt, ami van. Nevemet nem rom le, maradjak csak „Ismeretlen”. *
A visszaemlkezõ nem kvnta neve feltntetst.
|