38. BONCSEK LSZL RVKOMROM „A felvidki rszen sszerûtlenl mindenkit hbors bûnsnek tekintettek.R
BONCSEK LSZL RVKOMROM
„A felvidki rszen sszerûtlenl mindenkit hbors bûnsnek tekintettek.”
Ma mr kevesen vagyunk, akik a Bene-dekrtumok elszenvedseinek idejt tltk, s szemtani voltunk mind az anyaorszgban, mind a Felvidken, a magyarlakta rgiban. 1938-ban nagy lelkesedssel ltk t, hogy az anyaorszg maghoz lelt. Nagymagyarorszg hajdanban sok kisebbsg llama volt. Szlovkok, rutnek, romnok, nmetek, szerbek, horvtok, szlovnek, kis szmban bolgrok, lengyelek, csehek s morvk ltek egytt. Jogaikat gyakorolhattk. 1945-ben, miutn a msodik vilghbor vget rt, Potsdamban, Cecilienhof-palotban a gyõztes nagyhatalmak – USA, Nagy-Britannia, Szovjetuni s Franciaorszg – llamfõi ngyfle alternatvt vizsgltak meg Eurpa vesztes llamainak felosztsra. Az egyik alternatva szerint Magyarorszgot Ausztrival akartk egyesteni. Bene, a volt Csehszlovkia elnke, aki visszatrt az emigrcibl, bosszt akart llni azrt, hogy a csehszlovk kztrsasgot 1938-ban feloszlattk: nmet- s magyarellenes dekrtumok egsz sort adta ki, s vgre kvnta hajtani a kassai kormnyprogramot.
Az 1938-ban Magyarorszghoz csatolt rszeken jformn alig lt ms nemzetisgû. A felvidki rszen sszerûtlenl mindenkit hbors bûnsnek tekintettek az llami nacionalista hivatalok is. A polgrok egy rszt vagyonukbl kiforgatva Csehorszgba deportltk mint rabszolgkat, ahol a cseh fldesurak vlogattak kzlk. Hzaikba szak-szlovkiai polgrok tolakodtak be. Vendglõkbe, zletekbe nemzeti gondnokokat (gynevezett nrodn sprvckat) helyeztek. Fõleg olyanokat, akik taln az ellenllsi mozgalom hõsei (partiznok) voltak.
A lakossg nagy rszt tteleptsre jelltk ki az anyaorszgba. Ma sem tudom, minek az alapjn.
Gondolom, hbors bûnsnek tekintve. Szemly szerint mindenki hivatalosan megkapta az gynevezett fehrlapot, melyen ktnyelvû szveg szerepelt. Realizlva nem kerlt mindenkire sor. Sokan reszlovakizltak.
Ez azt jelentette, hogy az illetõ szlovk szrmazs, de magyarnak vallotta magt, most meg legyen szlovk. Hazaruls!
Akiket tteleptettek, az elsõ idõkben fõleg Bkscsabra s annak krnykre, Ttkomlsra, Pitvarosra, de az orszg ms helysgeibe is kerltek. A csehszlovk hatsgok a magyarorszgi szlovkoknak mindent meggrtek, hogy jelentkezzenek Csehszlovkiba, itt majd aranyletk lesz, meggazdagodnak. A jelentkezõk kzl sokan csaldtak. A felvidki magyar rgiban maradottaknak munkaigazolvnnyal kellett igazolni, hogy dolgoznak, klnben deportljk õket gyrakba, mezõgazdasgba, s fõleg bnykba.
1945 nyrelõn Komromban nagy tntets volt a megyehza elõtt, hogy engedlyezzk a magyar iskolkat, melynek n is rszese voltam. Az akkori csehszlovk elljr a jelen levõ orosz katonai parancsnoknak azt lltotta, hogy a tntetõk fasisztk, hbors bûnsk. Csehszlovk pusksszuronyos katonkat veznyeltek ki a tntetõk ellen. Egy katona belm akarta dfni a fegyvert, de sikerlt elfutnom. Ltva ezt, az orosz katonai parancsnok orosz gppisztolyos katonkat veznyelt a cseh katonk ellen, ezeket aztn a megyehz udvarba zavartk. De magyar iskolt mgsem kaptunk. Ez akkor lehetetlen volt, az esemny azonban rk lmny marad.
Emlkszem sok ismerõsmre, akiket tteleptettek. gy Berecz Gyula bcsira, a szobrszmûvszre, aki a Jkai Mr lõszobrt is alkotta, pedig akkor Masaryk-plaketteket is ksztett, melyeket segtettem a hivatalokba eladni, de rajta ez sem segtett.
Csaldunk nem kerlt tteleptsre, mivel apm irattal igazolta lengyel szrmazst, azt, hogy 1933-ig lengyel llampolgrok voltunk, pedig apmat npbrsg el lltottk. Felmentettk. Anym magyar volt. Anyanyelvem teht magyar.
Miutn 1948 februrjban Gottwald vette t a hatalmat, lassacskn megszûnt az ttelepts. A fehrlap tulajdonosait a magyar konzultus vdte. Miutn megszereztem a csehszlovk llampolgrsgot, 1950-ben besoroztak, s bevonultam a csehszlovk nphadseregbe. A legszebb frfikoromban. Gyenge kikpzs utn Kelet-Szlovkiba kldtek minket a hborbl visszamaradt aknamezõk felszedsre. Erre j volt a magyar. Bene mg Gottwald hatalomra jutsa elõtt meghalt. A mozik filmhradjban lttam, amint felravatalozva a fanatikus csehek siratjk. Nem Moszkvban halt meg, ahogy tvesen Fldi Pl 103 trtnetr rja knyvben. Lnyi Zsolt kpviselõ kijelentse sem igaz, hogy a hbor utn tbb mint szzezer magyart gyilkoltak le. Viszont az igaz, hogy Pozsonynl tbb mint szz magyar leventt gyilkoltak meg. Mirt?
Az sszerûtlen tteleptsek nem oldottak meg semmit, csak keserûsget okoztak. A kegyetlensgeknek szemtanja voltam s sok mindent tltem. Csehorszgbl sokan nem trtek vissza. Sokan fldnfutv vltak. Az egyik utols vasti transzport 1948 õszn indult a rvkomromi vastllomsrl. Bcsztam ismerõseimtõl, sokukkal mg ma is tartom a kapcsolatot. Voltak olyanok, akiket a megemlkezs nnepn kpviseltem. jabban gyakran elhangzik, hogy a magyar kormny krjen bocsnatot Szlovkitl. Mirt?
Inkbb fordtva kellene ennek megtrtnnie, amirt a magyarsgot bntalmaztk. A fiatal politikusok keveset tudnak az igaz tnyekbõl. A Bene-dekrtumot, ezt a problmt kellene vgre rendezni.
|