35. KESZEGFALVA LRINCZ GZN(1922) GYRI JNOSN(1910) GYRI RPD(1940) KESZEGFALVA, GYNK, KOMROM
KESZEGFALVA LÕRINCZ GZN (1922) GYÕRI JNOSN (1910) GYÕRI RPD (1940) KESZEGFALVA – GYNK, KOMROM
„Az itteni tj, az itteni emberek mindvgig idegenek maradtak szmukra.”
Nagyszleimet, desapmat 1948 mjusban teleptettk t Magyarorszgra Dl-Szlovkibl, a Komrom megyei Keszegfalurl. Vagyis abbl a kis csallkzi kzsgbõl, ahol rokonaink nagy rsze l, s amely nagyszleim szmra ma is a hazt, az otthont jelenti. Csaldi beszlgetsek sorn sokat hallottam arrl, hogy a hbort kvetõ vekben mennyi megalztatsban, jogfosztottsgban, ldztetsben volt rsze a felvidki magyarsgnak. A legnagyobb sorstragdit mindenekelõtt a kitelepts, rokonaiktl val elszakads jelentette szmukra. Amikor hozztartozim szeme knnybe lbad az emlkek idzse sorn, 55 v tvlatbl is, ekkor rtem meg igazn, hogy soha nem gygyul sebeket ejtett lelkkben a kitelepts szomor tnye.
Nagyon rdekelt, tulajdonkppen mirt forgattk ki õket vagyonukbl, mirt ûztk el otthonaikbl, mi volt ennek a kegyetlen eljrsnak a trtnelmi, politikai httere, s miknt ltk meg ezt az rintettek.
Kutatsaim sorn az õ emlkeiket prbltam sszegyûjteni. (…)
Ismerõsnk, Lõrincz Gzn meslte: „Kis fûszerzletnk volt a faluban. Keddi napon megrkezett a falu lakossgnak lisztszksglett biztost szlltmny, amit nagyon vrtak, hisz szigor jegyrendszer volt. Szerdai napon trtnt volna a kioszts, de elõzõ este megjelent a ‘szprvca’. A bolt egsz kszlett (tbbek kztt a lisztet) lefoglalta s elkobozta, ezrt a falu egsz lakossga kenyr nlkl maradt.”
Az intzkedseket hasonl mdon hajtottk vgre minden tren, gy a lakossg feje fltt llandan „Damoklsz kardja”-knt a ltbizonytalansg lebegett. Hasonl rendelet volt a kilakoltats, aminek rtelmben az gynevezett „nem megbzhat” szemlyeket csaldjukkal egytt laksukbl haladktalanul kilakoltattk.
Ing s ingatlan vagyonukat elkoboztk s tven kilogrammos csomaggal kellett otthonaikat elhagyniuk.
1947. prilis h elsõ felben megindult a csehszlovk–magyar lakossgcsere. A mi vidknkn 1947 szeptemberben kezdõdtt el az elsõ csoportok ki-, illetve beteleptse: a Csehszlovkiban lõ magyar lakossgnak Magyarorszgra kellett mennie, a Magyarorszgon lõ szlovk ajk lakosok szabad vlaszts alapjn tteleplhettek Csehszlovkiba. A szakirodalom szerint 1948. prilis 10-ig az eredetileg jelentkezett 93 390 szemlybõl 73 273 hagyta el Magyarorszgot, a Csehszlovkibl kiteleptsre kijellt 105 047 magyar nemzetisgû lakos kzl pedig 68 407 kltztt Magyarorszgra.
Nagyszleimet s desapmat 1948. mjus 10-n teleptettk ki Keszegfalvrl. Mr 1946-ban megkaptk a „fehrpaprt”, a kiteleptst tartalmaz okiratot, tudtk, hogy el kell hagyni otthonukat, s ez a tudat mlysges keserûsggel tlttte el õket. A kijellt dtum elõtt pr nappal megkezdtk a pakolst, a vagyon mentst. Ingsgaikat hrom vagonba helyeztk el: a btor s egyb hztartsi cikk az elsõ vagonba, az llatok a msodikba kerltek, a harmadik vagonba a takarmnyt helyeztk el. Elõzõleg felmrtk a falunkat, illetve egyes szemlyeknek a vagyoni helyzett. Ennek alapjn a kitelepts elsõsorban a vagyonos, jmd rteget rintette.
Mjus 15-e cstrtkre esett. Elõtte val vasrnapon azonban a templomban mindenki rszt vett az nneplyes bcsztatson. Zokogtak az emberek, fjt az otthon elhagysnak tudata, hisz mindenki tisztban volt azzal, hogy a vilgon sehol sem lesz olyan hely, amit annyira otthonuknak tudnak, mint a szlõfalujukat, ezt a Vg-Duna menti kis kzsget, Keszegfalvt.
A bevagonrozs napjn az egsz falu srt, hiszen mindenki hagyott ott szlõt, testvrt, rokont.
Kitrlhetetlenl fj lmny maradt rkre ennyi sr ember ltvnya. Hrom napos utazs utn rkeztek Budapestre, a Rkos-rendezõi plyaudvarra. Vagonunkra ekkor egy fehr tknla kerlt, amire a kvetkezõ volt rva: Keszõhidegkt–Gynk. Szmukra mg csak betûket jelentettek ezek a szavak. Ahogy tvolodtak az otthontl, az ismerõs emberektõl, gy fedeztk fel a tj vltozst. Nhny rt a dunntli 96 dombok kztt haladtak. tdik napon rkeztek meg Tolna megybe, Keszõhidegkt–Gynk vastllomsra, ahonnan a nyolc kilomterre lvõ Gynkre, jvendõbeli lakhelykre szlltottk õket tehergpkocsikkal.
Ahogy tljutottak a rakods, a berendezkeds j munkjn, erõt vett rajtuk egy eddig ismeretlen, gytrõ rzs, a honvgy. Ezt a sajtos, fj rzst mg csak tetzte az a tny, hogy szlõfalujukba mg ltogatba sem szabadott mennik.
Fagyos lgkr, bizalmatlansg vette õket krl, hiszen a Nmetorszgba kiteleptett svbok hzt s fldjt kaptk meg a Csehszlovkibl kiteleptett magyarok, gy nagyszleim is. Elkpzelhetõ, hogy a faluban maradt svbok rokonai milyen szemmel nztk az oda teleptett magyar csaldokat!? Nagyszleimnek is kellemetlen volt, hogy sajt otthonukbl, vagyonukbl kiforgattk õket s ms hzba, fldbirtokba kellett beteleplnik. Fldbe sppedt, fldpadls kis hzakat kaptak, hozz lakkal, gazdasgi pletekkel s 15 hold szntfldet.
A szerencstlensgben egyetlen szerencssnek mondhat az volt, hogy desapm s nagynnm, akik ekkor mr kilenc, illetve tizenegy vesek voltak, vgre iskolba kerlhettek. Ugyanis szlõfalujukban magyar iskola nem volt, szlovk iskolba jrva az anyanyelv ismerete nlkl „tanultak” rni s olvasni. A nyri sznetekben magnton vizsgt tettek egy-egy vfolyamrl, hogy az vek vesztesgt behozzk.
Tizenegy vig ltek ebben a Tolna megyei kis faluban nagyszleim s desapm, de gykeret verni nem tudtak. Az itteni tj, az itteni emberek mindvgig idegenek maradtak szmukra. Hiba tltttek el itt tbb vtizedet, ezt a krnyezetet egy percig sem tudtk otthonuknak rezni. Ezrt 1959-ben szlõfldjkhz legkzelebb esõ magyar vrosba, Komromba kltztek, s azta itt laknak.
A kitelepts puszta tnyvel, trtnelmi httervel, rk, trtnszek tudomnyos alapossggal foglalkoznak. A trtnelmi tnyek, szmadatok mgtt csaldok ezreinek tragdija rejlik. A borzalmas lmnyek kitrlhetetlen emlkknt lnek a „jelenkori npvndorlst” tlt emberek lelkben. Sajt csaldom szemlyes tapasztalatnak pldjval igyekeztem ezt rzkeltetni.
Lejegyezte: Monczin Gyõri Ildik
|