30. IZSA HORVTH ANDRS (1919) IZSA, KOCSOLA;..sok-sok id; kellett ahhoz, hogy... feldolgozzuk azt, ami velnk megtrtnt
IZSA HORVTH ANDRS (1919) IZSA – KOCSOLA
„..sok-sok idõ kellett ahhoz, hogy ... feldolgozzuk azt, ami velnk megtrtnt.”
(Horvth Andrs ott jrtamkor ppen a tamsi krhzbl jtt vissza, ahol ellenõrzsen volt. Korbl akr tz vet is nyugodtan letagadhatna, zmk, mozgkony ember, akrcsak ht vvel fiatalabb felesge, aki helybeli kocsolai magyar csaldban nõtt fel. Elmesltk, hogy pr nappal korbban hajnali ngykor mr a szõlõjkben kapltak, s mg a nagy meleg elõtt, nyolckor be is fejeztk a munkt. Horvth Andrs a neki adott fldet sohasem adta be a tsz-be, inkbb iparosnak ment a budapesti szkhelyû Villanyszerelõ Ipari Vllalathoz, s a htvgeken csaldjval egytt maga mûvelte a fldet, gondozta a szõlõt. Szeretett olvasni, sok mezõgazdasgi, szõlszeti szakknyvet elolvasott, s a megtanultakat igyekezett a gyakorlatban is hasznostani.
A dombvri vasthoz kzel esõ Kocsolra annak idejn 76 izsai csaldot teleptettek, ami a felvidki csaldok, falukzssgek lelketlen sztteleptsi gyakorlatban elgg ritka jelensgnek szmtott. Beszlgetsnk elejn megtudtam, viszonylag kevs izsai tteleptett maradt a faluban, s aki maradt, azok kzl Andrs bcsi a legidõsebb. S bizony ma mr kt kzen meg lehet szmolni a mg Kocsoln lõ egykori izsaiakat.
Andrs bcsi ma mr kpes rzelmek nlkl visszaemlkezni azokra az idõkre, amikor az rintettek megkrdezse nlkl sok tzezer felvidki magyarrl dntttek, szlõfldjk elhagysra knyszertve õket.)
Izsn mint affle Duna menti halszfaluban jobbra szegnyebb emberek ltek, igen gyakran egy portn tbb csald kzsen. Apmmal, anymmal, meg Lujza nõvremmel mi is Trnok Pterk csaldjval kzs portn ltnk. Apm egy pr krrel gazdlkodott ht-nyolc holdon. Az llattartsbl sikerlt valamicskt flreraknia, s gy a magyar idõk legelejn nll telket is vett, s mg a hbor alatt a hz alapjait is sikerlt leraknunk, de mr felpteni az jat nem maradt idõnk. Az j telek kert rszben szz darab gymlcsfa is ott maradt, ppen kezdtek termõre fordulni a cseresznyefk, az almafk, meg a kajszibarackfk…
A hbor utni Izsn senki sem szmthatott semmi jra. Mindenki tartott a jvõtõl. Mikor aztn megkaptuk a fehrlapokat, s kiderlt, hogy minket is Magyarorszgra akarnak ttelepteni, apmmal, meg nõvremmel, Gelle Vilmosn Horvth Lujzval egytt elkezdtnk kszlõdni az utazsra. 1947. mjus utoljn hrom vagonnal jtt az n csaldom. Ugyanazzal a szerelvnnyel utazott mg msik ht csald: Varga Ferenck, Nmeth Andrsk, Kurucz Imrk, Trnok Pterk, Gelle Vilmos a nõvremmel, meg Koczka Andrsk s Koczka Istvnk.
Amikor mi sorra kerltnk, akkorra mr Izsn tudtuk, hogy Bkscsabn, s ltalban a helynkre rkezõ szlovkok ltal lakott teleplseken meglehetõsen szegnyes krlmnyek fogadtk az oda rkezõ felvidkieket. Ezrt aztn mindenki megknnyebblt, amikor Pesten az egyik klsõ llomson megtudtuk, hogy a velnk foglalkoz vezetõk gy dntttek, mi nem Bksbe, hanem Tolnba lesznk leteleptve.
Hrom napos utazs utn a dombvri llomson lltunk meg, s ott dõlt el, melyik izsai csaldnak, hol, melyik tolnai faluban jelltk ki az j hzt. Bennnket sok ms izsaival egytt ide, Kocsolra hoztak. De kerltek izsaiak Udvariba s Disbernybe, meg mshova is.
Nehz azt ma mr felidzni, mit reztnk mi akkor, amikor elõszr jttnk be a faluba. Emlkszem, az regek – ltva a vonatrl a Tatabnya krnyki hegyes vidket – azt fontolgattk, mihez kezdenek majd, ha az izsaiaknak szokatlan vidkre kerlnk. Itt, Kocsoln pedig minden fel volt bolydulva, hiszen a nmetek egy rszt mr elvittk, msik rsze prblta folytatni a munkt, de voltak, akik flelmkben elbujdostak, s akadtak olyanok is, akik Nmetorszgbl is visszaszktek. Bennnket – a tbbi jonnan jttekkel, szkelyekkel, dlvidkiekkel, msokkal – telepeseknek hvtak, csfoltak, s mg ma is elõfordul, hogy valamilyen szvltskor ezt vgjk a fejnkhz. ltalban a helyi svbok bketûrõ, szorgalmas npek voltak, s ez nemcsak a mdos portkbl derlt ki, hanem abbl, ahogyan ltek: mrtktartan, takarkosan, beosztan, dolgosan. Mink is mindent megprbltunk, de a nmet munkjnak, szorgalmnak tbb ltszatja volt. Nem csoda, hisz õk itt ltek sok szz ve, mindent ismertek. 87
(Horvth Andrsn, aki a kevs szm helyi magyar csaldok egyikben nõtt fel, mindehhez azt is hozzteszi, hogy a helybeli magyarok nagyon sajnltk a nmeteket, s kezdetben a beteleplõkre mindenki gyanakvssal nzett.)
Magyarok s svbok jl kijttek egymssal, beszlni ugyan egyms kztt legtbbszr nmetl beszltek, de klnsen a fiatalok kzt sok volt a bartsg. Akadtak a nmetek kzt ugyan volksbundistk, de az is inkbb csak egyfajta jtk volt: nnepsgek, felvonulsok, beszdek. Nagyon sajnltuk teht õket, amikor kiderlt, el fogjk õket vinni. Elõbb sszegyûjtttk õket, kit a mucsi, kit meg a lengyeli tborba, majd õket is vonatra raktk. Csak egy idõ utn derlt ki, hogy a felvidkiek msok, mint az itthoni nincstelen telepesek, hogy nem nszntukbl jttek ide a nmetek helyibe.
Ezzel egytt mg az itthon maradt svbok sem lakhattak mind sajt hzaikban. Nlunk pldul, a mi hzunkban a teleptsek utn j ideig a Pretz-csald lakott: a nagymama, a lnya, meg az unokja. Szleim magtl rtetõdõnek tartottk, hogy a frfi nlkl maradt ismerõs csaldnak helyet adjanak.
Mra persze alaposan kicserlõdtt a np. Mink, rgi kocsolai magyarok prbltunk segteni az jonnan jtteknek, de a korbbi svb Kocsola lakival is j kapcsolatokat tartottunk fenn. A falu persze sok rosszat lt meg: olyan embereket neveztek ki fentrõl a kzsg vezetõinek, akik semmihez sem rtettek, csak az emberek zaklatshoz. Az elsõ tsz-elnk pldul egy pesti lesztõgyrbl jtt ide Kocsolra, el is kereszteltk õt lesztõ Gyulnak.
(Horvth Andrs blcs ember mdjra nem akart egy leten t haragban lni a vilgtrtnelemmel, ezrt gyorsan megbklt a sorsval. Igyekezett j otthonban is a legjobb krlmnyeket megteremteni csaldja szmra, j viszonyt kialaktani Kocsola rgi s jabb lakival. Ezzel egytt vlemnye szerint a lakossgcsere-egyezmny igen helytelen, elhibzott s rossz dnts volt.)
Knyszerrel jelltk ki azokat az izsaiakat, akiknek el kellett jnnnk. Nem vettek figyelembe sem csaldi, sem ms indokot. Nemcsak a csaldok lett vltoztattk meg, hanem a rgi Izst is eltntettk. A kiteleptetteknek pedig igen nehz dolguk volt, ha gyorsan be akartak illeszkedni az j krnyezetkbe.
Nemcsak a helyiek gyanakvsa, flelmei, a szmukra kijellt hzak, fldek elfoglalsa miatt velk szemben hossz idõn keresztl reztetett megvets, a telepeseknek kijr lenzs okozott gondot, hanem a gyorsan vltoz magyarorszgi politika, amely a trkeny biztonsgot is gyorsan tnkretette.
Sok izsai dnttt ezrt Kocsoln is gy, hogy megprbl a rgi hazhoz, Izshoz minl kzelebb visszakerlni, s ezrt Komromban vagy krnykn vettek hzat, ott telepedtek le vglegesen. Megint msok a krnyezõ vrosokban vagy Budapesten kerestek maguk s csaldjuk szmra meglhetst. Mi, akik itt maradtunk, mra azt hiszem teljesen beilleszkedtnk a faluba. tven v alatt az ember kpes mindent megtanulni, megszokni.
Amikor haza-hazamentnk Izsra, a hatvanas vek ta rendszeresen jrtunk, meg aztn õk, az izsai unokatestvreim is tbbszr voltak nlunk, azt ltjuk, hogy most mr ott is szpen begygyulnak a kitelepts okozta sebek. Idõ, sok-sok idõ kellett ahhoz, hogy mink a kiteleptettek s az otthon maradottak egyformn feldolgozzuk azt, ami velnk megtrtnt. Rengeteget lehetne okulni abbl, amit mi itt, meg az otthoniak Izsn megltnk…
Lejegyezte: Szarka Lszl 88
|