29. IPOLYSZAKLLAS SZEDER HERMINA (1932) IPOLYSZAKLLAS – POTOVICE „Mindennk itthon maradt.
IPOLYSZAKLLAS SZEDER HERMINA (1932) IPOLYSZAKLLAS – POTOVICE
„Mindennk itthon maradt.”
Szegny csaldbl szrmazom, igen sok szenvedsen mentem keresztl. Kis koromtl fogva dolgoztam, 5-6 ves koromtl libapsztorknt kerestem meg azt a ruht, amibe õsszel iskolba mentem. J gazdk libit õriztem tavasztl egsz aratsig, legelõre jrtam velk, aratskor pedig a tarlra hajtottam.
Minden reggel ngy ra, fl t volt, amikor keltem, mert addig kellett velk kimenni, amg hûs volt. Amikor hazajttem velk, akkor meg fõznm kellett, mert a szleim aratni voltak a testvremmel egytt, igaz, mr akkor 8-9 ves voltam. Meg az ebdet is el kellett vinnem. Akkor volt j, hogyha a msik faluba mentek aratst prtolni, mert akkor nkem csak magamat s az llatokat kellett elltni.
Ksõbb a testvremmel nyaranta eljrtunk az urasghoz dolgozni napkelttõl napnyugtig. Tlen pedig tskt csinltunk, meg lbtrlõket kukoricalevlbõl. Apm meg szakajt kosarakat. Amikor sszegyûlt vagy tizent darab, elvittk Esztergomba a piacra. Prknyig vonattal, a prknyi llomstl meg gyalog mentnk egszen az esztergomi piacig. Az volt a j, hogy nem voltak nehezek, de gy is elgg kifradtunk, mire odartnk.
Amikor eladtuk az rut, szegny anym nekem s magnak is vett egy kiflit. De mire a hdra rtnk, megettem. Gondoltam, hogyha Prknyba rnk, ott is vesz egyet, de azt mondta, hogy ennek a pnznek mg nagyon sok helye van. Akkor kezdett mr kicsit javulni a helyzetnk, de gy sem engedhettk meg magunknak, ami msoknak megvolt. Nagyon vrtuk a karcsonyt, pedig nagyon szegny volt a mi Jzusknk.
Karcsonyfra sem tellett, csak borkabokorra, amit a gerendra szgeltek, hogy mi, gyerekek el ne rjk azt a pr szem szaloncukrot. Akrmilyen is volt, mi nagyon rltnk neki. Amikor eljtt a Vzkereszt, leszedtk rla a cukrot, s ngyfel osztottk. Ha jl viselkedtnk, megkaptuk a szleink rszt is.
Nagyon rltnk, amikor bejttek a magyarok. Szp magyar ruhba ltztnk, s szavaltuk a Talpra magyart. Nagyon szp volt az a pr v, csak nem sokig tartott, mert aztn elrkezett az a borzalmas hbor. Faluhelyen csinltak a fldbe olyan L alak sncot, amit bunkernak hvtak, oda menekltnk, amikor jttek a replõk.
A legnagyobb hidegben rkeztek hozznk az oroszok. Ami azt illeti, elg sokig voltunk a bunkerban, sokat szenvedtnk ott, mert az Ipoly vidkn nagy harcok voltak. Amikor megszûnt a lvldzs, kimentnk a friss levegõre, de meglttak a katonk, s elhajtottak minket dolgozni. A katonk elg rosszak voltak, mert a nõknek el kellett tõlk bjni, no meg, amit a szemk megltott, a kezk nem hagyta ott.
Amikor ez is elmlt, kezdtnk egy kicsit jobban lni. Annyira mentnk, hogy lett egy tehnke, borj, anyadiszn, malacok. A hz, amiben laktunk, elg kicsi volt, a nagyobbat az rvz sszednttte. A falu szln laktunk, akkortjt az Ipoly elg gyakran kijtt a medrbõl, s elnttte az egsz falut. Mi gy voltunk ott, mint egy kis sziget, s volt gy, hogy kt htig nem tudtunk kimozdulni onnan.
1946. december 16-n hurcoltak el bennnket: tehervagonokba raktk a holminkat, ahol fûteni nem lehetett. t napig utaztunk Csehorszgba. Slanyban lltunk meg, ott vlogattak bennnket mezõgazdasgi munkra. Szomor karcsonyunk volt, tvol az otthontl. Mi Potovicre kerltnk. Amikor a helysznre rkeztnk, borzaszt ltvny fogadott: a neknk kijellt hzban sem ajt, sem ablak nem volt, s teljesen res volt. Nagyon megijedtnk, hogy mi lesz velnk. n mg kiskornak szmtottam, ennek ellenre a testvremmel egytt dolgoznunk kellett.
Apm kocsis volt, de lovai engedetlenek voltak: a lucerna kaszlsakor apm leesett a kaszl gprõl s eltrtt a lba. Fl vig nem dolgozhatott, s persze pnzt sem kapott. Anym teheneket fejt, s hztartst vezetett. Nagyon sokat szenvedtnk. Ezt az elhurcolst sohasem tudom mr elfelejteni.
Mindennk itthon maradt. Anyadiszn a malacaival, tehn a borjval, a rengeteg takarmny, btorok.
Apmnak volt egy bartja, õ tvitt mindent, amikor megkaptuk a paprt a kiteleptsre. Õ akkor eljtt hozznk, azt mondta, mindent elvisz, s ha visszakerlnk, visszaad mindent. De bizony nem gy trtnt, 85 nem adott vissza semmit. Azt mondta, minden elpusztult. Az res laksba rkeztnk vissza. Szerencsnkre jtt egy vagon btor, amit a nmetektõl szedtek el, ebbõl sikerlt venni valamennyit.
Csehorszgban sszeismerkedtnk a frjemmel, 1949 õszn sszehzasodtunk. Akkor megint mindent jra kellett kezdeni, mivel az egyik szlõ sem tudott segteni. Az rends hzba kltztnk, akkor gy mondtk az albrletet. De onnan hamarosan el kellett menni. Belltunk a szvetkezetbe, hogy kapjunk lakst. Ott szenvedtnk egy pr vig, kzben megszletett a fiunk. Hl’ Istennek, r egy vre mrtek ki hzhelyeket a faluban. Az uram is elment ratni, de azt mondtk neki, hogy nem ideval szletsû, gy az apm ratott ki hzhelyet. Szerencsre, a frjem testvre Komromban a hajzsnl szerzett llst, s akkor megint kezdtnk egy kicsit fellendlni. n is dolgoztam gazdknl, harmados kukorict meg rpt.
gy nekem az letben mindig csak a sprols jutott. Csak azt krem a j Istentõl, hogyha eljn az idõ, ne legyen hossz a betegsg s a szenveds. No, ezt bzzuk a sorsra, mert ami rnk van mrve, azt nem kerlhetjk el, hiszen ez gy van rk idõktõl, meg gy is lesz ezutn is. 86
|