26. NVTELEN HZASPR* HETNY – MR, KOMROM „ ...nem trhettnk vissza. Amikor mr lehetett volna, addigra mr
NVTELEN HZASPR* HETNY – MR, KOMROM
„ ...nem trhettnk vissza. Amikor mr lehetett volna, addigra mr elfradtunk. s nem is lenne hova.”
Asszony (A): Mindketten Hetnyben szlettnk, onnan teleptettek ki bennnket. Jmagam tizenkt ves voltam akkor, a frjem meg akkor tizent. Mi Mron hzasodtunk ssze.
Frj (F): Nehz sorsom volt, mert a szleim mr hatves koromban elvltak. desanym jra frjhez ment, desapm is megnõslt. Az akkori trvnyek szerint a figyermeket az apnak tltk, gy n apmkkal ltem. desapmnl szletett egy csm, desanymknl lett egy lnytestvrem.
desapm korn, a hborban meghalt, Mosonmagyarvr mellett vesztette lett. Addig sem volt knnyû dolgom, de ezutn mr tnyleg nehz sorsom lett. Napszmoskodtam, mindent el kellett vllalnom, mert n lettem a csaldfõ. Az csm akkor mg nagyon kicsi gyerek volt. Nemsokra meg jtt a kitelepts.
Csaldunk is pr hold fldn gazdlkodott, kisparasztok voltunk. Mihozznk, Hetnybe az oroszok ktszer is bejttek. Egyszer ott voltak vagy kt htig, de aztn a nmetek visszavertk õket. A nyilas uralom alatt apmnak vissza kellett mennie a hadseregbe, de azt nem tudni a mai napig sem, hogy mi lett a veszte. gy mondtk, hogy kint lt a padon, jttek az oroszok, beszlni kezdtek vele, s õ tudott a nyelvkn, mg csehl is jl beszlt. Na, lltlag akkor lefordult a padrl, s meghalt; szvinfarktusa lett.
Mondtak azonban ezt is, azt is. Le is lõhettk, de ezt mr ki tudja. Mi, a csald haza is hozattuk.
Hetnyben van eltemetve. Meg is nzhettk volna, de mr akkor legalbb egy hnapja halott volt, senki nem nzte meg, nem tudjuk, hogyan is vgezte.
A kiteleptst mr csak hrman ltk meg. Ebben az idõben negyvennyolc csalddal egytt mi is megkaptuk a fehrlapot. Csak azoknak adtak, akik korbban magyarnak vallottk magukat. Korbban is voltak mr csaldok, akiket a szudtanmet terletekre, Csehorszgba vittek cseldnek. A kiteleptsek egszen addig tartottak, amg Benet kidobtk az ablakon.** Akkor befejeztk a teleptseket. Minket azonban, sajnos, mg mindig nem mentestettek a kitelepts all.
desanymk otthon maradhattak, õk akkor Komromszentpteren ltek. Amikor pakoltunk, jttek a szomszdok, rokonok, segtettek mindenben. Ksztettk a ldkat. Fedett vagonokat kaptunk, abba rakodtunk. Nagyon nehz volt a bcs, nehezen tudtunk csak egymstl elszakadni. Mindent sszepakolhattunk, btort, ruhanemût, jszgot. Neknk nem kellett sok vagon, mert kevs holmink volt, de voltak olyanok is, akik tbb vagonnal indultak tnak.
J sokig voltunk ton. Napokat utaztunk, mire elrtnk Mrra, a vgllomsra. Tbbszr meglltunk az ton, hiszen az llatokat etetni, itatni kellett. Mron a kiteleptett svbok hzait kaptuk meg. Ez is elgg vltoz volt, hiszen volt olyan hz, amelyikben benne lakott a gazda, volt olyan, amelyikben mr nem, de mg a faluban lt, s akadt olyan is, ami mr teljesen res volt. Szegny svbok, nekik sem lehetett knnyû, hiszen elvettk tõlk ing s ingatlan vagyonukat, az egsz letk munkjt. Engem 1952-ben vittek el katonnak, 1955-ben szereltem le. Hrom egsz vet tltttem katonaknt. Taln a legszebb korszakom volt az.
* A visszaemlkezõ Jn Masaryk csehszlovk klgyminiszter 1948. mrciusi rejtlyes ngyilkossgt keveri ssze Edvard Bene kztrsasgi elnk hat hnappal ksõbb, agyvrzs nyomn bekvetkezett hallval. 77
A: Mi csak hrman voltunk szleimmel. n egy szem gyermek voltam. A mi csaldunk is fldmûvelssel foglalkozott. Egy kis falusi hzunk volt, az utca fel kt kis ablakkal, egy ganggal. Szoba-konyhs, meg kamra volt hozz. Mellette meg a fszer. Teheneket tartottunk, abbl ltnk. Szegny jszgokat is magunkkal hoztuk, desapm mg Mron is azokkal a tehenekkel jrt szntani. Megvoltak egszen a teszestsig. A kiteleptsnl n csak tizenkt ves voltam, de azrt nagyon jl emlkszem sok mindenre.
Arra nagyon emlkszem, hogy mindenki srt, rtt.
desapm is volt katona. Lengyelorszgban s Terezinben. J sokig volt oda. Amikor hazatrt, arra jl emlkszem, pp a szõlõbõl jttnk haza, ahol egy tavaszi napon ktztnk, s nagy esõ volt. Mire elllt az esõ, n mint affle gyerek kimentem az utcra sarazni, jtszani. Egy mellkutcban laktunk Hetnyben, nem a fõutcn. Ahogy ott jtszottunk, egyszer csak jtt haza apm. Elkiltotta magt: „Irnkm, gyere ide!” Mindjrt be is szaladtam desanymhoz, hogy szljak, hazajtt desapm. desanym nem hitte el, azt gondolta, hogy becsapom. Mondta is nekem: „Mirt nem elje mentl, kislnyom?” Ht nem mertem, mert nem ismertem meg. Tnyleg õ jtt haza. Nagy volt m a meglepets. Õk mg akkor nagyon fiatalok voltak, gy 37 v krliek. Alig telt el pr v, jtt a kitelepts.
Arra n is emlkszem, hogy rokonok segtettek csinlni a nagy ldkat, amibe pakoltunk. Arra is emlkszem, hogy vekig lltak a ldk a mri hzban kibontatlanul. Abban remnykedtek szleim, hogy hamarosan csak hazamehetnk. Aztn lassacskn mgiscsak kipakoltunk, hiszen kellett ez-az. Mr Mron szletett meg az csm, gy lassanknt berendezkedtnk.
n negyedik osztlyig jrtam Hetnyben iskolba, de tavasszal abbamaradt, mert kiteleptettek. Mr Mron folytattam a tanulst, jbl negyedikes lettem. Sajnos, nem sokat foglalkoztak velnk a szlovk tantk, gy sok ptolnivalnk maradt. A magyar iskolkat szerintem nem szntettk meg, csak elhatroztk, hogy meg kell tanulnunk szlovkul. Ha mostani fejjel belegondolunk, nem volt ez rossz, hiszen a szlovk nyelv volt a hivatalos. Minden gyet gy kellett intzni, nem lett volna rossz dolog az, ha mindenki megtanulja.
Emlkszem arra is, hogy a mozdony utn a legelsõ vagonban voltunk. Szp, nagy magyar zszl lengett rajta. Ell lltak azok a vagonok, amelyikbe a csaldokat helyeztk, majd az llatok, ezt kvettk a takarmnyosok. Mi kevssel utaztunk, de volt olyan csald, akiknek tbb vagonban voltak a dolgai.
Bennnket nem is Mrra akartak vinni, hanem Kaposvrra. A hetnyi rektornak volt egy ismerõse Pesten, s õ intzte el lltlag, hogy kzelebb kerljnk. gy utaltak bennnket Mrra. Apukmnak is volt egy unokatestvre Budapesten, ott tbb napig lltunk. Mikor megtudta Rebi nni, hogy a hetnyiek Pesten vannak, megkeresett bennnket. Itt felvettk jra a rokoni kapcsolatot, Mron is tbbszr megltogatott bennnket.
Mron mi egy nagy, hossz, svb hzba kerltnk. A tulajdonos mg az udvarra volt kirakodva. A hz elsõ rszt kirtettk neknk. A kzpsõ rszn laktak az idõsebbek, a hz vgn meg a fiatalok. Ott srtak szegnyek. Mondtk apmnak, hogy õket egy rgi, pici hzba akarjk kltztetni, ltjk, hogy mi kevesen vagyunk, hadd maradjanak õk is itt a hts rszen. Szegny apm persze hogy beleegyezett. gy laktunk j ideig egytt, hrom csald egy udvarban.
Ksõbb õk megvsroltk tõlnk a hzrszket, s abbl a pnzbõl vettnk itt, Komromban egy csaldi hzat. Szegny apm annyira rlt, hogy kzelebb kerlhetett az otthonhoz. rme azonban nem tartott sokig, mert hrom v elmltval szvinfarktusban meghalt. Mron mi, gyerekek jobban s hamarabb beilleszkedtnk, mint a felnõttek. Szleim Mron is a mezõgazdasgbl ltek. Kaptunk egy kis fldet, meg szõlõt, azt mûveltk. Mikor elvgeztem az iskolt, nem mentem tovbbtanulni, mert kellett a pnz. Elhelyezkedtem a vendgltiparban, konyhn dolgoztam kzilnyknt.
A hetnyiek Mron is tartottk a kapcsolatot. A templomban mindig tallkoztunk, meg volt egy kultrotthon, ahol zens sszejveteleket tartottak. Mi is odajrtunk. Keveredtnk a helyiekkel. Itt ismerkedtnk meg a frjemmel, s 1957 novemberben ssze is hzasodtunk.
F: Sokig nem mehettnk mg haza, Hetnybe. Taln csak az tvenes vek vgn. Addig csak leveleztnk egymssal, de tallkozni nem lehetett. desanym, aki odat maradt, nagyon hinyzott, meg a rokonsg. Mi is nehezen viseltk, de a szleinket nagyon megviselte a kitelepts. Testvrek, csaldok szakadtak el egymstl.
Amikor aztn hazamehettnk vzummal, akkor j sokig maradtunk otthon. Volt gy, hogy hetekig.
Alig gyõztk a rokonok ltogatst, mindenki szeretett volna vendgl ltni. 78
Mron mi egy kis paraszthzat kaptunk, egy konyhval s kt szobval. Volt hozz mg egy kis kert is. A (nevelõ) anym nem ment frjhez, n voltam a csaldfenntart. Nem volt knnyû, az biztos. Sajnos, gy nem volt mdom szakmt tanulni. Ksõbb a vastnl helyezkedtem el. Amikor a vagonokban hoztak bennnket t, s lttam a vasutasokat, nem gondoltam volna, hogy egyszer n is az leszek.
Anym s az csm Mron maradtak, de mr mind a ketten elmentek kzlnk. csm is meghzasodott, kt csaldja lett, de nagyon hamar vge lett az letnek.
A: Akkoriban mg volt munkalehetõsg, mindenkinek sikerlt elhelyezkednie valahol. Ott voltak a bnyk, a krnyezõ teleplsek zemei, s ht Mron a mezõgazdasg, a bortermels. Iparkod, gazdag telepls volt az akkor. A szorgalomnak meg is lett az eredmnye, ma is szp telepls. Emlkszem, kezdetben nem szerettek bennnket. Az idõ mlsval azonban csak rjttek, hogy mi sem nszntunkbl jttnk ide, szmunkra olyan idegenek õk is, mint amilyen idegeneknek tartanak minket.
F: A szegnyebb svbokkal nem volt gondunk. Õk nagyon szorgalmas, munks emberek voltak. Csak a gazdagabbak nehezteltek rnk, hiszen nekik sok mindenket elvettk.
A: Mondjuk, mi sem rltnk annak, hogy a htrahagyott hzainkba bkscsabai ttokat teleptettek.
A mi hzunkban lakk ott is maradtak.
F: A negyvennyolc csaldbl egy sem trt haza, nem mehetett. Azok, akiket Csehorszgba teleptettek, azok majd mind visszatrtek. Az igaz, hogy sokan nem kltzhettek be a sajt hzaikba, de csaldtagoknl, itt-ott csak megfrtek. Mi viszont nem trhettnk vissza. Amikor mr lehetett volna, addigra mr elfradtunk. s nem is lenne hova. A rgi hzaink vagy nincsenek meg, vagy msok lakjk.
Nem azrt, mert a mi falunk volt Hetny, de nem volt m az egy szegny telepls. Dolgos emberek laktk, s szp, gondozott falu volt. Laki alkalmazkodni tudtak munkhoz, emberekhez, mindig a helyzetnek megfelelõen. gy gondolom, hogy nagysgrendben nem volt nagy klnbsg az otthagyott s a kapott hz, illetve a fldet illetõleg. De az mgsem Hetny volt. Mron mr msabb, felvilgosultabb emberek voltak, nem mint odahaza.
A: Nlunk, Hetnyben egyszerû, parasztemberek ltek, jzan paraszti sszel s gondolkodssal.
Sokat kellett tanulnunk, hiszen egszen mskpp vgeztek el bizonyos munkkat, mint mi. Mi, hetnyiek kukoricalevlbõl ksztettk a ktzõnek valt, õk meg a zsuppot meggyrtk vizesen, gy mondtk, hogy gica. S a rozsnak a szalmjbl ksztettk a ktzõt. Lehet, hogy jobb is volt gy, ahogy õk csinltk. Sok mindent megtanultunk tõlk, tvettk a szoksaikat.
F: Gazdag kultrlet folyt nlunk, Hetnyben. Apm trombitlt a rezesbandban. Tantotta is a hangszeren val jtkot, s nagyon szpen fjta. Hvtk akkor Budapestre is zenlni, de a mi fajtnk olyan fldhz ragadt fajta, nem mozdult ki a falujbl. Nagyon sokan letk sorn mg a szomszd faluban sem jrtak. Mi gy nevelkedtnk, ez volt a termszetes.
A: Vsrolni is csak Komromba jrtunk, de oda is csak nagy ritkn. Voltak asszonyok, vagy a csald idõsebb asszonyai, a nagymama, akik bejrtak rendszeresen vsrozni, piacozni. Nem m kerkprral, vagy autval, hanem gyalog. Akkoriban nem volt tvolsg tz kilomtert gyalogolni. Korn reggel keltek, s arra szntk a napot. Vittk a trt, tejflt, ami volt. Kerestk is a vrosi hziasszonyok a knlatot.
F: Neknk otthon kreink voltak, azokkal szntottam, minden munkt megcsinltak. Szerettem is õket, hiszen tudtk a dolgukat, mentek szpen arra, amerre kellett. Elvittk õket Mrra is, ksõbb pedig eladtam. De taln jobban is jrtam, mert nemsokra jtt a teszests, akkor gyis elvettk volna. Nem volt ms vlaszts, mint belpni a teszbe. Vagy meneklt volna az ember valamerre, bnyba, az iparba.
Mi ht hold fldet s egy hold szõlõt kaptunk. Mr emltettem, a fldek krlbell egyformk voltak az otthagyottakkal. Mennyisgben nem, de minõsgben azrt volt klnbsg, hiszen akik kzelebb voltak a tûzhz, azok jobbakat kaptak.
A hzunk eredeti tulajdonosval mi is tallkoztunk, õt nem teleptettk ki Mrrl. Szegnyebb volt.
Fjt neki, hogy csak gy kiraktk a hzbl egy msikba. Termszetes, hogy neheztelt rnk. Mi sem tennnk mskpp.
A: A mi hzigazdnknak meg mr akkor cipõzlete volt. Õ megrtette, hogy mi nem vagyunk rossz emberek. Ksõbb, amikor eljtt a frdõbe, bejtt hozznk. Most mr nem l szegny, csak a testvre jn mg ma is.
Mi megismerkedtnk a hetnyi laksunkban lakkkal. Az utcn elmentnk a hzunk elõtt, a szomszdokhoz betrtnk, de a sajt hzunkba soha nem mentnk be. Nem akartuk tovbb szomortani a helyze79tet. A hzunk mg ma is megvan, taln egy kicsit talaktottk, korszerûstettk. A frjemkt viszont lebontottk. Õk ott laktak a falu kzepn, a mostani nagy ruhzzal szemben. Mi meg a kzsghztl is kintebb.
F: Ennyi v tvlatbl gy gondolom, a kiteleptssel az volt a cljuk, hogy a felvidket szlovkostsk.
Voltak kzlnk is, de nem sokan, akik megtagadtk a magyarsgukat, s reszlovakizltak. Taln a mdosabbak, akiknek sok mindent kellett volna otthagynia. Abban az idõben mg volt tartsuk az embereknek, nem mint ma.
A: sszetartottunk, s mg ma is tartjuk a rokonsggal a kapcsolatot, de mr egyre kevesebben vannak kvetõink. Hetnyben kln vilg volt. Majdnem az egsz kzsg egy nagy csaldot alkotott, mert vagy koma, vagy sgor, ngy, keresztanya. Keresztszlõk is tbben voltak. Nekem ngy volt. Kettõ vitt a templomba, kettõ meg vissza.
Lejegyezte: Monostori va
|