24. 70 NVTELEN HZASPR* (1925, 1934) HETNY – TBOR – MR, KOMROM „Ha el kell innt mennnk, akkor nem
NVTELEN HZASPR* (1925, 1934) HETNY – TBOR – MR, KOMROM
„Ha el kell innt mennnk, akkor nem lesz, aki kimenjen a temetõbe desanymhoz.”70.
Asszony (A): Hetnyben, ahol laktunk, egy gynevezett L alak hz volt. 1933-ban ptettk az desanymnak. Anyai nagyszleim nem akartk, hogy egyetlen lnyuk szegnyen ljen, gy felptettk ezt a hzat. Az L alak kt felben volt a kt hz, egyikben a nagymamk, a msikban mi laktunk. Kzpen volt bolt, mi zemeltettk a boltot Hetnyben.
Az udvarunkban volt mg egy hz, a nagyapa ksõbb megvsrolta ezt a portt is a szleim rszre, gy egy zrt udvart kaptunk, hrom hzrsszel s a mellkpletekkel. A kiteleptskor n 14–15 ves voltam, a frjem pedig 24. A frjem deportlt volt. Õ mint meneklt jtt Magyarorszgra.
Frj (F): Az egyik Bene-dekrtum azt rta elõ, hogy 1945. oktber elsejre 10 000 magyart deportlni kell munkra. Akkor gyûjtttk ssze minden falubl azt a ltszmot, amit korbban meghatroztak.
Szeptemberben, egyik jjel bekopogtak, hogy menjek ki. Kint mr vrt egy katona, meg egy helybeli, egy hetnyi ember. Mondtk, hogy menjek be az irodba, mert hvatnak. Azt nem mondtk, hogy mit akanak.
Mi egszen messze laktunk ettõl az irodtl, s mire odartem, a tbbiek mr ott voltak. Õk mr akkor mindjrt azzal fogadtak, hogy visznek bennnket gyallra. Rendeltek kocsikat is. Lovaskocsikkal mentnk el. n mg legnyember voltam, a szleim Hetnyen maradtak. Ekkor mg minden csaldbl csak egy szemlyt deportltak munkra. gyalln ma adtunk egy napot, meg taln kt jszakt, s csak azutn vittek ki bennnket a vastra. gyalln volt a bevagonrozs. Taln ez volt a legszrnyûbb. Mr a menetben is csak azt hallottuk, hogy „aki kilp a sorbl, azt agyonlvm”. Mg arra is figyelni kellett, hogy nehogy kilpjnk, nemhogy szkni prbljon valaki.
Mikor kirtnk a vastra, addigra befutott mr a vonat, tele marhavagonokkal. A vagonokban mr voltak emberek. Ajtajt nem lehetett kinyitni, de azon a kis nylson mr odamenet kiabltk, vgjuk ki a vagon aljt, hogy az utazs alatt tudjuk hol vgezni a dolgunkat, mert nincs illemhely. Embertelen volt az egsz. Ktnapi lelemmel, semmit nem tudva, indultunk tnak. tvenketten voltunk egy vagonban. A beszllskor, amg ketten vagy hrman nekilttak a lyuk kivgsnak, mi ksztettnk egy kis helyet a kntor-tantnak, õ mr elg idõs volt akkor. Nemcsik Blnak hvtk, õt is velnk egytt deportltk. Õ tantott valamennyinket. Mi, tbbiek mr le sem tudtunk lni, olyan sokan voltunk egy vagonban.
Arra mr pontosan nem emlkszem, hogy hol llhattunk meg egyszer, de akkor kimehettnk vizet inni. Akkor a mozdonyt is feltltttk, mi meg ihattunk. A katonk meg ezalatt teljesen krbelltak, nem lehetett gondolni a szksre.
Tbor nevû vrosba vittek, a kiszllsnl hrmas sorban indultunk el. tadtak minket egy magyarul szpen beszlõ katonatisztnek. Azt mondta, õ maga nem tehet arrl, hogy bennnket ideszlltottak, s ha kzlnk valakinek van pnze, az mehet haza, de semmifle paprt nem ad. Nyilvntartsba sem vesz, de paprt sem ad. Ha gondoljuk, menjnk nyugodtan a vrosba, s mehetnk haza. Igen m, de akkor pont pnzvlts volt. A pengõt mr jniusban, vagy jliusban tvltottk szlovk koronra, majd oktber elsejn a cseh koronra. A pnzvlts sem gy ment, ahogy ezt ma elgondoljuk. Minden faluban a kzsghzra kellett menni, ahol a szlovk koront csehszlovk koronra tvltottk.
A cseheknl nem volt pnzvlts, gy nem mentnk a mi pnznkkel itt semmire. Elvittek bennnket egy tborba, mely nagyon nagy volt. Olyan hossz volt a barakk, mint egy utca. Egy barakkban voltunk a nmetekkel. Mikor mi odartnk, a nmetek mr kijrtak a vrosba dolgozni. Mi nem kaptunk munkt.
Ksõbb azt mondtk, hogy aki nem tud hazamenni, azokat a krnyezõ kzsgekbe viszik ingyenmunkra.
Ennek mg rltnk is, hiszen aludni volt hol, de elltst csak szegnyesen kaptunk. Azt mondtk, hogy senki nem finanszrozza az elltsunkat, gy rlhettnk a reggeli hg kvnak s az ebdre kapott bzalevesnek is. Nem is emlkszem, hogy este kaptunk volna vacsort.
Egyszer eljttek a falusiak, akiknek kellett a munkaerõ. Bennnket sorba lltottak, s mint a piacon, gy adtak-vettek. Engem is kivlasztott egy nõ, mr nem tudnm megmondani a nevt. Odamentnk egy * A hzaspr kvnsga szerint nevket nem tntetjk fel, s a szvegben szereplõ tbbi szemly nevt is megvltoztattuk.
71 asztalhoz, ott felrtk a nevemet, meg azt, hogy kihez megyek munkra. Aztn felltnk a cszra, azzal vitt haza az asszony. Õ hajtotta a lovat, n meg htul ltem. Azt sem tudom mr, hogy a falunak mi volt a neve, ahov vitt. Nem volt messze Tbortl, azt tudom. Mikor hazartnk, bemutatott az embernek.
Kaptam egy pici szobt, amiben volt egy gy, meg kaptam hozz egy pokrcot.
Nekem elõszr cspelni kellett. rdekes szoks volt, hogy õk nem egyszerre cspeltk ki a gabont, hanem mindig csak annyit, amennyi kellett. Nluk csak n voltam egyedl. Mindig egyedl ettem. Eltelt taln egy hnap is, amikor megtudtam, hogy a szomszdban is van kt magyar legny. tengedtek hozzjuk.
Tnyleg kt csallkzi fi volt, Aranyosba valk. Õk ketten voltak annl a hznl. gy megbartkoztunk, minden este n mentem t, mert õket nem engedtk sehova.
Az tkezs is rdekes volt. Minden este slt krumpli volt a vacsora, meg valami az aludttejhez hasonl. A szomszdknl is ugyanez. Nem is emlkszem arra, hogy hst ettnk-e valaha. A gazdk minden szombaton este mentek a helyi kocsmba szrakozni. Nem maradtak sokig, este 10-11 ra fel haza is jttek, msnap meg mentek a templomba. Egybknt nem voltak rossz emberek, õk nem tehettek rla, hogy engem oda deportltak.
rtam haza, aztn apm december vgn vratlanul megltogatott. ppen disznvgs utn jtt, gy hozott magval egy kis kstolt is. Beengedtk hozzm. Mondtk a gazdk, hogy ne maradjunk fent sokig, mert reggel megynk a vrosba, szalmt visznk a katonasgnak. Vittem nekik is kstolt a hurkbl, kolbszbl. rltek neki, s el is fogadtk. Nekem az volt a szerencsm, hogy a kicsi szobmon volt egy pici ablak, ami kifel nylott. Az pletek, meg a pajtk egy belsõ udvaros zrt egszet alkottak egybknt. Megbeszltk a papval, hogy este itt, az ablakon fogunk kimszni. Ki is msztunk. tmentem mg a csallkziekhez is, s mondom nekik, hogy jjjenek ki, mert van a papnl pnz, akkor õk is hazamehetnek azzal. De õk nem tudtak kijnni, mert nekik krbe volt ptve a hz.
Engem a papa kiszabadtott. n azt nem tudtam, merre kell menni, mert nem ismertem az utat. A papa viszont ismerte. Mentnk a vastllomsra, ha valaki vagy valami jtt az ton, egybõl befekdtnk az rokba. Pozsonyig vltottunk jegyet, Pozsonyban meg Hetnyig, s reggel t rakor mr otthon is voltunk.
Ez volt 1945-ben.
Azutn jtt 1946-ban a csaldi deportls. Akkor megint belekerltnk ebbe a szrsba. Azonban a papa ekkor mr beteg volt. Az orvos õt felmentette, gy szleim otthon maradhattak. Ekkor megint csak engem vittek el. Bevagonroztak, majd elvittek. Ki voltunk osztva egy kocsmroshoz, mrmint a csaldom.
Azonban, hogy csak egyedl mentem, megkrtem az egyik bartomat, hogy hadd menjek velk. Azt, hogy ott milyen krlmnyek voltak, azt ma el sem hiszik. Ketten mentnk ehhez a csaldhoz s volt ott mr egy nmet katona is. Tlvz idejn jrtunk mr, s annak a nmetnek teljesen elrongyosodott a lbbelije. Ezt hasznlta mg a hborban is. Teljesen kivolt a sarka, de a csehet nem rdekelte, nem adott neki semmit helyette.
Egyszer dlutn, miutn megebdeltnk azt mondta a cseh, hogy menjnk ki szntani. Mondtam neki, hogy n ugyan nem megyek ki, hiszen volt vagy hatvan centimter h. Hogy gondolta, hogy gy lehet szntani, nem tudom. Azt mondta erre, ha nem megyek dolgozni, akkor menjek haza. Jl van, mondom, n el is megyek.
Szegny nmet kiment gy is. Mondta a bartom, hogy ne induljak el, de nem tudott visszatartani. Tudtam, hogy a szomszd majorban van egy ismerõs csald, azokhoz taln bemehetek. Oda is rtem.
Mondtam, hogy ott maradnk jszakra, de a gazda nem mert beengedni, nehogy azt gondoljk rla, magyarokat bjtat. Nem is akartam msra bajt hozni, gy elmentem. Kimentem az llomsra, ppen jtt is egy vonat. Arrl leszllt egy ember, n meg csak gy gyorsan beltem a helyre, minden jegy nlkl.
Szerencsmre Brnn fel ment, a kalauz pedig egszen a vrosig nem krte a jegyet, gy eljutottam szpen.
Brnnben vltottam Pozsonyig jegyet, Pozsonyban meg Hetnyig. Megint reggel rkeztem haza Hetnybe, krlbell hromnegyed tkor mr otthon is voltam. Hazagyalogoltam, mert a vastlloms hrom kilomterre van a falutl. Szleim rltek is nekem.
Egy nap bementem Komromba, s tallkoztam a kzsgi jegyzõvel. Õ mondta, hogy vigyzzak, mert a gazdm kerestet, bejelentette, hogy megszktem. Mg j, hogy szlt, gy mr nem rt vratlanul, hogy egy pr nap mlva kerestettek a faluban. Figyelmeztettek, hogy itt vannak a csendõrk a faluban, s engem keresnek. Õk a csendõrket az unokatestvremkhez irnytottk, hogy addig legyen nekem idõm elbjni. gy is lett. gy jutottam el apm testvrhez. Ott voltam taln egy htig, aztn tszktem Magyarorszgra.
72 Azon a tlen gy be volt fagyva a Duna, hogy simn tmentnk rajta egyik bartommal. Felmentnk Budapestre. Budapesten kaptam egy meneklt igazolvnyt s szz forintot, melyet minden hnapban megkaptam. A bartom ottmaradt a testvrnl, n meg hol Bicskn, hol pedig Szõnyben hzdtam meg.
Azon a tlen tbbszr visszajrogattam a jgen a csaldhoz, de nem brtam tvol, gy otthon maradtam Hetnyben.
A: Egy kicsit vissza kell mg mennnk az idõben. Az n desanym rvn maradt. A nagynnmk vettk magukhoz, nekik nem volt gyerekk, gy desanymat sajtjukknt felneveltk. Amikor az n desanym is meghalt 1943-ban, megint csak rvn maradtunk mi, az csmmel. Apukm j csaldot alaptott, mi maradtunk a mamuskval. S a mamuska nevelt fel bennnket is, gyermekeiknt.
Mamusknak, mikor tteleptettek bennnket, nem is adtak kln semmi ingatlant, annak ellenre, hogy a hetnyi vagyon az v volt. A szleim hzrsze utn kaptunk Mron egy hzat, abban ltnk mindannyian rvn.
Mostanban ismt elõvettk ezeket az iratokat, mert a tvben is hallottunk hasonl esetekrõl.
Kldtnk levelet az igazsggyi minisztriumba, s azt a vlaszt kaptuk, hogy ebben a kormnyzsi ciklusban rendezni fogjk az gynket. Taln most, 55 v elmltval rendezõdik valamelyest a sorsunk.
Hetny falu npnek jegyre val lelmiszere, csipkk, rõfk, s mg sok mindenfle runk volt, melyet elkoboztak.
Volt egy unkatestvrem, õ kereskedelmi iskolt vgzett, nlunk dolgozott. Õ vezette a pnztrknyvet, mindent. Az utols nap is szpen elrendezett mindent, bezrtunk. Este nagy csrmplssel zrgettek az ajtn. Kinyitottuk, egy csendõr volt ott, meg egy helybeli ember. Ha rendes ember lett volna, biztosan figyelmeztetett volna bennnket, vagy odazent volna. Mg ezen az jszakn megcsinltk a leltrt, lezrtk az ajtkat, s mi oda tbbet be sem lphettnk. Nyolc hnapig ltnk gy. Volt egy megbzott ember, akinek a boltot kellett volna vezetnie. Ez egy lezlltt, de iskolzott ember volt. Szerette az letet, eljtszott, elherdlt mindent.
Egyik reggel szltak a mamnak, hogy mirt nem nyitja ki a boltot. Elmondta akkor, hogy szljanak az embernek, hiszen neknk nincs mr kulcsunk hozz. Erre vlaszoltk, hogy mr napok ta nincs nyitva a bolt, s keressk csak meg, htha meglesz nlunk a kulcs. Neki is lttunk, s meg is talltuk. Bedobta a verandra, gy ment el.
Szerettek bennnket a hetnyiek. Nagypapa becsletes kereskedõ volt, megtantott bennnket a pnz megbecslsre. Szpen vezette a boltot. Mielõtt meghalt volna, kioktatott mindenre, hogy jl vgezhessk a munkt. Krdeztem is tõle, mi legyen azokkal, akiknek hitelezett. Azt mondta: „Kislenyom, azt soha ne krd meg tõlk. Ha mdjuk lesz r, megadjk, ha nincs r mdjuk, akkor meg minek azt hnytorgatni.” gy is lett.
1948. prilis 12-n rt bennnket a kitelepts.
A keresztanym szlt elõzõ este, hogy jnnek s sszerjk azokat a hzakat, ahonnan kiteleptik a lakosokat. Lttam, amint a mi hzunk elõtt is ott van a kt ember s felrnak bennnket. Kimentem hozzjuk, s mondtam nekik: „Bcsi, ne vegyk el tõlnk ezt a hzat. Ha el kell innt mennnk, akkor nem lesz, aki kimenjen a temetõbe desanymhoz.” Megragadta a kabtomat, s gy ellktt, hogy majdnem az rokban ktttem ki. Nyomatkknt mg odadobta szlovkul: „Eredj a fenbe, menj a Dunnak.”
Mg iskolskor voltam, hiszen alig tltttem be a tizenhat vet. Ekkorra mr bezrtk a magyar iskolkat, csak szlovk iskola volt. Ott tantottak bennnket szlovkul, de nem nagyon ment. Nem szvesen emlkszem vissza ezekre az idõkre, mert rossz emlkeim vannak. Szegny csm, akkor kezdte meg az elsõ osztlyt, s nem tudta kimondani azt a kt szlovk szt rendesen, amit tantottak ppen. A tant megragadta a kis kabtjnl, odacipelte a klyhhoz, s szegny kiscsmnek ott kellett a klyhba mondania, hogy „diszn szamr vagyok”. Termszetesen szlovkul. gy megalzva mg azt sem tanultuk meg, amit egybknt megtanultunk volna.
Mivel Hetnyben boltot vezettnk, Mron is megnyitottuk a kis zletnket, s abbl tartottuk el magunkat. S. mindent elvllalt, dolgozott csplõgpen, beszerezte a bolti rut, hazaltogatott ksõbb Hetnybe, onnan segtettek bennnket a szlei. Mindent megprbltunk, amit csak lehetett. Mondta is szegny j nagymamnk, hogy nektek most mr ssze kell hzasodni, mert az let is gy akarja.
Sajnos 1950-ben megindultak az llamostsok, mr rut is nehezen szereztnk be. Ekkor azt a tancsot kaptuk, hogy adjuk vissza az iparengedlynket, mert gy lesz a legjobb megolds a mi rsznkre. 73
Ekkoriban mr elkezdte mûkdst a fldmûves szvetkezeti kereskedelem. Neknk volt zletberendezsnk,nekik res zlethelyisgk. gy kzsen ltrehoztunk egy kis vegyeskereskedst, azzal a kiktssel, hogy S.-t alkalmazzk, mint zletvezetõt. Idõkzben õ elvgezte Gyngysn a Vendglt s lelmiszeriparosi technikumot, gy a szvetkezet nagy rmmel megbzta õt az zlet vezetsvel. Ezek utn egy kicsit knnyebb vlt az letnk, br napi tizenhat rt dolgoztunk, s a nagymamt, valamint L. testvrkmet is mi tartottuk el.
Mrra kerlve kaptunk egy hzat. Minden faluban volt egy bizottsg, az eldnttte, hogy kit, melyik hzba visznek. Mi elõszr egy olyan hzat kaptunk, ami elg romos volt. Ha esett az esõ, ki kellett a sarokbl mernnk a vizet. A kocsikrl a holminkat csak az udvar kzepre raktk le. A hzban mg benne lakott a svb tulajdonos, amikor megrkeztnk. Mi elgg ksõn rkeztnk, a tbbiekhez viszonytva. A svbok mr azt gondoltk, hogy nem is jn ms. Mondtuk, hogy adjanak egy msik hzat. Kaptunk is egy nagy paraszthzat, de abban is laktak.
Mi hrman a nagymamval s a frjemmel laktunk egytt, apukmk kln kltztek. Mg ebben a nyomorsgban is voltak spekulnsok, kapzsik. Volt kt kapzsi telepes, akik rbeszltk apukmat, hogy adja oda az õ hzt egy msikrt. Apm odaadta nekik. Mi nem kaptuk meg az grt nagy hzat, neknk meg egy mg rosszabb, mg romosabb hzat adtak. A falbl kinõtt a gomba, nem is mertnk mi mr ott maradni a gyerekekkel. Addigra ugyanis mi mr sszehzasodtunk, s szletett kt kislnyunk is. gy mi a gyerekekkel elmentnk albrletbe. Kerlt fedl a fejnk fl, de az n fizetsem egszen elment az albrletre.
Legelõszr n mentem Mrrl haza, Hetnybe. Kt htig maradhattam. A rendõrsgrõl killtottak egy engedlyt, azzal mehettem. Elõtte meg csak levelezgettnk, meg a Dunn telefonltunk. Megrtuk egymsnak, hogy mikor tallkozunk a Duna kt partjn, aztn lehajoltunk a vz fl, gy zentnk
egymsnak, a vz meg elvitte a hangunkat. Mg a Duna is kegyes volt hozznk.
Most is hazaltogatunk rendszeresen, ott vannak a szeretteink a temetõben. Meg kell mondjam, hogy semmi rossz rzsem nincs az j lakkkal szemben.
desanym srhalma mellett drga hetnyi rokonaim, bartaim mind megllnak s dvzljk egymst igaz szeretettel. desanym srhalma mellett llva, arra krem a j Istent, hogy tegyen csodt, s ha egyszer vget r a fldi letem, itt, Hetnyben desanym mellett talljam meg a vgsõ nyughelyem. Ott, ahol a kklõ g alatt lttam meg a fnylõ napsugarat. Mert n a szvemet ktfel osztottam. Egyik felt a csaldomnak adtam, a msik felt szlõfldn kisfalumban Hetnyben hagytam.
Lejegyezte: Monostori va
|