21. HETNY FEKETE ANDRSN GL ESZTER HETNY – MR, TATA „... ennek az egsznek a Bene volt a kitallja.”
65 HETNY FEKETE ANDRSN GL ESZTER HETNY – MR, TATA
„... ennek az egsznek a Bene volt a kitallja.”
Idevalsiak vagyunk mi, Komromtl az elsõ faluba, Hetnybe. Huszonegy ves voltam, amikor a kitelepts trtnt, gyhogy n mindenre nagyon jl emlkszem. Tizennyolc ves voltam, amikor osztottk az gynevezett fehrlapokat. Akkor arra voltak kvncsiak, milyen llampolgroknak valljuk magunkat. Nem is mondhattuk volna magunkat szlovknak, hiszen nem beszltk azt a nyelvet, s ami a legfontosabb, felmenõink mind magyarok voltak, amg csak vissza tudok emlkezni. Mi gy magyaroknak vallottuk magunkat. Ez 1946 tavaszn volt. R egy vre jtt egy rendelet, hogy nem vagyunk ktelesek a csehszlovk kormnynak adt fizetni. Aztn 1947-ben pedig megkezdtk a teleptst.
A mi falunkbl 1948 prilisban negyvennyolc csaldot teleptettek ki. Ezt kvetõen nemsokra be is szntettk, mert a lakossgcserbe bevonni sznt magyarokat mr kiteleptettk. Teht mi az utols kiteleptettek kztt voltunk. Minket mr elg ksõn hoztak t, utna nhny hnapra mr be is fejeztk azt a hercehurct.
Engem a szleimmel egytt teleptettek ki. n korbban frjhez mentem, de kt hnap utn klnvltunk.
A kiteleptskor gy csak n jttem el, a frjem ottmaradt. A frjem csaldjt a korbbi vekben Csehorszgba deportltk. Csnya vilgot ltnk mi akkor.
Szleimmel Mrra kerltnk. gyalln vagonroztunk s Szobnak vittek bennnket. Ott volt az eloszt, ott tudtuk meg, hogy Mr az ticl. Budapesten vrtunk mg egy hosszabb ideig. A rkoskeresztri llomson lltunk egy napig, csak azutn indultunk el Mrra.
A csomagolshoz nem kaptunk sok idõt, taln kt-hrom napot. Mi mindennket hozhattuk magunkkal.
Szleim kisparasztok voltak. Mg most is megvan a leltr, mind a kt nyelven, hogy mit hagytunk otthon. Neknk szerencsnk volt, mert mg a jszgokat is magunkkal hozhattuk. Egy pr krt, egy tehenet, meg egy anyadisznt. Hrom vagonban elfrtnk. Egyikben voltunk mi, a btorokkal, a msikban az llatok, a harmadikban meg a takarmny, s nmi tzelõ volt. Mindenki elkpzelheti, micsoda szvfjdalom volt ez a pakols. Otthagyni az õsi fldet, az õsi vagyont, otthont, melyben mg az kszleink is szlettek. S ennek az egsznek a Bene volt a kitallja.
Mostanban mr mondogatjk a rdiban, hogy nem volt jogos a trianoni bkeszerzõds. 1920-ban nem lett volna szabad gy felosztani az orszgot. Akkor adtk t a magyarlakta rszeket hrom klnbzõ orszgnak. gy mi Csehszlovkihoz tartoztunk 1938-ig: akkor felszabadult ez a rsz, mi jbl az anyaorszghoz kerltnk. m jtt 1945, ismt visszacsatoltak bennnket Csehszlovkihoz.
Miutn Mrra megrkeztnk, rgi, reg svbhzakat kaptunk. Mr akkor mg nagyon szegny kzsg volt. Ezen a vidken a fõ termny a szõlõ volt, meg taln mg most is az. Hres a borvidkrõl ez a terlet. Igen m, de a szõlõ nagyon knyes, s nem volt minden vben terms, vagy j terms. Egyik v viszi a msikat. Ha nincs terms, akkor nincs pnz.
Egy hzat kaptunk a szleimmel, s nmi kis fldet s szõlõt is. sszehasonltva az otthagyott hzunkkal, ez nagyon szegnyes, rgi plet volt. Szleim Hetnyben 1941-ben ptettk fel a hzat, melyet ott kellett hagyni 1948-ban. Itt meg rgi, reg hzba kerltnk. Fldet se kaptunk annyit, amennyit odahaza mûveltnk. Odahaza tizenkt holdunk volt, Mron csak hetet adtak. Mrra t kzsgbõl jttek a csaldok, mi az utols teleptettek kztt voltunk, gy neknk nem nagyon jutott, csak a maradk.
Be kellett illeszkednnk, pedig kezdetben a mri svbok bizony lekpdstek bennnket a hatrban, ha tallkoztunk. Azt mondtk: „Pfuj, bds telepes!” Annak hvtak bennnket. De szp lassan rjttek, hogy mi vgl is hoztuk magunkkal mindennket. Ingsgunkat, vagyonunkat. Egyedl a fldet s a hzat birtokoltuk, nem gy, mint szmos ms csald, akik tnyleg telepesek voltak, s csak egy kis batyuval jttek t az orszg msik felbõl letelepedni, j letet kezdeni. n mg mindig a hetnyi konyhabtort hasznlom, ami a szleim volt. Nekem ez a kedves, nem is vlnk meg tõle semmirt. 66
Dolgozgattunk, kaptunk egy hold szõlõt is, azt is mûveltk. desapm leszerzõdtt a borra, gy el tudtuk magunkat tartani. Volt biknk is, majd ksõbb teheneket tartottunk, abbl is jtt nmi pnz. A tejet elhordtk a bnyszok, abbl a pnzbõl flretehettek. J dolgosak s j sprolsak voltak a szleim mindig, gy a flretett pnznkbõl meg tudtuk vsrolni ezt a hzat itt, Tatn. 1963-ban jttnk ide lakni.
Korbban emltettem, hogy a kiteleptskor mr vlflben voltam. Idõkzben sikerlt is elvlni, majd Mron 1960-ban ismt frjhez mentem egy szintn hetnyihez. Ide, Tatra mr ngyen kltztnk.
A szleim s mi ketten.
Hetnyben s Mron is a csaldi gazdasgban dolgoztam. desapmmal ketten takartottuk be az otthoni termst. Mron mr egy kicsit ms volt, mert tlen be kellett menni a Mezõkertbe dolgozni, hogy ki tudja fizetni desapm az adt a fldek utn. Ez a Rkosi-rendszerben volt. rdekes dolgok voltak abban az idõben. Karcsony msodik nnepn pucoltuk, raktroztuk a srgarpt, meg a krumplit a pinckbe. Visszagondoltunk az otthoni karcsonyokra, amikor szenteste libamjat, tprtyût ettnk, msnap pedig a libaaprlkbl levest ksztettnk, majd megstttk a hzott liba tbbi rszt is. Volt, aki disznhst ksztett, illetve tlttt kposztt. Nlunk, reformtusoknl nincs bjt. Neknk azt tantottk, hogy amit a sznkon bevesznk, az nem bûn, csak az, amit kiejtnk. Ebben a korszakban tiltottk a vallst, azt mondtk, nincs Isten, gy bevgtak bennnket karcsony msodik nnepn is dolgozni.
A teszek megalakulsakor be kellett lpni, s bevinni a fldjeinket, llatainkat, mindent. Ez tbb lpcsõben trtnt, hiszen volt a forradalom, akkor visszakaptuk, majd 1960-ban megint teszestettek bennnket. Az llatokat, mindent elvittek. Ha meg otthon vgtunk disznt, akkor meg ott voltak a beszolgltatsok.
Kezdetben csak a diszn bõrt kellett beadni, majd ksõbb a zsrt, meg mindent.
Az otthon maradottakkal csak nagy nehezen tudtuk tartani a kapcsolatot. Egszen 1956-ig csak levelezni volt szabad, de hazamenni nem. Akkor mehettek elõszr a szleim ltogatba. A kvetkezõ vben mr n is voltam. Budapestre kellett utazni a vzumrt, azzal lehetett csak tmenni. Az elsõ hazaltogats jrszt srsbl llt s persze rmbõl is. llt az otthoni hzunk, sõt mg ma is ll, br az elejt mra mr jjptettk.
Kvlrõl mindig megnzem, de bell nem jrtam, mr akkor is benne lakott a Bkscsaba krnykrõl tteleplt szlovk csald. Nem mentnk soha oda. Minek? Csak fjt volna a szvem.
Iskols voltam akkor Hetnyben, taln msodik osztlyos, amikor jtt a rendelet, s szlovkul is tantottak. De csak szavakat, egyszerû mondatokat. gy nem nagyon tanulhattuk meg a nyelvet. Mindvgig magyar iskolba jrtam. gy emlkszem, Komromban is megmaradt a gimnzium s a polgri iskola is.
n nem jrtam oda, mert akkor a faluhelyen az volt a szoks, hogy az alsbb iskolbl kimaradtak a gyerekek, s otthon segtettek a szleiknek.
A hatron nem volt klnsebb nehzsg tjutni, ha megvoltak a megfelelõ irataink. Nem reztnk mi azt soha, hogy rossz szemmel nznnek rnk. Mi elgg ksõn mehettnk elõszr haza, mg temetsekre, betegsg esetn sem engedlyeztk. Csak 1956 utn. Sok csaldtagunk maradt odat, hiszen minket mr az utols transzportokkal hoztak el, gy a szleim testvrei mr ottmaradtak. Sok v telt el, mikor legelõszr tallkoztunk.
A Mrra kiteleptettek tartottk egymssal a kapcsolatot. Hetny kzsg teljesen reformtus kzsg, gy minden tteleptettel tallkoztunk vasrnaponknt a templomban. Mrra ltalban a reformtus teleplsekrõl teleptettk a csaldokat. Kismnyrl (krlbell harminc csaldot), Garamsallrl (harmincnyolc csaldot), Komromszentpterrõl (tizenkt csaldot), Hetnyrõl (negyvennyolc csaldot). Mi mg gy nevelkedtnk, hogy vasrnap templomba mentnk. A szleimtõl is, meg az iskolban is azt tanultam, hogy hat napon t munklkodjl, de a hetediket szenteld az Istennek. n ebben nevelkedtem, gy is volt ez j. Milyen szp is volt az mg Hetnyben, amikor tizenegy ra utn a templombl znltt a np haza.
Az egsz falu jrt akkor mg templomba. Tz rra mentnk a templomba, addigra desanym mr megfõzte az ebdet, mert j korn keltnk. Ksõbb meg mr n is fõztem. A templom utn meg stltunk az utckon, s labdztunk. Hazamentnk ebdelni, dlutn meg eltrsalogtunk. Kiltnk az utcra, ott is beszlgettnk, vagy a csaldi sszejveteleken.
Nem tudom, hogy lenne kifejezetten hetnyi ebd. Õsszel a hzott kacst, libt ksztettk. Ksõbb volt mr disznhs s egyb hstelek. Htkznap is jl tpllkoztak a hetnyiek, csak nem volt annyi hstel, azt inkbb vasrnaponknt ksztettk el. Stttnk rtest is. Az jellegzetes stemny volt mifelnk. Most is elksztem, a szezontl fggõen – meggyes, meg cseresznys rtest stk. Ez volt a nagy stemnynk, mg szilveszterkor is ezt ksztettnk. Szilveszteri vacsora szilvalevessel kezdõdtt 67 s rtessel vgzõdtt. Vacsora utn meg mentnk a blba. Oda mi nem vittnk magunkkal semmit, csak tncolni mentnk. Fik, meg lenyok. Abban az idõben mr tizenngy ves kor utn volt udvarlnk. gy intztk mindig a fiatalok, hogy falubeli legyen az udvarl.
A tizenngy ves kor mr vzvlaszt volt a lenyok letben. Nem csak az udvarl vgett, hanem ebben a korban kezdtk el kszteni az gynevezett „Hetnyi Toledt”. Ez egy olyan tertõ, amit taln a vilgon csak itt, Hetnyben ksztenek. Mikor bejttek a tli napok, akkor reggel nyolc rtl akr egszen tz rig varrtuk ezeket. A ksz tertõket asszonyok vittk el a vsrokba, nagy keletjk volt. Az rbl pedig felruhzkodhattunk. Nem volt ez abban az idõben olcs mulatsg, mert sok, bõ szoknyban jrtunk m.
Az 1960-as vek elejn azrt vltozott a helyzet, s a flvidki np elkezdett vndorolni, kzelebb az otthonhoz. Mgiscsak arra gondoltunk, hogy egyszer csak hazamehetnk. Ketten jttnk Tatra, a tbbiek meg Szõnybe, Komromba kltzkdtek.
gy, ennyi v elmltval is azt gondolom, hogy csnya dolog volt ezt tenni velnk. De ha nzem a televzit, hallgatom a rdit, csak azt ltom, hogy ma is csak mindentt ldzik a magyart. ldzik Erdlyben, ldzik a Felvidken, ldzik a Dlvidken. A szerencstlen ember meg mit tehet arrl, hogy magyarnak szletett? S ha jl meggondolom, 1920-ig magyar terlet volt ez mindig. Ott szlettek õseink, oda ktõdnk, az a szlõfldnk. Termszetes, hogy gy ragaszkodunk hozz.
Egybknt ha visszagondolok arra a tizennyolc vre, ami 1920-tl 1938-ig tartott, azt kell mondanom, hogy nem volt a magyarsgnak rossz sorsa ott a Felvidken. Szerintem ma rosszabb a helyzetk.
1938-ban pedig Horthy Mikls kormnyz bevonult Komromba is a fehr lovon, felszabadtott bennnket.
Az jbli elcsatolsig megint csak j sorunk volt. Ms volt mr a helyzet az 1947-es vekben, mert akkor meg gy ûztk a magyarokat, hogy deportltk õket.
Apsomk is erre a sorsra jutottak. Õ volt a gazdakzssg pnztrosa. Abban az idõben minden falunak volt sajt magtra, amibõl kiporciztk a jszgok eledelt. Az n apsom is ilyen ember volt, nla volt a magtr kulcsa, õ felelt rte. S ezrt kikiltottk hbors bûnsnek, elkoboztk az sszes vagyonukat s felvittk õket Csehorszgba cseldeknek. Utna meg jtt a kulkosts, s akkor a cseh nagybirtokos menesztette a npet, mert tõle is megvontk a birtokot, fldeket. gy kerltek vissza apsomk is. De volt olyan csald, aki hazatrve nem mehetett be a volt hzba, mert mr elfoglaltk azt a Romnibl, Magyarorszgrl betelepedett szlovkok. Ksõbb azrt rendezõdtt a sorsuk, mert visszakaptk a hzaikat.
Nekik taln jobban sikerlt az letk, mert õk, ha hnyattatott sorsuk ellenre is, de visszatrhettek az otthonukba, nem gy, mint mi. Nem sok ember volt olyan, aki szlovknak vallotta magt. Legalbbis n nem emlkszem r. Volt az embereknek tartsuk, nrzetk.
Lejegyezte: Monostori va
|