20.GTA CSEPREGIN NAGY GIZELLA (1929) GTA–DVÙR NESILY, DVÙR PSEÈN – GTA – (SOPRON) R
62 GTA CSEPREGIN NAGY GIZELLA (1929)*
GTA – DVÙR NESILY, DVÙR PSEÈN – GTA – (SOPRON) – KMND
„…Hromszor cserltnk gazdt, pedig mi el sem mozdultunk innen.”
74 ves vagyok. Gtn szlettem, ma Kmnden lakom. desapm kisparaszt volt, tbbnyire brelt fldeken dolgoztunk. Nyolcan voltunk testvrek: ht leny s egy fi; heten mg ma is letben vagyunk.
Gyermekkoromat Gtn tltttem. Egy ndfedeles, reg hzacskban laktunk, kzs udvarban. Ell a nagyapm testvre szoba-konyhban, htul pedig mi egyetlen szobban s egy hideg konyhban, amit csak nyron lehetett hasznlni. Tlen, ha flnztnk, a kmnyen keresztl lttuk az eget.
1935-ben ptsi telkeket osztottak a nagycsaldosoknak. Mi is kaptunk, mert mr akkor hat gyerek volt a csaldban. Ott lt mg velnk a nagymama s a nagypapa is. Egsz nyron vetettk a vlyogot.
Emlkszem, hatves kislnyknt mr n is tudtam segteni. 1936 nyarn aztn be is kltzhettnk a hzba.
Igaz, hogy csak szoba s konyha volt, de ez neknk maga volt a mennyorszg. Hfehr, meszelt falaira mg most is emlkszem. 1935 szeptemberben kezdtem iskolba jrni. Ekkor a csaldban mr hrom iskols volt, anynk mindhrmunknak hzivszonbl varrt szatyrot, s abban hordtuk a knyveinket, mindig csak rgi knyvet vsroltunk.
Ma mr szlõfalum vross lett nyilvntva. Az 1965-s rvz utn sok hz sszedõlt, s ezutn megkezdõdtt az jjpts s a vrosi rangra emels.
Harmadik osztlyba jrtam, amikor 1938. november 7-n bejttek a magyarok. Mint gyerek nem sokat rtettnk a politikbl. Apm tûzolt volt, s az nkntes tûzoltk besegtettek a rendfenntartsba.
n mindig krltte sndrgtem. Emlkszem, a katonktl sszeszedtem 1 pengõ negyven fillrt. Egyik is adott, a msik is. Otthon aztn a testvreimmel megcsodltuk a magyar pnzt.
1945-ben fejeztem be a polgrit, tizenhat vesen. vet vesztettem, mert az akkori iskolarendszer szerint volt nyolc elemi vagy tdik utn ngy polgri, de ott fizetni kellett. n elvgeztem ht elemit, aztn az elsõ polgrit klnbzeti vizsgval letettem, s beiratkoztam a msodikba. Kisiskols korombl olyan emlkeim vannak, amit mindig elmeslek az unokknak, csak ppen nem akarjk elhinni, hogy ez gy volt. 1940-ben mr nyolc gyerek volt a csaldban, s sokszor ngyen jrtunk egyszerre iskolba. Ha kzsen mentnk moziba vagy sznhzba, n mindig a „rads” voltam. Ez azt jelentette, hogy minden tz gyerek utn lehetett egy radst adni. Ht ez a rads n voltam, mivel sokan voltunk testvrek s szorgalmas tanul voltam, a tant nni mindig besorolt engem is.
A msik rdekessg, hogy kesztyûnk nem volt, de mire felbredtnk, anynk megsttte a krumplit.
Ebbõl mindegyiknk kapott a kabtzsebbe. Egsz ton melegtett s tzraira is ezt ettk. A hbor alatt mr a polgriba jrtam. Nlunk nem nagyon voltak pinck, mert a talajvz miatt nem lehetett pinct sni.
Az utols idõkben, ha lgiriad volt, akkor hazaengedtek bennnket az iskolbl. Ilyenkor szaladtunk hazafele, ez msfl km-es ldulst jelentett. Az utols vet mr jformn tvton vgeztem, mert 1945 janurjban krhz lett az iskolbl. gy aztn bementnk, megkaptuk a tananyagot s otthon tanultunk.
Akkor volt olyan nagyon esõs esztendõ. Az utak alig voltak jrhatak, a hidakat flrobbantottk, gyhogy csak kevs foglal katona jtt a faluba. Aztn azt vettk szre, hogy jra Csehszlovkihoz tartozunk.
Rvid 16 vem alatt immr harmadszor cserltnk gazdt, pedig mi el sem mozdultunk innen.
Ennyi elõzmny utn most rhatok a Bene-dekrtumok hatsrl. Msodrendû, bûns, ldztt emberek lettnk. A bûnnk az volt, hogy rossz helyre szlettnk, s hogy magyarok voltunk. Kt nõvrem mg a hbor alatt Sopronba ment zrdba, s õk ott is maradtak. (Arrl is lehetne rni, mert az 1949– 50-es vekben mr n is ott voltam, s szemtanja lehettem az õ klvrijuknak.)
* n mr 75. vemben vagyok, s nagyon nehezemre esik az rs. Ezt a trtnetet is csak azrt rom le, mert a magyarorszgi rokonaim is biztattak. Van mg egy csald a rokonsgban, ahol lt kt kis rva. A fi egy egyik nagymamnl, a leny a msiknl. A kiteleptskor a leny nagymamjt tteleptettk, a fi itt maradt. gy a kt testvrt elvlasztottk egymstl. A fi most itt l Muzsln, s õ a menyem desapja. A lenytestvr, ha jl tudom, Sifokon l. Majd lehet, hogy egyszer az õ trtnetket is megrom. 63
Nlunk 1945 utn nem mûkdtt magyar iskola, mg alapfokon sem. Teht itt tovbbtanulsi lehetõsg nem volt. Egy nyolctag csaldnak bizony nehz volt a meglhets: brelt, pr hold fldn dolgoztunk.
Amikor pedig jtt a cspls, odalltottak egy ellenõrt (rendszerint szlovk volt), aki ellenõrizte a termst.
Ha j ebdet ksztettnk neki, akkor azalatt, mg megebdelt, a gazda 1-2 zsk gabont „ellopott” a sajtjbl. A beszolgltats utn maradt is, meg nem is a gazdnak (nem voltunk kulkok). E kis kitrõ utn most mr elmondom, hogyan rintett engem a Bene-dekrtum, s hogyan vltoztatta meg az letemet.
1946 tavaszn, krlbell prilis vgn munksokat toboroztak Csehorszgba, mezõgazdasgi munkra. Olyan hrek terjedtek el, hogyha nem tudjk az nknteseket sszetoborozni, akkor elvisznek bennnket. Tanakodott a csald, hogy mi legyen. n voltam otthon a legidõsebb, de mg nem tltttem be a tizenht vet sem. A szleim fltettek a bizonytalansgtl. Nem tudtuk, hova, merre vinnnek el bennnket. A szomszd lny, aki jval idõsebb volt, mint n, biztatott, s meggrte szleimnek, hogy vigyz rm. Õ tudott szlovkul, mert az elsõ kztrsasg idejn szlovk iskolba jrt. Vgl gy dnttt a csald, hogy jelentkezzem. Biztat volt az is, hogy egy olyan osztlytrsam is velnk jtt, akinek az apja intzte a toborzst. Õ lett azutn a gazda a munkahelyen, a felesge pedig a szakcsnõ. gy aztn kt teherautnyi munkst sszetoboroztak, s vittek bennnket Csehorszgba. Jobban jrtunk, mintha keletre vittek volna.
Egy majorszerû llami birtokon ktttnk ki. gy hvtk, hogy „Dvùr Nesily”. Voltak ott lland lakosok (cseldek) is. Ez a helysg Morvban van, Hodonntl (itt szletett Masaryk) krlbell egy kilomterre, a Morva foly partjn. Minket szezonmunkra vittek, ez azt jelentette, hogy a kaplstl kezdve mindent csinltunk. Kt nagy teremben szllsoltak el bennnket. Frdsi lehetõsgnek ott volt a Morva foly. Nem voltunk mi finnysak. Enni kaptunk, fizetst is. Ez abban az idõben igen nagy sz volt.
Legtbbnknek a munka sem volt nehz, mert otthon is ezt csinltuk. Mjustl november vgig dolgoztunk ott. Ez alatt az idõ alatt egyszer hazamehettnk hrom napra. Persze, nem egyszerre, s a gazdnknak be kellett jelenteni. nknyesen otthagyni a munkt nem lehetett.
Estnknt nekelgettnk, tncoltunk, ha nem voltunk nagyon fradtak. Volt kzttnk, aki harmonikn jtszott. A vasrnap szabad volt. Ilyenkor mostunk, tisztlkodtunk. Elõfordult, hogy bementnk Hodonnba, de legksõbb jflre otthon kellett lenni. n fiatal voltam s rltem, ha otthon pihenhetek.
Mindentt msodrendû llampolgrnak, bûns nemzetnek nztek bennnket. Ksõbb aztn a helyi fiatalok kezdtek velnk megbartkozni. Nem volt sem rdink, sem jsgunk. A helyiek mindig kln csoportban dolgoztak. Estnknt aztn, amikor daloltunk, õk is odajttek hozznk.
Emlkszem, egyik alkalommal krumplit szedtnk. Megszedtk a zskokat, s a traktorra vrtunk.
nekelni kezdtnk: „Kis lak ll a nagy Duna mentben…” gy elfogott bennnket a honvgy, hogy olyan szvbõl nekeltnk, mg a knnyeink megeredtek. A szomszd fldn dolgoz helyiek is odasereglettek s hallgattak bennnket. Ez a kp ennyi v utn is elevenen l bennem. Az idõs morva munkavezetõ nem szlt rnk. Nagyon kedves bcsi volt.
Mikor ebben a majorban vgeztnk a munkval, tveznyeltek bennnket egy msik majorba.
Ezt „Dvùr Pseèn”-nek hvtk, s tvolabb, gy kb. hrom km-re volt a Morva-folytl s Hodonntl is.
Az utat le lehetett rvidteni, ha az erdõn keresztl lvõ gyalogton mentnk. Ez azonban flelmetes volt.
Inkbb nem is mentnk be a vrosba. Itt cukorrpt termesztettek. Ekkor mr oktber krl volt. A reggelek elgg hidegek voltak. A helyiek itt is idegenkedve fogadtak bennnket. Akkor ez neknk fel sem tûnt, hisz a politikrl nem tudtunk semmit. Dolgoztunk, mgpedig kemnyen. Ugyanis mr jl benne voltunk az õszben. Cukorrpt szedtnk, kzi erõvel. Gppel kiszntottk, aztn mi raksra dobltuk. A vgeket nagy les kssel levgtuk, traktorra dobltuk s gy szlltottk el. Ez nehz munka volt, klnsen reggel, majd megfagytunk. Sokszor zzmars volt reggel a rpa. A rprl levgott rszt pedig takarmnyozsra hasznltk. Ez a munka november vgig tartott, nagyon nehz kt hnap volt. Ekkor kaptunk egy igazolst, hogy ott dolgoztunk s jhettnk haza. Teherautval hoztak haza bennnket. gy gondoltuk, hogy a kvetkezõ vben ismt eljvnk ide dolgozni, de nem gy trtnt.
Itt kezdõdik az a rsz, amikor a Bene-dekrtumok megvltoztattk az letemet. Igaz, n a szerencssebbek kz tartoztam. Hazarkezsem utn azon gondolkodtam, mit kezdjek magammal, 18. vemben jrtam. Jtt a tl, munkalehetõsg sehol sem volt. Tovbbtanulsrl sz sem lehetett. Unokanõvrem varrnõ volt, gy odakerltem hozz, hogy legalbb az alapokat elsajttsam. Varrgpe volt anymnak is, s jl 64 jtt, hogy tudtam varrni az t kisebb testvremnek. Gondjainkat tetzte, hogy anynk megbetegedett s krhzba kerlt. A karcsonyi nnepekre engedtk haza, itthon tovbbi orvosi kezelsben rszeslt.
S ekkor jtt 1947 janurja. Csikorg hideg tl, trdig rõ h. Egy reggel (a dtumra mr nem emlkszem) a varrnõ unokatestvremkhez mentem: nagy flforduls volt a hznl, megkaptk a paprt, hogy teleptik õket Csehorszgba. Hat munkakpes ember volt a csaldban, ht ez idelis volt a munkaerõ szempontjbl. Ktsgbeesve rohantam n is haza. Az egsz falu megbolydult mhkashoz hasonltott. A katonasg krbefogta a falut. Otthon is szomor kp fogadott. Anym a beteggyban, kisrt szemmel. A gyerekek megszeppenve hzdtak egy sarokba. Mi is megkaptuk a Csehorszgban szl kiteleptsi
paprt. Mg most is srva fakadok, ha ezekre a napokra gondolok.
Az utcban alig volt hz, ahol ne csomagoltak volna. Kit Magyarorszgra, kit Csehorszgba teleptettek.
A szegnyebbeket Csehorszgba, a gazdagabbakat Magyarorszgra. Apm az orvostl krt igazolst, hogy anynk nincs szllthat llapotban. Ezzel az igazolssal s az enymmel, amely igazolta, hogy dolgoztam fl vig, elment a kiteleptsi bizottsghoz, mert engem egyedl akartak elvinni. Apm azt mondta, hogy tavasszal megint kszlk oda visszamenni. gy aztn n megmenekltem a kiteleptstõl.
Sok olyan csald volt, ahol a szlõk betegek voltak, innt elvittk a munkakpes fiatalokat. A lakst azonban az regeknek el kellett hagyni, s azutn rokonoknl hzdtak meg.
Neknk szerencsnk volt, mert szoba-konyhs laksban, egy beteg asszonnyal s t apr gyerekkel maradhattunk. Az egyik szomszdunkat, akinek csak egyetlen helyisgbõl llt a laksa, de ngy munkaerõ volt a csaldban, elvittk. Abba a laksba nem is kltztt be senki. A fik, aki orosz hadifogsgbl trt haza, gy tallta a lakst, resen. Ezutn õ is utnuk ment Csehorszgba. Ksõbb hazatrtek. Mr mindannyian halottak. Az egyikk, aki ksõbb a sgorom lett, azt rta, hogy a vagonban a kannban megfagyott a vz, dunnba takarzva vszeltk t az utat. Azokat a napokat sohasem felejtem el. Szomszdok, rokonok, j bartok estek a kitelepts ldozataiv. Mg ma is nehezen rom le ezeket a sorokat, olyan felindultsg vesz erõt rajtam. Aggdva vrtuk a hreket. Lassan, lassan jttek a visszajelzsek. Ezt mr olyan sokan elmondtk, lertk. Az egszet jkori rabszolgavsrhoz lehetett hasonltani. Egy ismerõsmmel, akivel egytt dolgoztam Csehorszgban, tven v mltn tallkoztam, Mezõbernybe teleptettk õket. Azta leveleznk.
Aztn jtt a hr, hogy lelltottk a teleptst. Hittk is, meg nem is, lland rettegsben ltnk. Aztn rkezni kezdtek a Magyarorszgrl ttelepltek, mustrlgattk a hzakat (Magyarorszgra innen a mdosabb gazdkat teleptettk t). Õk, akik tjttek, a szegnyebb rteghez tartoztak.
Hogyan vltozott meg az letem a Bene-dekrtumok miatt? gy, hogy elhatroztam, tszkm Magyarorszgra, hogy tovbb tanulhassak. 1947 szeptemberben aztn tszktem, s a soproni tantkpzõben folytattam tanulmnyaimat. A szks letveszlyes volt, gy aztn csak az 1948-as februri esemnyek utn jttem haza ltogatba. Ekkor megegyezs szletett a kt orszg kztt, hogy vente hromszor, specilis diktlevllel hazajhetnk. Ezek az vek is keservesek voltak, tvol a csaldtl, minden tmogats nlkl. De ez mr egy msik trtnet. Az unokk mindezt el sem hiszik. Pedig ezek megtrtnt dolgok.
|