19. GALNTA „NVTELEN”* GALNTA– HIRD-JTELEP „Arrl a rgi vilgrl lmodom, ami tven ve volt, nem
59 GALNTA „NVTELEN”* GALNTA– HIRD-JTELEP
„Arrl a rgi vilgrl lmodom, ami tven ve volt, nem a mostanirl.”
„Nvtelen” (N): Galntn mi gazdlkodk voltunk. Ott volt a hzunk, ahol most ptettk nagypostt.
1967-ben mg megvolt, aztn legkzelebb, mikor voltam ltogatban, mondjk, hogy nzzem meg a postt, amit a helybe ptettek. Aztn mr tbbet nem voltam ott.
K: Egyltaln Galntn se jrt tbbet?
N: De. 1967-ben voltam elõszr, azta legalbb hsszor voltam otthon. Tavaly novemberben is voltunk otthon. Volt egy „volt galntaiak” tallkozja, de ht … kettõ-hrom jtt csak el. Nem olyan ktõdõ hely volt a Galnta, mint mondjuk Taksony. Galnta olyan, mint itt ez a falu: ez is ms falubl, az is, betelepltek ide. Az reg falu volt mg olyan igazi, de mra mr ott is kicserlõdtt a np. Huszont vig voltam ott boltos, de mr nem ismerek onnan csak hsz-harminc embert. Ez a Galnta is olyan volt, nem ktõdtek hozz. Akik velem voltak inasok, elmentek Gyõrbe dolgozni, meg mindenhova, ott megnõsltek.
ppgy, mint az itteni svbsg, elvettek mindent tõlk, a gyerekeket hova lehetett vinni, be a vrosba tanulni. Aki arra tncolt, aki tudott alkalmazkodni, abbl lehetett valami.
K: A svbok ilyen gyes, knnyen alkalmazkod emberek voltak?
N: Persze. A flvidkiek se voltak utolsk, de ezek, hogy mindent elvettek tõlk, hamar rjttek …
K: Hogy fogadtk itt a flvidkieket?
N: Ht, ugyangy fogadtk, mint a szlovkiai magyarok azokat, akik odamentek. De ez mr elmosdott.
Az regek beletrõdtek, a fiatalokat meg nem rdekli, nem is beszlnek mr svbul.
K: Mirt van ez, hogy ilyen gyorsan vltottak?
N. Hogy asszimilldtak, flszvdtak? Egyszer a vros kzelsge, meg a munkahely. Munkahelyre elmenni, alkalmazkodst jelent.
K: Ugyanez a helyzet a flvidkiekkel is? Nem mondjk, hogy jobb lett volna maradni?
N: De, ht az regek. Az n fiam hallani se akar rla, pedig legalbb tvenszer volt ott. Szrakozni, vannak Galntn unokatestvrei.
K: Hogy alakult a csald sorsa azzal, hogy sztszakadtak, az egyik fele maradt, a msiknak jnnie kellett?
N: A P.-ket, unokatestvremket elvittk mg 1945-ben Csehorszgba. Minket pedig, elvettk mindennket, hrom csplõgpet, fldjeink voltak, õk mikor visszajttek, visszakaptk a hzukat, neknk pedig kirtak, el kellett menni, 1947 novemberben. Az Alfldre vittek, Pitvarosra. De oda mr annyi embert teleptettek, ksõn, novemberben volt a mi thozatalunk, hogy se hz, se fld nem volt elg. Ngy hzba voltak a dolgaink berakva, egy hidaskrti vendglõsnl. 1948-ban kerltnk t Hirdre. Egy nagy vndorls volt akkor onnt. 200 csaldot helyeztek t, kit hova tudtak tenni, nem volt vlogats, el kellett fogadni. De javarszt az ment el, aki utnajrt. Aki nem, az ott maradt abban a ndas kis … szval, ezt nagyon nehz dolog elmondani…
K: Mirt pont Hirdre kerltek?
N: Akkor raktk ki innen a svbokat.
K: Egyidõben kerltek a faluba a tbbi felvidkiekkel, akiket rgtn ide teleptettek?
N: Õk 1948-ban kerltek ide.
K: Mikor idekerltek, milyen kapcsolat volt a felvidkiek kztt?.
N: Ht akkor mg jobban volt sszejrs, meg a rokonok, mert a felesgemnek sok volt itt, jttek minden hnapban. Most mr a gyerekeik, ht … taln ha hromszor voltak itt az tven v alatt. Ment mindenki a dolga utn, tetszik rteni. Klnsen ezek a flvidkiek ilyen harcsolk voltak. A kilencven * Az interj ksztsekor jelen volt a beteg felesg is, de õ nem kapcsoldott be a beszlgetsbe. A frj a beszlgets kzben tbbszr „kiszlt” neki. Az interjalany 1999-ben kszsgesen llt rendelkezsnkre, amirt ezton is ksznetet mondunk. A mostani ktet szerkesztsekor nem sikerlt engedlyt krnnk tõle nevnek feltntetshez. Ezrt vlasztottuk a „nvtelen” megjellst. 60 szzalka az olyan volt, hogy reggel ngykor kelt, aztn este tzig dolgozott. (…) A gyerekek mr nem olyanok.
K: s ez mirt volt?
N: Ht otthon is mindenki ilyen volt. Dolgoztak mindig.
K: Ezrt megszltk õket az itteniek?
N: Nem, ht a svb ugyangy dolgozott, nem volt, hogy mit szl …
K: Mibõl lehetett itt a kezdetekben pnz szerezni, mikor idekerltek, 1947–1948-ban?
N: Mindenki elkezdett dolgozni, ki tbb, ki kevesebb sikerrel. Inkbb csak stagnlt mindenki. Aztn jtt az 1956-os vltozs, hogy csak egy pldt mondjak: mikor ezt a hzat ptettem, nekem msflre megvolt a pnzem. Mikor bevittem (a pnzt), azt mondja (a hivatalnok), menjek haza s vegyem ktfel, mert nem kapok klcsnt, mert a klcsn rdekes volt, egy szzalkot fizettem rte, s ha postn hagytam (a sajt pnzem), tt kaptam rte. Erre mg a legbutbb ember is rjtt. Volt, akinek volt pnze, mikor kezdett ptkezni, volt akinek csak valamennyit fl kellett mutatni, volt olyan is, hogy n adtam neki pnzt, csak fl kellett mutatni.
K: Mikor plt ez a hz?
N: 1963-ban.
K: A rgi hzzal mi lett?
N: 1983-ban adtuk el mikor a mama meghalt.
K: Vannak mg itt rokonok Magyarorszgon?
N: Vannak, anym rszrõl. Apm rszrõl nincsenek, a galntaiak otthon maradtak. (Hosszan magyarzza a rokonokat.) Tavaly voltam nluk, csak egy rt. Rezsiknl (unokatestvr) voltunk egy-kt rt, meg a felesgemnek vannak Krtn rokonai, Farkasdon van mg egy unokatestvr. Most mr, hogy az regek elmennek, a fiam mg a fiatalokkal tartja a kapcsolatot. Õ nagyon sokat jrt. Mikor mg legny volt, mg ltek az reg nnik, nem jrtak dolgozni – ha jflkor zrgettek, ha jjel kettõkor ment haza bandval, mg mindig j volt, nem volt semmi baj. Galntn az Sz-knl szokott aludni.
K: Az otthoniak szoktak ide jnni ltogatba?
N: Hogyne.
K: Milyen rzs egy ilyen hazaltogats?
N: Elõszr mikor hazamentnk, egy nagy szvfjdalom volt csak az egsz. Most mr, ha ott van az ember egy htig, ide kvnkozik haza. Annyira mocorog az emberben, hogy hazamenni, hazamenni, mikor ott van, minden elidegenedett mr ott.
K: Akkor most melyik a hazja, otthona?
N: A gyerekeknek mr ez, n meg nem mondhatom. Nekem inkbb ott, n mg gy rzem. gy rzem.
De ennek most mr vge, ez most mr csak egy lidrces lom. rdekes vilg volt ez, nagyon nehz elmeslni, s nagyon nehz feldolgozni. Nem olyan knnyû ez, valaki tudta ezt vllalni, n soha nem tudtam gy venni. Elõszr mikor hazamentem, olyan beteg lettem, mg krhzba is voltam. Odalett a szvem. Mondjak valamit õszintn? Nem hiszem, hogy itt vagyunk tven ve, ebbõl egy v eltelt volna gy, hogy ne lettem volna lmomban otthon. (elrzkenyl) Arrl a rgi vilgrl lmodom, ami tven ve volt, nem a mostanirl. Mindenki mskpp tudott beletrõdni, van, akinek mg mindig fj.
K: gy rzi, hogy ha otthon maradtak volna, jobb letk lett volna?
N: Ht a fene tudja. Ha otthon maradtunk volna, bekerlnk a kulklistba. Tavaly novemberben voltunk otthon. Elõtte meg nyolc vvel, apm srjt befizetni. Most is befizettk, jabb tz vre. Galntn van eltemetve.
K: Mikor idekerltek, rgtn boltosknt kezdett el dolgozni?
N: Nem, neknk elg sok fldnk volt. Apm mg otthon meghalt, n dolgoztam a mezõgazdasgban. Itt 1956 utn az 1960-as vekben egy risi nagy iparosts ment keresztl. Csaltk el a npet mindennnt.
n is bekeveredtem ebbe a boltba, hvtak sokfel, de nem mentem el, mindig ott maradtam. Ez volt 1958-tl. Addig gazdlkodtam, tbb-kevesebb sikerrel. Az nem volt egy olyan j dolog, olyan nagy leadsok voltak, hogy csak az tudott talpon maradni, aki tudott gazdlkodni.
K: Itt ugyangy ment a gazdlkods mint otthon? Voltak valami klnbsgek?
N: Itt az eladssal nem volt gond, kzel volt Pcs. 1960-ban jtt a tsz, de n akkor mr… 1956-ban, amikor megszûnt a tsz, ki tudta venni az anym a fldeket. Ez a rsze Hirdnek (jtelep) ez abszolt nem 61 volt. 1956 utn kezdtek el pteni, s itt minden ember ms falubl jtt. A zme svb. (Albumokat, rgi knyveket nzegetve mondja) Felesgemnek, mikor 65 ves vfordulja volt, azt a korosztlyt meghvtk (Krtre). Volt egy ilyen muri. (Fnykp. Mutatja az emlklapot. Szlovk nyelvû szveg ll rajta, mellkelve egy fzetlapra rt fordts magyarul.) Õrzm ezeket, aztn megrkli a fiam, az unokm, aztn vagy eldobjk …
K: rdekli õket ez a trtnet?
N: Nem nagyon. Nem. Õ itt szletett, 1950-ben, itt jrt iskolba ... a fene tudja.
K: A felesgvel mikor ismerkedtek meg, mr itt?
N: Ismertem õt mr otthon is, de itt mg jobban sszeismerkedtnk.
K: Itt kln, egyms kztt hzasodtak svbok, felvidkiek, nmetek?
N: Nem volt ilyesmi. Eleinte, mg az tvenes vekben volt, de aztn mr nem.
K: Mirt vltozott ez meg?
N: Szerintem az iparosts miatt volt. A kendergyrban dolgoztak elõszr szzan, aztn ez flfejlõdtt ezerre. Aki oda jrt, ott minden hten ktszer rendeztek mulatsgot vagy blt, ott mr mindenki sszeszûrte a levet valakivel. Klnben elg sok felvidkinek van ms felesge, svb. Ahhoz elg szorgalmasak voltak a felvidkiek, hogy be tudjanak a szorgalmas svbsghoz kerlni. Mert azok szorgalmas npek voltak, de n ugyanolyannak tartom a felvidkit is. gyhogy nem volt ebben problma.
K: Adtak csfnevet a felvidkieknek itt Hirden?
N: Nem. Inkbb manapsg, szeretnk tallkozni azokkal az jsgszerkesztõkkel, mltkor is volt egy cikk, hogy „jttek a flvidki telepesek”. Ht mi nem vagyunk telepesek. Telepes az, aki nknt elment oda s adtak neki fldet. Akart a bds franc idejnni! Neknk volt ott 50 hold fldnk, adtak helyette 15-t. 15 holdnl tbbet senki nem kapott, hiba volt szz holdja. Volt hrom hzunk, s kaptunk egy reg, rossz hzat. A svbsgot mr krtalantottk, kaptak millikat rõ krptlsi jegyeket, mi mai napig egy szt nem kaptunk. Akkor elvettk a svbt s odaadtk neknk, azzal le lett tudva minden, s el lett felejtve. Egy reg hzat kaptunk, most ha megnzn, siralomvlgy. A tulajdonos mg ott lakott velnk egy hnapig. Ez minden hznl gy volt. Harag nem volt. Taln õk is megrtettk, hogy ez hogy volt. A fejkre lett tve, r lett fogva, ha bûns volt, ha nem, olyan kollektvan vettk õket, mint a felvidki magyarokat.
K: Figyeli az otthoni trtnseket, a hreket?
N: Szoktam. Sose lesz j, egy kisebbsgnek. Elnyomva lni. Rgen mg sszetartott a magyarsg.
Aztn ugye mi is elmentnk Pozsonyba dolgozni, mint a nmetek itt, nem lehetett munkahelyen nmetl beszlni. Klnben a fejre tttek. Aztn meg mr a kutya se trõdtt vele, nem kellett ilyesmivel foglalkozni. Se az, hogy flvidki, se az hogy svb.
K: Kivel tartjk itt a kapcsolatot, kikkel jrnak ssze?
N: Azelõtt voltunk vagy ktszz lakodalomban, de most mita elmentnk nyugdjba, mr nem megynk sehova se. gy senki nem reztette a msikkal, hogy ez flvidki, az meg svb. Habr mindenkinek volt egy olyan fnntartsa. De ez is elmlt, ez az regeknl volt.
K: Ezt a fnntartst hogy lehetett szrevenni?
N: gy kzvetlen nem reztettk velnk, de azrt szre lehetett venni.
K: A rgi bartokkal szokott-e tallkozni?
N: A temetõben jrtunk ezzel az F-fel (az egyik rokon), s akkor tallkoztam sokkal. Sokat megismertem harminc v utn. Aztn egyszer voltam vendglõben vagy tzzel, akkor egyet szrakoztunk. Akkor is rokonoknl jrtunk. De a rokonoknl is mr, egyiknl vagyunk egy rt, a msiknl is. Az semmi se. Meg regek mr. Hiba mennnk el a fiatalokhoz, egszen ms a tma.
|