16. FEKETENYK KT FEKETENYKI TRTNET* JUHSZ DNIEL (1926) FEKETENYK – MOSONSZOLNOK „Amikor a ldkat zrtuk
FEKETENYK
KT FEKETENYKI TRTNET*
JUHSZ DNIEL (1926)
FEKETENYK – MOSONSZOLNOK
„Amikor a ldkat zrtuk le, az olyan volt, mint amikor a koporskat leszegelik.”
Szlõfalum, Feketenyk szntiszta magyar kzsg volt. 1947. prilis 21-n kezdõdtt a szlovkiai magyarok kiteleptse, s mi az elsõk kztt voltunk. Az egsz szomor trtnet a kassai kormnyprogrammal, majd a Bene elnk ltal kiadott dekrtumokkal kezdõdtt, amelyeknek az rtelmben a felvidki magyarok minden jogukat elvesztettk: hbors bûnskk nyilvntottak bennnket, bezrtk az iskolinkat, a nagyobb parasztok birtokaira, zemekbe szprvckat, szlovk gondnokokat, felgyelõket lltottak.
A csehek azt szerettk volna elrni, hogy a magyarokat mint kzssget teljesen felszmoljk: egy rszket Csehorszgba vittk, ms rszket tven kils csomaggal Magyarorszgra, az otthon maradk pedig ktelezõen szlovknak kellett valljk magukat. Megszletett a hrhedt jelsz: Maïari za Dunaj!
Vagyishogy a magyarokat t kell dobni a Duna msik partjra. A kzsgekben bizottsgokat lltottak ssze, fõknt az akkori kommunistkbl, akik kzl a legtbben haragudtak a parasztsgra, mert jobban ltek nluk. Most pedig a mi sorsunk az õ kezkbe kerlt.
Persze a dolgok nem gy trtnetek, ahogyan azt a csehszlovk tervek kitlõi elkpzeltk. A csehszlovk kormny knytelen volt a lakossgcsere-egyezmnyt megktni: ez mg mindig szrnyû igazsgtalan egyezmny volt, mert mondjuk, amennyi ttkomlsi szlovk jelentkezett a cserbe, annyi felvidki magyar csaldot fognak kitelepteni Magyarorszgra. Krlbell hetvenezer embert teleptettek ki az n tudomsom szerint.
Mink nykiek mindent elhozhattunk magunkkal, sszes ingsgunkat, llatainkat, vagyontrgyainkat.
A ttkomlsiak jval szegnyebbek voltak, affle agrrproletrok, nyulakat, tykokat hoztak magukkal fõleg. Tallkoztunk velk Szobnl a hatrllomson. Kzlk tbben pontosan tudtk, hogy hova, melyik hzba kltznek be majd a mi utcnkba. Mi meg azt hittk, hogy az õ hzaikba kerlnk Ttkomlsra, de menetkzben kiderlt, hogy a nyki mdosabb parasztoknak nincs elg fld a ttkomlsi hatrban.
Ezt itt Mosonszolnokon is megneszelhettk, mert akkor mr 1947 tavaszn harminc res hz volt itt, mert a belsõ telepesek nem talltk meg itt a szmtsukat, s miutn lelaktk, tnkretettk az itteni hzakat, tovbblltak innen. S ilyen hzakba teleptettek bennnket. Hatalmas volt a felhborods. Maga Veres Pter is itt volt. n nem voltam itt a fogadtatson, mert az volt az rdekes, hogy mi, akik hamarabb rakodtunk, ksõbb rtnk ide, mint azok, akik, ksõbb indultak. Mindegy, a lnyeg az volt, hogy nem Ttkomlsra teleptettek bennnket, hanem ide a Dunntl nyugati cscskbe. gy kerltnk Mosonszolnokra. A hzaknak nem voltak ablakai, ajti. Azt mondtk, hogy Rman Ferenc s Torma Gyula, a kt telepfelgyelõ intzkedik majd. Ahhoz, hogy ki tudjunk rakodni, a Fõ utcai nagyobb hzak istlliba ktttk be az llatokat.
sszesen harmincegy nyki csald rkezett, ez vagy 170 embert jelentett, ngy csplõgp is jtt velnk, s vagy nyolcvan-kilencven szarvasmarha volt ezeknek a csaldoknak a tulajdonban. Aztn õsszel trtnt mg egy dolog. Az okosabb telepesek, akik lttk, hogy itt a kifosztott hzakban gy sem remlhetnek sok jt, megegyeztek, hogy õk bizony odbbllnak: elmentek a tolnai svbok utn resen maradt Szakadtra, s akkor neknk lehetõsgnk nylt arra, hogy az gy megrlt Fõ utcai hzakban vglegesen elhelyezkedhettnk. Mosonszolnokon mi, nyki csaldok tlagosan 14 hold fldet kaptunk, s ezen gazdlkodtunk 1952-ig. Jmagam tbb helyen dolgoztam, mg 1962-ben be kellett llnom a termelõszvetkezetbe*
Az rsos vltozat Fldes Mihlynak, a mosonszolnoki Mûvelõdsi Kzpont igazgatjnak magnetofon felvtele alapjn kszlt, amirt ezton is ksznetet mondunk. A felvtelek lejegyzsekor hasznltuk a telepls trtnetrõl kszlt knyvet: Rkczi Erzsbet, Fldes Mihly Nagy Mikls, Neuberger Jnos s Tubn Jzsef: Mosonszolnok monogrfija. Helytrtneti olvasknyv (Haznk Kiad, 2001.) 52
Ez mr egy msik korszak volt, ahol az itt maradt svbok, a mshonnan jtt telepesek s mi felvidkiek egytt egymsra talltunk. S ebben a szvetkezeti munknak, a kezdeti knldsoknak, a ksõbbi eredmnyeknek igen nagy szerepe volt.
A fiatalsg teht hamarosan magra tallt, megbklt a sorsval. Az regek azonban soha sem tudtak megbocstani. Amit mi otthon Nyken tapasztaltunk, az is inkbb azt igazolta, hogy vgsõ soron jl jrtunk, mert otthon folytatdtak a magyarokat bnt dolgok. Szerencsre mi tanultunk is a trtnelembõl: nem lettnk prtemberek, mert mi mr megkaptuk a leckt a magyar idõkbõl. Attl fltnk, hogy ha brmiben tlsgosan hangosak lesznk, annak elõbb-utbb krt ltjuk. Akik itt a faluban vezetõk lettek, mind prtemberek voltak, azokat ide-oda rakosgattk, mink meg itt maradtunk parasztembereknek. A leghresebb emberek, akik a falut vezettk, ma jeltelen srokban fekszenek a szolnoki temetõben. Akik idejttek, pldul svnyrl, azok lassan mind elmentek. Mink meg itt maradtunk.
|