15. DOBORGAZ - SZELLE VINCE DOBORGAZ – BØEZNIK „... akkor mr meg voltunk flemltve a betolakodktl.”
48 DOBORGAZ
SZELLE VINCE DOBORGAZ – BØEZNIK
„... akkor mr meg voltunk flemltve a betolakodktl.”
A kiteleptsrõl, ldzsrõl kvnok rni, mert mr a legfõbb ideje, hogy vgre beszlhetnk is rla. Nem is nyeresgvgybl rok, s nem hallomsbl, csak a valsgot rom. De mg mindig flõ, hogy meg ne sse az ember a bokjt.
Emlkszem pldul, hogy 1945 novemberben, hideg, kds idõben, az egyik este kt hatrõr kopogott be hozzm: egy nõt t kell vinni a magyar oldalra. Egy tfagyott, sr fiatalasszonyt vittnk t gyerekvel.
A Szent Antal-zrda szakcsnõje volt, Erzsbet nevezetû. Sokan voltak akkor ton, meneklõben…
1946 jniusban trtnt, hogy a falunkba, Doborgazra jtt egy betolakod, Ciger nevezetû ember, akit n mr a hbor elõtt is ismertem, faluz, mindenrus volt. Hogy milyen nemzetisgû, nem tudom; magyarul beszlt valamit... Megtetszett neki az ltalam brelt nagy, szp hz, kert, akinek a gazdja mr elõbb tteleplt az anyaorszgba. Engem gymond kirgott onnan. Szvltsra ugyan sor kerlt kztnk, de ht akkor mr meg voltunk flemltve a betolakodktl. rthetõ: meghtrltam, holott szerettem volna nyakon ragadni. Jellemtelen volt, ordtozott, hogy mg a faluba se lsson tbb! Ott maradt a ds kert, szerszm, minden.
Eljtt a laksomba, ami tvolabb volt. Onnan n rgtam ki. Rm kldte a csendõrket, akik sz nlkl tlegelni kezdtek. gy knytelen voltam az erdõkben bujklni, jjel mertem csak hazajrni. Padlson aludtam, s a szomszdoknl tizennyolc napig. Majd hallottam, hogy Csehorszgba toboroznak mezõgazdasgi munkra embereket. Mg rltem is neki, hogy nem kell tovbb bujdokolni. Õ meg bekltztt az emltett hzba. A btorokat tetszs szerint szedte ssze az emberektõl. Tõlem kt szket, szerszmokat, tglt, tzelõt is elvitt, s a brelt kert s hz ingsga is nla maradt. Az elfoglalt hzba vghidat ltestett. Tetszse szerint szedte ssze a krnyezõ falukban a vgllatokat, s alig fizetett rte valamit.
Rettegsben tartotta a falu npt.
Bøeznk nevû faluba vittek bennnket, Tøebiè jrsba. Huszonketten voltunk a krnykrõl. A falu kzepn rultak bennnket. n egy tykfarmos gazdhoz kerltem. 800 koront fizetett havonta. Kaptam ennivalt, ami itthon szûkn volt. Fõztem a tojst a kotlba, a tykok rszre fõztt krumplival. No, meg nagyon kedves volt a hziasszonyom, etetett, jl fõztt, kln szobm volt, s egytt tkeztem velk.
Egyszer kiss elõbb mentem ebdre, rdin fogtam Budapestet, ntkat, amit nem feledek. A gazda, ahogy belpett, kikapcsolta a rdit, amirt rkre meggyûlltem õt. Eljrtam estnknt a bartomhoz, aki tvolabb szolglt. A faluban az õ asszonya is nagyon kedves volt hozzm: 1200 koront grt, ha hozz megyek dolgozni. Azt gondoltam, megfogtam az Isten lbt, este meg is szktem hozz. Kln berendezett szobt adott, kitûnõ teleket. Mit sem gondoltam tizenkilenc vesen, humorizltam vele, mr ahogy tudtam csehl, mert arra gondoltam, hogy kedvel. (…)
Haza nem mertem menni, gy bartommal tovbb mentnk nyugat fel, munkt is remlve. Blansko vrosban ajnlottak is, egy kõbnyban, ahol lgtak a fejem felett a mzss termõkvek. Tovbblltunk Oslanyba, ahol a sznbnyt ajnlottk. Le is vittek bennnket a bnyba, ahol hason kszva bnysztk a szenet. A bartom azt mondta: „ablakok nincsenek rajta”, gy el sem kszntnk. Mentnk tovbb nyugat fel.
Aztn falvakban prblkoztunk, napokig mentnk gyalogosan, sznaboglykban aludtunk. Nagyon sznalmasak lehettnk, mert az zletekben adtak neknk egy kis kenyeret. Mivel jlius volt, sok gymlcst ettnk az tmenti fkrl. Mr egy falut elhagyva egy tbla jelezte, hogy Èern Lesy, magyarul Feketeerdõ. Mentnk tovbb, azzal a tudattal, hogy az iskolban tanultuk, a Duna a Feketeerdõben ered.
Gondoltuk, elktnk egy csnakot, azzal jvnk a Dunn haza. rkig mentnk szomjasan, mire egy kunyhra akadtunk. Tele volt j, klns biciklikkel, kerkprokkal. Egy msik kunyhban fahordkban 49 folyadk. Belenyltam az jammal, tolaj volt. No, meg sok ejtõernyõ. A kvetkezõ kunyh tele ldkkal, dobozokkal, amikben lelmiszer volt. De ltetõ vz sehol. A szomjsgtl vnszorogva mentnk, mire kinyltak az ablakok. Hogy hny puskacsõ szegezõdtt rnk, nem is tudom, de sok. lltunk, mint a cvek, erre az ajtn kijtt egy szrke egyenruhs, jkpû ember. Hogy mit beszlt, nem tudom, mi magyarul bajldtunk. Õ tkarolva jtt hozznk, rlt neknk, mivel õ budapesti magyar volt.
Ksõbb jttem r, hogy õk a benderovcik, a fehr partiznok voltak. Hiba marasztaltak, mi az tbaigazts utn tovbblltunk. Pøiborban csatornzsi munkra vettek fel bennnket, majd Hradec Krlovra mentnk, aztn pedig Nedìlitì tglagyrba. Itt lland munkt kaptunk, nelltak lettnk. Kemnyen, sokat dolgoztunk. De a honvgy nagy r, t v utn hazajttnk.
Hallottam, hogy Cigert kt fiatalember megtlegelte. Õk azt hittk, hogy meghalt. tszktek az anyaorszgba. Ciger meg elkltztt Nagymagyarra. De az let klns fintora, hogy amikor egyszer, vekkel ksõbb engem Somorjrl vitt a mentõ Pozsonyba mandulagyulladssal, Nagymagyaron felvettnk egy beteget. Nagyot nztem, amikor Ciger szllt fel a sajt lbn. Eszembe jutott minden aljassga.
Nem vagyok bosszll. A bntetst hagyom arra, aki nem bottal ver. Az egy igaz brra! 50
|