4. Roma kultra
„Amikor tfogbb rtelemben cigny kultrrl beszlnk, egy Indibl szrmaz npre gondolunk, amely krlbell ezer vvel ezeltt indult el Eurpa irnyba.
Megllapthat, hogy a cignysgot mind a mai napig szmos ktelk fzi Indihoz. Ennek legfbb bizonytka az a tny, hogy a cignyok nem igyekeztek asszimilldni, lemondani szoksaikrl, letmdjukrl, sajtos tulajdonsgaikrl.”(Heinz Mode)
A cignysg nem ment t a nemzett vls folyamatn, ezrt kultrja elssorban az egyes kzssgek szintjn vizsglhat. A cigny kzssgek hagyomnyosan szolgltat jelleg ipari s kereskedelmi foglalkozsokbl ltek. A kzssgek neveinek nagy rsze is foglalkozsi csoportot jell.
Magyarorszgon az olhcigny csoportoknl maradtak fenn a hagyomnyos foglalkozs nevek: pl. lovara (’lkereskedk’) csurara (’rostaksztk’), kelderara (’stksztk’), colara (’ruha/sznyegkereskedk’) stb.
A magyar cignyok kztt jellemz a vlyogvet, a kovcs s a szolgltat zensz foglalkozs. A kulturlis szolgltatsok vgzse kvetkeztben a cigny kzssgek szellemi kultrja rendkvl nyitott. Kelet-, Kzp- s Dl-Eurpban a npi narratv mfajok (hsi nek, ballada, npmese) s rtusok (esvarzsls, egyhzi nnepek npi rtusai) szolgltati ppgy nagyrszt kzlk kerltek ki, mint a hivatsos szrakoztatk (llattncoltatk, mutatvnyosok, zenszek). Szerepk ezrt a befogad npek kulturlis letben sokrt: nemcsak a rgibb, feledsbe merlt hagyomnyok rzi, hanem az jkori nemzeti kultrk kpnek kialaktshoz is hozzjrultak, s kulturlis kzvettknt is jelents helyet foglalnak el. Ugyanakkor az eltr krnyezetben az egyes cigny kzssgek bels hasznlatra sznt hagyomnyai sokban klnbznek egymstl.
4.1. Cigny nyelv irodalom.
A cigny nyelv irodalmi vltozata megalkotsnak els ksrletei gyakorlatilag a 20. szzadban kezddtek, elssorban nem cigny szrmazs papok s cignykutatk bibliai fordtsaival. A cigny szrmazs nyelvjtk szma egyelre (Magyarorszgon s klfldn egyarnt) csekly. Munkjuk egy rszt szent knyvek, illetve hres, eurpai kltk s rk mveinek cignyra val tltetse, ms rszt pedig sajt irodalmi alkotsaik teszik ki. A bibliafordtsok kzl a legkiemelkedbb Trifun Dimic (jvidk, Jugoszlvia)
Az 1980-as vekben tbb jugoszlviai cigny r kezdett foglalkozni szndarabok rsval. A leghresebb szerbcigny klt a modern verseket r Rajko Djuric. Moszkvban az olhcigny Roman Sztyepanovics Demeter vlt ismertt. Lengyelorszg legismertebb lrai kltnje Papusza.
Magyarorszgon elszr a Habsburg Jzsef ltal tmogatott Nagy-Idai Sztojka Ferenc l890-ben kiadott magyar-cigny sztra, s ennek fggelkben tallhat sajt kltemnyei keltettek figyelmet.
A cigny nyelv irodalom rendszeres mvelse azonban csak az 1970-es vekben, Choli Darczi Jzsef munkssga nyomn kezddtt. Elssorban hres kltk (Jzsef Attila, Ady Endre) verseit lteti t az olhcigny nyelvjrs lovri aldialektusra. maga tbbnyire npies verseket alkot. Az utbbi vekben a Biblia lefordtsval is foglalkozott. Kveti: Rosts-Farkas Gyrgy, Nagy Gusztv s Farkas Zoltn. Ettl a krtl fggetlenek Bari Kroly cigny nyelv versei.
1970-ben jelenik meg a 18 ves Bari Kroly els versesktete (Holtak arca fl) cmmel. Az szemlyben kivtelesen egyni tehetsg jelentkezett, s ezt a magyar irodalomkritika is felismerte. Kltszete mellett a cigny nyelv npkltszet programszer gyjtsvel, cigny szvegek magyar mfordtsval is foglalkozik.
Sajt verseit, s a npkltszeti alkotsokat rajzaival maga illusztrlja. Bari magnyos farkasknt, nagy szigorral s sznvonalignnyel tevkenykedik plyja kezdete ta.
1975-ben jabb irodalmi szenzci Lakatos Menyhrtnek a regnye, „Fsts kpek” cmmel. Jelentsge, hogy els olyan m a cignysgrl, amit cigny r rt. A m Lakatos mltn legnpszerbb mve, 16 nyelvre fordtottk le. viszont kapcsolatteremt szemlyisg.
Choli-Darczi Jzseffel, Pli Tamssal, s Kovcs Jzseffel megalkotjk a roma mvszek els jelents csoportosulst.
Balogh Gyula „Duntl a Gangeszig” Alaptvnynl dolgozik, valamint a Cignyfr mvszeti folyiratot szerkeszti.
Els versesktete, Lendtem lbamat, a msodik pedig a Versek.
Glonczi Ern tz ve r verseket, przt, t ve publikl rendszeresen. nll ktete A vzess zajhoz cmmel jelent meg.
Holdosi Jzsef tanr, r. nll ktetei: Knyk (regny) Glris-Dac (kisregny) Cignymzes (kisregnyek)
Horvth Gyula els versesktete a Megfagyott orszg, msodik, a Szgyen gyalzat, a harmadik, vlogatott verseket tartalmaz nll ktete, Az rvasg anatmija
Jns Tams hszvesen jelentkezett els verses ktetvel, aminek cme: Az t szln.
Kalnyos Mnika jelenleg a kpzmvszeti Fiskolra jr. Versei a Phralipe s Rom Som folyiratokban jelentek meg.
Nagy Gusztv jelenleg a Rom Som hrom nyelv roma folyirat Fszerkesztje s a Kaly Jag Nemzetisgi Szakiskola Irodalmi Sznpadnak vezetje. rsait anyanyelvn rja.
Osztojkn Bla klt, r, lapszerkeszt. Jelenleg a Phralipe Orszgos Cigny Szervezet vezetje, a Phralipe Mvszeti s Kzleti folyirat fszerkesztje. Megjelent nll mvei: Halak a fekete citerban, Hess hsgben, Nincs itthon az Isten, tyin Jsknak nincs, aki megfizessen (regny)
Rig Jzsef gy r magrl: Verset muszj rnom.
Szcsi Magda kilenc ves korban megnyert egy orszgos meseplyzatot, azta rendszeresen r. Eddig megjelent ktetei: Az aranyhalas lszem tkre, A fekete blvny birodalma, Madarak aranyhegedn.
Szepesi Jzsef nll ktetei: Versek, Elszrtan, mint a gyom, A mmor templomban, Pogny ima, Putrik s palotk
Npkltszet
A cignyok npkltszete gazdag s sokrt. Mesekincsben felbecslhetetlen informcit hordoz mltjrl, a cigny trsadalom szerkezetrl. A cigny npkltszeti hagyomnyok verses anyaga tlnyom rszben dallammal ksrt nekekbl ll. Az l eladsban szembetn a szvegek laza szerkezete. Az nekes eladk gyakran rgtnznek, a vers szvegt sajt hangulatuknak, egynisgknek megfelelen formljk. A sajtos npkltszeti tpusokat az eltr versforma elklnti egymstl.
A cigny npkltszet verses anyagnak jellegzetessge a felkilts s a shaj. A cigny vers zeneisge a verssorok hangslyos, temes lejtsn alapszik.
Npmese
A cignyok kztt a mesemonds ma is elevenen l szoks. A cigny npmesket az si mesemondk riztk meg, hagyomnyoztk t s fejlesztik tovbb. A mesls nem pusztn szrakozs, hanem tudsanyaguk, ismereteik tovbbadsra szolgl, valamint a mesk ltal olddnak fel bennk flelmeik, szorongsaik. A cignyok gy tartjk, hogy a mesls a mveltsg rszt kpezi
A cignyok meslsei szoksai nem ktdnek kollektv munkaalkalmakhoz (fonshoz, tollfosztshoz, stb.). Klnbz alkalmakkor mesltek. Rgi vsrokon fizetsgrt, szegnysg esetn lelemrt, halott felett virrasztskor, csald eltt szrakoztatsbl.
Mikor mest mondtak, a gyerekek is jelen voltak, gy mr 10-12 ves korukra tudtak mesket.
A magyarorszgi cignysg mesekszletnek dnt rszt kalandokban s fantasztikumokban bvelked novellamesk s varzsmesk kpezik.
A mese jellemzi:
A mese mindig fohszkodssal kezddik, ldst s szerencst krnek Istentl.
A mese tmr, egyhang, ezt az egyhangsgot a mesemondk kifejez gesztikulcikkal s arcjtkkal ellenslyozzk.
Terjedelmt a hallgatsghoz szabjk.
A kapcsolatot mesl s hallgatsg kztt kiszlsokkal teszik emberkzeliv. A nagyobb gyerekek mr rszt is vesznek a dialgusokban.
A cignyok mesiben megjelen mesealakok megtallhatk ms npek mesiben is, mint pl.: szegny ember, srkny, srknyl mesehs, Hamupipke, lomvitz, tndrek, rdg.
A legendabeli alakok kzl: Isten, Mria, Szent Pter.
A meskben mindig gyz a fhs, vagy azrt, mert okos, vagy azrt, mert a sors gy rendelte el.
A cigny meskben megtallhat fbb stlusjegyek: kegyetlensg, emberkzpontsg, hs elrultatsa, lomlts, boszorknysg.
Klnbz mfaj cigny meskkel tallkozhatunk (Grg Veronika 1993)
Tndrmesk, Trfs mesk, Anekdotk, Igaz trtnetek, Formula mesk, Vallsos mesk, llatmesk
A cigny npkltszet osztlyozsa (Karsai Ervin 1994):
A) Npmesk. 1.Tndrmesk, 2. Trfs mesk, 3 llatmesk
B) Mondk. 1. Npmondk, 2. Hiedelemmondk, 3. Eredetmondk
C) Npdalok, romncok, balladk.
D) .Szlsok, kzmondsok, mondkk, kszntk, varzsszvegek.
E) Talls krdsek, trfk, viccek.
4.2. Zenekultra
A cigny kzssgek zenekultrja Magyarorszgon a szolgltatott zenvel szemben szinte kizrlag voklis, s a magyar- s az olhcignyoknl sok hasonlsgot mutat. Kt f mfaja a lass, lrai dal s a tncdal. A lass, lrai dalok stlusa egysges, s ez a mfaj egyben a npkltszet f hordozja is. A tncdallamok jellemzje a virtuz, sokszlam, hangszerszer eladsmd, amely szoros kapcsolatban ll a krnyez vilg hangszeres zenjvel.
A bes cignyok zenje ettl jelentsen eltr, s a paraszti kultrkhoz hasonlan a zenei stlusok s trtneti rtegek sokflesge jellemzi. A balkni cignysg zenjnek egyik f mfaja a ballada. A tncdalokat szmos kzssgben szintn hangszerszeren adjk el. Hanghatsuk termszetesen nem azonos a magyarorszgival: a mintt a balkni krnyezet hangszeres egyttesei jelentik. Ez az eladsmd szmos, Eurpa klnbz pontjn l cigny csoport zenekultrjt kti ssze.
A zenekultra fontos rszt kpezik a npkltszethez tartoz dalok. Ezek a kvetkezk:
-
Kesergk, szegnysg-dalok: szomor, panaszos hang, a np sorsa idzdik fel benne
-
Rabntk, szabadsg-dalok: a brtnletrl szlnak, a szabaduls vgyt fejezik ki
-
Szerelmi dalok: mondanivalja a prvlaszts, a lnyelads, jelkpei a virgok, a zld rt, virgos mez
-
Tncdalok szellemes trfs helyzetek tallhatk benne, mindig tncos mozgssal neklik
-
Bordalok: vidm, mulat nekek, a szvegben fontos a l, kocsi
-
Balladk: erklcsi tanulsgokat fogalmaznak meg, prbeszdes eladsmd, tmrsg, drmai fokozds jellemzi
-
Siratnek: fontos szerepe van a gajdolsnak, ltalban megszltjk, vagy megszlaltatjk azt, akit siratnak
A npzenben ktfle eladsmd ltezik: lass, elbeszl nekls s eleven ritmikj dalols.
nnepek alkalmval nem mlik el a nap nek, tnc nlkl. A legjobb nekes, vagy a hzigazda kezd bele egy lass dalba, mely az nnephez ktdik. Majd lassan a tbbiek is kezdenek vele nekelni. A lass dal utn mindig egy gyors dal, tncdal kvetkezik.
Az nnepek zenei szoksai csak igen kis mrtkben trnek el egymstl.
Cignyzene
Nem a cignyok npzenje, mgis ezen a nven emlegetik azt a zenei formt s stlust, amely a XIX. Szzad els felben Magyarorszgon kialakult. Ott voltak a cignybandk az 1848-49-es szabadsgharc katoni kztt. A szzadfordul trsadalmban pedig a ”magyar ntra” srva vigad dzsentrik rvn hatalmas kultusz alakult ki mvszetk krl.
Mfajai: 1. csrds, palots az uraknak; 2. verbunkos, toborz, keserg a np krben
Sok igen hres cigny mvszrl tehetnk emltst: Rcz Aladr, Cziffra Gyrgy, Szakcsi Lakatos Bla, Pege Aladr neve kzismert, s felttlenl meg kell emlteni a vilghr Szztag Cignyzenekart.
4.3. Tnckultra
A cigny tnckultra szervesen sszefondik az Eurpa keleti felben l npekvel.
A cignyok szmra az egyik legfontosabb szrakozsi forma: a tnc.
A magyarorszgi cignyok tncai kzl a legfontosabbak:
1. cignytnc, 2. cignycsrds, 3. cignybotol
A cignytncot csoportosan nem tncoljk. A tncra az egyni eladsmd, az improvizci, a szabadon tncols a jellemz. Formi: a szl frfi, a szl ni s a pros tnc.
A fiatalok tnca gyorsabb, versenyjelleg. Alapmotvumaik: a kezd, a trompf, a htravg, s a felver.
Az idsebbek tnca lassabb, tgondoltabb.
A ni tnc szoldabb, visszafogottabb a frfiaknl. Karjtkban gazdagabb, cspmozgssal teszi mozgst teljess. Tnc kzben nem nz partnerre, vgig szemlestve tncol. A n s a frfi sosem rinti meg egymst, versengenek.
A cignycsrdsra a cignyok azt mondjk, hogy ez annyi, mint magyarul tncolni. Idegensge abbl is kitetszik, hogy csak lakodalomban, cignyzenszek muzsikjra tncoljk.
A harmadik tnc a cignybotol. A bottal val verekeds, a bot forgatsa megszokott dolog volt. Villval, sval, lapttal val hadakozs is elfordult. Szinte minden vsrban elfordultak ilyen sszetzsek. A nk feladata a verekeds kzben a bztats volt.
4.4. Kpzmvszet
Az els alkotk a hatvanas vek vgtl, a hetvenes vek elejrl kezdtek megjelenni.
Nav festk: az alkot nmagbl mert, kpltsa van, nem kapcsoldik egy irnyzathoz sem, a megjelents statikus, az llandsg szintjn jelenti meg a mondanivaljt. Nincs tvolsgtarts.
Kiemelked mvsze Balzs Jnos.
Spontn expresszv kifejezsmd: a dolgokat a maguk vltozsban, mozgsban fejezi ki. Hasonlan bels lts a mvsz s a kifejezsmd kzvetlen. Az rzelmi indulati kifejezs, a gondolati hangsly alaktja a formt s sznvilgot.
Mvszek: Olh Joln, Orss Terz, Kalnyos Gyngyi, Kn Pl.
Mellettk jelentkeztek olyan roma kpzmvszek is, akik hasonlan dolgoznak, de mvszetk a hivatsos kpzmvszet kifejezsmdjaival rokonthat. Ilyen mvszek: Bada Mrta, Dilink Gbor, Fenyvesi Jzsef, Szcsi Magda.
A magyarorszgi hivatsos kpzmvszet legjelentsebb egynisge Pli Tams. A renesznsz, majd a barokk hagyomnyokra tmaszkodva, egyni kpi nyelvet teremtett, amely mitikus-szimbolikus magassgba emeli a cignysg sorsproblmit.
A roma gyerekek kerlik az tmeneti szneket, ers alapszneket s kontrokat hasznlnak a legtbben igen tehetsgesen. Legjobban a zsrkrtt szeretik, a grafitot pedig egyltaln nem, mivel azzal nem lehet csak szrkn alkotni. A roma gyerekek tbbet s jobban hasznljk a meleg szneket a nem cigny trsaiknl.
|