V. Akarsz-e meggygyulni magnyossgodbl?
V. Akarsz-e meggygyulni magnyossgodbl?
- Nincs emberem!
Ebben a vlaszban nemcsak az elhagyott ember haragja grcssdik, hanem benne kong magnyossga is.
Az emberi let egyik legflelmetesebb "lmnye" a magnyossg, az egyedlvalsg rzse, tlse. A flelem mellett taln a legflelmesebb, ha valakire rszakad ez a "sivatag-rzs." Lehet, hogy egy nagy vros kzepn, npes csaldban, vagy zajos trsasgban trtnik meg. St ppen ilyen helyeken trtnik meg a leggyakrabban.
Magny. Magnyosan!...
Milyen szomor sz ez mr nmagban! De ms nyelveken is olyan tompa zenje van, mint Chopin gyszinduljnak: Seul, solo, alone, llein... - mintha koporsra grngyk grgnnek.
A magnyossg rzst, a sivatag-lmnyt nemcsak felntt lheti t.
Egy nagy magyar pszicholgus, Szondi Lipt, ksrletekkel bizonytotta be, hogy a kisgyermekek hatvan-hetven szzalka magnyos. Szomoran vagy tragikusan egyedl rzik magukat. Br lehet, hogy a szlk ppen azrt engedtk megszletni, mert be nem vallottan ugyan, de egyms mellett magnyosnak reztk magukat. Az eredmny: a harmadik "magnyos". Egy szomor szem kisgyermek.
Milyen magnyos lehet egy tizenhat ves fi!
me, idzet egy levlbl:
"Szleim gy bnnak velem, mint egy kisgyermekkel. Csak azzal trdnek, hogy khgk-e, de a lelkemmel nem. Nekik fogalmuk sincsrla, hogy n ki vagyok. Egszen ms vagyok, mint amilyennek kpzelnek. Vidmnak ltszom, pedig ha egyedl vagyok, mg srok is.
Sokszor gy szeretnm elmondani, ha akarnm... Hiba, k nem tudnak megrteni..."
Alig van felntt, aki t ne lte volna ezt gyermek- majd serdlkorban. s milyen kevesen okulnak belle, ha szlkk lesznek!
Vajon a hzassgban megolddik-e ez a krds? Hiszen a Teremt tudta: "Nem j az embernek egyedl lenni, alkotok hozzill segttrsat" (1Mz 2,18).
Milyen keser, szinte cinikus Paul Valry, a nagy francia r megjegyzse: "Azrt adta Isten dm mell vt, mert dm nem volt elgg magnyos."
- Sajnos, a hzassg nem oldja fel "automatikusan" a "sivatag-rzst" s nem ment meg mindig a magnyossgtl.
Hadd beszlhessen errl mg az let:
Vezet lls frfi. Kivl szakember. Kedves modorrt, j szvrt szeretik is: igen npszer. Sokan keresik fel az let apr-csepr bajaiban j szrt, tancsrt. Egyszer szreveszi, hogy az emberek kerlni kezdik, a folyosn zavart mosollyal sietnek el mellette. Vgl is megtudja, hogy egy befolysos kollga "frja" - az llsrt.
Kinek panaszkodjk? Kivel ossza meg bnatt? Kinek mondja el, hogy egyedl maradt a munkahelyn, mindenki sztrebbent krltte?
A felesgnek! Persze, de j is lesz belekapaszkodnia!
Este mindent elmond neki. Felesge arca egyre komorabb. Vgl is felcsattan:
- Mert te olyan lhetetlen vagy! Tudod, hogy gazsullni" kellett volna
X. Y.-nak, de te mindig csak "lefel" trdtl az emberekkel
- "felfel" nem. Mr pedig, vedd tudomsul, hogyha kidobnak, akkor n... stb., stb.
Eloltjk a lmpt. Hajnalodik. A frfi mereven nzi a beszrd szrke fnypszmkat... s gy rzi magt, mint az eltvedt gyermek a sivatagban: egyedl...
Egy asszony hsz vig l a frje mellett. Hsz v! Haja megfakul, alakja csontos lesz, szeme fnytelenebb, keze rdes az ingyen-cseldmunktl - majd a kt-mszaktl. Frje egy este nem jn haza. s a kvetkez nap sem. s a kvetkez hten sem. sszekltztt egy fiatal lnnyal. Aki olyan, mint volt hsz vvel ezeltt...
Kirmolja gygyszeres fikjt s vlogats nlkl beszed mindent. Alig tudjk kimosni belle. Szdelegve, kigett szvvel tntorog haza azzal a remnysggel, hogy legalbb reg kutyja vr r. A szomszdok azzal fogadjk, hogy a kutyt "meg kellett mrgezni", mert "reg volt mr" s "ugyan ki adott volna neki enni". Klnben is azt gondoltk, hogy meg fog halni.
Nzi-nzi az reg, kopott akcfa tvt, ahol elstk utols bartjt, s gy rzi, hogy minden sivatag. Kvl s bell minden. Hogy egy sivatagban tulajdonkppen nem lehet lni.
Ids leny. Heten voltak testvrek, apjuk korn meghalt. Anyjuk betegeskedett. volt a testvrkk "kisanyu"-ja. - Fztt, mosott, vasalt rjuk. Kijavtotta leckjket jjel. Amikor azok szrakozni mentek, otthon vacsorval vrta ket. A szomszdbl egy kedves
asztalos megkrte a kezt. Hozzment volna, de akkor "mi lesz a gyerekekkel?" Aztn frjhez adta hgait, megkttte ccsei eskvi nyakkendjt. Mire mind elment, s anyja is meghalt - egyedl maradt.
Valami munkt vllalt. s dolgozik, hogy ehessen, s eszik, hogy dolgozhasson - s a kett mgtt a Magny! A hallos, az res, a kong magny !
Egy asszony mondotta el: Idsebb leny-korban ment frjhez. Flt az regsg magnytl, hozzment egy frfihoz, akit "ajnlottak" neki. A n mveltebb valaki volt. A frfi idsd iparos. Hzassgktsk utn val napokban kirndultak a hegyekbe. Sta kzben hangzott el a kvetkez prbeszd:
- rzed, kedves - fordult a frjhez -, hogyan illatozik az szi avar?
- Ugyan, nem avar az, hanem valami rohad itt.
Arrbb: - Hallod, hogy zeng a fld, a fa, a tj?
- Mr megint romantikzol! A vros lrmja szrdik fl ide!
A hegytetn: - Nzzed, kedves, nzzed azt a felht, mintha vgtat lovak rohannnak!
- Ugyan! Es lesz, ennyi az egsz!
s akkor knnybeborult az asszony szeme.
- Egyedl maradtam - mondotta -, pedig vidman, ftyrszve lpkedett mellettem a frjem. Tudom, nem tehet rla, de azta is egyedl lek:
egy frfi oldaln, egyedl, hallomig!...
Vannak, akik az egyedlvalsg rzsei ellen narkotikumokat hasznlnak: knyvet, trsasgot, mozit, zent, alkoholt. Vagy kutyt, mint az reg Nagy Frigyes. Van, aki morfiumot. De hiszen mind "csak morfium"! Ideig-rig kbt, ringat, lebegtet. Aztn nem lehet meglenni nlkle s van, amibe bele is lehet halni.
De nzznk jra befel!
tltk-e mr egy csndes vasrnap dlutn, amikor kint szemerklt az es s egyedl ltnk szobnkban, hogy keringeni, forogni kezdett krlttnk a csnd s a magny? s riadtan nyitottuk ki a rdinkat, hogy pr perc mlva jra elhallgattassuk?! Vagy nem is voltunk egyedl, csak ppen a msik jsgot olvasott, vagy sztlanul horgolt, tett-vett, s gy reztk, hogy fel kell ugranunk s rohanni kellene valahov?!... De hov? s minek is? s kihez is? s lve maradtunk s percrl-percre ntt bennnk a fojtogat magnyossg – krlttnk pedig a sivatag.
(A mlyllektan ma mr nevet is ad ennek az rzsnek:
"szoba-idegessg". Mskor: "vasrnapi-idegessg"... - rdemes volna elgondolkozni azon, mirt ppen egy ttlenl s otthon eltlttt vasrnap rohanja meg ez az rzs az embereket? Az-e a megolds, hogy vasrnap "agyon kell tni" valamivel az idt?)
Amilyen kibrhatatlan a valamire, valakire vgy, magnyos lelkek szmra a vasrnap, olyann vlhat a "valahov vgy" magnyosok szmra a karcsony. "Mindent beleadnak" - csak ppen maguk maradnak ki belle. S akrhol, ss akrkikkel tltik a karcsony-estt: magnyosok, rvk s elvgyk. Akkor is, ha magukra mosolyt erltetve tmaszkodnak egy ajtflfnak s nzik a vidm arcokat - nem ltva senkit, semmit. Akkor is, ha egyre fokozdik ingerltsgk - gy, hogy mindenkinek elrontjk az nnept.
(rdemes elgondolkozni azon is, hogy mirt s honnan ez a karcsonyi idegessg?)
De hagyjuk a magnyossg rszleteinek lerst. Aki mr tlte, annak nem kell tovbb magyarznunk. Akiben mr megolddott vagy flolddott, az mr tudja, mi a megolds. Az mr tudja, mirt nem kell levelet vrnia, amikor gyis tudja, hogy nem rkezik. Vendget, amikor gysem kopogtat be. Indul vonatnak integetnie, amikor azon nem utazik ismers. s plyaudvaron gyelegni, amikor nem rkezik senki. Az mr tudja, hogy mirt nem ideges vasrnaponknt!
Mi ht a magnyossg-rzsnek, a sivatag-lmnynek a llektani magja?
Valami knos hinyrzet.
Taln gy rhatnnk krl ezt az alig megfogalmazhat, sejtelmes rzst:
1. Valamit, valakit keresek, de jaj, mit is, kit is?
2. Valaki utn vgyom. Valahova kvnkozom. De jaj, ki utn s hova?!
Ehhez gyakran mg az a szorong rzs is hozzjrul, hogy olyasmit keresek, amim mr megvolt. Valakit keresek, akit mr ismertem. Oda vgyom, ahova tartozom! De hova, kihez is?...
Vannak rk, pillanatok, amikor a vgy, keres ember gy vli: - Most megvan! Megtalltam!... - Nincs hinyrzete! Oszlik a magnyossga!
Ozisra bukkant a sivatagban!
Az bred szerelemben - a hzassg kezdetn - li t ezt a legtbb ember. St van, aki sokig azt vallja: - n nem vagyok magnyos!
Protestlok! Rajtam nem uralkodik el ez az rzs! Van kivtel a vas-trvny all!
Vannak azonban szakaszai az letnek, amikor a legboldogabb szerelmesre, hzasprra is rvnyes a vas-trvny: a magnyossg.
Magra hagyjk, mert magra kell, hogy hagyjk!...
Amikor a legjobb emberi akarat s a legforrbb szeretet sem osztja meg magnyossgt.
A nyri forrsgban sebesen ztykldik a villamos. A nyitott peron lpcsjn kapaszkodik vlegny s menyasszony. Nevetve, napsugarasan.
A vlegny egy pillanatra elengedi menyasszonyt, pnzrt nyl. Egy hirtelen kanyar s a fiatal leny - repl, repl, szrny replssel - ki a hallba. A fiatalember dermedten, majd rjngve nzi. Leugrik, rohan - de azt a replst, azt a hallos pr percet mr nem felezheti meg szerelmvel.
Megll hzunk eltt a vrskeresztes mentaut, hordgyra teszik azt, akit legjobban szeretnk, s megynk vele - a mtajtig. Tovbb nem!
Mert azt az rt, rkat neki, egyedl neki kell vgiglnie.
Egyedl jttnk a vilgra s egyedl tvozunk. s a kt nagy egyedllt kztt hnyszor s hnyszor kell egyedl maradnunk - egyszeren azrt, mert vannak megfelezhetetlen percek s rk!
Amikor egyedl kell maradnunk!
Ezt a tmt fejti ki bvebben Gykssy E. A magnyossg porcija c. knyvecske (Kzfogs a magasbl 9. ktete)
Azt mondottuk, hogy a magnyossg msik alaprzse: - Valahov vgyom!... Egy kicsit a honvgy rokona ez az rzs. Fellni a vonatra s menni, menni... De hov? Haza! De hol van ez a "haza"?!
Egy amerikai magyar fl leten t vgyott haza, az hazba. Vgyott ltni faluja hatrt. A rgi kis fehr templomot, a pston csipeget kis libkat. Hzuk eltt a bodzaft, ahol Julisnak egyszer keszkent adott. (Julis mgis mshoz ment felesgl.) Otthagyta ht kis farmjt, mgtte a hidegviz tval, s hazajtt.
A bodzaft kivgtk. A pston vghd plt. s minden, de minden olyan kicsi, olyan "ms" lett. Hnapokig akart maradni, de nhny nap mlva visszautazott.
s mg utazott, vonaton, hajn, maga eltt ltta kis farmjt Amerikban: a fkat, a fehrre festett alacsony kertst, s egyre szebbnek ltta mindezt! m amikor egy hajnalon megrkezett, mr az sem volt olyan, mint kpzeletben lt!
Kibotorklt a thoz... - Msnap csak egy kalap meg egy tska jelezte a tparton, hogy "hazatrt" az, aki sem az -, sem az jhazban nem tallt "haza" De taln jobb, ha abbahagyjuk a magnyos lelkek lepke-tncnak lerst, ahogy fnyt keresve sszetrik magukat bezrt letk vegn.
Taln csak annyt mg, hogy az ornitolgusok, madrkutat tudsok megfigyeltk, hogy Afrika madarai Dl-Amerikba szlltukkor az cen egyik szakasza fltt rkig krznek, csivogva: valamit keresnek.
Tbben azt lltjk kzlk: egy elsllyedt hazt, Atlantisz szirtjeit keresik, ahol tzezer vekkel ezeltt madrseik flton megpihentek.
Ha nyugtalan a szvnk, s riadtan krz az letnk, valami utn vgyunk, de magunk sem tudjuk, hogy mi utn; tudjuk meg, hogy a lelknk legmlyebb rtegeibe sllyedt "haza" utn: Isten s vilga utn vgyunk szntelen. Csak magunk sem tudjuk mr. Pedig gy vagyunk teremtve, hogy kt vilg vndora legynk: az anyagi s szellemi
vilg. Isten s az vilg is. S mg t s az vilgt ebben az letben meg nem talljuk: nyugtalan s magnyos a szvnk.
Sivatagrzs vagy "honvgy" gytr. Csak nem tudjuk sokszor, ki utn s hov vgyunk? Csak magt a gytr, knos hinyrzst rezzk, s majd beleszakad a szvnk.
Hallgassuk vgre: hogyan jelentkezik s olddik meg Jzus Krisztus letben ez a mly emberi nyugtalansg? Hiszen az Isten Fia Emberfia is volt!
"De eljn az az ra, st mr el is jtt, amikor elszledtek, mindenki a maga otthonba, s engem egyedl hagytok " (Jn 16,32).
Egyedl!... - m hallgassuk csak: "...de n mgsem vagyok egyedl, mert az Atya velem van!"
Valaki azt mondhatn: - Igen, de mivel Jzus Krisztus Isten Fia is volt - "knny neki!"
Akkor hallgassuk csak Plt. Tmtheusnak rja halla eltt: "Els vdekezsem alkalmbl senki sem volt mellettem, st mindnyjan elhagytak... "
Dms pldul a "jelenval vilghoz ragaszkodvn elhagyta."
Bartaitl, a gylekezettl elszaktva raboskodik az apostol, s rajta is trvny a magnyossg vas-trvnye! De ez a vastrvny az letben mgis mskpp rvnyesl, mint sok-sok magnyos ember letben.
Ennek a mskpp-nek a titka pedig ketts. Elszr is olyannak ismeri az embert, amilyen. Nem csodlkozik azon, hogy a bajban magra hagyjk. me: "Ne szmttassk be nekik!"
Msodszor: Annak ismeri Jzus Krisztust, Aki: "De az r mellettem llott s megerstett engem... " (2Tim 4,16-17)
Az az r, Aki a damaszkuszi ton elbe llott - most mell ll. Pl ezrt tudta az emberi letnek ezt a vas-trvnyt mskppen elhordozni. s annak ismerte Jzust, Aki, kvetkezskppen mskpp ismerte az embert is! Mert jobban ismerte az embert, meg tudott bocstani nekik. Rviden: ismert egy ersebb trvnyt a vas-trvnynl: Jzus Krisztus szeretetnek a trvnyt. Ennek is ketts titkt:
Ha mindenki elhagy is - aZ r nem hagy el!... Gondoljunk csak a vakon szletett s meggygytott emberre! Amikor mindenki elhagyja a zsidktl val flelem miatt - mg szlei is! - Jzus jra megllt mellette, felfedte magt neki s az "leborulva imdta t" (v. Jn 9,35-38).
Ha mr senki sem llhat mellettnk, akkor is mellettnk marad! Mint Pl mellett. Mint Istvn mellett, zg kvek zporban. Mint milli s milli kvetje mellett ktezer v ta, akik segtsgl hvtk az nevt. s ppen ez az rmhr, a gygyt rmhr a
vas-trvny-szorongatta ember szmra: az emberek elhagyhatnak vagy magunkra hagyhatnak, vagy el kell, hogy hagyjanak letnk mlypontjain, taln megfelezhetetlen rin - de Jzus Krisztus nem hagy el! velnk lehet s lesz, akkor is, amikor senki mr!
Hogyan, mikppen?
gy, hogy magra vette a magnyossgunkat mr a Gecsemn-kert magnyossgban, majd egszen s teljesen a kereszten, amikor gy kiltott fel: "n Istenem, mirt hagytl el engemet?!" (Mt 27,46) Egyedl maradt miattunk, helyettnk, rettnk: hogy mi ne maradjunk egyedl - hogy velnk lehessen. Ahogy abban a pillanatban mris Vele volt az Atya, amikor nem Rla, hanem Neki panaszkodott a kereszten.
Hogy nagy magnyossgainkban, a sivatag-lmnyek tikkaszt nyomorsgban, az egyedlvalsg vas-trvnynek szortsban mi is behvhassuk t magnyunkba, "sivatagunkba." s megtapasztalhassuk, hogy mris nem vagyunk egyedl! Se most, se vasrnap, se karcsonykor, se hallunk rjn.
Ahogy a bethesdai beteg megtapasztalja, mihelyt gy szl: - Nincs emberem! Mr ott is volt: a gygyt, magnyossgbl is kiment Emberfia, Jzus Krisztus.
Ahogy megtapasztalhatjuk mi is, ha Vele beszlni kezdnk. Ha imdkozunk, ha szavt olvassuk, vagy halljuk, vagy npe kztt vagyunk.
Tudnunk kell, hogy bennnket keres a mi magnyossgunk riban.
Tudom mr, Uram, hogy Tged kereslek, amikor nyugtalan, otthontalan s magnyos az letem. Ksznm, hogy Te is engem kerestl, most is, mg magamrl s Felled olvastam.
Itt vagyok, Uram! Ugye Te is itt vagy?! Ksznm !
Milyen ms gy kettesben! Hadd maradhassak Veled! Szntelen!
men.
|