III. Akarsz-e meggygyulni flelemeidbl ?
III. Akarsz-e meggygyulni flelmeidbl?
Most a flelemrl szeretnk "pldzatokat" mondani. A flelemrl, mert szinte biztos, hogy a bethesdai beteg ember flt. Flt is! gy is mondhatnm: negatv gondolatainak tltse a flelem volt. Flt a "ms"-tl, aki "eltte lp be" a vzbe. Flt az "kljogtl". Flt az lettl, az embertl, a halltl. Hadd mondjak "pldzatokat" a klnbz flelmekrl, hogy mindenekeltt tudjuk: mifle is az a flelmes "flelem"? A flelem, ami megfelezi, hastja, sztszaktja az embert. Tudnunk kell, hogy van olyan flelem, ami Isten v, flt ajndka.
gy is mondhatnm: Isten csengettyje: - Vigyzz! desanya, vigyzz gyermekedre, fogd meg a kezt: villamos al ne fusson! - Frj vigyzz, csngetek a szveden! Ki ne mond "azt" a szt a felesgednek, mert az megsebzi a hzassgotokat! - Kirndul, vigyzz, mg egy lps s lezuhansz! - Orvos, vigyzz, ne vgj mlyebbre! - Politikus, vigyzz, mg egy lps s: hbor! Ha a halltl fjdalommal v, csnget vele testnkben a Teremt, flelemmel is vhat. Isten fknek sznta ezt a fajta flelmet, hogy ne legynk fktelenek, ne rohanjunk vesztnkbe, ne fussunk lejtre. Teht a flelem lehet Isten flt, v ajndka is.
Van azonban egy msfle flelem, amit nehezen lehetne ajndknak tekinteni. Egy szorongat rzs, ami vilgrajvetelnk pillanattl, az sflelemtl kezdve a hall pillanatig, a hallflelemig vgtelen szles skln szinte alfesti letnket. Csak a kisgyermek flelmeinek negyvenktfle vltozatt ismeri a gyermekllektan! Van teht flelem, ami mr nem mindig hasznos, nem "j" flelem. Mint ahogy j a fk, de nem j, ha mindig fkez. Attl is felborulhat az aut. Ilyen letet-fkez, tlfkez, felbort flelem az, amikor annyira flnk valamitl vagy valakitl, hogy szinte foglya lesznk flelmnk trgynak. Amikor gy megragadja letnket a flelem, hogy mr azt is mondhatnnk: az ragadott meg minket. Valaki annyira flt a rktl, hogy hallflelmben ngyilkos lett. Felboncoltk: nyoma sem volt benne a rknak.
Ismers tny lelkigondozk s pszichiterek eltt, hogy kezd mvszek els koncertjk eltt nhvelygyulladst kaphatnak. Annyira flnek attl, hogy nem sikerl a lehet legjobban a koncert, annyira "begyulladnak", hogy a sz fizikai rtelmben is gyulladsba jn az nhvelyk. Vannak, akik minl szebben akarnak elmondani valamit, annl inkbb dadognak. Vannak olyan asztmsok, akik megrzik, hogy "holnap" rohamuk lesz. s mert vrjk, flnek tle - a flelem vonzza a flelem trgyt! - a roham jelentkezik is. Vagy flnk, hogy "holnap rossz napunk lesz" - s az lesz.
Ez a boszorknykr, amelybl csak FELFEL van menekvs. Olvastam egyszer egy idegorvos trfsan-hallos-komoly receptjt, hogyan lehet idegbajt kapni s szanatriumba kerlni: - Keresd meg azt a flelmet, ami leginkbb megfelel termszetednek s tarts ki hsgesen mellette! (Pldul: elveszted az llsod.
Fljelentenek valamirt. Megcsal a prod, stb.....) Gondolj r minl gyakrabban. Lehetleg evs s lefekvs eltt! - Ezt fszerezd meg a napi vltozatos aprsgokkal: feladtl egy levelet, de nem tettl r blyeget. Nyitva felejtetted a vz- vagy a gzcsapot. Tele van a vros (akcfavirg helyett) bacilussal s vrussal. Szmtsd ki, mennyi lehet egy lgkbmterben? Tegnap fnkdnek mondtl valamit, s az biztosan megsrtdtt. Egy j bartod nem gy ksznt, mirt? Stb., stb..... - Aki csak egy ideig betartja ezt, szinte biztos lehet az eredmnyben: idegsszeomls. Vannak, akik hromszor kerlnek szembe flelmk trgyval: 1. mieltt jn; 2. amikor ppen jelen van; 3. amikor mr elment vagy elmlt.
Egyszeri tallkozssal mg kibrhat a flelem, hromszorival mr alig. De mint ltjuk, a mltbl s a jvbl is lehet importlni a flelmet. De ezek a flk mg legalbb meg tudjk nevezni flelmk trgyt vagy szemlyt. Ami mg megnevezhet, az knnyen elnevezhet, imdsgban exportlhat. Rosszabb a flelemnek az a formja, amikor valaki mr nem tudja megmondani, mitl, kitl fl, csak fl. Fl letet, flelmes letet l. lland szorongsban van. Maga sem tudja, mirt, de egyszerre csak szortst rez. Bellrl indul ez az rzs, egyre inkbb elhatalmasodik rajta s - fl. Felletesen llegzik, fulladozik s - fl. Az ilyen megnevezhetetlenl s mindig, mindenkitl fl ember mindenben a bajt ltja. Fl orvoshoz menni, s fl el nem menni. Fl megtenni valamit, s fl meg nem tenni.
Egy asszony szp bundt kapott frjtl. Els szava volt: - , Istenem, beleesnek a molyok! A molyoktl nem ltta a bundt. Vannak, akik mindennek csak a fonkjt, a tvist, rossz oldalt ltjk. Nem j gy lni, s szinte nem is rdemes! De rdemes s lehetsges ebbl meggygyulni, s bels flelmek nlkl lni. Valaki egy levlben rta: borzaszt, hogy minden dolgok mhben ott rzi a hallt, s csak a hallt. Mintha valaki az szi tlgyerdben csak a lehull faleveleket ltn, a tovbbl termetes fkat nem. Csak a hallt - az letet nem. Csak a nagypnteket - a hsvtot nem.
Jb knyve gy rja le ezt a flelmet: "jjeli ltsokon val tprengsek kztt, amikor mly lom fogja el az embereket, flelem szllt rm s rettegs, s megreszketteti minden csontomat." (Jb 4,13-14)
me az "letflelem ". Amikor egyszerre csak az let maga vlik nyomasztan, szorongatan flelmess. A bell hordozott s kvl renk vr let egyarnt. Egy letflelemmel teltett ember gy vall errl: "gy rzem magamat, mintha kisgyermek volnk, s serd mlyn titokzatos hz zrt ajtaja eltt llnk, s a halk neszek kztt be kellene nyitnom, de nem merek, s visszafordulni sem merek, s felnzni a falra sem, s futni sem, s tovbb ott maradni sem, s kiltani sem, s csndben maradni sem, s nem merem a szemem behunyni, s nyitva tartani sem!
Minden olyan valszertlen. Mintha mgttem lenne, aminek lennie kell, de nem merek a semmi mg nzni; mert htha a semmi mgtt sincs semmi. Htha minden s mindenki mgtt csak a semmi van!
Az res semmi.
s ha valami van? Jaj, mi van?
Az ismeretlen iszonyat??!!"
Az letflelem okozja ltalban - az Ismeretlen.
Az ismeretlen bennnk-val.
Az ismeretlen kvl-val.
Milyen flelmes lmny, amikor rdbben az ember, hogy l benne valami, ami ersebb nla! Ami megnyergelheti, felzabolzhatja s vresre sarkantyzhatja! Nem kis szorongssal rhatta Pl ezeket a sorokat: "Hiszen nem azt teszem, amit akarok: a jt, hanem azt cselekszem, amit nem akarok: a roszszat. Ha pedig azt teszem, amit nem akarok, akkor mr nem n teszem, hanem a bennem lak bn." (Rm 7,19-20) Pl meg is nevezi ezt a nla "ersebbet": "Nem n, hanem a bennem lakoz bn".
Mg megnevezni is flelmes. Ha kikerlm a nevt, s nem akarom vagy mr nem is tudom megnevezni: mg flelmesebb. Minl ismeretlenebb - annl flelmesebb. Az ismeretlen kvl-val ppoly flelmetes lehet, mint az ismeretlen bell-val. Valami vagy valaki, amit vagy akit nem lehet "kiszmtani". Lehz vagy flemel, vdol vagy flment. Kikerlni nem lehet. dm bokorba bjt elle. (v. 1Mz 3,8) Mi szavak mg bjunk. Ilyen szavak mg: Sors, Vgzet, Termszet. Akr elnevezzk, akr nven nevezzk: "Isten" - flelmetes; mert ms. Be sok emberi llek csapdik gy a kls s a bels flelem kztt, mint pingponglabda kt t kztt! Csapdik, mg kett nem reped. Ezt az ide-oda csapdst nevezhetnnk - meneklsnek. A kt flelem kztt meneklv lesz az ember. Menekl nmagtl, mert szorongatja valami ismeretlen "bell-val, ami nla ersebb. Menekl a csendbe. De nem brja azt sem, mert a csend is megcsendl, s hangotad.
Agyonlaptssal fenyegeti, mint Adyt a J Csnd-herceg. "Ftyrsznie" kell, hogy az r ne lpjen s el ne tiporja. Menekl - a meneklk kz! Megksrli velk egytt "agyontni" az idt. Mert az is flelmes. De minden "agyonttt id" utn mg flelmesebb a csend s nmaga trsasga s az a stt felebart, akit nmagban hordoz, s aki mgis flelmetesen ismeretlen.
Majd szkl a kr. Megksrli az Ismeretlen Kvl-valhoz a meneklst. Sors! Vgzet! Isten!... Jajgat, kiabl, imdkozik s kromkodik. s jra jajgat. s mint a barokk zenben: da capo alne - ismtls jra s jra, elejtl a vgig... Mert amihez vagy akihez jajgat, kiabl, imdkozik s kromkodik: pp olyan komor, megfoghatatlan, elrhetetlen, kiszmthatatlan, mint az a flelmetes bell-val, ami hozz zi. Ez az letflelem fokozdik, lassan kibrhatatlann vlik - s az ember nem egyszer eldobja az letet, hogy megszabaduljon a ketts flelemtl. Milyen ksrtetiesen tkrzdik pldul ez a ketts flelem Adyban, aki hangot mert adni ennek a szorongsnak:
", Istennk, borzaszt cethal...
sok flelmemet vedd el,
melyek velimbe befjnak...
minden s vigasztalan,
egyetlen s borzalmas Isten..."
Az letflelem dadogs, ijedt rikoltozsa ez, a kls s bels flelem kztt elvacogott, szinte sorokban.
Egyelre azonban foglaljuk ssze a flelemrl mondottakat:
- Van v flelem,
- Van megnevezhet flelem,
- s van megnevezhetetlen flelem.
- A megnevezhetetlen flelem egy sajtos ga" az letflelem. Flelem az ismeretlen bells kvlvaltl.
A flelem az emberi let legknzbb ellensge. (Kivve az v-flelmet.) Tulajdonkppen semmitl nem kellene gy flnnk, mint a flelemtl.
A flelem az alkot, a teremt er ellentte. Szkti az ember lthatrt, valsgos s tvitt rtelemben egyarnt. Sztszrtt, esetleg szthastott teszi az egynisget. Elzsibbaszt, esetleg megbnt teljesen. Elszr munkakptelenn, majd letkptelenn tehet. Itt kell megemltennk azt a sajtos flelmet, amit az gynevezett "tmeneti" korok idznek el - amikor szzados letformk gy tredeznek szt, mint tavon tavasszal a jg. Minl inkbb benne gykerezik valaki a mlt letformjban, minl mlyebbek gazdasgi, zrmazsi s llektani gykerei, annl flelmesebb szmra az tmeneti kor. A szakadoz gyker ember reakcija erre a flelemre nem mindig "akcis". Igen gyakran mlyllektani jelensg – cselekvs nlkl. Lelkgondozi segtsgre szorul.
Kpzeljk el, mi trtnne azzal az emberrel, aki llandan maga fl tartan a kezt, mintegy vdekezsl? Elzsibbadna! Megdermedne! De a llek is el tud zsibbadni s az idegzet is tnkre tud menni, ha llandan vdekezik. St, mindez "tttelezdik" a testre is. A krnikus flelem (a "gond-itisz"), pl. krnikus lmatlansgot, depresszit, srgrcs-rohamokat, dhkitrseket, kiborulsokat, szv-s emsztsi zavarokat, szdlst, vrnyoms-ingadozst, pajzsmirigy-zavarokat, stb. okozhat.
Mivel vdekezhetnk a flelmek ellen?
1. Egy megfigyelssel.
2. Egy mozdulattal.
3. s hittel!
Egy megfygyelssel: Jegyezzk fel, csak egy hnapon t (de pontosan!), mitl flnk. Ha a hnap vgn tnzzk a feljegyzseket, kitnik: amitl fltnk, annak csak egy kis rsze kvetkezett be. s ami bekvetkezett, az elhordozhat volt. Attl roppanunk ssze, amitl flnk - s nem kvetkezik be. A MAI nap gondja, flelme alatt mg senki sem roppant ssze. Csak a holnap s holnaputn flelmei miatt! "Minden napnak elg a maga baja" (Mt 6,34), amelyekhez "elg neknk az kegyelme " (v. 2Kor 12,9). Ha nem elg, akkor elgnk.
Egy mozdulattal, azzal a mozdulattal, amelylyel Jzus Krisztus egyszer szembefordult az t megkvezni akarkkal (v. Jn 8,59). Nevt segtsgl hva forduljunk szembe flelmeinkkel!
Ha a vztl flnk: menjnk bele.
Ha a beszdtl: beszljnk.
Ha a hangos imdsgtl: imdkozzunk minl gyakrabban hangosan.
Ha egy embertl: ne kerljk el, keressk fel s beszljnk vele.
Ha a halltl: kssnk vele bartsgot.
Ha futunk a flelem ell, utolr, befog s hasznl minket: kihasznl s elhasznl. De ha szembefordulunk vele, akkor mi hasznljuk fel a flelmet, mint a sas a rzdul vihart: szembefordul vele s flbe emelkedik - ppen a vihar ereje segtsgvel. Minden legyztt flelem flfel emel !
Gondoljunk csak Jzus Gecsemn-kertbeli jszakjra, amikor az alv tantvnyok mellett flelmesen elhagyatva vrt verejtkezett – mert emberi teste flt. s akkor imdsgban szembefordul a flelemmel, a szenvedssel s gy szl: "Keljetek fel s menjnk! " (Mk 14,42) Szembe a kereszttel. Legyztt flelme tviszi a hallon, s gy szerzett neknk is "kitaposott utat" a hallon t az letre.
Hittel: Azzal a hittel, hogy sorsunk nem vaksors! "Szem" van mgtte. Mindent egyttlt s rendez intelligencia: Isten. Csak egyetlenegy pldt mutatok a vgtelen sok kzl: Jnst. Jns, Isten szolgja, engedetlen. Ninivbe kellene mennie, szolglni - s menekl Isten parancsa ell. Az Ige szerint Isten az ellenkez irnyba halad hajnak elbe "ll" egy viharral. Ekkor a hajsok, akik "sors-hvk" meg akarjk tudakolni a sorsot, mirt van rajtuk a veszedelem.
"Egymsnak pedig mondk: - Jertek vessnk sorsot, hogy megtudhassuk: mi miatt van rajtunk a veszedelem! s sorsot vetnek, s a sors Jnsra esk. " (Jn 1,7) Mint egy grg sors-tragdia - s mgsem az. Nem vaksors labdzik itt a hajval s a benne lkkel! Minden arrl beszl ebben a kis bibliai knyvben, hogy Jnst egy ellenllhatatlan AKARAT vezeti, st neveli. Tengerbedobstl a vgclig: Ninivig.
Minden sor arrl beszl ebben a kis knyvben is, hogy minden flelmetes, rthetetlennek, st rtelmetlennek ltsz "sors" mgtt Rend van. Fnsges, irnyt, cltudatos, nevel Rend. Hogy sorsunk nem vak sors, legfeljebb mi vagyunk vakok, ha nem ismerjk fel a Rend Urt! Aki felismeri, az mr kezd meggygyulni flelmeibl. Mindenekeltt a legflelmetesebb flelembl: let-flelmbl. Ha gygyulsban hittel tovbbjut, s felismeri, hogy Aki sorsunkat a kezben tartja, szeret szemmel nz bennnket: egszen meggygyulhat. Ide pedig Jzus Krisztus ltal, Igje s Lelke ltal juthat el. Mert Jzus Krisztus maga az zenet errl. Ezt az zenetet bemutatta, elnk lte. "Sorsa" a legszenvedbb s legtragikusabb minden emberfia kzl. s mgis a kereszten elhangzott utols diadalszavig: "Elvgeztetett" - azt "mutatja be", hogy nem a vak sors csapsai alatt lebuk tragikus hs - hanem Valaki, Aki egsz lett az Atya kezben tudja, s magn rzi az Atya szeret szemnek tekintett. Jzus Krisztus nem a vaksors flelmetes nihiljbe hull, hanem az Atya kezbe simul bele, Annak szeret tekintete alatt. Az Atya szeret Rendjbe. Es ez a rend = DVREND.
Nincs flelem-oldbb, az letflelembl kimentbb lmny, mint az a Hit, amellyel elfogadjuk sorsunk elhordozsnak egyetlen emberi s mlt mdjt: Sorsunkat az Atya kezbl venni s szeret tekintete alatt hordozni - Jzus Krisztus szerint. Jzus Krisztus oldhat fel bennnket az "ismeretlen bellval s az "ismeretlen kvlval flelmtl is. Hittel kell hallanunk a kereszten elhangzott els szavt: Atym! - Nem Adonj, nem Jehova! Nem Ady "Cethal-istene"! ATYA!
Ha hittel halljuk, a keresztrl hallgatjuk ezt a szt: a "tvoli" egyszerre kzel kerl, a Nagy Ismeretlen egyszerre ismerss vlik. S nem flelmetes mr az "ismeretlen kvlval". De hallgassuk csak tovbb: "...bocsss meg nekik, mert nem tudjk, mit cselekszenek... " A gyilkosokrt knyrg, s mert knyrg: van bocsnat a bnre! Aki ezt hittel meghallja, annak meg kell hallania ebbl azt is, hogy van valami, ami nagyobb az "ismeretlen bellvalnl", a bnnl: a BOCSNAT! Van megolds, van felolds a bellrl szorongat flelmekkel szemben is: Jzus Krisztus ltal.
Van megbkls! A golgotai kereszt ketts flelmnk kz is keldtt, s szttrt egyik kezvel az Atyt fogja: "Atym!" - msik kezvel a minket: "bocsss meg nekik... " s utolskat dobban szvvel megbklteti az Atyt a fiakkal. s a fiakbl kiveszi a flelmet az Atyval szemben. gy vlt meg bennnket a flelemtl is.
|