2. Fiatal, hirtelen hall - Zsoltr 90,12
2./ FIATAL, HIRTELEN HALL
TANTS MEGFONTOLNUNK, HOGY MEG KELL HALNUNK
„Tants gy szmllni napjainkat, hogy blcs szvhez jussunk!” Zsolt 90,12
Bevezets
a./ Testvrnk hirtelen s vratlan halla miatt gylekeztnk ssze erre a szomor helyre. A mai vrhat lettartamokat illeten fiatalon halt meg. Bizonyra lhetett volna mg 30–40 vet is.
b./ Ha tudtuk volna, hogy ilyen fiatalon tvozik kzlnk, taln szvesen mondtunk volna, vagy elmagyarztunk volna mg neki valamit. Ez azonban sajnos mr nem lehetsges.
Frsz
1./ Elkltztt Testvrnk hirtelen halla megrint minket is, mivel aktivizl bennnket.
Kzvetlenl szembeslnk a halllal mindennapi taposmalmunkban.
a./ A hall kikerlhetetlenl szemnk el trja letnk mulandsgt ezen a gyszszertartson is. Hirtelen tma lett letnk rtelme s clja. Mi rtelme van letnknek, erfesztseinknek, minden kzdelmnknek s nsgnknek, ha a vgn mindent itt kel hagynunk? Mindennapjainkban olyan sok dologgal foglalkozunk, amik rendkvl fontosaknak tnnek szmunkra. s most kilpve a mindennapok lzas rohansbl, foglalkoznunk kell letnkkel s hallunkkal.
b./ Megrendt gyszjelentst olvastam vekkel ezeltt, amely ezt a tehetetlensget juttatta kifejezsre:
„Megilletdve vesznk bcst csapattrsunktl. Most minden olyan lnyegtelen lett: a szempontokrt val kzdelem, krdses dntsek, eredmnyek, sikerek… Nagy tehetetlensggel tekintnk vissza csapatunkrt val utols jtkodra, ami lerhatatlan fjdalom s felismers marad, hogy valamennyien olyan kicsik vagyunk, s egyltaln nem tudunk befolyst gyakorolni a fontos dolgokra.”
c./ Az ilyen letnket illet kzbeavatkozsok alapvet krdseket vetnek fel szmunkra:
Kifizetd-e tulajdonkppen minden fradozsunk az letben? Mi a clja az letnknek? Hova jut az letnk valjban, ha mindent a fldn kell hagynunk? Mi rtelme van az letnknek?
d./ A Bibliban talljuk meg a vlaszt ezekre a krdsekre.
Hogy mi az let, arra a vlasz gy hangzik:
„Mert a ti letetek olyan, mint a lehelet, amely egy kis ideig ltszik, aztn eltnik” (Jak 4,14).
Sehol nem szembeslnk olyan nyomatkosan s kikerlhetetlenl az lettel, ahogyan a halllal tallkozunk. Ezrt olvassuk a 90. zsoltrban Mzes krst: „Tants gy szmllni napjainkat, hogy blcs szvhez jussunk!” Zsolt 90,12.
Azaz: Tants meg minket, hogy megfontoljuk: meg kell halnunk, s hogy blcsek lehessnk.
e./ Volt egyszer rgen egy kirly, aki kora szoksa szerint udvari bolondot tartott. Ennek joga volt ahhoz, hogy megmondja az igazat a kirlynak s a fejedelmeknek akkor is, ha az rosszul vagy keseren esett is nekik.
Egyik nap a kirly egy arany csengettyvel elltott ezst bohcplct ajndkozott a bolondjnak, s azt mondta: „Biztosan te vagy a legnagyobb bolond a vilgon. Ha egyszer egy nlad is nagyobb bolonddal tallkozol, annak add tovbb ezt a plct.”
A bolond vekig hasznlta a kis botot – egszen addig, amg megtudta: halln van a kirly. Akkor szkdcselve bement a szobjba s azt mondta: „Kirlyom, hallom, hogy nagy utazsra akarsz menni.”
„Nem akarok, muszj” - vlaszolta a kirly. „h, muszj. Van teht mgis egy olyan fldi hatalom, amely fltte ll a legnagyobbaknak is. - De biztosan nem sokra visszatrsz.”
„Nem”, nygtt a kirly. „Ahova n utazom, onnan nem trt vissza senki.” „Naht, naht” – vlte a bolond higgadtan –„akkor biztosan jl felkszltl erre a hossz tra. Bizonyra gondoskodtl arrl, hogy kirlyi mdon fogadjanak abban az orszgban, amelyikbl nem lehet visszatrni.”
A kirly csak csvlta a fejt. „Ezt elmulasztottam. Nem szaktottam elg idt arra, hogy felkszljek erre az utazsra. - „De ht biztosan tudtad, hogy eljn a pillanat, amikor tra kell kelned.” „Igen, tudtam n ezt, de ahogy mondtam, nem szntam idt arra, hogy megfelelen trdjek a felkszlssel.”
Akkor a bolond letette a plcjt a kirly gyra, s azt mondta: „Egyszer megparancsoltad, hogy annak adjam ezt tovbb, aki mg tlem is nagyobb bolond. Kirly, vedd a plct! Tudtad, hogy az rkkvalsgba kell trjl, s tudtad, hogy nem lehet onnan visszatrni. s mgsem gondoskodtl arrl, hogy feltruljanak eltted az rkkvalsgba vezet ajtk. Kirly! Te vagy a legnagyobb bolond!”
Salamon, a blcs kirly rja a Prdiktor knyvben:
„Jobb olyan hzba menni, ahol gyszolnak, mint olyanba, ahol mulatnak, hiszen gy lesz vge minden embernek. Szvlelje meg ezt, aki l! Tbbet r a bnat, mint a nevets, ha a szomor arc mellett jobb lesz a szv. A blcsek a gyszolk hzra gondolnak, az ostobk pedig a vigadozk hzra” (Prd 7,2-4).
f./ letnknek nem kell lland szomorsgban trtnnie. De nem trhetnk ki az ell a krds ell, hogy: mi az letnk clja? Alaposan foglakoznunk kell mulandsgunkkal, hogy blcsek legynk, s hogy helyesen szablyozzuk letnket. Nem nyugodhatunk meg addig, amg vlaszt nem kapunk erre, s amg fel nem ismerjk az letnkben lv azon rtkeket, amiknek a hallon tl is van jelentsgk. Ezeket az rtkeket Jzus Krisztus ltal kapjuk meg. mondja magrl:
„Bizony, bizony, mondom nktek: aki hallja az n igmet, s hisz abban, aki elkldtt engem, annak rk lete van; st tletre sem megy, hanem tment a hallbl az letbe” (Jn 5,24).
2./ A Jzusba vetett hit teszi lehetv, hogy legyzzk a hallt.
a./ Azrt jtt Jzus a vilgba, hogy a bnt, ami minket terhel, magra vegye. Ez az rtelme Jzus vilgban val kldetsnek. Isten szeretete volt az alapja. ennek a szeretetnek. Ezt olvassuk a Bibliban:
„Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen” (Jn 3,16).
Azt mondja teht Jzus, hogy az egyetlen t, aki az Atyhoz vezet. Az Atyhoz menni azonos jelents azzal, hogy a mennybe jutni.
b./ Mirt nem jut senki sem a mennybe, hanem csak egyedl Jzus ltal?
Mivel Jzus oldotta meg a f problmnkat: a bnkrdst. Engedjtek meg, hogy ezt egy pldval is megvilgtsam, Milton esetvel.
Milton tprengve szvta a cigarettjt. Teljesen bizonytalannak tnt brsgi gye a legjabb jsgtudsts szerint. Eddig az volt az rzse, hogy a br miatt - akivel egytt jrt az egyetemre, s kzelebbrl ismertk egymst, igen, egy ideig bartok is voltak, s ez bizonyos biztonsgot is jelentett neki – nem kell flnie. Ez mr-mr lehetsget knlt arra, hogy kikecmeregjen ebbl a nagyon bosszant, knos gybl. Csak ht a brnak szemet kellene hunynia az gyben. De aztn mgis, az jsgrk megtudtk valahonnan, hogy , Ernest Milton, akinek nhny nap mlva nyilvnosan trgyaljk az gyt, korbban a br bartja volt. Nyltan rtak errl, s elfogultsggal vdoltk a brt. Ez megvltoztat minden eddigi megfontolst. Teht kituddott a dolog!
Milton igen komoly csalst kvetett el. Angliban pnzbeli vtsg miatt rg ta nem tltek brtnbntetsre senkit sem. De ha az eltlt nem tudta megfizetni a pnzbeli bntetst, akkor brtnbntetsre tlte a brsg, amit a kiszabott bntets meg nem fizetse miatt rttak ki r. Aztn elkvetkezett a per. Ngy rig tartott. A br, Milton egykori bartja kihirdette az tletet. Mikzben a teremben a nzk visszafogtk a llegzetket. Ernestet bnsnek nyilvntottk, s a lehet legmagasabb pnzbntetsre eltltk. De mivel Milton nem volt abban a helyzetben, hogy bntetst kiegyenltse, ezrt a pnzbntetst brtnben letltend bntetsre vltoztattk. Belsejben megrendlve vette tudomsul az tletet. A brsgi altisztek ellptek, s mr ppen el akartk vezetni, amikor a br kzbelpett. s a trgyalteremben sszegylt tmeg egyedlll, feledhetetlen jelentnek volt a tanja.
A br levette a parkjt, majd pedig a talrjt, s magnemberknt lpett oda eltlt bartjhoz, akivel ppen az imnt kzlte a bnssgt kijelent tletet. Elvette a levltrcjt s kivett belle egy srga fzetet s egy tlttollat, majd killtott egy ugyanolyan pnzsszegrl szl csekket, amennyire a vdlottat eltlte. s a teljesen meglepett, s az gy jelentsgt akkor megrteni alig kptelen Ernest Miltonnak a br, mint egykori bartja a kezbe nyomta az alrt csekket, hogy mg az sszegylt brsg eltt minden bnbl - amit megalapozottan s megrdemelten elrendeltek - kivltsa engesztel vltsgdjjal. „El kellett tljelek, mivel a jog semmifle rszrehajl jogalkalmazst nem tesz lehetv. Most tnyjtom neked a bntetsi sszeget, hogy szabad lehess. Nem felejtettem el bartsgunk idejt. Lgy mlt a szabadsgodhoz a jvben.” Ami Miltonnal trtnt, pontosan megfelel annak, amit Jzus tett rtnk. Jzus igen magas rat fizetett azrt, hogy szabadsgot s mindenek eltt rk letet ajndkozzon neknk.
c./ Ha hisznk Jzusban, s neki szolglunk, akkor megvigasztaldhatunk utols rnkban. Hogy miknt engeszteldhetnk meg Istennel, azt Pl apostol a rmaiaknak gy rta meg:
„Ha teht szddal rnak vallod Jzust, s szveddel hiszed, hogy Isten feltmasztotta t a hallbl, akkor dvzlsz. Mert szvvel hisznk, hogy megigazuljunk, s szjjal tesznk vallst, hogy dvzljnk” (Rm 10,9k.).
d./ s ez a Jzus mondta Mrinak, aki szomor volt a testvre halla miatt:
„n vagyok a feltmads s az let, aki hisz nbennem, ha meghal is, l; s aki l, s hisz nbennem, az nem hal meg soha. Hiszed-e ezt?” (Jn 11,25k.).
e./ Ezek a remnysg s az rm szavai, amik rvnyesek a hallon tl is. Egy dolog vonatkozik rnk: hogy higgynk Jzusban s tle fgg letet folytassunk.
Befejezs
a./ Bele kell trdnnk elkltztt Testvrnk hallba. Ezt nem rvnytelenthetjk. Hogy milyen volt az Istennel val kapcsolata, azt Isten tudja egyedl.
b./ Egyet azonban mondhatok nektek: a Jzus Krisztusba vetett hitben vigasztaldst s az let krdseire igaz vlaszokat talltok. Jzus kiltsa rnk is vonatkozik, mikor azt mondja:
„Jjjetek nhozzm mindnyjan, akik megfradtatok, s meg vagytok terhelve, s n megnyugvst adok nektek. Vegytek magatokra az n igmat, s tanuljtok meg tlem, hogy szeld vagyok, s alzatos szv, s megnyugvst talltok lelketeknek. Mert az n igm boldogt, s az n terhem knny” (Mt 11,28-30). - men
|