„n hiszek az Istenben, mint egy Szemlyben. Az letem egyetlen percben sem voltam ateista. n mg a dikveimben elutastottam Darwin, Haeckel s Huxley nzeteit, melyek teljesen elavult lehetetlen nzetek.”Einstein Albert (1879–1955) modern fizika egyik alaptja, Nobel-djas:
Mert gy szerette Isten a vilgot, hogy egyszltt Fit adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem rk lete legyen. Jnos 3,16
Erm s pajzsom az R, benne bzik szvem. Zsoltr 28,7
… „amikor az ember Klvint olvassa - akr egyetrten, akr fenntartsokkal - mindentt s minden esetben gy rzi, hogy egy erteljes kz megragadja s vezeti." Karl Barth
A Kroli Reformtus Egyetem Hittudomnyi karn 2009-ben megvdett doktori disszertci tdolgozott formja...
Az sgylekezet vezetje, Jakab a szlet keresztynsg egyik kiemelked alakja... fontos, hogy Jakab, az r testvre mltbb figyelmet kapjon. A klnbz Jakab-tradcik felvzolsa rvn…elemzi Jakab teolgijt .
E knyv hzagptl a hazai tudomnyos letben, a nemzetkzi ku-tats viszonylatban is jat hoz ...azltal, hogy jszvetsgi teol-giai szempontbl kvnja jra-gondolni Jakab szerept. L’Harmat-tan Kiad, 2012 - 283 oldal
„A Vilgegyetem teremtsnek elve teljesen tudomnyos is. Az let a Fldn a leg- egyszerbb formitl a legbonyolultabbig – az intelligens tervezs eredmnye.” Behe Michael J. biokmikus-professzor, a Darwin fekete doboza – Az evolcielmlet biokmiai kihvsa knyvbl
3. Ills tja Krmeltl Isten dicssgre fordtotta Dr Ptor Imre
„Amikor az R fl akarta vinni Illst forgszlben az gbe, Ills s Elizeus elment Gilglbl. Ills ezt mondta Elizeusnak: Maradj itt, mert engem Btelbe kldtt az R. De Elizeus gy felelt: Az l Rra s a te letedre mondom, hogy nem hagylak el! Elmentek teht Btelbe. A bteli prftatantvnyok odamentek Elizeushoz, s ezt mondtk neki: Tudod-e, hogy az R ma elragadja mellled uradat? gy felelt: n is tudom, de hallgassatok! Akkor ezt mondta neki Ills: Maradj itt, Elizeus, mert engem Jerikba kldtt az R. azonban gy felelt: Az l Rra s a te letedre mondom, hogy nem hagylak el! s megrkeztek Jerikba. A jeriki prftatantvnyok odalptek Elizeushoz, s ezt mondtk neki: Tudod-e, hogy az R ma elragadja mellled uradat? gy felelt: n is tudom, de hallgassatok! Azutn ezt mondta neki Ills: Maradj itt, mert az R a Jordnhoz kldtt engem. gy felelt: Az l Rra s a te letedre mondom, hogy nem hagylak el! gy mentek ketten egytt. Velk ment tven prftatantvny is, s amikor k ketten meglltak a Jordnnl, azok is meglltak tlk tvol. Ills fogta a palstjt, sszegngylte, s rttt vele a vzre, mire az kettvlt, k pedig mindketten szrazon mentek t rajta. Amikor tmentek, Ills ezt mondta Elizeusnak: Krj valamit, megteszem, mieltt elragadnak tled. Elizeus gy felelt: Jusson nekem a benned mkd llekbl ktszeres rsz! ezt mondta: Nehezet krtl. Ha ltsz engem, amikor elragadnak tled, akkor gy lesz; de ha nem, akkor nem lesz gy. Amikor azutn tovbb mentek, s beszlgettek, hirtelen egy tzes harci kocsi jelent meg tzes lovakkal, s elvlasztotta ket egymstl. gy ment fl Ills forgszlben az gbe. Elizeus ltta ezt, s gy kiltozott: Atym! Atym! Izrel harci kocsijai s lovasai! Azutn nem ltta t tbb. Ekkor megragadta a ruhjt, s kt darabra szaktotta. Majd flemelte Ills leesett palstjt, s megint odallt a Jordn partjra. Fogta Illsnek a leesett palstjt, rttt azzal a vzre, s gy szlt: Hol van az R, Ills Istene, hol van ? Amikor rttt a vzre, az kettvlt, Elizeus pedig tment rajta.”2Kir 2,1-14.
a./ Csodlatos esemnyeket tudunk meg igeszakaszunkban Ills utols fldi napjairl s rirl, amik btorthatnak minket. Ills lete vge diadal volt, ragyog gyzelem. Isten egszen klnset tervezett vele, olyat, amit rajta kvl csak nk lt t.
(Lsd: 1Mz 5,24: „nk az Istennel jrt, s egyszer csak eltnt, mert maghoz vette t Isten;”
Zsid 11,5: „Hit ltal ragadtatott el nk, hogy ne lsson hallt, s nem talltk meg, mivel elragadta t az Isten. Elragadtatsa eltt azonban bizonysgot nyert arrl, hogy Isten szemben kedves.”)
b./ Olvastuk, ahogy Ills sznre lpsei jra s jra hirtelen fellngol tzzel voltak sszekapcsolva, amik jelek voltak arra vonatkozan, hogy a szent s l Isten jelen volt. Erre utalnak szmunkra a tzes szekr s tzes paripk is, amiket azrt kldtt Isten, hogy dicssgbe vegye Illst.
c./ Mr Ills mellett volt Elizeus, az Isten ltal kivlasztott utd. s Elizeus egszen vgig felttlenl atyai bartja mellett akart maradni. Utols kzs vndorlsukon (gyalogtra) Ills arra gondolt, hogy htrahagyja utdjt; azonban hallani sem akart errl. „Vannak emberek, akikkel kapcsolatban azt akarjuk, hogy jobb lenne, ha nem jnnnek velnk vagy legkevsb szeretnnk, hogy a vgpontig elksrjenek” (H. Lamparter). Ills ilyen ember volt.
d./ Ills s Elizeus kzsen tette meg visszafel azt az utat, amelyen Isten egykor bevezette npt az gret fldjre: Gilgl (az a hely, ahol j let kezddtt Izrel szmra); Bthel (az imdkozs helye, ott ptett brahm Istennek egy oltrt); Jerik (a gyzelem helye) – Isten npvel val trtnelmnek kiemelked helyei.
(Lsd: Jzs 4,19k.: „Az els hnap tizedikn jtt fel a np a Jordnbl, s tbort ttt Gilglban, Jerik keleti hatrn. Azt a tizenkt kvet, amelyet a Jordnbl vettek ki, Gilglban llttatta fl Jzsu;”
Jzs 5,2: „Abban az idben mondta az R Jzsunak: Csinlj kkseket, s vgeztesd el jbl Izrel fiai kztt a krlmetlst;”
1Mz 13,3k.: „A Dlvidkrl tovbbvonult elz szllsai mentn egszen Btelig, addig a helyig, ahol korbban is storozott Btel s Aj kztt;”
Jzs 6,1-2: „Jerik olyan alaposan be volt zrva Izrel fiai miatt, hogy se ki, se be nem mehetett senki. Ekkor azt mondta az R Jzsunak: Lsd! A kezedbe adom Jerikt s kirlyt vitz harcosaival egytt.”)
e./ Vannak a mi szemlyes letnkben is s Jzus gylekezete letben is fontos helyek s esemnyek, amelyekre hlsan emlkezhetnk. Ezek j btorsgot ajndkozhatnak a tovbbhaladshoz, mikzben ezek letben tartjk az Isten hsgre val emlkezst a szvnkben.
(V.: Zsolt 111,1-10: „Dicsrjtek az URat! Hlt adok az Rnak teljes szvbl! a becsletes emberek krben s kzssgben. Nagyok az R tettei, kikutathatjk, akiknek csak kedvk telik benne. Munkja fensges s kes, igazsga rkre megmarad. Emlkezetess tette csodit, kegyelmes s irgalmas az R. Eledelt adott az istenflknek, rkk emlkezik szvetsgre. Hatalmas tetteit kijelentette npnek, nekik adta a pognyok birtokt. Keznek munki igazak s jogosak, rendelkezsei maradandak, rendthetetlenek mindrkk, igazn s helyesen vannak megalkotva. Gondoskodott npe megvltsrl, rkre elrendelte szvetsgt, szent s flelmes az neve. A blcsessg kezdete az R flelme. A jzan eszek mind eszerint lnek. Az dicsrete rkre megmarad;”
2Mz 17,14: „Akkor gy szlt az R Mzeshez: rd meg ezt a dolgot emlkezetl egy knyvben, s vsd Jzsu emlkezetbe, hogy Amlknak mg az emlkt is eltrlm az g all!;”
2Tim 2,8: „Emlkezz arra, hogy Jzus Krisztus, aki Dvid utda, feltmadt a halottak kzl. Errl szl az n evangliumom.”)
10./ Elizeus vgig Ills mellett marad
„Amikor az R fl akarta vinni Illst forgszlben az gbe, Ills s Elizeus elment Gilglbl. Ills ezt mondta Elizeusnak: Maradj itt, mert engem Btelbe kldtt az R. De Elizeus gy felelt: Az l Rra s a te letedre mondom, hogy nem hagylak el! Elmentek teht Btelbe. A bteli prftatantvnyok odamentek Elizeushoz, s ezt mondtk neki: Tudod-e, hogy az R ma elragadja mellled uradat? gy felelt: n is tudom, de hallgassatok! Akkor ezt mondta neki Ills: Maradj itt, Elizeus, mert engem Jerikba kldtt az R. azonban gy felelt: Az l Rra s a te letedre mondom, hogy nem hagylak el! s megrkeztek Jerikba. A jeriki prftatantvnyok odalptek Elizeushoz, s ezt mondtk neki: Tudod-e, hogy az R ma elragadja mellled uradat? gy felelt: n is tudom, de hallgassatok! Azutn ezt mondta neki Ills: Maradj itt, mert az R a Jordnhoz kldtt engem. gy felelt: Az l Rra s a te letedre mondom, hogy nem hagylak el! gy mentek ketten egytt. Velk ment tven prftatantvny is, s amikor k ketten meglltak a Jordnnl, azok is meglltak tlk tvol. Ills fogta a palstjt, sszegngylte, s rttt vele a vzre, mire az kettvlt, k pedig mindketten szrazon mentek t rajta. Amikor tmentek, Ills ezt mondta Elizeusnak: Krj valamit, megteszem, mieltt elragadnak tled. Elizeus gy felelt: Jusson nekem a benned mkd llekbl ktszeres rsz! ezt mondta: Nehezet krtl. Ha ltsz engem, amikor elragadnak tled, akkor gy lesz; de ha nem, akkor nem lesz gy. Amikor azutn tovbb mentek, s beszlgettek, hirtelen egy tzes harci kocsi jelent meg tzes lovakkal, s elvlasztotta ket egymstl. gy ment fl Ills forgszlben az gbe.”2Kir 2,1-11.
a./ Hiba vrunk a kt prfta kzti rszletes beszlgets feljegyzsre. De bizonyra egyetlen haszontalan szt sem vltottak egymssal. Ills felkszlt belsleg az Istennel val tallkozsra, s Elizeus tiszteletben tartotta a hallgatst.
Isten vezetseinem az emberi kvncsisgot akarjk kielgteni, hanem ahhoz akarnak hozzjrulni, hogy mg mlyebben bzzunk az rban. s nem utolssorban arra valk, hogy engedelmessgnk ltal tisztessget adjunk neki. Ez rvnyes a prftaiskolk „tantvnyaira” is, akik az orszg klnbz terletein mkdtek.b./ A prftatantvnyok rendszerint kisebb vagy nagyobb lakkzssgben ltek egymssal. Megosztottk letket egymssal egy bizonyos idtartamra, s iskola-kzssget is kpeztek egymssal. Illstl, „prfta-atyjuktl” sokat tanultak Izrel Istenrl. Isten igjvel foglalkoztak, eszmecsert folytattak errl, s mindenekeltt elsajttottk (begyakorol, beletanul) azt az letet, amelyik Isten akaratn tjkozdik. Ebbl Ills igazi pldakp volt szmukra.
c./ Vajon lete csodlatos vgre is felksztette ket Ills? Vagy Szentllek ltal tudtk meg, hogy anlkl veszi fel az r Ills dicssgbe, hogy a prfta hallt ltna? (5.v.: ”A jeriki prftatantvnyok odalptek Elizeushoz, s ezt mondtk neki: Tudod-e, hogy az R ma elragadja mellled uradat? gy felelt: n is tudom, de hallgassatok!”) Nem tudjuk, hogy csupn kzlni akartk-e Illssel ismeretket vagy rszletesen akartak-e vele beszlni e sajtsgos esemnyrl? - Ills mindenesetre visszautastja ket. Vannak dolgok, amire nem lehet vagy nem kell szt vesztegetni.
d./ Kzs tjuk folyamn Ills s Elizeus ekzben a Jordnhoz rkeztek. Elizeus hsges maradt mesterhez s bartjhoz. Kitartsa (llhatatossga) taln Isten hsgnek a pldja. Isten akkor is mindig vivel marad, ha az embereknek el kell vlniuk egymstl. Isten lland ksrnk akar maradni, nappal s jszaka is.
(Lsd: Zsolt 40,12: „URam, ne vond meg tlem irgalmadat, szereteted s hsged rizzen szntelen!;”
Zsolt 121,3: „Nem engedi, hogy lbad megtntorodjk, nem szunnyad rizd;”
Pld 3,26: „Mert az Rban bizakodhatsz, s megrzi lbad a csapdtl.”)
e./ A Rm 1-4-ben Pl annak a krdsnek jr utna: hogyan igazul meg az ember hit ltal. Elszr negatve foglalkozik ezzel (1,18-3,20), majd pedig a pozitv oldalval (3,21-4,25). Az els ngy fejezetben huszontszr fordul el a „hinni” sz, azonban csupn ktszer az „lni” kifejezs. Az 5-8 fejezetek aztn a megigazultak hitbl val letvel foglalkoznak. Ezrt a „hinni” kifejezs csak igen ritkn, ezzel szemben az „lni” sz huszontszr fordul el.
------------------
[1] Fordtotta: dr. Ptor Imre. Vsrosnamny, 2010. - A bibliai idzetek a Magyar Biblia Tancs 1975-ben megjelent, 1990-ben javtott protestns j fordts Biblia szvegbl valk.
Szabolcska Mihly Uram, maradj velnk!
Mi lesz velnk, ha elfutott a nyr?
Mi lesz velnk, ha sznk is lejr?
Ha nem marad, csak a rideg telnk…
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz velnk, ha elfogy a sugr,
A nap lemegy, s a stt bell.
Ha rnk borul rk, vak jjelnk:
Uram, mi lesz velnk?
Mi lesz, ha a vilgbl kifogyunk?
S a kopors lesz rk birtokunk.
Ha mr nem lnk, s nem reznk:
Uram, mi lesz velnk?
…tied a tl Uram, s tid a nyr,
Te vagy az let, s te a hall.
A vltozsnak rendje mit neknk?
Csak Te maradj velnk!
dv a Olvasnak! Regards to the reader! Grsse an den Leser!
Jkedvet adj, s semmi mst, Uram!
A tbbivel megbirkzom magam.
Akkor a tbbi nem is rdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon s bajon,
nem kell ms, csak ez az egy oltalom,
mg magnyom kivltsga se kell,
sorsot cserlek, brhol, brkivel,
ha jkedvembl, nknt tehetem;
s flszabadt jra a fegyelem,
ha rtelmt tudom s vllalom,
s nem pnclzat, de szrny a vllamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdd s folytatd bolond
kaland, mi egyszer vget r ugyan –
ahhoz is csak jkedvet adj, Uram.
A bn nem akkor a legveszedelmesebb, mikor nyltan s btran szembeszegl az ernnyel, hanem mikor ernynek lczza magt.
A reformtus keresztynsget gy tekintjk, mint a lnyegre reduklt evangliumi hitet s gyakorlatot. Ez a szemnk fnye. De mint minden magasrend lelki tmrls, ez sem mentes a deformlds s a korrumplds veszlytl, amint tovbbadja azt egyik nemzedk a msik nemzedknek, egyik np egy msik npnek. A Klvin-kutatk kongresszusai arra hivatottak, hogy segtsenek megrizni s megtisztogatni a reformtus teolgit s a reformtus egyhzat az elmocsarasodstl. Dr Bucsay Mihly Elre Klvinnal Oldal tetejre